Skocz do zawartości
lspider

Polityka i politycy

Rekomendowane odpowiedzi

zgodnie z Nowa Swiecka Tradycja - cala wina spada na PiS. i za wybory w Warszawie tez odpowiedzialby bedzie PiS. prawda?

Wina leży po obu stronach.

 

Sprawa prezydenta Warszawy... PO strzeliła sobie w stopę. Przecież to oni chcieli tych zmian. Poza tym PO jak zwykle nie wie co robić, tylko trwa w nadziei, że PiSowi poparcie samo w końcu spadnie, a oni dopchają się do koryta. :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...absurdem mi to smierdzi!

Trudno sie nie zgodzic :P . Ale ja juz sie do absurdow w polskiej polityce dawno przyzwyczaiłem :P .

 

und3r:

a ma to robic na konferencjach telewizyjnych zamiast zajmowac sie tym, za co mu placicie z podatkow? uwazam, ze cala afera a Aneta Krawczyk jest mocno naciagana prowokacja. ale na litosc boska! wicepremier i minister rolnictwa ma wazniejsze rzeczy na glowie chyba?

Ty chyba polemizujesz w tym momencie tylko dla zasady, bo nie wierzę, że wierzysz w to co teraz napisałes. Gdzie ma sie niby bronic przed tymi oskarzeniami? W sądzie? I co mu to da? Chodzi przeciez o oczyszczenie się z zarzutow przed opinią publiczną, a od tego własnie są konferencje prasowe. Poza tym Lepper akurat robi najwiecej z tego rządu - nie mogę mu nic zarzucić w sprawie rolnictwa.

 

i...

czy ja dobrze widze?

Dobrze widzisz, ale źle interpretujesz :P . Piszesz, ze abolicja nie przejdzie (i ja sie z tym zgadzam), a ja odpowiadam, ze teoretycznie moglaby przejsc na tej samej zasadzie co amnestia maturalna. W obu przypadkach byloby to ominięcie prawa. Jednak w przypadku sprawy HGW (a także innych prezydentow miast) zdrowy rozsądek powienien imho przewazyć nad kruczkami prawnymi. Nie rozumiem po jaką cholerę wydawac kolejne miliony na nowe wybory.

 

tym bardziej pytam: dlaczego czekala z tym do ostatniej chwili i narazila w ten sposob budzet panstwa na milionowe straty? bo to, ze powinna byla je zlozyc to wynika z tego co podalem powyzej. i wdg mnie nie ma co na ten temat dyskutowac. powinna, zlozyla, spoznila sie. kropka.

Nie twierdzę, ze nie powinna, bo nie jestem prawnikiem i nie mnie to oceniać. Ty też nie masz raczej stosownych kompetencji zeby to rozstrzygac - od tego są sady.

 

bo wyjechales z tekstem, ze mialo wiecej tresci niz przemowienie Kaczynskiego? ;)

A moze przemowienia Kaczyńskiego są bardziej treściwe? :lol:

 

juz zapowiadaja, ze jesli decyzja sadu bedzie niepomyslna dla HGW to beda sie odwolywac do TK

Mają do tego pełne prawo. Poza tym nie wybiegajmy moze za bardzo w przyszłosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Lepper akurat robi najwiecej z tego rządu - nie mogę mu nic zarzucić w sprawie rolnictwa.

Niestety to wlasnie dzieki niemu (a raczej dzieki temu, ze nie zajal sie tematem na czas) hodowcy trzody chlewnej maja teraz przesrane i bedzie trzeba wylozyc kase zeby im pomoc.

Oddzielna sprawa jest absurdalne jak dla mnie funkcjonowanie tego rynku (rolnicy kupuja trzode, jak wieprzowina droga, a wyprzedaja, jak jest tania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez od tego jest to ministerstwo, zeby w odpowiednim czasie wykładało kase i Lepper owej kasy wywalczył dla rolnikow bardzo duzo. Tyle tylko, ze rolnicy to w wiekszosci ludzie prosci i nie potrafią docenic tego co Lepper dla nich zrobił. Lepper jest moim zdaniem DOBRYM ministrem rolnictwa (mimo brakow w wyksztalceniu) i imho naprawdę zalezy mu na interesach rolnikow (w koncu sam jest rolnikiem). Poza tym rolnicy nie mają "przesrane" przez Leppera, tylko raczej "mimo jego starań".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo jego staran? Nie do konca:

 

- Wszystko za późno. Trzeba było interweniować jesienią, zanim spadły ceny. Nie doszłoby do zapaści na rynku - uważa Czesław Janicki zarządzający gospodarstwem rolnym w Chodowie.

 

O tym, że takiemu spadkowi cen można było zapobiec, przekonane są największe zakłady zrzeszone w organizacji Polskie Mięso.

 

Jeszcze w październiku rolnicy sprzedawali świnie po ok. 4,5 zł za kg. Wówczas zakłady mięsne apelowały do Agencji Rezerw Materiałowych, by wyprzedała zapasy. Gdyby rzuciła mięso na rynek, ceny by lekko spadły, a Agencja zarobiłaby i miała teraz pieniądze na skup bez proszenia rządu.

 

Kiedy jednak prezes Agencji zwrócił się o opinię do ministra Leppera, ten nie zgodził się na wyprzedaż zapasów.

Za http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3884268.html

 

Zeby nie bylo: uwazam, ze stanowisko ministra rolnictwa to dla Leppera odpowiednia posada (biorac poprawke na to, ze toleruje jego obecnosc w rzadzie z najwyzszym trudem), bo zna to "od dolu" jako rolnik, ale w tym miejscu sie nie popisal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy jest mądry po szkodzie :P . Poza tym Lepper niestety nie ma wykształcenia ekonomicznego (powinien to nadrobić:>) i takie wpadki czasem mu sie zdarzają (Jesli z tym miesem faktycznie "wszyscy wiedzieli co sie kroi" to czemu nikt nie przekazał tego Lepperowi? Co on, doradcow nie ma?), ale ogólnie wykonuje dobrą robotę. A pisząc "mimo jego starań" miałem bardziej na myśli to, ze stara się, aby rolnicy mieli jak najlepiej - nie mozna mu tego odmowic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu powolam sie na GW:

Ale to minister rolnictwa odpowiada za dramaty wielu hodowców świń. Nie chciał albo nie potrafił wyciągnąć wniosków z sytuacji na rynkach pasz i wieprzowiny. Nie słuchał ekspertów i nie podejmował w porę decyzji.

Za: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3884269.html

 

Nie mnie oceniac, dlaczego postapil tak, a nie inaczej - liczyl, ze cudem sie karta odwroci, czy mial nadzieje, ze go tylko strasza - teraz to juz niewazne. Efekt koncowy jest taki, ze 300 milionow wyplywa z budzetu z powodu jego nietrafionej decyzji, a Lepper ma czelnosc grozic i sie stawiac, zamiast pokornie polozyc uszy po sobie, przeprosic i zalatwiac sprawe polubownie.

 

Po prostu nie trawie tupetu tego goscia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu powolam sie na GW:

 

Za: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,3884269.html

 

Nie mnie oceniac, dlaczego postapil tak, a nie inaczej - liczyl, ze cudem sie karta odwroci, czy mial nadzieje, ze go tylko strasza - teraz to juz niewazne. Efekt koncowy jest taki, ze 300 milionow wyplywa z budzetu z powodu jego nietrafionej decyzji, a Lepper ma czelnosc grozic i sie stawiac, zamiast pokornie polozyc uszy po sobie, przeprosic i zalatwiac sprawe polubownie.

 

Po prostu nie trawie tupetu tego goscia...

Komentatorzy GW jak zwykle starają się uchodzić za nieomylnych ekspertów od makroekonomii ale jakoś im nie wychodzi.

Wiadomo było kilka miesięcy temu że zdrożeje pasza ze względu na nieurodzaj.

Na podstawie takiej zmiany ceny można przypuszczać że nastąpi wzrost cen żywca (tak też rozumowali rolnicy i powstał

niewielki nadmiar produkcji przez co ceny żywca nie nadążyły za cenami paszy)

Błąd w rządzeniu nie polegał na braku wyprzedaży wieprzowiny na jesieni tylko na wcześniejszych decyzjach ograniczających

zapasy zboża przechowywanego przez agencję. Teraz powinna nastąpić sprzedaż zapasów tańszej paszy w obliczu nieurodzaju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klopot w tym, ze tej kolizji nie ma.

sa dwa przepisy orzekajace mniej wiecej o tym samym. z tym, ze jeden jest nadrzedny wzgledem drugiego.

plus jedna sprawa:

Który to niby jest nadrzedny względem którego ustawa o ST czy o bezpośrednim wyborze wójtów, burmistrzów i prezydentów ??

Bo ja nie słyszałem jeszcze by wypowiedział sie jakiś prawnik względem hierarchiczności tych przepisów

 

Owszem są paremie prawne w stylu

Przepis szczególny uchyla przepis ogólny

badź

Przepis późniejszy uchyla przepis wcześniejszy

 

Ale o tym decyduje Sąd, nie premier.

 

Aha a kolizja jest i to jak najbardziej

Edytowane przez EsiuWWW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a troszkę niżej: http://wiadomosci.onet.pl/1479589,11,item.html

 

kraina absurdu

Ta, a pare dni temu do szkła kontaktowego w tvn24 dodzwonił sie facet, ktory był swiadkiem jak inkubatory z serduszkami WOŚP zostały skonfiskowane przez komornika ( :blink: -> :evil: ) i chciał wiedziec, czy to w ogole jest legalne. Pan Miecugow obiecał mu wtedy, ze porozmawia na ten temat z ministrem Religą, co też zrobił dnia następnego - Religa stwierdził, ze sytuacja wyglada tak samo jak z przeszczepem świnskiego organu czlowiekowi - otoz organ taki się uczłowiecza, podobnie jak inkubatory WOŚP "uszpitalniły" się po ich przekazaniu szpitalowi, ergo komornik moze je sobie zabrac. I to jest komentarz ministra zdrowia :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli kościół nienawidzi owsiaka - przynajmniej ten mocherowy.

Politycy wolą budwoać swiatynie paczności - a sprzet owsiaka zabiera komornik za utrzymanie szpitali.

W sumie to logiczne - jak nie oddasz wszystkiego na tacę - to i tak oddasz...

A wszsyscy kościelni którzy nie chcą by tak rysać obywateli - są ciagani po sądach lustracyjnych- jakoś nie chce mi się wierzyć ze ci którzy teraz z mocherni sprzedalisię dla kasy - nie zrobili tego kiedyś..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Ta, a pare dni temu do szkła kontaktowego w tvn24 dodzwonił sie facet, ktory był swiadkiem jak inkubatory z serduszkami WOŚP zostały skonfiskowane przez komornika ( :blink: -> :evil: ) i chciał wiedziec, czy to w ogole jest legalne. Pan Miecugow obiecał mu wtedy, ze porozmawia na ten temat z ministrem Religą, co też zrobił dnia następnego - Religa stwierdził, ze sytuacja wyglada tak samo jak z przeszczepem świnskiego organu czlowiekowi - otoz organ taki się uczłowiecza, podobnie jak inkubatory WOŚP "uszpitalniły" się po ich przekazaniu szpitalowi, ergo komornik moze je sobie zabrac. I to jest komentarz ministra zdrowia :?

Wygląda na to że żle została zawarta umowa ze szpitalem skoro możliwe jest przejęcie sprzętu przez komornika.

W przypadku inkubatorów mam wątpliwości czy to jest legalne bo ich brak może łatwo doprowadzić do śmierci noworodka.

Dyrektor szpitala powinien powiadomić prokuraturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ilu z Was odwiedza stronę Michalkiewicza (sądząc po większości wypowiedzi to raczej niewielu). Stąd pozwolę sobie podlinkować aktualny artykuł - banalny, ale jakże prawdziwy: http://michalkiewicz.pl/ndz_2007-02-04.php

Prawda to, oj prawda... poza jednym:

Tymczasem, gdyby państwo nie zabierało obywatelom ponad 80% dochodu w podatkach, a dajmy na to, najwyżej 20%, to obywateli stać byłoby na zapłacenie za szpital.

W mysl obecnego porabanego prawodawstwa, szpital publiczny nie moze przyjac od pacjenta oplaty za swiadczenie uslugi (np. wykonanie zabiegu), nawet jesli pacjent sam chce ta kase dac. Dochodzimy wiec do absurdalnej sytuacji, kiedy to np. tomografii nie mozna zrobic normalna droga, bo NFZ zakontraktowal za malo zabiegow i pula sie wyczerpala, ale nie mozna tez tego zrobic odplatnie, mimo ze sprzet stoi i kurz zbiera :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy to jesteście jacyś dziwni i krótkowzroczni. Świątynię Opatrzności ze środków przeznaczonych na emerytury buduje się po to, żeby emeryci mieli dobrą miejscówkę do żebrania. Przyznacie wszak, że o wiele przyjemniej stoi się pod marmurowym i pozłacanym portykiem niż pod byle piaskowcem? :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z nowymi ustaleniami ekonomistów - trzeba narobić z 6 dzieci w ciąguzcia - i umrzeć przed wiekiem emrytalnym.

W tym wypadku pracownicy światyni opatrzności zarobia najwięcej na chrzcinach, pogrzebach i weselach.

PS.

Zawsze ciekawiło mnie że kościół może mieć cennik na swoje usługi - a szpital nie..

Jakoś nikogo z rządzących nie obrażają zwykłe wywieszki w kosciołach ile co kosztuje tej "cołaski" - a z tomografem to rzeczywiście tak jest - kumpel by się przez to przekręcił. W końcu gdzieś chyba w Poznaniu wychaczyli prywatną klinike z tomografem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ilu z Was odwiedza stronę Michalkiewicza (sądząc po większości wypowiedzi to raczej niewielu). Stąd pozwolę sobie podlinkować aktualny artykuł - banalny, ale jakże prawdziwy: http://michalkiewicz.pl/ndz_2007-02-04.php

Nie dziw sie tak bardzo Paszczu - wszak Michalkiewicz to najwiekszy antysemita w Polsze i co gorsza kuma sie z mocherami z Radia Maryja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kazda kolejnym dniem nasz rzad utwierdza mnie w przekonaniu, ze stad trzeba wiac czym predzej, bo niedlugo poziomem absurdu przebijemy Ministerstwo Glupich Krokow... :|

A ja wierzę, że Polska jeszcze się wybije, a nadzieję pokładam właśnie w Waszym pokoleniu (choć czytając niektóre posty naszych forumowiczów, to ta moja wiara trochę słabnie!)... ale jeśli nie weźmiemy się do solidnej roboty, tylko będziemy narzekać, to będziemy tacy sami jak ci, których krytykujemy...

 

Polska nie potrzebuje 'fachowców', ale ludzi uczciwych! Bo 'fachowiec', ale nieuczciwy może zrobić takie machlojki, że po 20-30 latach nie będziemy mogli jeszcze dojść do ładu i zorientować się w błędach przez niego popełnionych; natomiast człowiek uczciwy z odrobiną dobrej woli, nawet jeśli popełni błąd, to zaraz dołoży wszelkich starań, żeby ten błąd poprawić (bądź: naprawić). A człowiek kochający ojczyznę ponad własne interesy jest lepszy niż najlepsi fachowcy (cóż z tego, że ktoś się chwali: "zyskałem 1 mln dla Polski" skoro straty idą w miliardy?).

 

I nie mówcie mi, że nie ma w Polsce ludzi odpowiednich na wysokie urzędy! Bo takowi są, ale w całym tym zamieszaniu wolą się trzymać daleko od 'światowej' polityki...

 

Budzi we mnie zdziwienie hipokryzja wielu polityków, np.:

1. Pan Olejniczak zarzucał obecnemu rządowi, że wysyłamy do Iraku 1000 żołnierzy, że Polski nie stać na to, itd., a w tv4 pan Szmajdziński z SLD wyraźnie stwierdził, że w tej sprawie obecny rząd nie ma nic do gadania, bo musi realizować podpisane umowy w ramach paktu NATO, a ilość kontyngentu wysyłanego do Afganistanu określił wcześniejszy rząd (SLD), a tak w ogóle to teraz Polska ma mało żołnierzy na misjach poza granicami kraju, bo za niego było 2x więcej (w sumie ponad 4400) i budżet to udźwignął!

2. Zarzuty, że ten rząd ma głupi plan na ratowanie zadłużonych szpitali - plan rzeczywiście głupi, trzeba to przyznać, ale zarzut ze strony SLD jest czystą hipokryzją: przecież te długi nie wzięły się w ciągu jednego roku, lecz kilku, a gdy u władzy było SLD nie rozwiązało tego problemu; PO krytykuje też, to dlaczego nie weszło do koalicji, by mieć realny wpływ na zmianę tej sytuacji? Krytykować każdy potrafi, ale zostawszy wybranym do parlamentu powinno mieć się trochę więcej odpowiedzialności, a nie tylko gry i zabawy polityczne, a reszta bez zmian (ksiądz wini pana, pan księdza, a nam zewsząd nędza!).

3. PSL przedstawiło plan oddłużenia szpitali, ale dlaczego w krytycznym momencie dla tego rządu nie weszło do koalicji?

4. Pan Kwaśniewski stwierdził, że w sprawie Iraku został wprowadzony w błąd i gdyby posiadał obecną wiedzę, to nie wysłałby żołnierzy do Iraku. My, naród polski, doświadczyliśmy nieraz co to znaczy wojna, okupacja itp., a paradoksem jest, że człowiek związany z władzą, która 'okupowała' Polskę przez parę dziesięcioleci, wysłał żołnierzy na okupację Iraku?

5. Prezydenci miast, wojewodowie, wójtowie, itd., którzy nie złożyli oświadczeń majątkowych w terminie - powinni mieć zakaz biernego prawa wyborczego do końca życia! Czy takie podejście do tak małostkowej sprawy, nie budzi wąpliwości, czy będą dobrymi lokalnymi gospodarzami Polski? Skoro nie mogą wypełnić tak prostych zadań (błahostek - w zasadzie warunku objęcia urzędu), to jak mają kierować lokalną polityką, budżetem itp. skoro jest oczywistym, że się będą spóźniać i tłumaczyć, a tu potrzeba przecież w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu wykonać odpowiednie zadanie!

6. I wiele innych...

 

Ale mimo tego mam nadzieję, że w końcu ruszy 'odnowa' Polski, a moja nadzieja polega na Was - jacy Wy będziecie, taka będzie Polska...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za to jestem zdania że ludzi twojego pokroju lepiej zeby stąd wyjechali. Ja tam wole fachowca który nawet jak coś ukradnie to przynajmniej nie spartoli prawa w taki sposób jak dokonują to ludzie niby ucziciwi. Co mi z "uczciwego" Giertycha??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

Ja za to jestem zdania że ludzi twojego pokroju lepiej zeby stąd wyjechali. Ja tam wole fachowca który nawet jak coś ukradnie to przynajmniej nie spartoli prawa w taki sposób jak dokonują to ludzie niby ucziciwi. Co mi z "uczciwego" Giertycha??

Przy takim rozumowaniu można dojść do poziomu rozwoju Albanii ale nie Szwajcarii. Rozważanie złodzieja jako dobrego

fachowca to nonsens bo co najwyżej okradnie a prawo ukształtuje na potrzeby swoich machlojek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim rozumowaniu można dojść do poziomu rozwoju Albanii ale nie Szwajcarii. Rozważanie złodzieja jako dobrego

fachowca to nonsens bo co najwyżej okradnie a prawo ukształtuje na potrzeby swoich machlojek.

Wiesz brak kompetencji doprowadzi do tego samego, przykład Giertycha chyba doś adekwatny, po niecałym roku swej dzialności w MEN zrobił wiekszy bajzel niż wszyscy ministroiwe razem wzięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostałem źle zrozumiany... Mówiąc o człowieku uczciwym, zakładałem jego kompetencje, wystarczające do objęcia urzędu (chyba nikt nie pomyślał, że takowe wykluczałem? - przecież to oczywiste, że np. nie może analfabeta podpisywać ważnych dokumentów państwowych!). Mówiąc o człowieku uczciwym, miałem na myśli pokazanie różnicy: nieuczciwy - uczciwy; i konsekwencje tegoż. W żaden też sposób nie wskazałem bezpośrednio czy pośrednio, że w tym rządzie są ludzie uczciwi bądź nieuczciwi: przykłady hipokryzji politycznej były tylko przykładami do wyciągnięcia wyżej znanego wniosku, bez odnoszenia się do obecnego rządu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG, brawo, praktycznie stwierdzasz, ze majac 2 ludzi o identycznych kompetencjach rozniacych sie tylko uczciwoscia, lepszy do rzadzenia jest uczciwszy.

Brawa sie za to naleza, niestety nagrody za to nie dostaniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

OMG, brawo, praktycznie stwierdzasz, ze majac 2 ludzi o identycznych kompetencjach rozniacych sie tylko uczciwoscia, lepszy do rzadzenia jest uczciwszy.

Brawa sie za to naleza, niestety nagrody za to nie dostaniesz.

Statystycznie kompetentny jest częściej uczciwy niż ktoś niekompetentny bo łatwiej zarobi na siebie i rodzinę uczciwie niż

niekompetentny. Nieuczciwy i naprawdę w czymś dobry to przypadek ekstremalny niezwykle rzadki. Nieuczciwi są co najwyżej

średniakami częściej miernotami (co nie przeszkadza innym nieuczciwym miernotom nazywać ich fachowcami).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...