Skocz do zawartości
Crosis

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko panowie moze mi ktos powiedziec jak naladowac bron, bo mi sie calkowicie "rozladowala".

Z tego co wiem to jest wiele sposobów na to. Ja znam tylko dwa :). W Cheydinhal w gildii magów jest pewna pani która ładuje magiczne bronie. Można jeszcze taką broń naładować specjalnym kamieniem.

 

 

Btw jest sposób, taki że można wygrać walke z każdym przeciwnikiem (oprócz tych co z łuku korzystają albo z czarów albo minotaurów ;)). Otóż wystarczy wskoczyć na takie coś z kamienia, które znajduje sie przy wyjściu Yellowteam (nie wiem jak to nazwać ;)). Aha trza albo strzelać z łuku albo jakies czary na odległość. Ja takim pomysłem szybko stałem sie grand czampem ;). Głófffka pracuje imo :mrgreen:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja na prawde nie rozumiem jakie to ma znaczenie. Glowny watek w oblivionie to ok 10h. A to przeciez RPG. W stosunku do morrowinda ograniczono wybor i statystyki broni, system rozwoju postaci, obszar gry, zapewne te ilosc questow. Wstawiono tez beznadziejny plecak, gdzie wida te 6 przedmiotw na krzyz a jak mam wiecej, to trzeba przewijac, oraz slynny juz kompas, prowadzacy gracza jak po sznurku. A interakcja z tymi NPC? Przeciez ilosc dialogow jest rowniez mniejsza niz w Morrowindzie. I pisze tu nie o sciezce fabularnej (bo ta jest krotsza ewidentnie), ale o losowych rozmowach na ulicy.

 

A co do NPC - owszem, jest to mile, ale czy my gramu w SIMSy? RPG to fabula i zadania, i one maja przede wszytkim dotyczyc glownego bohatera. Poza tym skoro AI jest takie super, to jakim cudem da sie wybic kaplanow a potem porozmawiac jakby nigdy nic z ich przelozonym? A walka byla na jego oczach. Z kolei glownego kaplana nie da sie nawet zabic. A zadania - inne niz idz yam, zabi tego, przynies to itp mozna policzyc na palcach jednej reki. Ale jedzemy dalej z AI - co to za system sprzedazy kradzionych przedmiotow? O ile unikalna lub rzadka zbroija plytowa moze byc latwo rozpoznana, to na pewno nie jest podpisany byle kubek czy mieczyk. A kazdy ma czerwona łape. Albo jezeli obrabuje rycerza w lesie, to skad ludzie w miescie wiedza, ze to sa jego rzeczy?

 

Zadaniom bardzo daleko do Arcanum. W Arcanum zreszta dla kazdej postaci byl inny sposob rozwiazania zadania, kazdy mial sznase. Inaczej mag, inaczej technik, inaczej zlodziej, inaczej ogr a inaczej polelf. Tu tego nie ma. Sa za to stwory, ktore ulepszaja sie w miare, jak nam wzrastaja statystyki (co za bezsens). W sumie nie sadzilem, ze wyciagne na tapete Arcanum, bo fantasy bardziej mi podchodzi. Ale jednak...

 

Gra jest pelna uproszczen, nawet w stosunku do poprzednich czesci. Jest przez to duzo bardziej mainstreamowa i pewnie takie bylo zalozenie jej tworcow. Tyle, ze zaczela sie niebezpiecznie zblizac do Hack'nSlash'a z piekna oprawa. Ja w Obliviona gram i nawet z niejaka przyjemnoscia. Jest ladny, kolorowy i do czasu wciagajacy. Uproszczenia powoduja, ze nie ma sie jak zaciac, a zadania wykonuja sie same. Po prostu pmozna przyjemnie spedzic kilkanascie (no, 25) godzin na grze. Jednak gdyby nie CS (Construction set:), to o grze zapomniano by po 2 miesiacach. Szkoda tylko, ze autorzy zamiast zrobic porzadna gre od poczatku, wysluguja sie fanai zapalencami:)

skoro nie podoba ci sie oblivion nie graj w niego , graj w arcanum ktore sie nie umywa do obliviona , jak mozesz wogole porownywac swiaty obliviona z falloutem albo arcanum , w oblivion npc zyja wlasnym zyciem , chodza spac , do kosciola , laza na spacery itp lepiej by bylo aby stali w miejscu jak w innych grach ? zreszta kogo obchodzi arcanum , arcanum jest slabe fabularnie w porownaniu z planescape torment , i co , jesli chcesz sie przyczepic to wszystko ci nie bedzie pasowac , oblivion to jedno z najlepszych rpg w jakie gralem , a gralem w pewnie wiecej niz ty

razy 10 , piszesz ze oblivion nie wyznacza zadnych nowych standardow czy nie dodaje nic nowego a ignorujesz rzecz najbardziej rzucajaca sie w oczy , olbrzymi interaktywny swiat obliviona , zadania sa proste a ile ich skonczyles ? rzeczywiscie w kazdej grze jest mozliwosc np czekania na npc az pojda spac czy sledzenia ich drogi aby pozniej zakrasc sie do domu i ukrasc przedmioty ktore potrzeba dostarczyc komus , czy podlozyc zatrute owoce komus do kufra itp albo wsluchac sie w przypadkowa rozmowe kogos na ulicy i dowiedziec sie o potencjalnym questcie , oczywiscie w kazdej grze to jest , w kazdej grze npc wybieraja sie na polowania itp , zamiast narzekac jaki to oblivion jest prosty i wogole , istnieje jakies kilkadziesiat modow ktore usuwaja pomoce i robia gre 20 razy trudniejsza niz jest na default , wystarczy tylko poszukac ale lepiej pisac esseje na forum jaka to gra jest kiepska , jedyni goscie ktorzy narzekaja na ta gre to ci ktorzy maja za slabe sprzety aby w nia grac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność zagrać w Obliviona i powiem, że gierka jest wypaśna, jakkolwiek nie pozbawiona wad.

Grafika jest wspaniała, ale to banał, wymagania sumarycznie okazały się niezbyt straszne 800x600 HDR, PS3.0, tekstury na max, sówaki różnie i jest miodzio, bardzo żadko jest mniej niż 20FPS, a jakość grafiki niewiele różni się od wszystkiego na full, no może skalowane przez LCD 800x600 nie jest za ładne ;) może strzelę sobie jakiegoś GF7800GS, dla full detali :roll:

Co do samej gry, to większość zmian w stosunku do morrka wyszły tej grze na dobre, możliwość "automatycznej" podróży we wskazane miejsce jest nawet fajna, pozwala na zaoszczędzenie czasu, tak samo strzałka, ułatwia znacząco questy, niemniej dobrze by było by w opcjach gry można było te udogodnienia wyłączyć. Szkoda też że nie ma komunikacji publicznej. Jedynym aspektem gry który mnie wnerwił jest AI naszych sojuszników, podczas walki trzeba bardziej uważać by nie ubić jednego z nich niż na wroga :? NPC w końcu nie stoją/łażą w kółko cały czas jak w morrku, ale nadal ciężko powiedzieć by cokolwiek robili, coprawda mają już jakiś cykl dobowy, w paru miejscach można zobaczyć ćwiczących żołnierzy, ale nadal nie umywa się to do gothica, niemniej poprawa w stosunku do morrka jest gigantyczna :)

 

Questy także trzymają poziom, historyjka jest nawet ciekawa i dość orginalna, gildii jest sporo, więc gra powinna zapewnić długie godziny grania, niemniej mam złe przeczucie że nie starczy na tak długo jak morrek :(

Edytowane przez M4TEUSZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robilem misję gdzie mialem przeprowadzic strazników po obwilionie i pokazać jak się wyłącza takie bramy.. 3 razy musialem wczytywac od nowa bo wciąż patałachy mi wchodziły między wrogów.

A ze mam taki fajny miecz - to lezą kolesie od jednego strzału :/

Wiecej sie naczekałem za regeneracją magiki by ich leczyć - niz nagrałem... porazka.. ostatni raz byłem nianką..

Choroba ochrona.. przypomina mi sie real gdy na ochroniaza zatrudniają kolesia z grupą inwalidzką ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze TES4 (przyjdzie dziś to może sobie zagram :) ) więc się o nim nie wypowiem ale przytoczone przez tripsta argumenty są nietrafione:

:arrow: "czekania na npc az pójdą spać" - jest w połowie gier crpg (np wspomniane Arcanum)

:arrow: "śledzenia ich drogi" - j.w. plus masa gier nieerpegowych (np. GTA czy Black&White)

:arrow: "zakraść się do domu i ukraść przedmioty które potrzeba dostarczyć komuś" - bez żartów ....

:arrow: "podłożyć zatrute owoce komuś do kufra" - zatrute jedzenie przewija się w crpgach i innych (zatrute ziarno w Black&White)

:arrow: "wsłuchać się w przypadkowa rozmowę kogoś na ulicy i dowiedzieć się o potencjalnym questcie" - w mniejszym lub większym stopniu występuje w większości crpg (np. w Arcanum można się dowiedzieć z gazet)

:arrow: "jedyni goście którzy narzekają na ta grę to ci którzy maja za słabe sprzęty aby w nią grac" - no nie poczułem się jak bym widział dzieci w przedszkolu

Wniosek: wszystko już było. W dzisiejszych czasach ciężko zrobić oryginalną grę więc cieszmy się tym co mamy i naciskajmy na producentów żeby bardziej się starali.

 

Tak więc mam propozycje:

. dla wielbicieli :arrow: Przestańcie na siłę szukać zalet tej gry. Jak wam się podoba to grajcie, rozwijajcie, modujcie itd.

. i ich przeciwników :arrow: Przestańcie marudzić gra już wyszła i jej nie zmienicie ale zawsze możecie zrobić mody tak żeby wam pasowało, a jak nie to nie psujcie zabawy innym.

 

<przynuda_mode_off> ;)

 

EDIT: Widzę że musze wytłumaczyć mniej kumatym sens tego co napisałem. Nie porównuje Obliviona do żadnej innej gry ! Obalam tylko stwierdzenie że Oblivion "wyznacza standardy i wprowadza wiele nowego" wykazując że elementy wymienione nie są niczym nowym w crpg i występują nawet w grach z innych gatunków.

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu niektóre wypowiedzi po prostu miażdzą psychike :D. Polecałbym jeszcze porównać TESa4 do NFSa. W tym pierwszym zamiast pięknej Audicy mamy jakąs starą szkape, bez ABS, kontroli trakcji itd. Zief.

 

Idzmy dalej, w B&W mogłem rządzić całą wioską, pozatym czułem większą władzę w myszcze bo tam byłem bogiem :o a w TES4 dostaje wciry od szczura. Zief.

 

Przez ostatnie 50 stron tych narzekań, zawodów mozna by tak wymieniać bez końca. Wydaje mi się, że co poniektórzy oczekiwali od Obliviona symulatoru życia, idealnego połączenia 150 systemów gry RPG, symulatora Nascar Racing i myśliwca IŁ. Ludzie ... bez przesady. Fakt, szum był robiony o tej grze na długo przed premierą, gra nie jest idealna ... ale mi nie przeszkadza, że moge wszystko dostosować wg swoich wymagów dzięki modom. A teksty w stylu 'mogli oddać sam silnik i CS'a' są po prostu śmieszne.

 

Bethesda oddała nam w ręcę dobrą gre, a CS sprawi, że nawet największych przeciwników TESa4 nawróci na dobrą drogę ^^. Dodajmy do tego patch, który może poprawi wydajność i wtedy jestem ciekaw, co jeszcze wymiślicie, żeby zrównać tą gre z ziemią ;|

 

PS. Niestety zrobił się tu niemały burdel. Czy trwają jakieś prace nad FAQ? Ja śledze ten wątek od daty premiery i troche wcześniej (więc wszystko co potrzebne zgarnąłem), jednak jakbym miał się wczuć w kogoś nowego, który ma pewne zastrzeżenia dot. wydajności, jakości textur, rozgrywki ... i miałbym tego szukać przez 50 stron to wolałbym już włączyć Morka :]

Edytowane przez alcen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@outlander nawet w to nie grales a zabierasz glos , heh , wymien mi chociaz 5 gier rpg w ktorych npc zyja wlasnym zyciem , poruszajac sie od domow do gospod i hoteli , miedzy dzielnicami miasta , opuszczaja je w celu polowania itp , chetnie zobacze ta liste , to samo chetnie zobacze w ktorej grze mozesz podlozyc np zatrute jablko komus , poczekac az je zje i patrzyc jak wykituje przed twoimi oczami , naprawde chetnie zobafcze ta liste w skoro tylu grach to jest to wymien mi chociaz 5 tytulow w ktorych npc maja 24h plan dnia , nie pamietam aby w arcanum npc podchodzili do siebie i omawiali co sie aktualnie w grze wydarzylo

 

No,to się nazywa argument nie do odparcia :wink:

gosc wyjal cos z kontekstu i sie podnieca , lmao

 

owszem gra ma sporo bledow i niedociagniec a ktora gra ich nie ma , wiele rzeczy moglo by byc zrobione lepiej ale to sie tyczy kazdej gry , czytajac niektore posty mozna dojsc do wniosku ze co niektorzy by chcieli niewiadomo co , jeden placze ze nie mozna ryb lowic , inny ze nie mozna plywac statkiem itp , brakuje tylko kogos aby napisal ze gra jest do bani bo nie ma niedzwiedzi z laserami itp , nie wiem nawet jak mozna porownac obliviona do arcanum

Edytowane przez tripsta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gosc wyjal cos z kontekstu i sie podnieca , lmao

to raczej ty sie podniecasz tym co ja napisałem :lol:

Chodziło mi o to,że gościu nie podał żadnego argumentu,tylko napisał "bez żartów",co może być dwuznaczne...

 

A co do niedociągnięć...w Morrowindzie wszystkie okna we wszystkich domach były zabite dechami.W Oblivionie natomiast wszystkie świecą się jak psu jajca,nawet wtedy gdy poza domem jest ciemno jak u murzyna za koszulą.

Ciekawe rozwiązanie.

Edytowane przez melonino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^ no niech ci bedzie :P moj blad

 

btw wyszedl dodatek do modu na textury , mod default - http://www.tessource.net/files/file.php?id=2182 , dodatek : http://www.tessource.net/files/file.php?id=2210 , z tymi texturami gra wyglada o wiele lepiej , z dedykacja dla heathena , to powinno byc od razu

w grze :P

 

@melonino co zrobic , trzeba czekac na moda better windows :) albo windows glow itp

Edytowane przez tripsta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

melonino :arrow: Ratujesz moją wiarę w ludzi :D Po prostu po przeczytaniu tak dobitnych argumentów jak: „graj w arcanum ktore sie nie umywa do obliviona”, „gralem w pewnie wiecej niz ty razy 10”, „jedyni goscie ktorzy narzekaja na ta gre to ci ktorzy maja za slabe sprzety aby w nia grac”, zabrakło mi słów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

melonino :arrow: Ratujesz moją wiarę w ludzi :D Po prostu po przeczytaniu tak dobitnych argumentów jak: „graj w arcanum ktore sie nie umywa do obliviona”, „gralem w pewnie wiecej niz ty razy 10”, „jedyni goscie ktorzy narzekaja na ta gre to ci ktorzy maja za slabe sprzety aby w nia grac”, zabrakło mi słów.

No właśnie,100% racji.Na szczęście ja mam odpowiedni sprzęt,by zwracać uwagę na inne błędy tej gry niż wygórowane wymagania sprzętowe.

Mój kolega,który to chwali się wypasionym sprzętem-procesor Intel Pentium 3000(albo i więcej) a ramu 128(lub 200 coś).Jak mu przyniosłem Obliviona-zrzedła mu mina.Gra była po prostu niegrywalna.Bez minimum 512 ramu nie pogramy.

No,ale w końcu 21 wiek,Polska do Unii weszła B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^ no niech ci bedzie :P moj blad

 

btw wyszedl dodatek do modu na textury , mod default - http://www.tessource.net/files/file.php?id=2182 , dodatek : http://www.tessource.net/files/file.php?id=2210 , z tymi texturami gra wyglada o wiele lepiej , z dedykacja dla heathena , to powinno byc od razu

w grze :P

 

@melonino co zrobic , trzeba czekac na moda better windows :) albo windows glow itp

no ten modzik z teksturami rewela, i to naprawdze dziala i poprawia jakosc a do tego zero spadku fps'ow - polecam

 

przed modem :

http://www.tessource.net/files/image.php?id=265

 

po modzie:

http://www.tessource.net/files/image.php?id=266

Edytowane przez Jordi23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^ no niech ci bedzie :P moj blad

 

btw wyszedl dodatek do modu na textury , mod default - http://www.tessource.net/files/file.php?id=2182 , dodatek : http://www.tessource.net/files/file.php?id=2210 , z tymi texturami gra wyglada o wiele lepiej , z dedykacja dla heathena , to powinno byc od razu

w grze :P

 

@melonino co zrobic , trzeba czekac na moda better windows :) albo windows glow itp

MAM dziala jest super:D no i tu sie zgodze TO POWINNO BYC W GRZE:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie u osób z MINIMALNYMI 512MB RAMu mogą przeszkadzać nowe texturki. Poprawcie mnie jeżeli sie myle, ale wieksze textury zajmą po prostu więcej RAMu i wsio, zgadza sie?

 

@Jordi, jakbym miał 14 FPS an takim sprzęcie to bym wyskoczył z okna ^^ ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry które posiadają prawie wszystko z rpgów - to oczywiscie Wow. nie ta grafika, ale grywalnośc posiada dokladnie to co wiekszosc "napalonych" by widziala w tej grze. Nie zapomnijcie jednak ze warunkiem powodujacym grywalnośc tego rodzaju gier jak wow - nie jest multifunkcja jak w scyzoryku Mcguywera - a LUDZIE. To ludzie tworzą ten klimat.

Jesli chodzi o wyscigi - to storazy bardziej wole zawody urzadzane na troszkę bardziej luzackich serwerach od battelfielda2 niz to sławne NFS.. wlasnie dlatego ze jest kupa zabawy i niepowtarzalny klimat.

 

Nie mozna porównywac morrowinda do gierek massive multiplayer online czy do sciganek - bo to bez sensu..

 

Jak na gierkę RPG z zablokowanymi funkcjami sieciowymi - ta gra to miodzio.. npc prócz "niezuawazania" lawy czy przepasci - są całkiem mądre i gadatliwe stworki.

 

Pamietajcie tez ze jest nowy engine gry, i dam sobie reke udciąć ze nastęny dodtaek lub nowa edycja - wymaze wiekszosc błedów.

 

POrównując do starego morrowinda - a byliscie w tej Wielkiej puszczy? jest tam tyle ronego rodzaju zioł ze samo odgadniecie jaka mikstura wyjdzie zajmnie chyba tydzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć gdzie jest Fighters Guild ?? Bo ludzie w Imperial City w plotkach mowią mi że jesli szukam pracy to zebym sie udał do Fighters Guild, tymczasem zwiedziłem niemal całe Imperial city i nic :/

 

P.S gdzie można dostać lockpicki ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gra z wgranym modem wody:

[...]

Bez modyfikacji ini:

http://www.tomaszpawel.republika.pl/Oblivion/B1.jpg

 

Z modyfikacją ini:

http://www.tomaszpawel.republika.pl/Oblivion/B2.jpg

[...]

Pozdrowienia!

Rozumiem odbicia i falowanie ale czy między obrazkiem b1 i b2 nastąpił odpływ ?!?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, szum był robiony o tej grze na długo przed premierą, gra nie jest idealna ... ale mi nie przeszkadza, że moge wszystko dostosować wg swoich wymagów dzięki modom.

(..)

Bethesda oddała nam w ręcę dobrą gre, a CS sprawi, że nawet największych przeciwników TESa4 nawróci na dobrą drogę ^^.

Żeby tak jeszcze reszta userów to zrozumiała. ;)

PS. Niestety zrobił się tu niemały burdel. Czy trwają jakieś prace nad FAQ? Ja śledze ten wątek od daty premiery i troche wcześniej (więc wszystko co potrzebne zgarnąłem), jednak jakbym miał się wczuć w kogoś nowego, który ma pewne zastrzeżenia dot. wydajności, jakości textur, rozgrywki ... i miałbym tego szukać przez 50 stron to wolałbym już włączyć Morka :]

Sialala miał coś do wczoraj napisać o modyfikacji pliku konfiguracyjnego, niestety nigdzie nie widzę, aby zostało to zrobione. :unsure:

 

Burdel jest, zgadza się. Nawet moderatorom nie chce się tego sprzątać (zwłaszcza myślę tu o sobie ;)), bo wszelkie kłótnie i spory skutecznie od tego zniechęcają. Dlatego apeluję w tym miejscu o zaprzestanie wszelkich sporów, kłótni, które wprowadzają tylko niezdrową atmosferę, a nie wnoszą zbyt wiele do tematu. Dbajmy o porządek i żyjmy w pokoju. :rolleyes:

FAQ... Może coś napiszę. ;]

 

Przypomnę tylko, że Morrowind na początku też miał błędy. Siła w Morrowindzie i w Oblivionie leży w Construction Set. Dzięki niemu społeczność będzie mogła poprawić, dodać to czego nie ma, a co być powinno.

 

-------

 

Fighters Guild - Anvil, Chorrol, Chaydinhal.

Mages Guild - jak wyżej + Arcane University w Imperial City.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh luuudzie powiedzcie mi gdzie moge znaleźć te lockpicki ;p i need it :D

Było zostać magiem, my nie mamy takich problemów :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes przerazajaco madry...

u tu xD!

 

a tak btw ten BTmod daje troche za dużo. Mi chodzi tylko o wywalenie strzałek z kompasu bez innych modyfikacji. Wie ktoś jak to zrobić ? ;d. Imo to jest najwieksza wada Obliviona ;(. Te głupie strzałki nie pozwalają sie wczuć w klimat :ploom: :ploom:.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...