Skocz do zawartości
moskil

Ustawienie Sata 3.0gbps Czy 1.5gbps

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie 1)

Mam dysk Samsung 80GB SATAII 7200 8MB Cache i plyte Asus K8N z obslugą SATA.

Na dysku pise "jesli SATA kontroler lub Mobo nie obsluguje SATA 3.0Gbps to ustaw zworke na 1.5Gbps" jak powinienem ustawic? W dokumentacji do plyty nic nie ma na ten temat. Na obu ustawieniach dysk diala na oko tak samo

 

Pytanie 2) Wlozylem do kompa opisywanego w pyt 1 stary CD-ROM z 97roku kiedy zainstalowalem sterowniki do RAIDu i SATA to CD przestaje byc wykrywany przez windows. Czy przyczyna moze byc stary typ CD-ROMu?

Mam jeszcze nie zaktualizowany BIOS (zle wykrywa typ procka) czy to moze byc jakis powod?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:mur: 

 

Dysk "zworkujesz" na SATA I lub SATA II a nie mobo !

1709993[/snapback]

TAAAAK? kurde nigdy bym na to nie wpadl :blink: :lol:

Czlowieku a gdzie ja napisalem ze chce cos zworkowac na plycie?

 

Na dysku pise "jesli SATA kontroler lub Mobo nie obsluguje SATA 3.0Gbps to ustaw zworke na 1.5Gbps" jak powinienem ustawic?

Pytam czy jesli plyta obsluguje SATA to powinienem ustawic dysk na SATA 3.0Gbps czy na SATA 1.5Gbps? Czy 3.0Gbps to jest SATA II a 1.5Gbps to SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 3.0Gbps to jest SATA II a 1.5Gbps to SATA?

Tak.

 

A roznicy nie widzisz, bo to jest przepustowosc kontrolera, a nie dysku. Roznice odczulbys dopiero posiadajac kilka dyskow na takim kontrolerze, tak zeby sumaryczny transfer ze wszystkich przekroczyl 1.5Gbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

A roznicy nie widzisz, bo to jest przepustowosc kontrolera, a nie dysku. Roznice odczulbys dopiero posiadajac kilka dyskow na takim kontrolerze, tak zeby sumaryczny transfer ze wszystkich przekroczyl 1.5Gbps.

1710179[/snapback]

Witam

Zgodnie z tym twierdzeniem, to w przypadku jednego dysku SATA2 i pomimo płyty nie obsługującej SATA2 to warto jednak ustawić dysk w tryb SATA2 ze względu na lepszą przepustowość :>

 

Mam racje ? Czy też kontroler jednak nie ma przepustowości tych 300MB/s w kierunku dysku? (a jedynie maksymalnie 150MB/s)

 

Ale z drugiej strony prosta arytmetyka:

1.5Gbps = 1536Mbps=192MB/s

Co oznacza że mamy jakies 42MB/s większą przepustowość. Chyba że się mylę?

 

BTW: mam płyte Abit nf-7 i jeden dysk Samsung 2004C SATA2 (reszta dysków jest na EIDE)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...