Skocz do zawartości
meehoo

[recenzja] Hp Nx8220 Ek089es

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczynamy :D

 

Do zakupu lapka przymierzałem się chyba z miesiąc...

Brałem pod uwagę wiele marek: HP, Toshibę, Acera, a nawet Aristo :lol2:

 

Wiele godzin w necie, przemyśleń, no i JEST!

 

Wybór padł na HP nx8220 w najtańszej wersji z Celeronem i bez systemu.

Kosztowało mnie to ok. 2900 netto.

Oto co posiada:

 

procesor Intel Celeron-M (360)

pamięć RAM 256 MB DDR2 533MHz

dysk twardy 40 GB 5400 obr/min, 8MB cache

typ ekranu TFT

przekątna ekranu LCD 15,4 cale (16:10 ratio)

nominalna rozdzielczość LCD 1280 x 800 piksele

karta graficzna ATI Mobility Radeon X600

ilość pamięci video 64 MB (własna)

urządzenie wskazujące Touch Pad

 

typ baterii litowo-jonowa (8-komorowa, 4800mAh)

maks. czas pracy na baterii 4,5 godz. (w rzeczywistości około 3h)

wbudowane napędy DVD+/-RW DL

 

karta dźwiękowa AC-97 2.1, system audio kompatybilny z MS-Sound

modem V.90

karta sieciowa Wi-Fi 802.11b/g

10/100/1000 Mbps

 

typ gniazd PCMCIA 1x PC Card Type II

 

porty wyjścia/wejścia TV-out

słuchawki

mikrofon

3x USB 2.0

1x RJ45

1x VGA 15-pin

1x RJ11

1x FireWire IEEE-1394

 

dodatkowe złącza Infra-red

SD/MMC card slot

SmartCard interface slot

 

zainstalowany system operacyjny DOS

 

szerokość 356 mm

głębokość 264 mm

wysokość 28 mm

waga 2,8 kg

 

 

Skąd ten wybór?

HP - marka którą znałem wcześniej i miło ją wspominam :)

Wcześniej odwiedziłem też Media Markt i pomacałem trochę poszczególne modele, które brałem pod uwagę :)

 

Procek - szkoda że nie Pentium, ale i tak jest bardzo wydajny a model z Celeronem jest ok. 1000 zl tanszy.

RAM - DDR2 533MHz - szybkie i wydajne, szkoda że tylko 256MB, więc od razu dokupiłem jeszcze 512MB :D

Grafika - jeden z ważnych powodów zakupu, stosunkowo szybka jak na ten przedział cenowy. Wystarczy, żeby pograć w San Andreas na max detalach w 1280x800 (sprawdzone) :D

Dysk - standard, 40GB. Dobrze, że szybki 5400/8MB. Dla mnie wystarczy.

Matryca - 15,4", spora, dobra do grania, filmów i długiej pracy :wink:

Podświetlenie dobre, słabsze jedynie w samych kącikach, kąty ok, chociaż rewelacji nie ma.

Za to obudowa jest ekstra - bardzo stylowa, a dodatkowo wydaje się być bardzo wytrzymała (żadnego skrzypienia, uginania się itp.). Dla mnie plusem jest też to że jest czarna, a nie srebrna - nie ma się co porysować.

Klawiatura też pierwsza klasa - dobrze wyważona, wszystkie klawisze pięknie "wchodzą".

Touchpad - najlepszy z jakiego korzystałem, odpowiednia "faktura" powierzchni i idealna czułość, posiada też strefę scrool'a w pionie.

Głośniki - pierwsza klasa laptopowa, co już wcześniej wspominali inni użytkownicy HP.

Karta dźwiękowa - standard stereo, o tyle dobra że nie zdażają się żadne trzaski ani inne poważne zniekształcenia.

 

Dodatkowym atutem w porównaniu z nx6110 jest wyjście s-video, które wg mnie jest baaardzo przydatne (filmy i zdjecia na tv). Warto też wspomnieć o logicznym rozłożeniu portów (np. USB po lewej i prawej stronie). Wg mnie jedyny minus portów to porty audio po prawej stronie przy przedniej krawędzi - idealne do słuchawek, ale przy głośnikach kabel ten plącze się pod myszką :?

 

Różnica między wersją z Pentiumem to (poza prockiem oczywiście) brak Bluetootha. Jest podczerwień. Jak ktoś bardzo potrzebuje to może sobie dokupić BT na USB (kosztuje grosze). :lol:

 

Wynik w 3dMark2001 se na troszkę już zaśmieconym systemie i standardowej konfiguracji to 10795 (http://service.futuremark.com/compare?2k1=8773660). Niedługo podam wynik z dodatkowym ramem.

 

Wiatrak załącza się dosyć często (Celeron), ale na szczęście nie jest uciążliwy (lekki szum). Dysk jest w zasadzie bezgłośny (o jego działaniu informuje stylowo wkomponowana dioda :) ) Lapek nie nagrzewa się specjalnie mocno, nawet podczas grania w najnowsze gierki, i to pomimo stania czasem nawet na kołdrze :-P To zapewne zasłua wiatraczka :lol:

 

Lapek jest ładny i lekki. Baterii jeszcze nie testowałem. Post będę edytował w miarę testowania oraz pojawiania się Waszych ewentualnych pytań.

 

Niebawem dodam też zdjęcia.

 

Duża krecha dla HP za brak sterów w tej wersji (bez OS).

Trzeba sobie z netu dociągnąć :?

 

EDIT

 

Używam go już 3 miesiące i przyszedł czas na głębsze spostrzeżenia.

Zamieszczam je w formie plusów i minusów, aby szybko można było się rozeznać co i jak:

 

Plusy:

+ dobry układ graficzny

+ cichy i wydajny dysk

+ lekki, poręczy i trwały

+ długa praca na baterii (jak na Celerona) - około 3 godzin przy pracy biurowej

+ DDR2

+ dobra klawiatura i touchpad

+ dobre głośniczki

+ stoi stabilnie, gdy jest wyciągnięta bateria :lol: (co widać na ostatniej załączonej fotce)

 

Minusy:

- stosunkowo głośny (ciągła praca wiatraka)

- słaba matryca (słabe kąty i kolory)

- grzeje się trochę od spodu (ale nigdy nie przegrzewa)

- sporo modeli ma skrzypiący plastik po prawej stronie od touchpada

- tylko rok gwarancji dla podmiotów gospodarczych

 

Uzupełniłem też trochę wcześniejszy opis.

 

Dodatkowe spostrzerzenia i wnioski wyciągnięte z rozmów na forum i doświadczeń:

- karta graficzna ma spory zapas mocy, w większości modeli chodzi stablinie na 550/300, co daje przyrost ok. 1000 marków w 3DM2001SE (wyniki niecałe 12000). Nie odnotowałem praktycznie żadnego przyrostu po rozbudowie RAMu do 768MB.

- podobno można to skrzypienie z prawej strony od touchpada zlikwidować poprzez odpowiednie ułożenie tasiemki od dysku (jeszcze nie sprawdzałem - jak sprawdzę dam znać, czy tak jest)

- sprawę wentylatora porawia trochę instalacja najnowszego biosu (F0.F) i ustawienie opcji Fan always on when on AC na wartość Enabled

- jeżeli ktoś nie potrzebuje długiej pracy na baterii i idealnej ciszy, to wystarczy wersja z celeronem - niewiele mniej wydajna niż Pentium, za to sporo tańsza.

- jest też recka tego modelu na benchmark.pl

Dodaję też (wreszcie :oops: ) fotki. Są już co prawda dodane przez innych użytkowników w tym topicu, ale myślę że im więcej, tym lepiej :rolleyes:

 

post-123192-1139496732_thumb.jpg

post-123192-1139496797_thumb.jpg

post-123192-1139496830_thumb.jpg

post-123192-1139496862_thumb.jpg

post-123192-1139496888_thumb.jpg

post-123192-1139496915_thumb.jpg

post-123192-1139496933_thumb.jpg

 

CDN :wink:

Edytowane przez meehoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią dowiem się jak długo trzyma bateria w tym modelu (zarówno praca biurowa jak i trochę cięższa eksploatacja). Jeśli będzie trzymała w okolicach 4 godzin to jak na Celerona będzie to duuuużo, chociaż nie sądzę aby wytrzymała 4 godziny.

 

Będę wdzięczny za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bylbym wdzieczny za taki test:

Naladuj baterie na max, odlacz zasilanie, wlacz laptopa, odpal stoper i wlacz San Andreas i graj tyle ile pozwoli ci bateria... Jesli bedzie dobry wynik ( ponad 3 h ) to chyba na tego laptopa sie zdecyduje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bateria trzyma ponad 3,5h z wifi i ponad 4h bez wifi. moja siostra katowala go w san andreas przez ponad 2h, moze2,5h. mam go juz dwa tygodnie i potwierdzam w zasadzie wszystko co napisal meehoo. mi osobiscie bardziej przeszkadza ten wentylator, wlacza sie za czesto i za glosno jak na moj gust:\ mam na mysli sytuacje, gdy pracujemy w pomieszczeniu o calkowitej ciszy, bo w normalym otoczeniu nie ma problemu. mysle zeby zmienic procesor na pentium m, bardziej ze wzgledu na speedstepa a nie wydajnosc, bo jak juz wspomnial meehoo, wydajnosc celerona m 360 jest w zupelnosci wystarczajaca. matryca nie jest jakas ekstra, jest dobra i sa lepsze (nie wiem tylko czy za ta cene...). generalnie, podsumowujac, ten notebook to strzal w dziesiatke jesli chodzi o stosunek jakosc/cena.

pozdrawiam.

 

 

update:

>tazikk: chyba za duzo wymagasz od notebooka:) pokaz mi notka z normalna bateria, ktory zapewni ci komfortowa gre w gry typu san andreas i jeszcze uda mu sie to robic przez 3h na jednej baterii;) no moze wyolbrzymiam sprawe ale w tym notku na to nie licz;)

Edytowane przez HUMMER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HUMMER: jak sądzę zmiana procesora w tym wypadku wiazałaby się tylko ze zmianą biosu i niczym więcej. Układ chłodzenia jest wystarczający dla Centrino ? Pozostała specyfikacja jest identyczna w modelach z Celeronami i Pentium jeśli się nie mylę.

 

Jakbyś dokonywał takiej zamiany daj znać, prawdopodobnie rówież zdecyduję się na ten model (myślałem nad FS V2040 ale jednak zdecydowała grafika i design ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślę o zamianie procka, ale jeszcze nie teraz, poczekam aż stanieją Pentiumy (obecnie ok. 800 zł). Zresztą z taką perspektywą kupowałem lapka - grafika trochę "na zapas", a procka, RAM i HDD zawsze mozna zmienić. Z wymianą nie powinno być problemu - socet ten sam, chipset ten sam (specjalnie patrzyłem żeby był 915 a nie 910). Chłodzenie - jeśli chłodzi Celerona, to i Pentiuma schłodzi :D

 

Fakt że jednak czasem ten wentyl przeszkadza w idealnie cichym pomieszczeniu, tym bardziej że po ok. 20-30 min. pracy w zasadzie zaczyna chodzić bez przerwy :-| No ale coś za coś.

 

Odnośnie baterii - zaraz zacznę ją formatować, wyniki pomiarów podam wkrótce :wink:

 

Jeszcze jedna denerwująca sprawa. Pewnie nie w każdego to uderzy, ale jak będziecie chcieli coś wyjąć z lapka (HDD, RAM), to uważajcie na śrubki, są wykonanie z jakiegoś bardzo miękkiego stopu :? Może chodzi o to żeby serwis widział że sami coś w środku grzebaliśmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups sorry cos namieszalem :lol:

 

Hmmm wiatrak... kolanom nie przeszkadza :D

 

A czy lapkowi - nie wiem, nie pytalem go :D

 

Nie czaje w czym problem - przeciez pisalem ze sie nadmiernie nie nagrzewa, nawet podczas stania na kołdrze (zasłonięte prawie wszystkie otwory wentylacyjne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I słusznie, wg mnie świetny wybór :D

 

Warto troszę dopłacić do np. nx6110 i mieć większą matrycę, tv-out i mocną grafę.

 

Co do zdjęć, można popatrzeć tu: http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2357 tylko nie zwracać uwagi na tego ohydnego trackpointa - na szczęście w nx8220 go nie ma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do zdjec to sa tez tutaj: http://www.hp.cz/fotoweb/galerie/category....cted_page=9&qp=

ale zawsze lepiej ogladac zdjecia zrobione przez kogos niz te 'korporacyjne' :)

 

---

edit: tutaj tez sa fotki: http://www.notebookjournal.de/tests/gallery/32

Edytowane przez Macieq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma problemu w sensie dogadania się komponentów, ale przed chwilą odkręcałem klawiaturę i tak zobaczylem ile się trzeba namęczyć żeby się do procka dostać... :D

 

Test 3dMark2001SE na baterii w ustawieniu "Maksimum baterii" to 2851 pkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wymiana procesora na pentium m nie bedzie problemu. wentylator od spodu nie przeszkadza. jak zauwazyl meehoo, mozna grac z lapkiem na koldrze:) a srubki rzeczywiscie miekkie, trzeba uwazac. cenna uwaga: zmieniasz procesor = tracisz gwarancje. pytalem u HP Polska. trzebaby trzymac na wszelki wypadek celka:\ fotek nie mam jak zrobic.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HUMMER, Meehoo próbowaliście zmienić bios w notebooku aby wentylator włączał się przy większej temperaturze (problem z wentylatorem i nowym biosem opisany został w temacie dotyczącym notebooka 6110) ?

 

Jaką temeraturę utrzymuje podczas 'normalnej' pracy ?

 

I jeszcze czekam Meehoo na twoje potwierdzające info że bateria wystarcza na +- 3 godziny pracy , normalnej pracy.

 

Sorry że tak nudzę ale chcę być pewien kilku rzeczy przed zakupem notebooka, ciągle zastanawiam się na FS 2040 , std jest tam Pentium ale słaba grafika (3DMark 2001 ~4600 nie tak słabo ale boję się że będą problemy np z nowym NFS ;)) - a procesor prawdopodobnie i tak dość szybko zmienię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios mam najnowszy dostepny na stronie hp. nie wiem przy jakiej temperaturze wlacza sie wentylator. za czesto jak na moj gust. bateria wystarcza na ponad 3,5 godziny normalnej pracy. napewno wiecej niz 3 godziny. pentium m chodza w ciekawych cenach na allegro.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem dodatkowe 512MB DDR533 Kingstona, ale nie odnotowałem jakiegoś niesamowitego kopa :?

W 3dMarku różnica w przedziale błędu statystycznego :D Wynik nadal oscyluje w okolicy 11000.

System chodzi ciut sprawwniej i trochę szybciej się ładuje, ale czy jest to warte 160 zł? Chyba nie.

W związku z tym jeżeli komuś brakuje pamięci to radzę dorzucenie 256MB.

 

Druga sprawa - wiatraczek. Poczytałem post o nx6110 i myślałen że w nx8220 jest podobnie, więc zabrałem się do działania :D

Wrzuciłem najnowszego biosa - wersja F.0F i włączyłem ciągłą pracę wiatraczka na zasilaniu sieciowym (opcja w biosie).

Wiatraczek faktycznie trochę zwolnił i częściej zwalnia do niesłyszalnych prędkości, ale do ideału nadal daleko. Trzeba czekać na następny bios :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jednak po dłuższym użytkowaniu stwierdzam, że jest znaczna poprawa.

Wiatrak musi chodzić, ale przecież nie musi od razu nawalać na pełnych obrotach.

Teraz jak siedzę w necie to jest prawie nieslyszalny - minimalny szum.

W nx6110 tez sa Celerony M, a jednak tam niemal calkowicie wyeliminowano ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko Meehoo czy jest problem z zamontowaniem drugiej kości:

czy można starcic gwarancję, czy kość musi być HP a może wystarczy Kingstona DDR2 512MB 533MHz KVR533D2S4/512 i wszystko bedzie spoko chodziło. Problem polega na tym że wacham sie pomiędzy nx8220 a Asusem A6R-B002. Bardzo bym prosił o rade Pozdrawiam ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni jestem posiadaczem danego notebooka i wszystkie informacje jakie zostały podane w tym temacie mogę potwierdzić, jestem zadowolony z notebooka :)

 

Osobiście bardzo podobna mi się design do którego do końca nie byłem przekonany, wymiary też są więcej niż zadowalające. Poprzednio pracowałem m.in. na Toshibie M40X i w porównaniu do tego tostera HP jest znacznie przyjemniejszy.

 

Co do pamięci też w tym tygodniu dołożę kość, jeszcze go nie rozkręcałem ale z tego co było poprzednio opistwane nie ma żadnych plomb na kościach ani na slotach :) Więc wystarczy dokupić, włożyć i cieszyć się ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu z rozbudową - odkręca się jedynie jedną śrubkę pod spodem laptopa i ma się już dostęp do wolnego slotu pamięci. Nie ma oczywiście żadnych plomb.

 

Co do producenta pamięci to myślę że pójdzie każdy, jeśli jest DDR2 SODIMM 533MHz. Ja mam taką kostkę pamięci jaką podałeś i wszystko śmiga :) Osobiście polecam Wam tego Kingstona.

 

Po włożeniu kostki lapek sam ją wykrywa, wyrzuca o tym komunikat i prosi o potwierdzenie - to wszytsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...