Skocz do zawartości
kooboos

Kooboos Water Cooling

Rekomendowane odpowiedzi

witam, juz niebawem bo w przyszlym tygodniu dostane zastrzyk gotowki, co prawda mialem kupic grafe ale jednak zloze WC i to nie bedzie zwykle WC bo na procu bedzie peltier. WC skladac sie bedzie z:

- prison pro v2

- hydor seltz l25II

- chlodnica prawdopodobnie od mechlika, na nia 2x thunderblade

- jakis rez

- no i oczywiscie peltier

WC musi byc wydajne zeby odbierac cieplo z pelta i proca, wiec chyba takie jest:)

peltier prawdopoodbnie bedzie 155W z 4maxa bo ma wymiary 5x5. gdybym mogl uzyc pelta 62x62mm to bym odrazu bral ale tak to raczej bedize 155W:) a wiec pytanie jest takie: caly czas mysle jak to wszystko ulozyc na procu, moj pomysl wyglada tak: socket>proc>mata neoprenowa dookola rdzenia>peltier>mata dookola peltiera (taka jakby kapsula na calego socketa)>blok wodny

 

myslicie ze takie uszczelnienie spelni swoje zadanie?

u mnie wyglada to mniej wiecej tak:

Dołączona grafika

 

 

 

aha.. i jeszcze jedno nie nadawajcie na mnie ze slaby peltier itp to nie ma byc jakis mega uklad schodzacy do nie wiem jakich temp. dla mnie 0C bedzie juz sukcesem:) wlasnie swider mi podsunal drugi pomysl zalozenia tego wszystkieg na proca a mianowicie: socket>proc>mata dookola socketu>coldplate>peltier>blok i chyba tak zrobie, mniej wiecej wyglada to tak:

Dołączona grafika

Edytowane przez kooboos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to pirson sie nie nadaje do peltiera bo ma "okragły" układ pinow wiec nie odbiera ciepła cala powierzchnia i na pewno nie spełni swojego zadania dobrze. Ja na twoim miejscu zamowił bym u kogos blok lutowany z pow pinow 65mm na 65mm i zamontował go pod pelta 62 na 62 wtedy to bedzie dobry pomysł ale z tym pirsonem to imo nie trafiłes

Chłodnice to bym łyknoł frezera z realitynet, rez rowniez

A peltier kup na allegro 62 na 62 bedzie taniej tylko musisz jakis blok wykombinowac do tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym samym tokiem rozumowania cube się też nie nadaje bo po brzegach ma nic innego jak mosiężną przelotkę która w ogóle nie odbiera ciepła...

 

 

Jeśli byś chciał stosować się do restrykcyjnych wywodów miśka to nie innego jak Swiftech MCW5002 ci nie podpasuje...

 

Jeśli jednak z rezerwą podejdziesz do jego wywodów to już za parę dni najlepszy blok w polsce może być twój ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nad blokiem pomysle ale misiu sadzisz ze ten freezer bedize wydajniejszy niz odpicowany fiacik mechlika? ktora prawdopodobnie jest wydajniejszy od BIE2 a ten freezer jest wzorowany na BIP2. czemu polecasz freezera?

P.S. heh kyniek :)

P.S. nie mam zamiaru wydac na blok 3 baniek, bez jaj

Edytowane przez kooboos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym samym tokiem rozumowania cube się też nie nadaje bo po brzegach ma nic innego jak mosiężną przelotkę która w ogóle nie odbiera ciepła...

Jeśli byś chciał stosować się do restrykcyjnych wywodów miśka to nie innego jak Swiftech MCW5002 ci nie podpasuje...

 

Jeśli jednak z rezerwą podejdziesz do jego wywodów to już za parę dni najlepszy blok w polsce może być twój ;)

A czy ja powiedziałem ze sie nadaje?

Nie bo sie nie nadaje jak rowniez twoj blok i wiesz o tym dobrze

Swieftech powiadasz hmm ten blok był by swietny ale rowniez jakas własna konstrukcja bedzie ok

mozna isc do zakładu i zlecic i ten blok do pelta na pewno bedzie sie lepiej sprawował niz pirson i temu zaprzeczyc nie mozesz....

 

kooboos

Sadze ze frezer jest lepszy bo jest nowy!!, ma wbudowane shroudy i zero problemow z montowaniem wiatrakow, mam takiego fiata co chcesz zakupic i wentyle se mozesz najwyzej połozyc na nagrzewnicy bo nie ma gdzie ich zamocowac...

No i frezer jest kompaktowy a jesli mniej wydajny o 1-2c nie twierdze ze tak jest ale nawet jesli to i tak bardziej sie opłaca kupic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mało w życiu widziałeś... np. peltiera z Urielem... albo Nukleonem - a co powiesz jak na to że DD Maze4 jest dostępny a opcja peltiera?? choć wg. mnie to ciepło jest odbierane ze środla bloku...

 

 

myslę że nie powinieneś wprowadzać ludzi w błąd - nadaje się prawie każdy blok (po z cpc) - nie wiem czy wiesz miśku że miedź ma parę rzędów większą termoprzewodność niż najlepsza pasta termoprzewodząca... sam wyciągnij wnioski :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze prawisz misiu:) hm najlepiej gdybym dorwal BIE 2 za okolo 200zl. tomcat ponoc bedzie organizowac import chlodnic z niemiec z alphacoolu. wiec wtedy bym sie zalapal na BIE 2 za 200zl. a bloczek... hmm wolalbym kupic gotowy i zeby nie wykraczal ponad 120zl. samemu nie chce robic bo to ma wygladac :) dobra to w sumie sprawe chlodnicy mam rozwiazana, chyba ze tomcat doprowadzi ten import do jakis czynow to wtedy sie zalapie na BIE2. musze pomyslec nad blokiem

Edytowane przez kooboos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyniek nie zebym cos do Ciebie mial ale w jaki temat nie wejde co ktos sie pyta o blok to od razu chwalisz sie tym swoim "najlepszym blokiem w Polsce".

Moze najlepiej to on wypadl w testach, a nie koniecznie musi byc najlepszy.

Ja rozumiem ze chcesz reklamowac swoje bloki ale bez przesady !

 

Sory za offtopic ale nie moglem sie powstrzymac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misku troche przesadzasz z tym blokiem pod pelta owszem bloki ala mcw5002 sa stworzone do "wspolpracy" z peltami ale nie ma nic przeciwko by zastosowac bloki o konstrukcji zblizonej do Kynka czy Twoich blokow... Przy ekstremalnych peltach ~400W stosuje sie spody ala w/w blok swiftecha, czy rozwiazania typu 4 krooce (zwlaszcza przy peltach o duzych rozmiarach - ponad 60x60mm) ale przy slabszych i bardziej lajtowych peltierach nic to nie przeszkadza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek nie przesadzasz troche z tym ukladem w bloku ? chyba jeszcze nikt nie wspomnial o coldpate? chyba nie masz zamiaru tego podlaczac pod zwyklu psu ? potrzebujesz jakis zasilacz na ok 15v jesli dasz 12 moc spadnie z 150 do 100 i zabierze ponad 12A z 12v troche duzo ;] , koszt odpowiedniego zasilacza to trafo mostek prostowniczy kondy ~60-70zl wszystko na ok 20A ;) min 16-17 wiec odpowiednie przewody itd ;) codegena nawet nie probuj ;]

 

edit

nie chcialem kopiowac posta powyzej ale nie mam za szybkiego neta teraz, podobienstwo przypadkowe ;]

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dasz 12 moc spadnie z 150 do 100

przy 12V ten pelt bedzie mial moc lekko ponad 120W

 

@Kyniek nie zebym cos do Ciebie mial ale w jaki temat nie wejde co ktos sie pyta o blok to od razu chwalisz sie tym swoim "najlepszym blokiem w Polsce".

Moze najlepiej to on wypadl w testach, a nie koniecznie musi byc najlepszy.

Ja rozumiem ze chcesz reklamowac swoje bloki ale bez przesady !

 

Sory za offtopic ale nie moglem sie powstrzymac.

No ja tez chcialem wtracic co do tego tematu - Kyniek faktycznie przesadzasz troche i niektorych baaardzo irytuje takie wozenie sie! w pewnych momentach nie dobrze sie czlowiekowi robi - strzel sobie 3 piwka i przemysl to :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a umiesz liczyc ? to pokaz jak to liczysz ;]

nic nie liczylem - poprostu okolo 20% straty, moze zle podejscie do tematu ale 120W przy tym napieciu powinien miec...

 

jesli ja klamie to przekonaj mnie czemu przy 12V ma miec tyle % starty i pelt ma miec moc na poziomie 100W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie liczylem - poprostu okolo 20% straty, moze zle podejscie do tematu ale 120W przy tym napieciu powinien miec...

 

jesli ja klamie to przekonaj mnie czemu przy 12V ma miec tyle % starty i pelt ma miec moc na poziomie 100W?

Panowie po co prorokować skoroJEST TO

 

->kooboos: wg mnie śmieszne jest to, że wogóle myślisz o podłaczaniu pelta pod zasilator, którym zasilasz pc :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie po co prorokować skoroJEST TO

 

->kooboos: wg mnie śmieszne jest to, że wogóle myślisz o podłaczaniu pelta pod zasilator, którym zasilasz pc :?

 

yyyyyyyyy? no tak wszystko super ale na XS nie ma dokladnie opisanego "naszego" przypadku czyli pelt 155W @ 15.4V przy napieciu ~12V :D

 

UP

 

no tak nie zlookalem poczatku topicu zaraz postaram sie policzyc dokladnie zeby rozwiac wszelkie watpliwosci

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz pisalem ze projekt zmierza do pelta 62x62 czyli 267W. obliczylem ze przy 12V bedzie miec jakies 200W, dokladajac do tego straty w postaci ciepla wyjdzie jakies 180W :) a wiec tyle ile trzeba. przy tym pelcie juz nie ma mowy mowy o podlaczniu go do zasilacza zasilajacego pc. raczej to bedzie chodzic na drugim zasilaczu jakims no name 400W :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dalej nie umiesz liczyc 267 przy 12 bedzie miec nie cale 160W, nie myl mocy pelta z jego moca pobierana ;] do czegos takiego potrzebujesz zasilacza o wydajnosci 22A

 

Moc jest wprost proporcjonalna do kwadratu napiecia. Jesli napiecie spadnie 2 razy moc spadnie 4 razy !!

 

155w przy 12v daje ok 93W!

 

3 wzory na krzyz :

Moc pelta/((Un/Uz)^2)=Moc pelta przy Uz

 

Moc pelta przy Uz/0.6- sprawnosc =Moc pobierana

 

Moc pobierana/Uz=Amperarz zasilacza

 

Wiesz moze daj sobie spokuj jak nie umiesz takich rzeczy policzyc .... korzystajac z tych wzorkow pelt bedzie pobieral ponad 20A nie ma chyba takiego noname 15000W

 

przy 12V ten pelt bedzie mial moc lekko ponad 120W

nawet 100 nie bedzie mial zapraszam na lekcje matematyki i fizyki prad chyba jest w 5-6 klasie podstawowki Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz pisalem ze projekt zmierza do pelta 62x62 czyli 267W. obliczylem ze przy 12V bedzie miec jakies 200W, dokladajac do tego straty w postaci ciepla wyjdzie jakies 180W :) a wiec tyle ile trzeba. przy tym pelcie juz nie ma mowy mowy o podlaczniu go do zasilacza zasilajacego pc. raczej to bedzie chodzic na drugim zasilaczu jakims no name 400W :)

kto bedzie wykonywal dla Ciebie ten blok? Misiek?

 

i dalej nie umiesz liczyc 267 przy 12 bedzie miec nie cale 160W, nie myl mocy pelta z jego moca pobierana ;] do czegos takiego potrzebujesz zasilacza o wydajnosci 22A

 

Moc jest wprost proporcjonalna do kwadratu napiecia. Jesli napiecie spadnie 2 razy moc spadnie 4 razy !!

 

155w przy 12v daje ok 93W!

masz racje :oops: :oops: :oops:

 

Wiesz moze daj sobie spokuj jak nie umiesz takich rzeczy policzyc ....

do kogo to kierowales?

 

"nawet 100 nie bedzie mial zaprasza na lekcje matematyki i fizyki prad chyba jest w 5-6 klasie podstawowki"

 

widze ze do mnie

 

a wiec panie wielki fizyk i matematyk moze nie bylbys takim cwaniakiem zza monitora bo widze ze uwazasz sie tutaj za kogos wielkiego? matematyka ani fizyka nie jest moja pasja i mnie nie interesuja owszem daje teraz lame popis z ta matma ale odrazu nie musisz byc takim cwaniakiem zwlaszcza ze nie upieralem sie przy swoich teoriach a przy okazji prosilem ci bys ew. wszelkie watpliwosci wyjasnil wiec prosze nie badz tkaim wielkim kozakiem!!!

Edytowane przez Scoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh a co w tym jest wielkiej fizyki albo matematyki 3 wzory na krzyz ? przeciez prawo Ohma jest chyba wszystkim tutaj znane ?

ha z wilekiej nie (przenosnia ziom) ale nie musiales odrazu tutaj przygrywac cwaniaka i skakac niepotrzebnie do mnie 3 wzory na krzyz i git a ja ci powiem ze prawo Ohma bylo mi znane w sredniej jak potrzebowal przejsc z klasy do klasy :) teraz nie wymaga tego odemnie moja praca ani moje studia wiec naprawde nie interesuje mnie to czy jest tutaj ktos poza mna kto nie kuma tego typu wzorow czy nie ale na przyszlosc chce zebys wiedzial jedno - nie sztuka byc cwanym przed monitorem i skakac do kogo sie popadnie - w rzeczywistosci wyglada to inaczej... masz wzor na to na ile mozna byc cwanym by niedostac po gebie? - nie bierz tego do siebie ot taka przenosnia

chodzi mi o to ze ja akurat jestem uczulony na tego typu problemy i roznie na nie reaguje i nie kogo tutaj nie chce w zaden sposob obrazac

troche pokory 3 proste wzory a wozisz sie tym jakbys dowidol czegos nadzywczajnego! i odrazu chciales mnie tym zgasic :D:D:D

 

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ghost_dog

z doswiadczenia wiem ze najlepiej zrobic zasilacz samemu. najlepiej sie do tego nadaje transformator (jakis wiekszy) 12V. po wyprostowaniu napiecie wzrasta do okolo 17V a po obciazeniu peltierem jest jakies 15 czyli warunki optymalne. kondensatory sa raczej zbedne, chociaz zauwazylem ze jak sie je podlaczy to temperatury sa nizsze - nie wiem dlaczego, nie znam sie. sprzet jakim sie bawilem: peltier 89W, trafo 2x12 200W + 2 mostki (od zwmacniacza ), kondensatory bodajze 2x6800mF, cold plate aluminiowa niezbyt rowna i najnizsza temperatura jaka osiagnalem to -4 *C przy Thortonie@1400MHz i 1,4V peltier oczywiscie chlodzony WC. do zabawy i zrobienia szronu na radiatorku sie nadaje ale na dluzsza mete jest bardzo klopotliwe wiec to zarzucilem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ghost_dog

wyobraz sobie ze wiem do czego sluza kondensatory

chyba koledzy ktorzy wypowiadali sie w tym temacie wczesniej mieli racje piszac ze uwielbiasz sie madrowac (pomyslales co do tematu wniosl twoj poprzedni post? nie? to na przyszlosc pomysl. na poczatku sprawi ci to trudnosci ale potem przyniesie wiele satysfakcji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kondensatory sa raczej zbedne, chociaz zauwazylem ze jak sie je podlaczy to temperatury sa nizsze - nie wiem dlaczego, nie znam sie.

wyobraz sobie ze wiem do czego sluza kondensatory

eh wiesz co robi kond ale nie wiesz dlaczego sa podwyzszaja wydajnosc ? sorry ale to chyba nie ja mam jakies problemy ? odpisalem Ci dlaczego podwyzsza wydajnosc a Ty teraz na mnie jedziesz ze to wiedziales pomimo tego ze twierdziles inaczej chyba ktos tutaj potrzebuje pomocy specjalisty

 

moze ten post wniosl tyle ze bez kondow pelt bedzie zasilany pradem zmienny o malej skutecznosci w postaci mocy - o polowe nizszym napieciem niz napisales jak dodales kondy napiecie wzroslo do 15v wczesniej miales 12 - spadek na trafie = wartosc skuteczna ;] wiec jak dalej twierdzisz ze sa zbedne to sie moze zastanow co piszesz- nastepny heretyk sie znalazl to ma byc zasilacz pradu zmiennego nie stalego !! nie ma to jak wywracac kota ogonem

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...