Skocz do zawartości
Drozda

Barracuda Iv 40gb... Umiera

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż dysk nie jest mój, dostałem go od kumpla za friko. Dysk jest wykrywany w biosie (tylko jako master) miał aż 68 Bad sectorów :? Hdd Regenerator naprawił je i niby wszystko jest OK. Ale dysk jest strasznie wolny, odczyt około 4 MB/s (polepszył sie w sumie, bo jak miał bady to odczyt był 3,2MB/s) Wogóle muli całego kompa ten dysk.. A wiec teraz mam pytanie - da sie cos z nim zrobić ? Nieznam sie aż tak na sprzęcie wiec sie pytam bo może jest jakaś nadzieja dla niego :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barracudy serii IV byly wolne, ale 4MB/s to lekka przesada :blink: Taki transfer to raczej nic dobrego. A czy taka predkosc utrzymije sie przez caly czas czy tylko w okreslonych obszarach dysku? Najlepiej przelec go HD Tach'em i zalacz wykres.

Zauwazelem tez ze owe Barracudy nie bardzo lubia sie z niektorymi dyskami WD, przynajmniej u mnie. Jakos nie zawsze chcaily chodzic z nimi na jednej tasmie. Sprobuj odpalic dysk tak, zeby byl sam na tasmie.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drozda mam to samo, czasem nawed potrafi zawiesić kompa.I to też jest baraka IV 40gb.Wsadziłem do makintosza sformatowałem na HFS+ i dysk działa normalnie.NIewiem dlaczego w pececie chodzi jak muł a w maku działa

 

EDIT: chyba przechawiłem :angry: włąśnie na maku wywaliło komunikat smarta rew data error i zebym zrobił bakapa :angry: zaraz go kur** chhyba połamie

Edytowane przez FumFel_20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaden, podkreslam ZADEN dysk nie ma takiej charakterystyki odczytu (idealnie prosta linia), chyba ze go cos ogranicza. Tyle odnosnie HD Tach'a.

Co do danych SMART: Jesli masz na HDD cos cennego to lepiej zrob backup. Tak duze wartosci w kolumnach "raw read error rate" i "seek error rate" raczej nic dobrego nie wroza. Cyferki w tych kolumnach zwykle zaczynaja rosnac jak nawala mechanika dysku (np po upadku). Wg mnie dysk umiera :-|

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nikla szansa ze to przez kontroler, ale naprawde nikla. Mialem z moja 120 WD taki problem, ze na kontrolerze PCI co jakis czas wywalalo blad "opozniony zapis nie powiodl sie", a dysk lapal w smarcie punkty "CRC Erroc Count (C7)". Co ciekawe dane byly nieuszkodzone wiec najwyrazniej zapis sie powiodl. Na kontrolerze wbudowanym w MOBO smiga bez zadnych zacinek. Do tej pory nie wiem czemu tak sie dzialo, ale najwyrazniej nie lubil sie z tamtym kontrolerem.

W Twoim przypadku baaardzo zastanawiajacy jest wykres z HD Tach'a. Padajace dyski zwykle maja bardzo poszarpany wykres. Szybkosc skacze w przedziale od maksymalnej do zera. Nie widzialem jeszcze wykresu idealnie plaskiego (chyba ze dla pendriwow :wink: )

Przetestuj go na jakims innym kompie, innej tasmie, jako samego na tasmie itp. Pokombinuj, moze akurat.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem na nim system. Był to inny komp niż mój (Soltek 75KAV, Duron 1,3, riva,128MB ram) I co dziwne wsio działa....tylko że wolniej, a zapomniałbym, dysk wykrywa jako UDMA 33.... Taśmy to chyba ze 4 zmieniłem i to samo... A co do samej windy - chodzi ona hmm dość znośnie,nie jest to totalny zamuleniec, lekko wolniej ona działa. Poprostu dysk z innej planety :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa ok, ale robisz OT. Tylko ten pierwszy spadek troche gleboki, ale pewnie akurat ci cos z dysku zaczelo doczytywac.

 

a co do Drozdy: istnieje cos takiego jak VIA IDE TOOL - tym idzie na chama zmusic winde do zmiany trybu pracy dysku ( tzn mozesz wybierac miedzy trybami pio, multiword dma i ultra dma ). Wez to sciagnij i ustaw go na UDMA 100. Jesli to nie pomoze to jeszcze jest via miniport driver - emuluje prace dysku jako scsi, ale najpierw sprobuj ten pierwszy programik.

 

edit: hmmm teraz cos sie zmienilo na via arena. To o czym mowie to chyba IDE miniport driver, a to z emulacja scsi to cos innego chyba kiedys bylo. Juz sam nie wiem i nie chce mi sie sprawdzac bo mam limit na neo + idealnie chodzacy system wiec bez sensu instalowac syfki :)

Edytowane przez Nargil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dysk padł :D Nie wykrywa go już wogóle i stuka. To było do przewidzenia ;)

 

 

EDIT :

Hahahaa ożył :D Niewiem jakim cudem ale znowu działa tak jak działał :]

Edytowane przez Drozda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż dysk nie jest mój, dostałem go od kumpla za friko. Dysk jest wykrywany w biosie (tylko jako master) miał aż 68 Bad sectorów  :? Hdd Regenerator naprawił je i niby wszystko jest OK. Ale dysk jest strasznie wolny, odczyt około 4 MB/s (polepszył sie w sumie, bo jak miał bady to odczyt był 3,2MB/s) Wogóle muli całego kompa ten dysk.. A wiec teraz mam pytanie - da sie cos z nim zrobić ? Nieznam sie aż tak na sprzęcie wiec sie pytam bo może jest jakaś nadzieja dla niego  :unsure:

1720072[/snapback]

ja dostalem do testow identycznego zigejta z takim samym problemem. tylko ten moj w hdtachu linie prosta rysuje na poziomie 2mb/s:/

 

dysk z pewnoscia dziala w jednym z trybow udma, napewno nie PIO!!!

 

takze nie wiem co mu moze dolegac:/

 

inna sprawa, na jednych plytach zamula kompa na 100% a na innych wogole winda nie restartuje. jak podlacze go przez dodatkowy kontroler na pci to po poscie resetuje sie i tak w kolko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...