Skocz do zawartości
Nargil

Wszystko O - Seagate Barracuda 7200.9

Rekomendowane odpowiedzi

Nisoko profilowe beda sie lepiej nadawały lepiej np do komputera typu MPC lub kadłubka gdzie nie ma duzo miejsca.

 

No i dosc ciekawa sprawa. Pogooglałem troche po sklepach i rózne rzeczy powychodziły raz pisze ze dyski maja po 2 talerze i 3 głowice, a raz ze jeden talerz i 2 głowice. Na stronie Seagate nie udało mi sie odnalezc informacji na temat ilosc talerzy. Tak wiec dziwna sprawa :blink: :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Polandmet*2

i co ci tam Seagate pisze ? Same [ciach!]ly marketingowe zamiast specifikacji. Datasheet z lewej tez nie jest zbyt dokladna, To juz wiecej sie dowiem z komputronika niz z tej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co ci tam Seagate pisze ? Same [ciach!]ly marketingowe zamiast specifikacji. Datasheet z lewej tez nie jest zbyt dokladna, To juz wiecej sie dowiem z komputronika niz z tej strony

No choćby odpowie na Twoje pytanie dotyczące SATA czy ATA133 ale jak uważasz że to [ciach!]ły...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poraz n-ty podaje ten link... Na tej samej stronie nawet...

 

LINK DO STRONY SEAGATE!

tylko nie ma odpowiedzi na podstawowe pytania:

czy były dwie wersje ST3160811AS bo większosc stron twierdzi ze to jest NCQ a seagate ze to dysk z zapisem prostopadłym, ponadto dopiero najnowsza seria 7200.10 jest podawana ze szczegołami takimi jak ilosc talerzy.

 

Moj egzemplarz wg strony ktorą podajesz ma miec zapis prostopadły i brak NCQ niestety wg programu HD tune i everest moj dysk ma NCQ.

 

Wibracje dysku 7200.9 są spore, poprzedni dysk 7200.7 ma na 100% 1 talerz i wyraznie mniejsze wibracje dlatego daje mi to do myslenia co do ilosci talerzy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj egzemplarz wg strony ktorą podajesz ma miec zapis prostopadły i brak NCQ niestety wg programu HD tune i everest moj dysk ma NCQ.

Najwyraźniej czegoś nie wiesz albo nie rozumiesz; chetnie pomoge B-)

 

1) Każdy dysk SATA_II ma technologie NCQ, bo żeby się nazywał SATA_II musi to mieć zaimplemetowane - wymusza to specyfikacja interfejsu (w przeciwieństwie do SATA_I dyski mogły mieć ale nie musiały NCQ)

2) Od pewnego momentu Seagate stosuje technologie NCQ w każdym swoim dysku SATA

3) Podaje tą strone bo to strona producenta gdzie są właśnie elementarne dane dotyczące dysków i tam najlepiej zaczynać poszukiwania informacji a nie kończyć...

 

Nie rozumiem dlaczego HDTune "niestety" pokazuje że masz NCQ - to chyba na plus jest :rolleyes:

 

pozdrawiam :wink:

 

@Sysak13 - poczytaj jak sugeruje daniel89 chociaż kilka ostatnich stron tego tematu a wszystko się wyjaśni...

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Stałem się posiadaczem nowej barki 7200.9 160Gb z zapisem prostopadłym :) Dysk jest bardzo cichy, nie narzekam. Wydajność tez niczego sobie - dysk jest szybszy od starej barki 40GB 3-krotnie :)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej czegoś nie wiesz albo nie rozumiesz; chetnie pomoge B-)

1) Każdy dysk SATA_II ma technologie NCQ, bo żeby się nazywał SATA_II musi to mieć zaimplemetowane - wymusza to specyfikacja interfejsu (w przeciwieństwie do SATA_I dyski mogły mieć ale nie musiały NCQ)

2) Od pewnego momentu Seagate stosuje technologie NCQ w każdym swoim dysku SATA

to dlaczego seagate na stronie ani w specyfikacjach nie chwali się ze dysk ST3160811AS ma NCQ ?

 

W cennikach roznych firm ten sam model raz jest opisany jako z Perpendicular Recording Technology a raz jako NCQ, jakos nie mogę znalezc zeby obie funkcje były w jednym opisie...

 

wpisz do google "Perpendicular Recording NCQ ST3160811AS" a wypluje jedynie 75stron!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego seagate na stronie ani w specyfikacjach nie chwali się ze dysk ST3160811AS ma NCQ ?

 

W cennikach roznych firm ten sam model raz jest opisany jako z Perpendicular Recording Technology a raz jako NCQ, jakos nie mogę znalezc zeby obie funkcje były w jednym opisie...

 

wpisz do google "Perpendicular Recording NCQ ST3160811AS" a wypluje jedynie 75stron!

 

Dzis wziolem do testów 160 12AS i 11AS, mam wyniki testów ale niestety nie na tym kompie, jak najszybciej postaram sie je dodac, dodam ze sa calkiem ciekawe, nei obylo sie bez testów w raidzie, sa to wyniki z HDTACHa.

 

Update:

 

Na początku nalezalo by wspomniec ze nowe serie dysków Seagate 7200.9 i 7200.10 posiadaja domyslnie zworke ustawiona w pozycji SATA 150, poprzednie serie domyslnie pracowaly w trybie SATA 300, wiec aby uzyskac pełną wydajnosc magistrali SATA nalezy wyjąc zworkę.

 

Roznice pomiedzy SATA150 a SATA300 sa następujące:

 

SATA150:

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DYSKI/160/11AS.JPG

 

 

SATA300

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DY...160/11AS300.JPG

 

 

 

 

Teraz czas na testy proównawcze seri 12AS oraz 12AS, wersje 11AS mialem w 2 wersjach, chinskiej i singapurskiej :)

 

Na poczatek testy pojedyncze(wszystkie testy wykonane przy ustawieniach SATA300):

 

11AS Singapoure

 

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DY...160/11AS300.JPG

 

 

11AS China

 

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DY...1AS300china.JPG

 

 

12AS China

 

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DYSKI/160/12AS.JPG

 

 

 

No i testy w raidzie:

 

2x 12AS China

 

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DY...12AS300RAID.JPG

 

 

2x 11AS Singapore

 

http://sklep.gral.pl/~piter/Forum/TWEAK/DY...11AS300RAID.JPG

 

 

 

Nowe dyski charakterycuja sie wysokim czasme RANDOM ACCESS co moze sugerowac brak NCQ.

 

Duzym plusem nowych dysków jest poprawiona praca w trybie raid na chipsetach NF4, wykres jest prawie idealny :)

Edytowane przez PITer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek z tego taki ze do RAIDa tylko te nowe, natomiast pojedynczy lepszy jest z 12AS ze wzgledu na znacznie nizszy RA. To 17 to dosc nieciekawie wyglada :(

A jak odczucia podczas pracy?? Jest jakas róznica pomiedzy tymi dyskami i widac ten RA??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale patrzac po wykresach to jesli ktos nie robi RAIDa to lepsza bedzie 12.

A co do pojedynczych 11 to ta z chin ma lepszy wykres bo w tej made in singapur jest jakis strasznie poszarpany. No i chinczyk ma lepszy start prawie 80, co powinno sie przekładac na szybkos ładowania sie systaemu (oczywiscie jasli jest na pierwszej partycji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piter - ładne testy :)

NCQ nie zawsze prowadzi do skrócenia czasu dostepu a czasem może go nawet wydłużyć - tym bym się nie sugerował za bardzo. Ale dyski maja bardzo słaby ten parametr :( Seria 10 ma znacznie lepszy. Coś Seagate namieszał ostatnio :)

 

A nie będziesz miał może do testów serii 10? Dwie w raidzie 0 mogłoby być ciekawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej interesuje ktore czy china czy singapur są cichsze...(i czy jest wogule roznica bo ja mam 11AS singapur i do cichego go nie zaliczam)

 

Z tym RA na poziomie 17ms to tez jest ciekawe, myslałem ze to wina kontrolera bo moj stary dysk miał 13.9ms na ATA!

 

wniosek jest jeden: SZAJS i lepiej było kupić 7200.10

Edytowane przez gmfriend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Polandmet*2

no ale czy w NORMALNEJ pracy to ma jakiekolwiek odczuwalne znaczenie czy tylko jest to kwestia tego ze nie bedziesz mogl spac po nocach bo masz o 3ms wiecej ?

 

Ja jakos jade na starej 15GB i 40GB ATA i jakos nic mi wolno nie chodzi z tego powodu ze mam stare , wolne dyski

Edytowane przez Polandmet*2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale czy w NORMALNEJ pracy to ma jakiekolwiek odczuwalne znaczenie czy tylko jest to kwestia tego ze nie bedziesz mogl spac po nocach bo masz o 3ms wiecej ?

Jakos tak przyzwyczaiłem się ze kupując cos nowego mam mieć to lepsze pod kazdym wzgledem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się spotkał z "pulsowaniem" dysku ? Że wibruje to trudno ale czemu tak dziwnie ? Tak z 1,5-2 sek. jest głośno i na 0,5-1 sek. cichnie i tak w koło. Wcześniej był przykrecony do blach i nic takiego nie było ale zmieniłem bude i taraz jest w szynach od chiefteca i pulsuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się spotkał z "pulsowaniem" dysku ? Że wibruje to trudno ale czemu tak dziwnie ? Tak z 1,5-2 sek. jest głośno i na 0,5-1 sek. cichnie i tak w koło. Wcześniej był przykrecony do blach i nic takiego nie było ale zmieniłem bude i taraz jest w szynach od chiefteca i pulsuje.

wchodzi w rezonans z czyms, tez tak miałem, 7200.9 wchodził w rezonans z chłodzeniem na karcie graficznej, po zmniejszeniu obrotów na grafice nie ma problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by bylo jeszcze dziwniejsze :D Bo mam chłodzenie wodą i niema z czym wpadać w rezonans :D Na wszelki wypadek jadnak sprawdziłem i wygląda na to że on tak sam z siebie :( Tylko co to moze oznaczać ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To by bylo jeszcze dziwniejsze :D Bo mam chłodzenie wodą i niema z czym wpadać w rezonans :D Na wszelki wypadek jadnak sprawdziłem i wygląda na to że on tak sam z siebie :( Tylko co to moze oznaczać ??

a wentylator w zasilaczu?

a drugi dysk ?

 

wszystko co wpada w drgania moze sie nakładać z takim wibrującym dyskiem, ja robiłem doswiadczenia: puszczałem samą grafikę - cisza, puszczałem sam dysk - względna cisza a razem to bucząca orkiestra...a obudowę mam z bardzo solidnej blachy i aluminium.

 

 

 

ostatecznie moze masz szczegolnie wibrujący dysk :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, sprawdzałem dysk sam tak hałasuje i to mnie martwi. Takie dziwne hałasy zazwyczaj oznaczają jakąś wadę mechaniczną :( Ale smart nie wskazuje nic spacjalnego .. no moze rejestr 01 jest "trochę" wysoki ...

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem zapis prostopadły nie został zaimplementowany w serii 7200.10, która zaczyna się dopiero od pojemności 200 GB???

Z tego, co się orientuję to jedyną różnicą ST3160812AS w stosunku do ST3160811AS jest profil, który ten drugi dysk ma niższy o 6 mm.

 

Odpowiadając na post, w którym autor zasugerował jakoby technologia NCQ miała wpływ na parametr Random access. Otóż posiadam dysk Seagate ST3160812AS i płytę ABIT IC7-G (która nie wspiera NCQ), a czas dostępu jest w normie (~13 ms).

 

Pytanie. Palnuję dokupić drugi dysk o takiej samej pojemności w celu zmontowania macierzy RAID0. Czy zdecydować się na niskoprofilowy 11AS, czy też dokpić drugi identyczny? Oczekiwałbym takiego samego bądź identycznego poziomu hałasu i oczywiście bezbłędnej współpracy. Co radzicie Drodzy Forumowicze?

Edytowane przez Palmer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem zapis prostopadły nie został zaimplementowany w serii 7200.10, która zaczyna się dopiero od pojemności 200 GB???

Z tego, co się orientuję to jedyną różnicą ST3160812AS w stosunku do ST3160811AS jest profil, który ten drugi dysk ma niższy o 6 mm.

 

Odpowiadając na post, w którym autor zasugerował jakoby technologia NCQ miała wpływ na parametr Random access. Otóż posiadam dysk Seagate ST3160812AS i płytę ABIT IC7-G (która nie wspiera NCQ), a czas dostępu jest w normie (~13 ms).

 

Pytanie. Palnuję dokupić drugi dysk o takiej samej pojemności w celu zmontowania macierzy RAID0. Czy zdecydować się na niskoprofilowy 11AS, czy też dokpić drugi identyczny? Oczekiwałbym takiego samego bądź identycznego poziomu hałasu i oczywiście bezbłędnej współpracy. Co radzicie Drodzy Forumowicze?

Idealny układ wszelkich duali to dwa identyczne urządzenia więc...

 

Co do zapisu prostopadłego - wałkujemy te historie na przemian w topiku o barkach 9 i 10 :rolleyes: nie mam siły już :smile2: Przeczytaj wszystko od początku albo zamilknij :D

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche odkopuje temat.

Nie wiem co jest z moim dyskiem <_< Nie dosc ze jest cholernie glosny, nawet podczas glupiej pracy w Windzie dzwiek jest taki jakby caly czas seekowal jakies dane. Gry sie tna dysk dosc czesto poczytuje dane i wtedy frame bardzo spada.

Moze to wina systemy a moze dysk sie (odpukac w niemalowane) buntuje. Jeszcze sie zastnawialem czy to moze byc czasem kontroler na mobo??

Screeny:

 

kontroler Sil (nie pamietam jaki, montowany na Asus A7N8X deluxe)

 

Dołączona grafika

 

Kontroler nF4 (na plycie DFI Infinity sata I)

 

Dołączona grafika

 

Profilaktycznie chyba przeinstaluje Winde

 

 

Jak to wyglada??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego zacznij bo może się coś w sys pochrzaniło - może sterownik źle funkcjonuje.

Wlasnie sie do tego zabieram. Po reinstalce zrobie benchmarka i wrzuce screeny.

 

 

EDIT screen z HD tach

 

Dołączona grafika

Edytowane przez mib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...