Skocz do zawartości
CrazyJohn

Newbie... - Cisza I Wc?

Rekomendowane odpowiedzi

a jak rozwiazesz syczenie cewek i nadmierne sie ich grzanie ? na mosy mozna zawsze cos polozyc podobnie problem dysku czy tez trafa w monitorze 0dB prawie nie mozliwe do tego stukot klawiszy czy tez myszki ... powodzenia ;] btw duza ilosc ciepla jak masz bloki na wszystkim przy mocnym kompie jest ciezko odprowadzic, jakze slawne pompy co tez nie sa bezglosne ale w miare ciche ;]

Nie mowiles o osiagnieciu 0 dB lecz o calkowitym pasywnym chlodzeniu !

Wedlug mnie to nie jest to samo - ja pasywne chlodzenie rozumiem tak, ze jest to chlodzenie bez uzycia wiatrakow - nie widze tu mowy o zadnych 0 dB !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakladajac ze w laptopie jest pasywka z HeatPipe najglosniejszym elementem jest dysk twardy

 

dlatego wystarczy porownac glosnosc dysku w laptopie z glosnoscia dysku w pececie - no i tu oczywiscie pecet wygrywa... bo dysk mozna wytlumic znacznie skuteczniej...

 

w moim kompie najglosniej slychac.... monitor!!! niestety :( i jak przepytalem expertow - nie ma na to rady - trzeba trafic na egzemplarz a mi sie nie udalo a na razie mnie na porównywalne LCD nie stac (czy sa wogole 24" LCD??)

 

na szczescie z dwoch metrow (odleglosc od łóżka) go nie slychac :D a jak system pracuje beze mnie to sie po prostu monitor wylącza...

 

podsumowujac dla tych ktorym marzy sie 0dB - pompa CWU. kaloryfer i copal...

w sumie moze sie kiedys skusze?? na razie łada i 1 wiatrak 12 cm na 500rpm daja radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fit

 

czy jest jakies wytlumaczenie czemu rurki a nie kable? wydajnosc? czy wyglad?

wyglad mnie nie interesuje, pc mam schowany pod biurkiem, w czarnej matowej budzie...

 

czyli widac, ze da sie zrobic w miare bezglosnego, problem w tym, zeby to tez nie zajmowalo duzo miejsca... nie za bardzo mam jak wstawic 2xbuda od pc... a ten shroud troche Ci zajmuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod ten topic, żeby nowego nie zakłdać... moja cisza zakłada użyce kilku wentyli ale chcę wyeliminować drgania obudowy i ją ogólnie wytłumić. Co lepsze:

- mata bitumiczna ? (polimerowa miękka)

- gąbka akustuczna (płaska 5mm)

- gąbka akustyczna falowana (fala min. 15 max 30mm)

 

 

Co się lepiej sprawdzi w tłumieniu/wyciszaniu kompa ?

 

EDIT: a może guma o grubości 5mm ?

 

- cena wychodzi mniej więcej taka sama czyli około 100-150 na oklejenie w środku całej obudowy...

Edytowane przez Piterix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora topicu: dam ci kilka linkow :D

 

WC dla harcorowcow :D

 

amortyzacja pompki

 

chlodzenie zasilacza wodą

 

ja jako chlodnice dal bym chlodnice z renault 19, widzialem to bydle u siebie w samochodzie :D. duze bydle i aluminiowe. podobno aluminium lepiej PASYWNIE odprowadza cieplo niz miedź, i bedzie lzejsze. a jak chcesz miedizana do daj chlodnice z poloneza caro. tez wielkie bydle, miedziene, podobne konstrukcja do kadeta i wazy 5 kg :lol:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminium wcale nie jest lepsze pasywnie - poprostu lżejsze, tańsze i dzięki temu można robić większe konstrukcje niż z miedzi - przy pasywnym jakośćprzewodzenia ciepła nie jest tak ważna - czyliszybkość przepływuciepła...

 

 

reasumując - miedziana napewno była by lepsza do pasywu ale pytanie czy warto płacićsporo więcej za miedź przy małej różnicy wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminium wcale nie jest lepsze pasywnie - poprostu lżejsze, tańsze i dzięki temu można robić większe konstrukcje niż z miedzi - przy pasywnym jakośćprzewodzenia ciepła nie jest tak ważna - czyliszybkość przepływuciepła...

reasumując - miedziana napewno była by lepsza do pasywu ale pytanie czy warto płacićsporo więcej za miedź przy małej różnicy wydajności?

1700545[/snapback]

Zrob sobie taki eksperyment: wez sam radiator od whisperrocka i radiator z volcano7+. Postaw to na tego samego proca i zobacz jaki bedzie mial wieksza temp w pasywie...

Zgodze sie jednak ze w przypadku bardzo duzych chlodnic kwestia wydajnosci moze wygladac inaczej i miedz zyskuje przewage, bo chlodnica jest wystarczajaco duza zeby nawet miedz oddawala "komfortowo" cieplo bez nawiewu, a sama lepiej schladza wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten eksperyment będzie kompletnie bez sensu - jak by były identyczne radiatory o identycznej konstrukcji a jedynie różniące się że jeden z miedzi a drugi z alu to tak... twierdzenie że alu jest lepsze w pasywie(tylko o wudajność chodzi) jestkompletnie nie uzasadnione - podaj mi jakiś dowód naukowy

 

ja podam dowody przemawiające za moim stwierdzeniem:

- miedź ma lepszą termoprzewodność

- lepiej odbieraciepło (wiąże się to bezpośrednio z prawie 2 razy większą temoprzewodnością)

- lepiej oddaje ciepło (wiąże się to bezpośrednio z prawie 2 razy większą temoprzewodnością)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora topicu: dam ci kilka linkow  :D

 

1700481[/snapback]

 

wcale mnie to nie przestraszylo (linki) :P

tlumienie pompki to rzecz normalna, bys zobaczyl konstrukcje przy moich hdd :P hehe

co do tego hardcoru to esteta nie jestem, pc mam pod biurkiem, wsuniety do tylu, biurko narozne, wiec nawet takie cudo mi nie przeszkadza... pytanie tylko czy to sie nadaje na pasywna? autor artykulu ma pare wiatrakow tam...

[gluteus maximus] 1 slowem...

 

ost coraz czesciej dochodze do wniosku, ze nie zmontuje pasywnego WC a aktywne to poeownac mozna z tym co mam teraz... pare wiatrakow @ low rpm...\

tylko, ze temp mialbym nizsze, bartka moglbym pogonic... ale zeby imec 100Mhz wiecej nie oplaca sie wydawac 600zl na WC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu konwencjonalnej chłodnicy rzeczywiście można mieć wątpliwości - ale jak byś spróbował zwykły grzejnik - wiem, wielkie i nie wiadomo gdzie upchnąć - to napewno było by to niezłe i wydajne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zastosowaniu konwencjonalnej chłodnicy rzeczywiście można mieć wątpliwości - ale jak byś spróbował zwykły grzejnik - wiem, wielkie i nie wiadomo gdzie upchnąć - to napewno było by to niezłe i wydajne rozwiązanie.

1700728[/snapback]

hmm a taki grzejnik ot jakie wymiary ma? ja mam w domq taki stary olejowy na prad :P hehe moze bede w zimie mieszkanie grzal? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Crazy - mam rurki a nie weze ze wzgledu na bezpieczenstwo - nie lubie wyciekow...

 

@Piterix do tlumienia drgan na pewno najlepsza jest mata bitumiczna..

 

a nawracajac do chłodzenia pasywnego - niestety chlodnice samochodowe slabo sie nadają ze wzgledu na konstrukcję przystosowaną do wymuszonego przepływu powietrza - grzejnik CO na pewno bedzie lepszy....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piterix Jeśli chcesz wytłumić drgania obudowy to użyj maty bitumicznej (po przyklejeniu zmienia częstotliwość rezonansową obudowy) - odgłosy pracy dysku, czy cedeka (zwłaszcza na pełnych obrotach) są dużo cichsze - mam u siebie i sobie chwalę :) A do wyciszenia tego co w budzie najlepsza będzie gąbka ze specjalnie ukształtowaną powierzchnią - w ostrosłupy (taką jakie mają w studiach nagraniowych).

 

@Kyniek Termoprzewodność oznacza zdolność do transportowania energii cieplnej wewnątrz danego materiału. Jeśli jest wysoka, to faktycznie ciepło jest pobierane szybciej (dlatego miedziane bloki są lepsze :) ), natomiast nie jest to takie oczywiste w przypadku oddawania...

 

I wracając do głównego tematu:

Do chłodzenia pasywnego najlepiej użyć czegoś, co zostało do takiej pracy stworzone - czyli grzejnika... :D Powietrze nie może mieć dużych oporów, bo inaczej konwekcja zostaje znacznie spowolniona i proces oddawania ciepła zachodzi dużo gorzej. W przypadku nagrzewnicy / chłodnicy odległości między lamelami (czy innymi takimi cudami) są zbyt małe...

Sam kiedyś miałem pasywne wc (na nysopodobnej nagrzenicy i bloku cpu) i temp. na niekręconym althlonie miałem takie jak na boxowym coolerze - czyli dość wysokie, ale wszystko działało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I wracając do głównego tematu:

Do chłodzenia pasywnego najlepiej użyć czegoś, co zostało do takiej pracy stworzone - czyli grzejnika... :D Powietrze nie może mieć dużych oporów, bo inaczej konwekcja zostaje znacznie spowolniona i proces oddawania ciepła zachodzi dużo gorzej. W przypadku nagrzewnicy / chłodnicy odległości między lamelami (czy innymi takimi cudami) są zbyt małe...

Sam kiedyś miałem pasywne wc (na nysopodobnej nagrzenicy i bloku cpu) i temp. na niekręconym althlonie miałem takie jak na boxowym coolerze - czyli dość wysokie, ale wszystko działało...

1701768[/snapback]

konkretna odp, dziekuje

czyli nie pociagnie mi tego co nizej... bedzie sie grzalo...

 

jak dla mnie EOT, zalamalem sie do konca :( WC pasywne przy o/c nie istnieje... ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konkretna odp, dziekuje

czyli nie pociagnie mi tego co nizej... bedzie sie grzalo...

 

jak dla mnie EOT, zalamalem sie do konca :( WC pasywne przy o/c nie istnieje... ;(

1701782[/snapback]

Istnieje tylko ty uparłeś się na stosowanie zwykłej nagrzewnicy... podczas gdy do pasywu stworzony jest grzejnik... lecz nie dopuszczasz do siebie nawe takiej myśli...

 

jeślichodzi o grzejnik to kumpel na Pentaku 4 2.8@3.4 miał temperaturę rzędu 40C - z tym że jako blok miał Prisona a pompkę miał ąquael'a 650....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje tylko ty uparłeś się na stosowanie zwykłej nagrzewnicy... podczas gdy do pasywu stworzony jest grzejnik... lecz nie dopuszczasz do siebie nawe takiej myśli...

tak?

czy ja gdzies cos takiego napisalem?

 

ja NIE WIEM co i jak... pytam sie, ale opinii mojej nie wyrazalem... natomiast powiedzialem, ze nie mam gdzie wstawic drugiej budy.... (o wielkosci mowie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie EOT, zalamalem sie do konca :( WC pasywne przy o/c nie istnieje... ;(

1701782[/snapback]

Od razu, że się nie da... :P Nie można tylko mieć wszystkiego na raz... Jeśli jesteś bezkompromisowy w jednym aspekcie (czyli 100% pasywnie), to w innym już na kompromis jesteś skazany. Do chłodzenia układu potrzebne jest coś zaprojektowane do pasywnego oddawania ciepła i na tyle duże, że przy niskiej sprawności (nie chcesz mieć chyba temp. wody na poziomie 50 stopni) poradzi sobie ze schłodzeniem tego, co masz w kompie.

Wciskamy Ci ten grzejnik dlatego, że:

a. ktoś już coś takiego upraktycznił

b. sprawdza się

c. nic innego sensownego nie przychodzi nam do głowy :) (co nie oznacza, że jesteśmy zamknięci na inne koncepcje, ale nie jest to forum dla szalonych wynalazców)

Mi osobiście nie przeszkadzają wiatraki (na 6V :) ) i dopóki nie wytłumię porządnie dysku czy pompki nie będą :D

Pozwiedzaj parę punktów skupu złomu - może uda Ci się znaleźć wymarzoną "chłodniczkę".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie uparlem tylko na cisze, nie na pasywne :P

heh a jakbym czysto teoretycznie :P kupil sobie grzejnik to pompka mi takie cos uciagnie? przeciez w taki grejnik wchodzi duuuuuuuzo wody...

 

 

edit

jaka glosnosc maja ciche pompki? 20dBA?

tak sobie poczytalem troche o pompkach i wyszlo, ze cos kolo 20...

to moze teraz konkretniej...

 

dajcie jakies KONKRETNE (z nazwami) propozycje cichych pompek (co, cwu)... nie moglem znalezc jakiegos takiego zestawienia pod wzgledem glosnosci... ;/

 

powiedzmy, ze sie zdecydowalem :P tylko teraz trzeba zaczac... zaczynam od popmki... :)

CICHA i wydajna :P i w rozsadnej cenie... nie dam 400zl za sama pompke... :|

Edytowane przez CrazyJohn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie uparlem tylko na cisze, nie na pasywne :P

heh a jakbym czysto teoretycznie :P kupil sobie grzejnik to pompka mi takie cos uciagnie? przeciez w taki grejnik wchodzi duuuuuuuzo wody...

1702087[/snapback]

Istnieje tylko ty uparłeś się na stosowanie zwykłej nagrzewnicy... podczas gdy do pasywu stworzony jest grzejnik... lecz nie dopuszczasz do siebie nawe takiej myśli...

 

jeślichodzi o grzejnik to kumpel na Pentaku 4 2.8@3.4 miał temperaturę rzędu 40C - z tym że jako blok miał Prisona a pompkę miał ąquael'a 650....

1701830[/snapback]

 

 

coś słabo czytasz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyniek

ee czegos nie lapie? nie wazne, nie ma co sie spierac...

1702189[/snapback]

 

właśnie widzę

 

pytasz się czy pompka uciągnie grzejnik - a parę postów wcześniej napisałem że u kumpla pompka Aquael 650 ciągnie grzejnik i przy okazji są całkiem fajne temperaturki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

archeolog.. hehe nie nie szukalem inf. o matach.. i tak czytam co piszecie i znalazlem rozwiazanie: chcieliscie 2 takie same radiatory i miedziane i aluminiowe to macie, razem z testem.. miedz wypadla o niebo lepiej:

 

http://pimpmycase.pl/readarticle.php?article_id=15

 

co do mat bitumicznych a polimerowych to na stronie sklepu pisze tak:

 

"Maty wygłuszające polimerowe gładkie - samoprzylepne. Maty wyłuszające polimerowe gładkie wykonane z polimerów (nie z masy bitumicznej). Maty mają lepsze właściwiści głuszące szczególnie w niskich temperaturach niż maty bitumiczne. Nawet w temperaturze do -20 stopni C są bardzo plastyczne, bez problemu można je układać na mrozie, nie pękają. Maty są koloru czarnego i są gładkie. Od drugiej strony mają bardzo silny klej."

 

w rozmiarach 50x50 roznica miedzy bit. miekka a poli. jest 5,50zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość zbig

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...