Skocz do zawartości
meehoo

[recenzja] Hp Nx8220 Ek089es

Rekomendowane odpowiedzi

z nagrywarką ciąg dalszy problemów

 

próbowałem różnych płytek DVD jak dotąd tylko TDK jako tako działa

cztery się nagrały, ale dwie z nich przy odtwarzaniu gubią się i szukają ścieżki.

 

Verbatimek wcale nie chce nagrywać, jakieś omegi itp też nie chodzą.

 

Płytki Cd nagrywa bez problemu, chociaż potem przy odtwarzaniu zdaża się że przeskakują.

(bez problemu tzn że nagrywanie się kończy ok)

 

prędkość nagrywania DVD wykrywa x4, CD ( o ile dobrze pamiętam) x24.

 

podsumowując: d...? czy też może przeinstalowanie windowsa pomoże? (trochę w to wątpie)

 

A jak jest u was koleżanki i koledzy? jakie prędkości nagrywania Matsushita wykrywa?

Pytam jeszcze raz: jakim programem nagrywasz?

Może to on jest zwalony?

Swoją drogą - omegi, co to qwa jest? I się dziwisz że Ci nie nagrywa?

Inna sprawa że Verbatimy powinien raczej bez problemu łykać...

Prędkości raczej dobre Ci wykrywa (dla CD x24 to max).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jaka pamiec najlepiej kupic do tego notebooka? Interesuje mnie kosc 512mb.

Czy pamieci jak z linku beda bez problemu pasowac?

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...products_id=645

We wczesniejszych postach czytalem, ze moga wystapic problemy z pamieciami Kingston, jak to w koncu jest?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będą pasować. W laptopach montuje się inne pamięci niż w desktopach, tak zwane SO-DIMM.

Musisz kupić coś takiego.

fakt, do zlej kategorii w ofercie zajrzalem, na mysli mialem cos takiego:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=3086

Tylko ze nie podali dokladnego oznaczenia modelu. Parametry porownujac z pamieciami z komputronika sa takie same, a cena duzo mniejsza.

Czy moga to byc rozne pamieci i jezeli tak to czy warto ryzykowac zakup tych z esc.pl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, do zlej kategorii w ofercie zajrzalem, na mysli mialem cos takiego:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...roducts_id=3086

Tylko ze nie podali dokladnego oznaczenia modelu. Parametry porownujac z pamieciami z komputronika sa takie same, a cena duzo mniejsza.

Czy moga to byc rozne pamieci i jezeli tak to czy warto ryzykowac zakup tych z esc.pl?

Będą śmigać.

Sklepu nie znam, więc się nie wypowiem.

 

@regedarek - patrz post wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest u was koleżanki i koledzy? jakie prędkości nagrywania Matsushita wykrywa?

to jest bodajrze Matshita UJ-822 [nie zainstalowalem Nero po reinstalce ;)] i tam na DVD max x4 wyciagniesz. Niestety nagrywarka ta nie jest demonem predkosci. Mi ona plytki nagrywala bez problemu. Poza tym ze wolno (DVD+RW x2....) to bylo wszystko OK.

A co do Twoich problemow: jakiego programu uzywasz? Jezeli to nie wina softu, moze wyjmiesz naped z bay-a i wlozysz, moze cos sie zle 'zatrzasnelo'? Tak juz filozofuje na sile..

 

dzieki za informacje, po tylu kiepskich opiniach o tej matrycy mam rozne watpliwosci.

 

policzyc oczywiscie moge, chodzilo mi raczej o bardziej subiektywne odczucie..typu: "kurde, troche za malo"

To czy 'za malo' to mozesz jedynie sam ocenic, kazdy inaczej to odbiera. mi przy programowaniu w zupelnosci wystarcza.

Ja sie do matrycy panoramicznej bardzo szybko przyzwyczailem (to moj pierwszy laptop).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałem w pierwszym poście na jakich programach próbowałem.

Nero 6.3.1.25

CDBurnerXP PRO 3.0.116

sonic record version 7.22 (ten prog był wgrany fabrycznie)

ostatnio został wgrany nowszy nero ultra edition 6.6.0.16

płytki używałem Verbatim, TDK i Dysan, jak wszystkie te firmy okazały się problewmowe, dopiero wtedy spróbowałem jakiegoś szajsu za złotówe, i oczywiscie też d...

 

Wczoraj zrobiłem taki trik że na czas nagrywania odłączyłem się od netu, i czekałem na efekt.

na samym końcu wyskoczył błąd

(nagrywałem ~4,2 GB danych z dysku. dokładnie 24 pliki)

wklejam końcowy fragment raportu:

 

22:02:31 #26 CDR -400 File ThreadedTransferInterface.cpp, Line 1909

Unspecified target error

 

22:02:31 #27 TRANSFER -24 File ThreadedTransferInterface.cpp, Line 1909

Could not perform end of Disc-at-once

 

22:02:31 #28 Text 0 File DVDR.cpp, Line 2774

EndDAO: Last written address was -1

 

22:02:31 #29 CDR -201 File WriterStatus.cpp, Line 167

Invalid write state

MATSHITA DVD-RAM UJ-832S\H0 T1

 

22:02:31 #30 TRANSFER -24 File WriterStatus.cpp, Line 167

Could not perform end of Disc-at-once

 

22:02:32 #31 Phase 38 File dlgbrnst.cpp, Line 1832

Burn process failed at 2x (2 770 KB/s)

 

 

Mam nadzieję że to ja się nieznam na nagrywaniu, niepotrafię, nieumiem. Bo sprzęt kupiłem dobry i jestem zadowolony z niego.

powyższa linijka to nie jest szyderstwo, naprawdę tak myślę

Przed laptopem miałem stacjonarkę gdzie wstawiłem nagrywarkę CD liteona, miałem farta i nagrałem ze 100 płytek żadnej nie marnując. .....

 

meehoo przepraszam że zaśmiecam twój wątek. jak się zastanawiałem co kupić, to Twoja recenzja mi się spodobała... A teraz wiele osób szuka tu porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda praca na nx8220 gdy trzymamy go na kolanach? Czy wiatrak od spodu nie przeszkadza (na zdjęciach widać że jest on akurat tam gdzie będzie się opierał o nogę)? Czy rozmiary noteboooka nie są zbyt duże aby trzymać go w takiej pozycji? Czy ciepło wydzielane jest do wytrzymania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dogi:

No ja jak już to bym się doszukiwał sedna w linijce:

Could not perform end of Disc-at-once

A spróbuj odznaczyć Disc-at-once przed nagrywaniem.

Jak to nie pomoże no to wg mnie masz zwaloną nagrywarkę :?

 

@jacap:

Wiatrak od spodu nie przeszkadza raczej, o ile nie chcesz go trzymać na kolanach 6 godzin :lol:

On wywiewa powietrze poprzez boczną lewą ścianke lapa.

Ciepło jest do wytrzymania (przynajmniej dla mnie) :razz:

Inna sprawa to rozmiary - da się tak pracować, ale czy wygodnie?.... Hm przez krótki czas to spoko,

ale ja jednak wolę go gdzieś postawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam słowo do tych co czekaja na nowszą generację ...

Myślę że nie ma sensu czekać bo aż takich nowości to nie wniesie tylko cena będzie większa.... Kupujcie nx8220 ... U mnie buja Battlefield 2 bez zadnych problemow, grafa ustepuje badziewiastemu acerowi 3023 tylko 2000 punktami w 3dmarku 2001 to nie jest az tak wielka roznica...

Zawsze da sie podkrecic zegary albo procka zmienic .... HP to HP przekonalem juz sie kilka razy ... Dzisiaj był u mnie kumpel z Acerem 5021 i mowie mam hałas u niego a u mnie to jest niebo a ziemia ... siedzialem blisko swojego hp a slyszalem denerwujace szumienie jego acera z odległości 5 metrów ... cholera ale sie rozpisałem dzisiaj to chyba przez te żywce pozdrawiam .... acha a jeśli chodzi o płytki to jak dotad nagrywalem na soniakach verbatimkach i platinkach wszytko sie nagrywalo bez problemow wiec moze byc wina nagrywarki albo programu pozdro........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez jakiś czas zastanawiałem się jakiego lapka sobie kupić do 3000 zł. Miałem wymagania choć nigdy wcześniej nie posiadałem laptopa: pierwsze primo- panorama, drugie primo- karta graficzna na której można jeszcze coś zagrać, no i jak najwięcej wszystkiego to jest mhz na procku, sporo ramu, nagrywarka dvd,której do tej pory nie doświadczyłem, dysk oczywiście też naj.... ale zdałem sobie sprawe, że jest to nierealne szczególnie w takim zakresie cenowym. W grę wchodziły jakieś modele fs lbum ca ale... zbadałem rynek troszkę :P droższych sprzętów, już myślałem że znalazłem ideał tzn asusa a6r... za którego miałem zapłacić jakieś 3300, gdy niespodziewanie i całkiem przypadkiem znalazłem się w mediaszicie, oglądam laptopy w poszukiwaniu a6r niestety nie ma. Zaciekawił mnie nx8220, fajny myślę, patrzę na cenę niewierze... ten model był poza moim zasięgiem a tu 3025zł. no i kupiłem.

Koniec opowieści teraz do konkretów. Nie cieszyłem się tak ze sprzętu od zakupu karty dzwiękowej 16bitowej z syntezą mowy pare może parnaście lat temu :P. Ten komputerek zaskakuje mnie na każdym kroku. Sczególnie jego karta graficzna która bije całą konkurencję na głowę. Od 6 dni nie miałem żadnego problemu wszystko działa wspaniale nawet ten głośny wiatraczek który faktycznie jest troszkę uciążliwy w ciszy, ale po włączeniu jakiejkolwiek muzyczki na jednej kresce głośności zapominasz o nim. Nie próbowałem jedynie całości sieci znaczy wifi nie korzystałem bo jakieś sieci wykrywa no i gigabit eternet to z powodów technicznych ;).

Mam mały problem, może wynika on z tego, że nie miałem wcześniej laptopa, otóż bateria po całkowitym naładowaniy strasznie szybko traci energię dosłownie po paru minutach no nastu mam poniżej 90%. Później jest ok. ogólnie trzyma ok 3h normalnej pracy. czy to jest normalne w tych laptopowych ogniwach że najlepiej trzyma przy końcu? Proszę o pomoc. Dodam może jeszcze dwie rzeczy: bateria pod winxp wskazująca 30min do rozładowania właczam nfs-u gram 35 min kończę otwieram corela dopiero pokazuje mi się alert o 3% naładowania bateri. druga sprawa to wskazania mandrake które na max naładowanej pokazują 2h pracy. I tu dodatkowe pytanko czy linuh jest taki "prądożerny"??

No dobra zapytam jeszcze skąd te pkty w 3dmarku2001 po 10tyś pkt ja mam ok 3800 na stacjonarnym celku 2400,gf5200,512ram, mam jakies 6000 czy może to są jakieś inne wersje 3dmarka czy jak bo naprawde nie rozumiem różnic w pkt.

Z zakupu jak i z samego laptopa jestem naprawde zadowolony. Echh.. jeszcze faktycznie te dolne rogi monitorka troszkę przyczernione no ale nie to nie przeszkadza właściwie zobaczyłem to dopiero jak przeczytałem otym na forum, może jeszcze jakieś mankamenty wyjdą podczas użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...druga sprawa to wskazania mandrake które na max naładowanej pokazują 2h pracy. I tu dodatkowe pytanko czy linuh jest taki "prądożerny"??

Witam wszystkich (to mój pierwszy raz na tym forum więc wypada się przywitać :) )

nx8220 mam od końca listopada 2005 i muszę powiedzieć że niemały wpływ na zakup tego modelu miał jego opis na tym forum, cena, której musiałem się trzymać, marka hp, brak systemu operacyjnego (szukałem nowego komputerka dla mojego pingwinka) i kilka mniej ważnych rzeczy... Pomijając fakt, że po miesiącu padła pamięć i sprzęt wylądował na tydzień w serwisie (tu pochwała dla hp za na prawdę szybką naprawę, chociaż kupując ich sprzęt myślałem że tej firmie akurat się to nie przydaży) to jestem z niego zadowolony. Odpowiadając na pytanie - moim zdaniem - krótsza praca pod linux'em wynika z gorszej obsługi (a może jej braku) lub błędnej konfiguracji zarządzania energią. Windowsy jednak jakoś lepiej sobie z tym radzą. Co prawda jest obsługa ACPI (APM), ale mój laptop ze slackiem mimo wszystko tak jak u Ciebie wytrzymuje 2 godziny z hakiem. Przy okazji mam pytanie o Wasze temperatury pracy. W miejscu gdzie pracuję temperatura otoczenia wynosi około 15 st.C a komputer rozgrzewa się do 45-50 st.C, natomiast w domu przy temperaturze otoczenia ok. 20st.C komputer dochodzi do 55-60 st. (podczas grania miałem nawet 67st.C). Czy tak jest także w Waszych hapekach?

 

--

_rmtl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, dawno nic nie pisalem :P dlatego wypada cos naskrobac, rmtl co do temperatur to ja pracujac w srodowisku windows osiagam max 49-50 st. C po godzinie gry np fifa2006 55 to jest gorna granica... moze dlatego ze uzywam speedfana ktory sam reguluje sobie predkosc wiatraka .. oraz w biosie mam ustawiona ciagla prace wiatraka, co w rzeczywistosci sie nie sprawdza ;) bo czasami sie wylacza .. 67 stopni to juz na prawde za duzo wg mnie przyjmniej 60 jest do przyjecia .. ale powyzej tej granicy nie dzieje sie dobrze. Co do pamieci to jest standard w tym laptopie, kazda seria jest kompatybilna z innym typem ramow. Ostatnie serie np elegancko chodzily na kingostonach, natomiast moja (zakup miesiac temu) wysypala sie na kingostonach podczas testow. Dlatego wlozylem apacery(ten wyzszy model) ktore cenowo z kingostonami roznily sie o cale 3 zl:D... dlatego to jest normalna sprawa ;) przed kupnem trzeba bylo wykonac memory test ;) pozdrawiam wszystkich ..!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ja mam pytanie którego chyba jeszcze nikt apropo modeli HP nx8220 nie zadał - no chyba że mi to gdzieś umknęło.

W modelu nc6120 karta grafiki przydziela sobie pamięć z Ramu zainstalowanego w Laptopie.

Czy w modelu nx8220 jest podobna sytuacja czy może grafika x600 korzysta z własnej pamięci?

I jeszcze jedno - czy w modelu HP nx8220 istnieje fizyczna możliwość podłączenia drugiego dysku?

Moje pytanie wywiązuje się ze spostrzeżonych wątków w których pojawia się info o tasiemce do której można podłączyć dodatkowy dysk.

Pytanie które nasówa się czy jeśli tak to czy jest miejsce na zamocowanie drugiego dysku:|

Będzie wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.

Pozdrawiam

Edytowane przez sadaman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba , że się podłączy go zamiast napędu w multibay II (tak to wygląda) - ale to kosztuje 200$ na stronie hp :).

Lepiej juz chyba zakupic dyska 2,5 na usb za taka sumke. Na allgero widziałem fajne sony viao czy cos takiego :P albo wsadzić zamiast tego hitachi 40GB jakiegoś wiekszego a 40 uzywac jako zewnetrzny ... Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluje zakupu :) podziel sie wrazeniami jak juz dostaniesz sprzet. gdzie kupujesz? przez neta? ja jestem na etapie kompletowania sobie zestawu tzn dobieram gryzonia,plecak itp. potem kupie wszystko razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nio nie jak leci ... Tylko te co są wymagane .. Jak masz bluetootha to instalujesz jak nie to nie proste .... zależy jaka masz konfiguracje laptopa.... A ja sie pochwale swoim dzisiejszym zakupem Targus CN600 :) bardzo dobry plecak , polecam :) pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra zapytam jeszcze skąd te pkty w 3dmarku2001 po 10tyś pkt ja mam ok 3800.

Zapewne testowałeś w ustawieniu Powerplay - "maksymalna żywotność akumulatora". Miałeś poprostu zmniejszone taktowanie pamięci i rdzenia. Ja nie gram więc mam to nastawione na stałe co owocuje trochę niższą temp.

 

ps. Jest jedna rzecz która BARDZO mnie denerwuje w tym notebooku, czy HP naprawdę nie potrafi przymocować matrycy żeby tak się nie ruszała. W tym wypadku DUŻY minus dla HP. Nawet mocowania Acera są lepsze ( :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: ). Wstyd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam ze mocowania Acera sa mocniejsze.

te "bujanie" jest strasznie denerwujace np. przy jezdzie samochodem. od tego kiwania boje sie ze cos sie stanie - np jeszcze bardziej poluzuja sie zawiasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy nx8220 :)

 

Od tygodnia również i ja użytkuję nx8220 ek089es.

Sprzęcik jest ogólnie wypas, w miarę szybki (duzo szybszy od mojej pctowskiej padaki ;)), da sie na nim pograć. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, narazie nic nie trzeszczy nie skrzypi, oby tak dalej...

Jednak jest jedna rzecz która mnie martwi - matryca. Nie wiem czy u Was tez tak jest ale w dolnych rogach są widocznie wyrazne niedoświetlenia...

Poniżej kilka zdjęc celowo skontrastowanych, aby niedoświetlenia były bardziej widoczne:

 

http://img65.imageshack.us/my.php?image=nx82202pv.jpg

http://img154.imageshack.us/my.php?image=nx822012xb.jpg

 

Poza tym slabe kąty widzenia , kolor biały nie jest biały tylko pożółkły... Czas reakcji tez bez rewelacji ale da sie przeżyć.

Szkoda ze HP akurat zdecydowal sie zaoszczędzić na matrycy :(

 

PS. Widze że HP montuje w nx8220 cały wachlaż dysków - ja mam Seagate Momentus ST9408114A 5400obr 8mb :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy nx8220 :)

 

Od tygodnia również i ja użytkuję nx8220 ek089es.

Sprzęcik jest ogólnie wypas, w miarę szybki (duzo szybszy od mojej pctowskiej padaki ;)), da sie na nim pograć. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, narazie nic nie trzeszczy nie skrzypi, oby tak dalej...

Jednak jest jedna rzecz która mnie martwi - matryca. Nie wiem czy u Was tez tak jest ale w dolnych rogach są widocznie wyrazne niedoświetlenia...

Poniżej kilka zdjęc celowo skontrastowanych, aby niedoświetlenia były bardziej widoczne:

 

http://img65.imageshack.us/my.php?image=nx82202pv.jpg

http://img154.imageshack.us/my.php?image=nx822012xb.jpg

 

Poza tym slabe kąty widzenia , kolor biały nie jest biały tylko pożółkły... Czas reakcji tez bez rewelacji ale da sie przeżyć.

Szkoda ze HP akurat zdecydowal sie zaoszczędzić na matrycy :(

 

PS. Widze że HP montuje w nx8220 cały wachlaż dysków - ja mam Seagate Momentus ST9408114A 5400obr 8mb :)

No niestety te niedoświetlenia to wada tego modelu :mur:

Faktycznie matryca jest słabiutka, ostatnio pracowałem na niskobudżetowym Acerze 2413NWLMi i tam matryca była DUŻO lepsza (a lapek 1000zł tańszy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety te niedoświetlenia to wada tego modelu :mur:

Faktycznie matryca jest słabiutka, ostatnio pracowałem na niskobudżetowym Acerze 2413NWLMi i tam matryca była DUŻO lepsza (a lapek 1000zł tańszy).

 

Uff... a juz myslalem ze tylko ja tak mam... Ale wstyd dla HP za taka matrycę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa... do tego laptopa mozna wstawic 2xHDD o 2,5' :) polecam sciagniecie instrukcji obslugi do tego Laptopa ze strony HP, a nie mowic ze nie mozna :) W laptopie sa 2 sloty MULTIBAY. W jednym slocie, jak kazdy wie, ma naped DVD, CD-R jaki kolwiek. Trzeba go wyjac, i wstawic tam dysk twardy, montuje sie zaslepke, ktora dostajemy z laptopem i mamy 2 HDD w laptopie, nagrywarke jednak trzeba miec na zewnatrz przy takim rozwiazniu.

 

Co do matrycy LCD zastosowanej w tym Notebook'u to jest firmy SAMSUNG model LTN154X3-L01. Poszukac infosow na necie i wszystko wiadomo.

 

Temperatura pracy mojego modelu to od 40-ok60C.

 

Kolejna sprawa nad ktora myslalem, czy napewno potrzebna jest zmiana biosa po zmianie Procesora zCelerona na Pentiuma M. Przeciez na stronie HP w dziale sterowniki (tam gdzie jest najnowszy BIOS) nie ma podzialu na Bios dla Celerona i Bios dla Pentiuma... jest jeden dla wszystkich odmian tego kompa :) Taka moja mysl, co o tym sadzicie?

 

Druga sprawa, czy ktos wie gdzie mozna kupic takie male moduly na MiniPCI, BlueTooth? W laptopie jest specjalne miejsce zeby go zaistalowac, od spodu jest nawet oznaczone znaczkiem BlueTooth, i mozliwoscia odkrecenia klapki. Na allegro widzialem jeden taki bajer, ale byl z jakiegos IBM'a, wie ktos jaki model trzeba by kupic zeby pasowal do tej PlytyGlownej, moze posiadacze tego bajeru podadza jakies parametry tgo podzespolu.

 

Co do zmian, widzialem juz na Allegro Karty graficzne na MiniPCI-E :)) Ceny nie sa wygurowane, wiec w przyszlosci szykuje sie zmiana Grafiki na lepsza :)

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...