Skocz do zawartości
SGJ

Opera

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zauważył ktoś problem z ładowaniem stron szyfrowanych (https) w nowej operce?

Wersja 9.51 build 10081, za każdym razem kiedy otwieram szyfrowaną stronę ona sie nie załaduje, dopiero jak zamknę zakładkę i ponownie otworzę to zaczyna ją ładować. Wcześniej nie zauważyłem takiego zachowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9.52 August snapshot (b. 10100)

 

Changelog

Readded the Windows shell menu to the Transfer context menu

Fixed an issue with lists not displaying correctly when text rendering is RTL

Fixed opening of files in external applications when disk cache is off

Fixed issue with low quality on YouTube video previews

Fixed mail appearance when Opera is installed in a folder with a "#" character in its name

Fixed RealPlayer on BBC

Quite a few stability fixes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opera 9.52 snapshot 10103

http://snapshot.opera.com/windows/o952s_10103m.exe

 

Fixed problem where some IRC commands were not working

Fixed problem where UI would not update after unsubscribing an IMAP folder

Fixed problem where content blocker add a too general block rule when using the Details button

Several improvements to the skin

Embedded YouTube videos should work more often now without having to reload

Windows: Fixed opening PDF files in Acrobat Reader plugin when the folder contains special characters

UNIX: Made the -geometry command line argument work even when Opera was previously maximized

pozdrawiam

m

 

ps. bardzo fajnie z ich strony, że nie spoczeli na laurach po wydaniu 9.50. Dobra idę testować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam otóż mam taki problem z Operą, że jak chcę obejrzeć np. jakiś filmik na yt to ładuję się (nawet załaduję się cały) a odtwarza 2 sekundy i to bez dzwięku. Restart nie pomaga, reinstalowałem Opere też nie pomogło, nie próbowałem jeszcze usuwać profilu bo może jest na to jakiś sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo i niestety nie wyczaiłem co jest przyczyną a z racji że nie da się żyć bez flashowych odtwarzaczy z wielkim bólem przesiadłem sie na firefoxa. U mnie nie było różnicy czy Vista czy XPek, Opera+Flash i sie szopki zaczynały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9.52 RC1

 

Known Issues

Uploading files does not work.

 

Changelog

Added Help button to "Engine Init() Failed" error message on start-up to inform users about problem (article not written yet).

Fixed a problem with M&T Bank.

Fixed a problem with POP accounts where message bodies weren't downloaded.

Fixed a small memory leak in the BitTorrent code.

Added bookmark path to autocompleted bookmarks in the address bar to better distinguish them from visited pages.

Disabled APOP authentication for new accounts at online.no (not supported by them). Users experiencing problems with online.no account should switch to Plaintext authentication.

Fixed a crash that could occur when opening mail notification popups on a secondary monitor.

Fixed a few icon/skin issues.

Added a "Close Tab" entry to the File menu on Windows and Linux.

Fixed some translation errors.

Windowd 10117

Mac 4915

Unix 2090

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej 9.60

Hot on the heels of Wednesday's 9.52 release comes our first snapshot of 9.60.

 

Everyone here at on the Desktop Team has been working hard to add new features to your favorite browser, and here's what you can look forward to in 9.60:

 

Opera Link

Custom search engines and typed history* are now joining bookmarks, speed dials, personal bar, and notes in Opera Link.

 

Feed Preview

Now you can preview an RSS/Atom feed before subscribing.

 

Opera Mail: Low Bandwidth Mode

Low Bandwidth Mode is a setting on mail accounts that makes Opera Mail use as little bandwidth as possible. For IMAP, this means that Opera will only synchronise new messages and it will not fetch message attachments unless requested. For POP, Opera will not fetch more than the first 100 lines of a message unless requested.

 

Opera Mail: Follow/Ignore threads and contacts

Follow and Ignore are new features for users that receive a lot of messages. It makes it easier to dismiss unimportant messages and easier to recognise important messages.

 

Opera Mail: Go To Thread

You can now also "Go to thread" which means that you can view only the messages from that thread. Useful for those that uses flat view.

 

Enjoy!

 

* Typed history is only the history you explicitly type or select from the address bar

 

WARNING: These are development snapshots: they contain the latest changes, but they also have severe known issues, including crashes and data loss situations. In fact, they may not work at all.

 

Known issues

Follow/ignore thread misses some messages

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Wikipedia jest jedną z wyszukiwarek w Operze, więc o co chodzi?

W Preferences - Search zmieniasz adres z en.wikipedia.org na pl.wikipedia.org jak ci zależy na tym by było po polsku...

 

Jeżeli chodzi o ceneo to wejdź na ich stronę. W polu wyszukiwania kliknij PPM i wybierz "Create Search". Nadaj jakiś skrót klawiszowy i gotowe.

Edytowane przez Rikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Wikipedia jest jedną z wyszukiwarek w Operze, więc o co chodzi?

W Preferences - Search zmieniasz adres z en.wikipedia.org na pl.wikipedia.org jak ci zależy na tym by było po polsku...

 

Jeżeli chodzi o ceneo to wejdź na ich stronę. W polu wyszukiwania kliknij PPM i wybierz "Create Search". Nadaj jakiś skrót klawiszowy i gotowe.

O, no i ta komenda spod PPM mi wystarczy. Dzięki. ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam taki dość dziwny problem. nie mogę poprawnie zalogować sie do poczty na gmailu. tzn po wpisaniu loginu i hasla i zatwierdzeniu ponownie wyskakuje strona z formularzem do zalogowania. tak jakbym poprostu ją odświerzył - formularz jest pusty. co ciekawesze logowanie tak naprawde się powiodlo, bo jak wejde na strone google'a widze, że jestem zalogowany -moge stamtąd wejść już poprawnie do poczty. poprostu nie da sie tego zrobić bezpośrednio. problem ten występuje tylko w operze na laptopie. w IE6 na lapie nie mam tego kłopotu. w kompie stacjonarnym w domu nie ma tego problemu ani w operze ani w IE. tylko opera na lapku (wifi) takie cuda wyczynia. ma ktoś jakis pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opera 9.6 Snapshot: Birthday Edition

Poprzednia wersja: 9.60 b10408

Aktualna wersja: 9.60 b10414

 

Changelog

Fixed problem synchronizing with Opera Link on Windows and Mac. If you still get this problem, exit Opera and delete the file called link_queue_myopera.dat in the "Opera directory" listed in opera:about, then try again.

Fixed problem where follow/ignore missed some messages

Remember bookmark panel position after restart

When setting opera:config#TransferWindow|KeepEntriesDays to 0, actually remove transfer history when restarting

Load feed previews even when JavaScript is disabled

Don't show both GUID and LINK elements when viewing feed items in Opera Mail

Fixed crash when subscribing to feeds while Opera Mail is disabled

Download for Windows

Edytowane przez Rikki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...