Skocz do zawartości
msn

Co lejesz do swojego WC ?

Rekomendowane odpowiedzi

CYTAT(Black_war @ 25 Sty 2006, 20:08)

 

probowal ktos zamiast wody uzyc vodki ? bo z tego co mi wiadomo mozna ja bardziej schlodzic i nie zamarza ale nie wiem jak to sie ma w praktyce

 

 

Od wódy i innych ostrych spirytusów matowieją węże, a po drugie istnieje niebezpieczeństwo pęknięcia topu na bloku wodnym jeżeli jest on z pleksy.

I to nie jedyny problem przy tego typu zastosowaniu sa za duze kontrolowane i umysle przecieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam bloczek na cpu miedziany na NB aluminiowy, i chodnice mam aluminiowa. wyczytalem cos takiego :

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

Jeżeli dwa różne metale stykają się bezpośrednio tworzy się wtedy ogniwo elektrochemiczne i następuje intensywne rozpuszczanie się materiału bardziej elektroujemnego (np. miedź rozpuszcza żelazo, cynk, aluminium). Aby przeciwdziałać temu zjawisku należy oddzielać je przekładką izolującą elektrycznie (np. taśma teflonowa). Gdy znajdą się w otoczeniu elektrolitu (a woda w instalacji c.o. jest elektrolitem) proces rozpuszczania ma także miejsce mimo braku bezpośredniego styku obu metali. W zależności od tego,

jakie metale współpracują ze sobą zjawisko korozji może zachodzić bardzo szybko np. gdy zastosowano połączenie miedź-aluminium, lub nie występować prawie wcale (miedź-stal) szczególnie jeśli spełnione są dodatkowe warunki dotyczące jakości wody (zawartość tlenu w wodzie mniejsza niż 0.1mg/l.).

Należy pamiętać, że większość wiszących kotłów c.o. ma wężownicę miedzianą i może to powodować korozję grzejników aluminiowych lub częste zapowietrzanie najbliższych kotła grzejników (powstawanie wodoru). Przy stosowaniu inhibitorów korozji zawartości tlenu nie określa się. Grzejniki stalowe mogą być łączone bez groźby korozji z rurami miedzianymi, jeśli jest to instalacja zamknięta (naczynie rozszerzalne z poduszką powietrzną), a złącza izolowane są przekładkami lub taśmą teflonową.

 

czy ktos z forumowiczow ma "mieszane bloki" cu alu, jak wyglada sprawa z korozja?? co lac do ukladu zeby temu przeciwdzialac

Edytowane przez wojtek_s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MUSISZ zastosować preparat o nawie COPAL, ponieważ niedługo twój bloczek może wyglądać tak:

 

Dołączona grafika

 

oto skutki korozji elektrolitycznej.

 

 

 

Zapoznaj się z TYM tematem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pwnie juz bylo takie pytanie...

 

Co to jest bryko i te koncentraty... jak sprawdzalem na niemieckiej stronie plyby do sytemow chlodzenia "wodnego" w kompach okazalo sie, ze plyn do chlodnic samochodowych ma ten sam sklad. A kosztuje 20 zł za 5 litrow, a nie 12,5 euro za 500mililitrow... czy ile tam bylo.

 

Wiec pytanie plyn do chlodnic samochodowych sie nadaje? A jak nie co wlac w np. elman RESERATOR 1 Plus ktory ma bodajze 2,5 litra pojemnosci....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pwnie juz bylo takie pytanie...

 

Co to jest bryko i te koncentraty... jak sprawdzalem na niemieckiej stronie plyby do sytemow chlodzenia "wodnego" w kompach okazalo sie, ze plyn do chlodnic samochodowych ma ten sam sklad. A kosztuje 20 zł za 5 litrow, a nie 12,5 euro za 500mililitrow... czy ile tam bylo.

 

Wiec pytanie plyn do chlodnic samochodowych sie nadaje? A jak nie co wlac w np. elman RESERATOR 1 Plus ktory ma bodajze 2,5 litra pojemnosci....

BORYGO to plyn do chlodnic samochodowych :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie chce zakladac nowego tematu, a mam pytanie odnosnie chlodziwa. A mianowicie:

 

Ile chlodziwa (okolo, w litrach) wchodzi do WC?

 

Chce nalac wode destylowana i plyn petrygo w proporcji 50/50. Nie wiem czy kupic 5l wody i 5l plynu czy 1l butelki wystarcza? Mysle jednak, ze kupie 2x5l, bo zawsze zostanie na wymiane w razie czego, co?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martinii

 

Pojemność układu to indywidualna cecha każdego z nich. Nie ma reguły

 

Ile bloków? Jaka chłodnica? Jakiś rezerwuar?

 

Mój to jakieś 0,5l z tego co pamiętam. 2l powinno wystarczyć z zapasem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was wszystkich, poczytałem temat interesuje mnie specyfikcja borygo, tzn potrzebuję płyn który nie zamarza w temp -20C właśnie borygo jest ok, mam pytanie czy skrapla się ono powiedzmy tak samo jak woda demineralizowana przy temp otoczenia około 20C a temp cieczy 5C , proszę o odpowiedź

pozdro, PiwczaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was wszystkich, poczytałem temat interesuje mnie specyfikcja borygo, tzn potrzebuję płyn który nie zamarza w temp -20C właśnie borygo jest ok, mam pytanie czy skrapla się ono powiedzmy tak samo jak woda demineralizowana przy temp otoczenia około 20C a temp cieczy 5C , proszę o odpowiedź

pozdro, PiwczaN

Skrapla sie para wodna która jest w powietrzu a nie borygo :P

lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. W moim WC krazy demineralka + Płyn Innovatek Protect IP 250ml (antykorozyjny/przeciwglonowy) link: http://mcs.pc.pl/produkt870.html

 

Zauwazylem, ze woda zrobila sie metna :/ Jakies sugestie ??

Ja jakos nie ufam takim firmowym specyfikom. Tak wiec lepiej opróżnij układ i wlej cos konkretnego ;) zanim ci węże zmatowieją i poosadzają sie brudy w układzie. Edytowane przez Miazga82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bylo z miedzi. Poprzednie chlodnice ktore mialem z TT mialy miedzane rurki a finy aluminiowe. Ale to tak nie wplywa na ciecz, gdyz finy nie mialy z nia kontaktu.

 

Juz pare razy oproznialem uklad ( dluga historia z przygodami ), i poki co rurki sa takie jakie byly, na pompce zero osadow czy jakis tam dziadostw. Jedynie gdzie widac zmetnienie to rez. Tylko nie wiem czy to przypadkiem nie wina UV - zludzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę się nie śmiać z pytania ;)

Czym różni się Borygo od Petrygo i którym specyfikiem lepiej zalać układ (oczywiście w proporcji 1:1 z demineralką)?

skladem, borygo jest do nizszy tempow ale jest bardziej zrace w porowaniu do petrygo ktore jest bardziej przyjazne dla aluminiowych czesci chlodzenia, tyle jesli chodzi o samochody w nizszych temperaturach oba moga wykazywac podobne wlasciwosci ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układzik zalany demineralką + petrygo w proporcji 1:1.

Miało być borygo, ale w sklepie pan miał tylko petrygo, a z racji tego, iż nie chciało mi się jeździć po mieście, wziąłem produkt Orlenu.

Edytowane przez dem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zaczynam się zastanawiać nad chłodzeniem wodnym i jak przeczytałem, że nie ma płynu do WC, który by nie przewodził prądu to się troche podłamałem. Jeżeli już się zdecyduje na WC to chce zrobić je sam, ale obawiam się ewentualnych wycieków :sad:

 

Znalazłem na niemieckim Tom's hardware artykuł o tym jak zalali kompa olejem spożywczym:

http://www2.tomshardware.de/praxis/20060104/index.html

A tu filmik: http://www12.tomshardware.com/images/thg_v...led_pc_divx.zip ok. 20MB

 

Ale mnie interesuje, czy możliwe by było wlanie oleju do WC, czy nie przeszkadzała by większa gęstść i jak by było z wydajnością?

Sądze, że dla pompek akwariowych był by za gęsty. Ale jakby zastosować pompe CO? Bo właśnie taką posiadam

 

Chodziło mi o olej spożywczy tak jak w tamtym artykule, ale może są inne lepsze oleje. Tu w tym temacie ktoś pisał o oleju silikonowym, jak dobrze pamiętam, że ma dość rzadką konsystencje.

 

Chyba, ze istnieje coś innego co by się nadawało do WC i nie przewodziło prądu, bo jak wynika z tego topicu to pozostaje tylko olej :huh:

 

 

 

Jak co to nie bijcie, bo dopiero wchodze do tematu WC i moja wiedza na razie opiera się głównie na wypowiedziach ludzi na forach i stronkach internetowych, a za WC najwcześniej się wezme po obronie ale już teraz chce zebrać informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady - olej ma zbyt małą pojemność cieplną, żeby w ogóle odebrać jakieś ciepło, a pozatym nie ma chłodnicy, przez którą taki olej dało by się przepompować.

 

Jeżeli chodzi o wyciek to nic się nie bój - jak wszystko będzie dobrze złożone to szansa wycieku jest równie prawdopodobna, co uderzenie w głowę przez spadający meteoryt podczas spaceru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie w resztkach CPC mam Petrygo z Orlenu (takie niebieskie)

Petrygo i woda demineralizowana 1:1

Żadnych śladów glonów od miesiąca ponad (od kiedy jest to petrygo)

Polecam ;)

 

BTW Tym CPC nie chłodze mojego kompa, tylko Celka Northwooda 2 GHz :P

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ciekawe porównanie :D

Ale ja to będe skłądał, więc szanse na powódź znacznie wzrastają :razz:

 

Dziś rozmawiałem ze znajomym i wygląda na to, że może wyfrezuje mi bloczki ale musze się z tym pośpieszyć i teraz szukam na gwałt jakiś dobrych wzorów na bloczki i schematów. :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozmawiałem ze znajomym i wygląda na to, że może wyfrezuje mi bloczki ale musze się z tym pośpieszyć i teraz szukam na gwałt jakiś dobrych wzorów na bloczki i schematów.

 

No to już nie ten temat, poszukaj bo już coś takiego kiedyś było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pierwszy układ zalałem czystą demineralką :sad: (układ mieszany Al i Cu )

A teraz składam coś nowego, z chłodnica do oleju (czytaj zbiorniczki stalowe) i tu jest małe pytanie do Was. Co wlać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba nic nie przebije demineralki + borygo/petrygo. Nie musisz używać proporcji 1:1 - mniejsze stężenie płynu chłodniczego odbije sie korzystniej na temperaturach, a glonów i tak nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...