Skocz do zawartości
Bagietka

Pięć Systemów Operacyjnych. Uwaga! Dość Długie.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ludziska.

Wiem, że temat podziału dysku na partycje był wałkowany wielokrotnie (szukałem tu i tam), ale nigdzie nie opisano systuacji jak w temacie. Otóż na dysku 40(38)GB chcę zainsatlować Win98SE, Win2kPro, WinXPPro, Mandrake10 i w przyszłości BeOS-a. Mam kilka pomysłów na partcje, oto one:

 

Opcja nr.1

-partycja podstawowa FAT32 1GB na Win98SE (tylko system)

-partycja podstawowa NTFS 1GB na WinXPPro (tylko system)

-partycja podstawowa NTFS 1GB na Win2kPro (tylko system)

-cztery partycje Mandrake10 4GB(/-500MB, /usr-2,5GB, swap-500MB, /home-500MB)

-partycja rozszerzona, a na niej dyski logiczne:

-FAT16 1GB na plik(i) wymiany i katalogi tymczasowe

-FAT32 6GB na Program Files

-FAT32 8GB na multimedia

-FAT32 8GB na gry

-FAT32 4GB na resztę "dupereli" (Moje dokumenty itp.)

i zostaje jeszcze 4GB zapasowego miejsca np. na przyszłego BeOS-a.

 

Opcja nr.2

-partycja podstawowa FAT32 1GB na Win98SE (tylko system)

-partycja podstawowa NTFS 1GB na WinXPPro (tylko system)

-cztery partycje Mandrake10 4GB(/-500MB, /usr-2,5GB, swap-500MB, /home-500MB)

-partycja rozszerzona, a na niej dyski logiczne:

-NTFS 1GB na Win2000Pro

-FAT16 1GB na plik(i) wymiany i katalogi tymczasowe

-FAT32 6GB na Program Files

-FAT32 8GB na multimedia

-FAT32 8GB na gry

-FAT32 4GB na resztę "dupereli" (Moje dokumenty itp.)

i zostaje jeszcze 4GB zapasowego miejsca np. na przyszłego BeOS-a.

 

Opcja nr.3

-partycja podstawowa FAT32 1GB na Win98SE (tylko system)

-cztery partycje Mandrake10 4GB(/-500MB, /usr-2,5GB, swap-500MB, /home-500MB)

-partycja rozszerzona, a na niej dyski logiczne:

-NTFS 1GB na Win2kPro (tylko system)

-NTFS 1GB na WinXPPro (tylko system)

-FAT16 1GB na plik(i) wymiany i katalogi tymczasowe

-FAT32 6GB na Program Files

-FAT32 8GB na multimedia

-FAT32 8GB na gry

-FAT32 4GB na resztę "dupereli" (Moje dokumenty itp.)

i zostaje jeszcze 4GB zapasowego miejsca np. na przyszłego BeOS-a.

 

Co sądzicie o tych konfiguracjach? Jeśli znacie lepsze to jestem otwarty na propozycje.

"Sceptyczne, narzekające marudy" proszone są o nie pisanie tekstów typu: "a po co ci tyle systemów, wystarczy XP lub 98 lub Linux". Potrzebne są wszystkie.

 

Pytania dalsze:

1) Jak utworzyć trzy partycje podstawowe na jednym dysku (oraz inne tak aby otrzymać strukturę jak powyżej)?

2) Czy partycje linuxowe są (mogą być/powinny być) dyskami logicznymi na partycji rozszerzonej, czy tak jak powyżej jakimiś osobnymi nie wliczającymi się w tą "magiczną" liczbę czterech partycji jaką maksymalnie można utworzyć na jednym dysku?

3) Czy partycje linuxowe mogą być usytuowane tak jak powyżej, czy raczej utworzyć je na końcu dysku lub może zaraz za pierwszą partycją z Win98 (coś z tymi cylindrami, 1024 itp, jak to przeliczyć na mega(giga)bajty)?

4) Na jakiej partycji(ach) instaluje się BeOS-a?

5) Jak we wszystkich Windowsach poinformować system, że katalogi takie jak: Moje dokumenty (to wiem), Program files, Temp, Temporary Internet Files są na innych partycjach, a nie tam gdzie standardowo? Zapewne trzeba będzie zmodyfikować jakieś wpisy w rejestrze (rejestrach), które?

 

Z góry dzięki za pomoc lub chociaż za przeczytanie postu. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie coś masz z deklem? kup sobie drugi dysk, to co chcesz zrobić to niewypał (powinno być przynajmniej 30% wolnego miejsca na dysku inaczej się zkichasz.

(Jeśli chodzi o partycję podstawową to musisz utworzyć jedną na Win98 a potem wgrać na dyskach logicznych partycji rozszerzonej w takiej kolejności -Win2k, WinXp, Linux itd). Pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomeq15 jak masz pisać to pisz na temat. Jego sprawa a nie twoja. Program files osobny dla każdego systemu win. Beos nie wiem jak wygląda sprawa ale miałem go obok win 2k. Linux sam ma bootloadera grub [; lub lilo. Podstawowe partycje to musi być ona dla win 98, dla win 2k i xp nie potrzeba. (wcieło mi wyraz program files).

Edytowane przez Domik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A po co ci tyle windowsów ? Instalowanie Win2k i WinXP jest tak samo dziwne jak instalowanie Linuxa 2.4.x i 2.6.x na tej samej maszynie.Zainstaluj WinXP+Linux a BeOS-a,Win98SE na możne emulatorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Odnośnie 3 partycji podstawowych, to można to zrobić starszymi programami do partycjonowania (Ranish Partititon Magic 2, Partition Magic 7). Problem polega na tym, iż Windowsy mają z tym problem - szczególnie 98, dla której pozostałe partycje MUSZĄ BYĆ UKRYTE przy użyciu np SyMon.

2. Partycje dla Linuxa powinny być POZA partycjami Windows.

3. Dla starszego Linuxa partycja /boot MUSI być poniżej 8-go GB dysku. To samo tyczy się 98. Nie wiem, jak z tym fantem poradzi sobie BeOS, ale też chyba wyznaje tę zasadę.

4. Można nawet na FAT32. Ogólnie jednak jest coś takiego, jak BeFileSystem (befs).

5. Można to zrobić, ale będzie trochę pracy z tym pod 2K/XP (w nLite nie znalazłem takich ustawień, więc o ile są, trzeba je dodać ręcznie do instalacji "Unattented"). W 98 nie mam pojęcia, ale raczej podobnie (o ile jest możliwy ten typ instalacji dla tego systemu).

6. 2000 i XP to niemal te same systemy, więc nie widzę sensu instalowania obydwu. Dobrze skonfigurowany XP (bez sterowników beta itp) chodzi równie stabilnie, jak 2000.

7. Mając Linuxa z KDE3 szybko zrezygnujesz z BeOSa.

8. Z plikami wymiany może być problem - 98 nie usuwa plików należących do 2K/XP i vice versa - 1GB może okazać się za mało, chyba że w 2K/XP będą usuwane przy zamykaniu systemu. W 98 jednak się tak nie da. Więc przy startowaniu 2K/XP będzie problem w postaci win386.swp.

9. Wszystkie systemy będą musiały być obcięte "Lite"-ami (nLite, XPLite itp), ale i tak mogą mieć problemy ze zmieszczeniem się na swoich partycjach - szczególnie XP. No i kwestia instalacji czegoś większego przy TEMP ustawionym na domyślną scieżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz sie uczyc obslugi tych systemow? Jesli tak na linuxa polecam jakas wersje live cd. Kilka partycji Fat32 to nie najlepsze rozwiazanie. Strata miejsca spowodowany tym ze majac na partycjacj sumarycznie np 500MB wolnego mijesca a chcac przechowac 700MB bedzie to nie mozliwe. Proponuje 4GB NTFS, 4GB na linuxa (chociaz madrake to straszna krowa) i reszta FAT32.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...