Skocz do zawartości
Akercocke

Tornado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dostałem ostatnio w swoje niecne łapska 4 sztuki wentylatorów NIDEC BETA V [TA450DC] 12V / 0.49 Amp / 5.88W, podłączyłem jedną sztukę pod zasilacz [12V / 1.25A]...w tym momencie zdziwiły mnie dwie rzeczy, po pierwsze chałas był dość silny [według danych katalogowych 48,5dBA], jeden taki wentylator zagłuszał całego kompa, a po drugie... zasłony zaczeły latać mi po oknach :) [3250rpm], w związku z tym pytanie:

Potrzebowałbym zmontować jakiś kontroler obrotów [najlepiej oparty o potencjometr] który dawałby mi mozliwość płynnej [od 0V do 12V] kontroli 4 wentylatorów [zpiętych równolegle], ponieważ nieznam się kompletnie na elektronice to mam mały problem z tym zadaniem, niewiem czy dobrze mysle ale użądzenia typu fanbus mogą się nie sprawdzić przy podpietych aż 4 takich wentylatorach, jeśli ktoś mógłby mi pomuc , i zapodać jakiś schemat jak zmontować cuś takiego [przypominam: 1 potencjometr do kontroli 4 takich potworów] to byłbym niezmiernie wdzięczny, ewentualnie powiedzcie mi prosze czy jakieś kontrolery które były omawiane na forum [homemade] się zprawdzą, i czy moge używać do zasilania wyżej wymieniony osobny zasilacz [12V / 1.25A], czy lepiej podpiąć do kompa drugi zasilacz [mam jakiś noname 230W bodajrze]. Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki regulator może byc cięzko zrobić, bo potrzebna duża moc, 20W to już całkiem sporo. Tzn napewno sie da, ale te popularne układy odpadają.Nie wiem na ile można obciązyć LM317. Może lepiej zrobić przełącznik 5/7V?

Na 12V podejrzewam że nie bedziesz tego używał, nooo chyba, że do benczowania :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba że LMki pod Frezera :P

 

EDIT

 

A jak chodzi na 5v ten Nidec? gdzie je dostałeś i za ile??? bo mój sunon@2300 nie pracuje na 5v :mur: ...

Edytowane przez Bobslej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bobslej->

Nidec na 5v dmucha bardzo ładnie przy czym jest w miare cichy, ale nie niesłyszalny, na 12V cichy już niejste ale potrafi sprawić by liście z drzew pospadały :), można je dorwać na allegro [ceny około 20-30zł], lub w sklepach [ceny 35-40zł], troszku danych:

NIDEC BETA V - TA450DC

Model: B31256-56

Wydajność: 112 CFM przy 12V / 48,4 dBA / 3250rpm

12V / 0.49A / 5.88W

Jest w stanie pracować w temperaturze od -10 do +70

Łożysko kulkowe / trzy łopatki

Allegro: LINK

Sklep: LINK

 

Co do tego regulatora obrotów, to widze że nikt mi nie jest w stanie pomuc, no trudno, puki co kupie jakiś przełącznik 3 pozycyjny [12V / 5V / OFF].

 

Pozdrawiam

Akercocke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze mam ten wentylator i na 5 v jest głośny jak dla mnie, miałem poprzednio papsta ale jeśli chodzi o wydajnosc to nie ma sobie równych, na 12v dmucha jak odrzutowiec, na 5v lepiej jak mój dawny papst na 12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wole Glacialtecha. Cienka wydajność (60m/h) ale cichy na 12v, na 10 total cisza... 2xkulka, ale zero/nul/nic hałasu

 

EDIT:

 

Wedle wstępnych wyliczyń Nidec jest tylko 3 razy wydajniejszy od Glaciala :P

Edytowane przez Bobslej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale wyobraźcie sobie taki wentyl 220 CFM zmontowany na XP-120, ładnie by to musiało chłodzić :), aż mnie korci żeby zabudować XP-120 i tego Nideka i testnąć :), szkoda tylko że takiego wentylatora nie idzie kupić w polsce, ale może kiedyś trafi się takie cudo na allegro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie napisałem do kumpla który sobie mieszka w Angli żeby mnie przysłał tego Nideka [220 CFM] :), o ile znajdzie w jakimś sklepie/targu/złomie :), jeśli dorwe w swoje niecne łapska to zrobie opis itp. ...może nawet szarpne się na XP-120 :)

EDIT:

fotka tego Nideka (Nidec VA450DC)

Dołączona grafika

Edytowane przez Akercocke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...