Skocz do zawartości
Crosis

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Rekomendowane odpowiedzi

I niestety na forum bestady nie moge tego znaleźć. Z tego co pamietam to sie robiło coś w konsoli ze mamy taki a taki quest skończony, juz nie pamietam. Tylko dziwne ze mimo ze mam wszystkie patcze ten bug nadal wystepuje :?. Kolesie z Bethdasy go nie widzą czy co ?

Może w CS-ie poszukaj? ;)

 

A i tak btw czy mody Unique Landscapes ( 2674125[/snapback]

Chociaż jak zobaczyłem ten skirn: http://planetelderscrolls.gamespy.com/fms/Image.php?id=27477 to raczej pewne ze FPSy spadają na łeb. Używa ktoś tych modów ? Jak z FPSami i w ogole ?
O właśnie to jest ten Great Forest. :)

 

Tak swoją drogą: Unique Landscapes to wspaniałe mody. UL + Fran + kilka naprawdę znakomitych modów questowych i można grać. Brakuje jeszcze tylko modów, które poszerzałyby lore i zmieniałyby dialogi, a wtedy bawilibyśmy się świetnie. :D

 

Używasz może moda Streamline? Jakby co to pierwszy post, spoiler o przyspieszaniu Obliviona modami. Tyle że Streamline bierzemy w wersji najnowszej, to jest 3.0 (co prawda beta, ale nie ma jakichś wrednych błędów - niedługo powinna być final version).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w CS-ie poszukaj? ;)

Chodzi o constraction set ? :). Kurde już raz coś takiego miałem i wtedy to od spicum całkowice sprawe wyeliminnowało. A wiesz może jak zakończyć/rozpocząć jakiś quest z konsoli ?

 

Kurde to TG zawsze było zabuggowane. Myślałem ze z patchami je poprawią.

A tak btw to FG wcale nie było takie złe. Imo bardzo fajne questy i bardzo fajna końcówka. Warto było zostawić to sobie ;).

Używasz może moda Streamline? Jakby co to pierwszy post, spoiler o przyspieszaniu Obliviona modami. Tyle że Streamline bierzemy w wersji najnowszej, to jest 3.0 (co prawda beta, ale nie ma jakichś wrednych błędów - niedługo powinna być final version).

Właśnie nie. A słyszałem ze dzieki niemu jest mniej doczytek. Jakieś plusy po za tym ? Bo jak tak to sobie ściągnę go zaraz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o constraction set ? :). Kurde już raz coś takiego miałem i wtedy to od spicum całkowice sprawe wyeliminnowało. A wiesz może jak zakończyć/rozpocząć jakiś quest z konsoli ?

Tak, chodzi o Construction Set (no chyba nie o Counter Strike :P). Nie znam komendy na rozpoczęcie/zakończenie zadania z poziomu konsoli, bo nigdy mi to nie było potrzebne.

Możliwe że na AW byś coś znalazł. :rolleyes:

 

A tak btw to FG wcale nie było takie złe. Imo bardzo fajne questy i bardzo fajna końcówka. Warto było zostawić to sobie ;).

No taka prostolinijna. ;)

 

Właśnie nie. A słyszałem ze dzieki niemu jest mniej doczytek. Jakieś plusy po za tym ? Bo jak tak to sobie ściągnę go zaraz :)

No mniej doczytek. :P

Na serio, warto zainstalować tego moda. Zresztą zapytaj costiego. :)

 

Można prosić o coś więcej na ten temat ? :rolleyes:

A samemu to się nie chce poszukać?

Kilka modów, niekoniecznie typowo questowych, ale takich, w które warto zagrać:

Thievery in Imperial City (coś dla thiefów),

Knight of the White Stallion (rozszerzenie tejże organizacji z podstawowej wersji),

Damarask (jedno wielkie miasto daedryczne + trochę questów),

Bartholm (kolejne miasto tym razem normalne + trochę questów),

Blood & Mud Dirt Deluxe Anglais (dzieło naszych zachodnich sąsiadów - rozszerzenie miasta Bravil, questy, klimat, must see!),

Servant of the Dawn (czy musimy być zawsze tym dobrym? może ktoś chce zagrać po innej stronie niż sobie twórcy gry wymyślili...).

 

Jest tego więcej. Zresztą zajrzyj na stronę The Oblivion Quest List.

 

Jeszcze jedno: link w podpisie do last.fm lepiej skasuj. No chyba że wolisz, aby ktoś zrobił to za Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no nadal nie znalazłem sposobu na Independent Thievery Bug :(. Poszukam jeszcze na Oblivion wiki. A tak btw to imo za małe są różnice miedzy kolejnymi poziomami tego questa. Chodzi mi o to ze np przed questem o wydalenie Lex'a do Anvil powinniśmy ukraść rzeczy o wartości np 2000 złota a nie 500. Przez to jest za łatwo i przez to mam buga. Ja gdy trzeba było nabić 500 miałem już ponad 2k a wcale sie nie starałem.

 

Co do Streamline to po pierwszych testach stwierdzam, że po jego instalacji mam więcej doczytek i nawet mniej FPS :blink:. Nie wiem dlaczego. Musze sie ze streamline.ini więcej pobawić bo jak na razie to tylko auto save wyłączyłem :). Ale mniejsza z tym. Na dole porcja fajnych skrinów (z fajnym nowym contentem i nowymi 'stworami' :P).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Na ostatnim: pwn mudcraba (szkoda mi go troche ;p).

 

Teraz najlepsze imo: Rubinowe claymore. Jeżeli chodzi o damage to bubel w porównaniu z tym co mam, ale za to jak klimatycznie wygląda. W grze fajnie sie mieni w zależności od światła :).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

A teraz największy 'drań' jak narazie ;p. Coś z gigant miał w nazwie ale zapomniałem. Nie dość ze ma tone HP to jeszcze praktycznie każdego rodzaju atak odbiją z dużym procentem.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Mam nadzieje ze sie podobało :D.

 

PS. Małe pytanie na koniec. Grał ktoś moze w UniqueLandscapes: The Dark Forest ? Da sie wejść do tej studni: http://planetelderscrolls.gamespy.com/fms/Image.php?id=25786 - pokazana jest na czwartym obrazku. Wymagany jest klucz ale nigdzie na teranie Dark Forest'a nie moge go znaleźć. Pytam czy w ogóle jest do tego klucz (nie pytam gdzie :P).

 

Btw świetne te mody UL. Bardzo profesjonalnie wykonane a w DF jest nawet mały filmik ;).

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie osoby dłubiące w Construction Set zainteresuje zapewne fakt, że portal poświęcony moddingowi gier z serii The Elder Scrolls - Clockwork City, organizuje konkurs na wykonanie moda do Morrowinda lub Obliviona, polegającego na wybudowaniu domku do którejś z tych gier.

 

Po więcej szczegółów zapraszam na stronę główną Clockwork City. Główną nagrodą jest gra/gry komputerowe, którą/e zwycięzca sam wybierze. Sądzę, że warto. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł. Fajnie, że wygrywający ma wybór. :P

Tylko jednej kwestii nie rozumiem:

4) W pracy można korzystać tylko ze standardowych zasobow gry, ale w ich obrębie można reteksturować oryginalne modele - tym samym konkursowy plugin może zawierać tylko plik esp i folder Meshes.

Tzn, że nie moge stworzyć np nowego modelu domku za pomocą za pomocą jakiegoś programu 3dmax(Cinema4D itd) ? :).

Sama zmiana tekstur czasami mało daje. Lubie jak nowe obiekty (domki) mają całkowicie inny kształt niż te co w oryginalnej grze ;). Nie mniej dobre i to. Zdaje sobie sprawę, że to w sumie nie tak łatwo coś zupełnie nowego wrzucić do gry (chyba ze sie myle).

Może coś wykuje, ale to pewnie bedzie bardzo przeciętne :P. Bardziej czekam na popis innych.

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn, że nie moge stworzyć np nowego modelu domku za pomocą za pomocą jakiegoś programu 3dmax(Cinema4D itd) ? :).

A meshe to co? ;)

Meshe to właśnie modele, więc jak najbardziej można zrobić jakiś zupełnie nowy model, byle był on pokryty defaultowymi teksturami, to jest tymi, które są standardowo w Oblivionie lub Morrowindzie.

 

Może coś wykuje, ale to pewnie bedzie bardzo przeciętne :P. Bardziej czekam na popis innych.

Dobry pomysł, dobre umiejscowienie domku, zmysł przestrzenny, pomysł na wnętrza... Spoko, nasz najbardziej znany modder (twórca modów Actors in Charge i Actors in Madness) raczej nie będzie brał udziału.

Konkurs ma na celu zachęcenie potencjalnych modderów do stworzenia czegoś, w tym przypadku domku. Kto wie, czy w przyszłości nie będzie konkursu na przykład na jakiś bardziej złożony quest, albo nawet na stworzenie jakiejś organizacji. :rolleyes:

 

PS. FAQ się rozrósł za sprawą yuucOm'a o rozwiązanie zagadki "w jaki sposób posunąć dalej zatrzymany quest". Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A meshe to co? ;)

O kurcze zawsze zapominam ze to tutaj siatke oznacza (chyba :P).

Konkurs ma na celu zachęcenie potencjalnych modderów do stworzenia czegoś, w tym przypadku domku. Kto wie, czy w przyszłości nie będzie konkursu na przykład na jakiś bardziej złożony quest, albo nawet na stworzenie jakiejś organizacji. :rolleyes:

O to było by super ale strasznie trudne do wykonania. Trza byłoby dodać nowe głosy i w ogóle mnóstwo pracy ;).

A tak przy okazji to polecam (nawet do wzorowania sie :P) mod o nazwie 2684310[/snapback]

PS. FAQ się rozrósł za sprawą yuucOm'a o rozwiązanie zagadki "w jaki sposób posunąć dalej zatrzymany quest". Dzięki!

Miło było pomóc :).

 

 

Już na sam koniec to właśnie bede testował moda Daggerfall Memories: The Liberation of Cybiades.

Podobno jest świetny z mnóstwem nowego contentu i całą wyspą ;). Jak przetestuje dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grał ktoś w Obliviona na karcie 8800GTS ze dużą ilością dodatkowych bajerów graficznych i w szczególności z Qarl'S Texture Pack 3??? Bo zastanawiam się nad zakupem tej karty, tymczasem jej właściciele na forum Obliviona zgłaszają problemy związane z pamięcią GPU i przycinkami, zwłaszcza po doładowaniu dużymi texturami, z którymi rzekomo seria 8xxx sobie nie radzi....

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grał ktoś w Obliviona na karcie 8800GTS ze dużą ilością dodatkowych bajerów graficznych i w szczególności z Qarl'S Texture Pack 3??? Bo zastanawiam się nad zakupem tej karty, tymczasem jej właściciele na forum Obliviona zgłaszają problemy związane z pamięcią GPU i przycinkami, zwłaszcza po doładowaniu dużymi texturami, z którymi rzekomo seria 8xxx sobie nie radzi....

Takie problemy pewnie mieli posiadacze 8800gts 320MB. To jest oczywiste ze instalujać textury z przeznaczeniem dla kart z 512ram (a najlepiej wiecej) bedzie dużo doczytek. Za to spokojnie możesz instalować na 320 Qarl's Texture Pack 2 dla 256MB plus parallax. Imo bardzo zbliżona jakość do tym z QTP3 ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie problemy pewnie mieli posiadacze 8800gts 320MB. To jest oczywiste ze instalujać textury z przeznaczeniem dla kart z 512ram (a najlepiej wiecej) bedzie dużo doczytek. Za to spokojnie możesz instalować na 320 Qarl's Texture Pack 2 dla 256MB plus parallax. Imo bardzo zbliżona jakość do tym z QTP3 ;).

Nie, nie. Chodzi mi o zupełnie inne przycinki, które są charakterystyczne dla serii 8800 i które występują w grach intensywnie korzystających z pamięci graficznej. KLIK Według raportów ludzików na różnych forach, QTP3 chodzi lepiej na kartach starszej generacji wyposażonych w 256MB ram, niż na 8800GTS 640, a użytkownicy x1950xt 512mb pełną gębą mogą się śmiać z własicieli 8800GTX. Na forum Obliviona w temacie o QTP3, TOTO czy Streamline ułomność kart 8800 jest opczywista. Przeglądnijcie sobie najnowszy wątek o QTP3 - jest tam obecnie 54 posty, więc nie zajmie to dużo czasu, a parę z nich dotyczy właśnie tego problemu: QTP3

 

To skandal, że grając w gry intensywnie korzystające z pamięci video (a jest takich gier coraz więcej) na karcie za za ponad 1000zł trzeba się męczyć z takimi problemami!!!!!! :mur: :mur: :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm na forum był chyba użytkownik z 8800gts z wieloma modami upiększającymi w tym QTP3

 

Ta to TomaszPaweł a tutaj jego post na ten temat: http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=2653214.

Jemu wszystko chyba dobrze chodzi więc jego popytaj. Zawsze istnieje opcja pcb z konsoli (czyści bufor) więc można by i tego spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat może wydawać się lekko O/T, jednakże w dużej mierze dotyczy też Obka.

 

Dla zainteresowanych sprawą 8800 więcej info w tym temacie na Pure: GTX/GTS (ostatnie 10 stron warto przeczytać). Generalnie problem jest dużo szerszej natury i dotyczy nie tylko Obliviona, choć Oblivion wraz z QTP3 stanowi doskonały przykład "jak szybko zabić 8800", dlatego sprawę zgłosiłem w temacie o Obku i chciałem poznać opinię samych graczy-właścicieli tych kart.

 

Śledzę sprawy związane z tym problemem już od jakiegoś czasu (co zresztą widać po moich postach choćby w podlinkowanym temacie). Zazwyczaj sprawa wywołuje zdumienie lub niedowierzanie: "jak to możliwe, że takie wspaniałe (i drogie!) karty mają takiego buga!!!!??? To byłblby skandal!!!"

 

Otóż wszystko jest możliwe i Nvidia w końcu to przyznała i być może teraz coś w tej sprawie zrobi: KLIK

Edytowane przez przemo3642

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji nowego desktopa wróciłem do tej gry :P mimo wszystko heh. No i mam problem bo co chwila mi wywala do windy :/ dzieje się to w momentach kiedy doczytuje coś do pamięci w trakcie gry... (nie mam na myśli loadingów). Oczywiście najnowszy patch + LOD mod + Francescos + BTmod. Uniemożliwa to skutecznie grę... Zaczęło się tak odkąd wyszedłem na powierzchnie (czyli zaczęło doczytywać).

 

Aha jak wynika z podpisu żadnego "łoce" nie ma. No i zastosowałem się do FAQ optymalizacji i upiększaczy. Ale z tego co pamiętam to przed tym też to się działo. Może któreś z detali zmniejszyć ? :|

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie detale. Też to miałem. Chodziło o kodeki. Jak zainstalowałem najnowsze to problem po cześci zniknął. Dodatkowo wyłączyłem autosave na podróży wiec też to zrób. A tak btw pokaż co Ci błęda powoduje bo wtedy bedziemy bardziej pewni ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pamiętam, że z kodekami takie coś było... ale nie mam żadnych codepacków itd ;p to chyba fddshow czy coś powodowało. Mam tylko xvid koepi i ac3filter najnowsze.... Spróbuje z tym autosave. No i niestety nie pokaże Ci skrina bo jak ;d po prostu ide i nagle pokazuje się ramka okna czarny background i skontaktuj się ze sprzedawcą :| Co za lipa, autosave nie pomógł.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie pokazuje Ci sie ramka z błedem którego można wysłać (standardowy bład w Win Xp) ?

Naprawdę zainstaluj sobie jakiś codec pack (cccp z media player clasic czy coś podobnego). Mi to pomogło a miałem bardzo podobne obiawy :).

Może to być wina starego badź złego pliku mpeg2dmx.ax.

Dołączona grafika

Jeżeli i to nie pomoże to daj 4 pierwsze paski na 50% i zasieg trawy na 75%. Jak i to nic nie da to sie jeszcze coś wykombinuje.

 

 

Autosave pomaga jak masz bład przy przechodzeniu przez lokacje korzystając z szybkiej podróży albo po prostu wchodząc/wychodząc z jakiegoś pomieszczenia. Imo warto to wyłaczyć i tak ;).

Edytowane przez yuucOm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pamiętam, że z kodekami takie coś było... ale nie mam żadnych codepacków itd ;p to chyba fddshow czy coś powodowało.

Zaznacz w opcjach ffdshow Oblivion.exe jako wyjątek. Masz kilka(-naście) ikonek ffdshow po wyjściu z gry (obok zegarka)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Crosis nie mam żadnych codepacków w tym fddshow i nic w trayu nie mam ;) Wydawało mi się, że jasno napisałem. Wspomniałem fddshow bo mi się kojarzyło że z tymi kodekami mieli ludzi problemy zara po premierze gry....

 

sprawdzę to BTmod...

 

EDIT: Ehhh okazało się że Francescos sypie :| wywaliłem to i jak ręką odjął... spróbuje innego moda.

 

Te mody 'upiększające' ich instalacja wymaga jakiegoś mod managera i ustawień w nim odpowiednich ? w readme ;) była mowa tylko o skopiowaniu plików w odpowiednie miejsce i... skrin z ustawieniami jakiegoś mod managera, domyślałem się że chodziło o obmm. Ściągnąłem ale nie widzę tam takich samych ustawień jak na skirnie w tych modach... jakieś wskazówki ?

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem odswiezyc Obka i zaczac od nowa, ale ostatni raz gralem w niego na Athlonie XP i 6600 GT pare miesiecy temu wiec nie jestem zbyt na bieząco z modami. Glownie chodzi mi o poprawiające wydajnosc i wyglad, ponoc cuda sprawia Streamliner, co jeszcze warto zainstalowac zeby ladnie biegalo na sprzecie z podpisu? :) Glownie chodzi mi o mody graficzne, jesli chodzi o gameplay to pewnie Francesco, no i co tam jeszcze sie ciekawo pojawilo? :)

Na 8800 w Obku powinien dzialac HDR + AA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta na 8800 działa hdr + aa. Zainstaluj sobie lowpoly grass ;] Minimalna strata w wyglądzie a fps przybywa i Operation optimization. To tyle jeżeli chodzi o przyspieszenie gry (mi Streamline źle działa i wręcz obniża fps). Co do modów na ulepszenie grafy to masz w FAQ. Podstawą jest Qarl Texure Pack 2 albo 3. Możesz zainstalować 3 bo widze masz 640ram na grafie. To tyle chyba ;). A dla poprawienia klimatu polecam Illumination Within http://planetelderscrolls.gamespy.com/View...ail&id=1662 .

 

No franczesko obowiązkowe i slow skill na x3. No chyba ze lubisz jak Ci kilka leveli skacze po 2h gry ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do modow polepszajacych wyglad koniecznie IMHO Natural Weather z dodatkami (roslinnosc, zwierzaczki), ew. Atmospheric Weather System z dodatkami od Natural Environments (AWS zmienia tylko efekty pogodowe), a takze Phinix Waterfix (IMHO najlepszy mod poprawiajacy wode).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do modow polepszajacych wyglad koniecznie IMHO Natural Weather z dodatkami (roslinnosc, zwierzaczki), ew. Atmospheric Weather System z dodatkami od Natural Environments (AWS zmienia tylko efekty pogodowe), a takze Phinix Waterfix (IMHO najlepszy mod poprawiajacy wode).

Jest spadek FPS przy korzystaniu z Natural Enviroments albo przy Phinix Waterfix ? ;). Na forach różnie podają ze jednym w góle fps nie spadł ze innym spadł troche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gralem wczesniej z Francesco i jakos mi lvle strasznie szybko nie lecialy... No chyba ze jakos je sobie spowalnialem ale juz zapomnialem :P Na razie rzuce sie na wyglad, jak bedzie cielo bede stopniowo dorzucal mody na wydajnosc :)

Zastanawiam sie jaka postacia zagrac :P Wysoki elf mag i umiarkowany pacyfista czy jakis wojownik-berserker :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co przepłacać ;]. Ja wole miecz 60 fps niż 30. Więc nawet po zainstalowaniu Qarl texture pack 3 daj Lowpoly grass i Operation Optimizatiom (wrost FPS minimalnym kosztem wygladu trawy).

 

A co do Phinix Waterfix to jest dokładnie to o co mi chodziło. Zerowy spadek FPS a wode lepiej wygląda. Jest bardziej przeźroczysta i przebywanie teraz pod wodą jest fajniejsze (wieksza widoczność). Po za tym jak komuś nie pasuje to zawsze może odhaczyć plik bsa (tutaj jest tylko jeden) i po kłopocie ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...