Skocz do zawartości
Heat

Watercooling By Heat

Rekomendowane odpowiedzi

Co do światła to diody zawsze można przytłumić na przykład matową folią.

Dodatkowo da się zmieniać intensywność świecenia zmieniając napięcie.

Choćby poprzez regulatory obrotów wentylatorów. Ta sama zasada działania.

Lub tak jak ja zrobiłem, czyli wszystko świeci słabiej w idle i sukcesywnie rozświetla się zależnie od obciążenia.

 

Chociaż akurat Twoje podświetlenie bardzo mi się podoba Dołączona grafika Blue Led rulez. ;)

 

 

Błagam cię.. tylko nie pleksa!!!

Pleksa to koszmar. Kiedyś tego nie rozumiałem, do czasu jak założyłem szybę.

Dasz szybkę, to będziesz wiedział o czym piszę. Dołączona grafika

 

Co do sposobu montażu to ja osobiście zastosowałbym mały, aluminiowy kątowniczek "L" od spodu.

Dałbym go do proszkowania i przymocował do podłogi od dołu na kilku nitach, w taki sposób aby wystająca część tworzyła rynienkę,

w którą wsunąłbym szybę. Wtedy wystarczyłby tylko kawałek takiej folii 3M na górę, by całość nie obaliła się na bok.

 

Super kibelek. Tak trzymaj. Dołączona grafika

Edytowane przez Zedmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiło kilka zmian Dołączona grafika

W związku z zasyfieniem (z mojej winy) układu przez różne dziwne "odchody" z chłodnicy, doszedłem do wniosku, że jest to idealny moment na kolejne zakupy...

Pewnie nie odkryję Ameryki ale Tygon to jest zupełnie inna liga jeśli chodzi o węże... Fakt faktem, że kosztuje chore pieniądze ale naprawdę otrzymujemy produkt z najwyższej półki - w sumie z przymiarek wynikało nawet, że cały układ mógłbym przenieść na lewą stronę bo tym wężem można naprawdę robić niesamowite łuki ale pozostałem przy obecnej konfiguracji.

Razem z wężem wymieniłem płyn na thermochill'a - ma gorszy kolor niż Feser, ale chciałem mieć świeży płyn a innego dostępnego akurat nie było (tym razem przetestowałem Angelę i trzymają równie wysoki poziom co Cooling.pl - polecam Dołączona grafika )

Do układu dołożyłem jeszcze PA2 Ultra, który oczywiście ma za zadanie kontrolować pompkę - sam sprzęt + Aquasuite działają bardzo dobrze, muszę tylko dokupić zewnętrzny czujnik temperatury bo okazało się, że nie ma opcji aby kontrolować przepływ korzystając z czujników software'owych.

 

Znudziło mi się też połączenie biały + czarny więc powoli staram się ujednolicić kolorystykę. Na pierwszy ogień poszedł tył obudowy, śledzie to przeszczep ze starego pociętego Gladius'a. Na plecach był też czarny 140mm SPC ale chyba uległ lekkiemu uszkodzeniu (zaczął terkotać) i do następnych zakupów na plecach nie będzie wentylatora. Na zasilaczu kartonowa zaślepka przyklejona czarną taśmą tak aby zakryć tą piękną białą naklejkę producenta Dołączona grafika Nie jest to full pr0 ale przynajmniej dalej jest gwarancja Dołączona grafika

 

Jeśli chodzi o działanie układu to wydaje mi się, że teraz osiągnąłem max wydajności przy praktycznie bezgłośnej pracy.

Do temp 52C na CPU układ pozostaje w trybie "idle" wentylatory na chłodnicy kręcą sie na ~750obr/min, w momencie przekroczenia tej temperatury płyta podnosi ich prędkość w zależności od potrzeby - max 1450obr/min osiągają przeważnie po kilku godzinach gry w BF3.

 

Temp na CPU po takiej sesji : 58C na najcieplejszym jajku, temp na gpu : 48C

Po 30min w LINX - 60C na najcieplejszym jajku.

Wszystko przy i5 @ 4.5GHz @ 1.35v więc wydaje mi się, że temperatury są naprawdę niezłe, tym bardziej, że jedyna aplikacja, która tak naprawdę powoduje wzrost obrotów to właśnie BF3 . W innych grach jeszcze się nie zdarzyło aby wentylatory wkręcały się na więcej niz 800obr/min

teaser.jpg

P8180226.jpg

P8190240.jpg

P8190241.jpg

P8190242.jpg

P8190243.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z przenosinami do nowej obudowy (R4) musiałem trochę przebudować mój układ.

Co nowego :

- chłodnica 3x120 zastąpiona została dwoma chłodnicami (EK XTC 280 i Magicool 2x120 Slim)

- na nb zagościł Swiftech MCW30

- wymienione chłodzenie mosfetów na radiatory od Enzotech

 

Układ prezentuje się tak :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Układ utrzymuje i5 @ 4.5GHz i GTX670 z rdzeniem @ 1280. Temp dla najcieplejszego jajka i5 to 56C dla GTX'a max 45C w stresie - można powiedzieć, że w końcu komp do grania w salonie spełnia wszystkie założenia czyli jest praktycznie niesłyszalny, utrzymuje bardzo dobre temperatury (sekcja zasialania CPU oraz sam NB w końcu się nie gotują) i nawet jako tako wygląda Dołączona grafika

Na dłuższy czas przestaję w nim grzebać, pewnie wszystko się zmieni jak zmienię platformę :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to żeby nie zrobić sobie w środku piekarnika tłocząc z grubej 140'tki ciepłe powietrze do środka.

 

Jeszcze jedno foto poglądowe, które najlepiej oddaje kolor płynu (1:1 Thermochill i Feser) nie jestem niestety mistrzem fotografii :lol:

Dołączona grafika

Edytowane przez Heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po to żeby nie zrobić sobie w środku piekarnika tłocząc z grubej 140'tki ciepłe powietrze do środka.

 

 

Ale aby na pewno to weryfikowałeś ? Jakikolwiek ruch powietrza byłby wskazany, bo teraz wszystko wysysa a nic nie zasysa, "świeże" powietrze masz tylko przez kratki na lewo od procka, zresztą, ile może mieć stopni powietrze po tej chłodnicy ? 26*C ? To i tak na plus dla podzespołów komputerowych. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale aby na pewno to weryfikowałeś ? Jakikolwiek ruch powietrza byłby wskazany, bo teraz wszystko wysysa a nic nie zasysa, "świeże" powietrze masz tylko przez kratki na lewo od procka, zresztą, ile może mieć stopni powietrze po tej chłodnicy ? 26*C ? To i tak na plus dla podzespołów komputerowych. Dołączona grafika

 

Przecież praktycznie cała podłoga w R4 i innych FD wielkości midi jest jedną wielką dziurą, więc nie wiem co wy macie za urojenia z tym brakiem świeżego powietrza. Robiłem próbę w jedną i drugą stronę i temp w układzie przy zamkniętej obudowie była na plus obecnego rozwiązania, przy otwartej nie było różnicy więc wnioskuję, że jednak chyba jest coś na rzeczy ?

Co do tych "26*C" za chłodnicą to Ty chyba piszesz o układach na C2D i gpu z tamtej epoki, gdzie rzeczywiście nawet 2x120 cienka jakoś specjalnie się nie grzała - przy obecnych konfigach to raczej nieosiągalne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda.

 

A może tak czarny płyn? Czy byłoby za grobowo? Hm jednak ten niebieski daje kolorytu i eksponuje układ, a tak to by ten wąż zniknął.

 

Niepokoi mnie ten wąż z pompki do chłodnicy - przy wejściu do chłodnicy szczególnie.

Wydaje mi się, że lepiej jakbyś na końcach przy pompie jak i chłodnicy dał kolanka 45 albo 90.

 

Ja miałem cos takiego ale w poziomie - wąż się tak dziwnie układał, że mnie to zaczeło irytować.

 

Poza tym kolanka się bardzo przydają przy majstrowaniu - dają troche miejca luzu i niektóre poprawki można robic bez spuszczania płynu.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wg mnie ten wąż najbardziej "szpeci" w całym układzie, ale jak robiłem zamówienie to źle dopisałem ilości przy kolankach i kupiłem po jednym niestety :lol: Na razie tego nie ruszam, bo wiem, że jak znowu zacznę robić zamówienie to znajdzie się jeszcze kilka/kilkanaście innych części, które się przydadzą i znowu się zacznie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie mow, jak ostatnio znowu zobaczylem rachunek to se pomsylalem ze moglbym trzeci normalny komputer zlozyc ;D

 

Ale dobrze ci radze zmien konfiguracje, bo sie obudzisz ktoregos dnia ze ten waz juz bedzie tak na ciut ciut i byle kopniecie i bedziesz mial jezioro.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie mow, jak ostatnio znowu zobaczylem rachunek to se pomsylalem ze moglbym trzeci normalny komputer zlozyc ;D

 

No cóż, takie lekkie uzależnienie to jest :)))

 

Ale dobrze ci radze zmien konfiguracje, bo sie obudzisz ktoregos dnia ze ten waz juz bedzie tak na ciut ciut i byle kopniecie i bedziesz mial jezioro.

 

O to się akurat nie martwię, wąż siedzi tak że nie ma opcji żeby się zsunął - tak naprawdę to najbardziej obciążony jest przy pompce (nawet ją lekko wygina czego nie widać na fotkach) jakbym miał to zmieniać to tylko i wyłącznie ze względów estetycznych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież praktycznie cała podłoga w R4 i innych FD wielkości midi jest jedną wielką dziurą, więc nie wiem co wy macie za urojenia z tym brakiem świeżego powietrza.

 

Racja, nie ogarnąłem tych dziur. ;) Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu trochę pozmieniałem w układzie ;)

Foto poglądowe jak to wygląda obecnie :

Dołączona grafika

 

Dużo zmian przede mną :

- nowy rez Lund Pomplex

- wymiana wszystkich złączek na czarne

- wymiana węża na czarny

- wymiana płynu na bezbarwny

- zmiana oplotu w przedłużkach do VGA (obecnie jest za dużo żółtego)

- homemade shroud dla chłodnicy 2x140 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle bywa ze zmianami w trakcie ich wprowadzania, pojawia się zawsze nowy pomysł i tak samo było i tym razem, dobrze, że miałem sporo zapasowego przeźroczystego Tygona bo bardzo się przydał.

 

Jutro wrzucę lepsze zdjęcia przy normalnym świetle.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Wprowadzone zmiany :

 

- górna chłodnica obrócona o 180 stopni .

- wąż od chłodnicy 2x140 do górnej 2x120 leci za tacką płyty głównej

- węże wymienione na czarny Tygon R3400 (jedynie za tacką leci przezroczysty Tygon R3603)

- złączki/adaptery i niektóre korki wymienione na czarne

- dodany czujnik temp na wyjściu z chłodnicy do cpu

- karta graficzna zmieniona na gtx 680 od MSI - niestety EVGA, którą zamówiłem okazała się niedostępna :kwasny:

- LUND zamiast carbonowego EK :E

- zmiana płynu na AC DP Ultra Clear

- 3M imitująca szczotkowane alu zamiast folii carbonowej - przy okazji okleiłem też krawędź bloku od GTX'a (pleksi) - zobaczę rano jak to będzie wyglądać i zdecyduję czy to zostawić czy wrócić do pleksi

- odwrócone wentylatory na chłodnicy 2x140 - zacząłem się bawić w wyginanie blachy alu pod shroud ale jeszcze długa droga przede mną więc na razie wentylatory będą działać bez shroud'u przy otwartych bokach obudowy

- oświetlenie wnętrza paskiem 40cm led - ciepły bialy

- zmiana oplotu na przedłużkach 6pin i 8pin - w poprzednich było za dużo żółtego

 

Co jeszcze zostanie zrobione :

 

- całość zostanie wyczyszczona bo dopiero na zdjęciach zauważyłem akieś dziwne plamy :lol2:

- shroud

- złączka 90 stopni na górnej chłodnicy będzie również czarna (jak robiłem zamówienie to nie planowałem, że tam będą dwie tylko jedna dlatego wykorzystałem te, które miałem czyli chromowane)

- wąż od reza do pompki zostanie skrócony bo jakoś dziwnie opadł a docelowo pojawi się tam prawdopodobnie kolanko 90 stopni

- na topie obudowy pojawia się dwa filtry (te, które miały być docelowo na topie są teraz na wentylatorach chłodnicy 2x140)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mroczny układ...takie lubię :)

 

Zmiana reza na Lund POM-PLEX to bdb pomysł,jest super.

Może żółte podswietlenie płynu diodą superbright do Lunda?

U mnie tak podświetlony Lund wyglądał zdecydowanie lepiej.

 

Ciągle czekam aż zgarniesz żłóty Mayhems Pastel,Tygon clear z tym płynem wyglada przepięknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mroczny układ...takie lubię Dołączona grafika

 

Zmiana reza na Lund POM-PLEX to bdb pomysł,jest super.

Może żółte podswietlenie płynu diodą superbright do Lunda?

U mnie tak podświetlony Lund wyglądał zdecydowanie lepiej.

 

Ciągle czekam aż zgarniesz żłóty Mayhems Pastel,Tygon clear z tym płynem wyglada przepięknie.

 

Nie ukrywam, że czarnego Tygona podpatrzyłem u Ciebie ;)

Co do podświetlenia LUND'a to jak najbardziej jest taki plan tylko robiłem rozeznanie jak to wykonać najlepiej i najprościej i zamówiłem korek z pleksi z miejscem na diodę 5mm od Alphacool'a bo niestety nic innego dostępnego nie ma + żółte diody 5mm. Zobaczymy jak to wyjdzie.

 

Żółty Mayhems jest oczywiście w planach tylko musi się w końcu pokazać w sprzedaży a w Caseking podobno będzie jutro... zobaczymy.

 

@ Kaszpir - shroud to może zła nazwa, chodzi o to żeby ciepłe powietrze z chłodnicy 2x140 nie wpadało do obudowy tylko wylatywało w bok przez boczną ściankę. Ogólnie chłodnica będzie miała taki a'la komin/tunel, który będzie wyprowadzał ciepłe powietrze na zewnątrz.

 

Co do fotek, to zrobiłem dzisiaj kilka w normalnym świetle :

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Mały bałagan z tyłu ale kto by tam zaglądał :E

 

Dołączona grafika

 

Wąż idealnie wpasował się w szczelinę

 

Dołączona grafika

 

Takie łuki możliwe tylko z Tygon'em :)

 

Dołączona grafika

 

Ehh ile mnie nerwów kosztowało to kolanko. Wszystko się mieści na styk - dosłownie bo chłodnica opiera się o radiatory sekcji zasilania MSI :lol2:

 

Dołączona grafika

 

Tutaj z włączoną taśmą led - kupiłem ciepły i zimny biały. Ciepły wygląda zdecydowanie lepiej, niestety zdjęcia tego nie oddają - słaby ze mnie fotograf ;)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił takie coś: http://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2899

Mozna podlączyc do panelu Aquaero albo osobno do płyty głównej przez USB, albo nawet jako RPM do plyty glownej.

 

Urządzenie potrafi podać temperature płynu oraz przepływ.

 

Jest tylko jeden haczyk - węże muszą wchodzić proste - żadne kolanka przed czy po, bo inaczje dziwne odczyty są. dodatkowo najlepiej sprawdza się na koncu układu, czyli przed wlotem wody do zbiornika. Jak układ ma za duże ciśnienie (za mało oporów) to pokaże np maksymalna predkosć flow, albo minimum - testowałem w układzie z krótkimi wężami i byłem niepocieszony.

Ale jak dałem juz blok na cpu do testu, wydłużyłem węże o 30cm to zaczęło działać. W pełni zmontowanym układzie działa świetnie.

 

Tylko musisz zdecydować jaki masz flow - tutaj moje doświadczenia http://forum.aquacomputer.de/weitere-foren/english-forum/102230-help-to-estimate-flow-rate-and-to-get-proper-product/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...