Skocz do zawartości
Netmann

Agp Pro Oraz Voodoo 5500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie, mam następujący problem:

 

Dostałem niedawno dość dziwną płytę główną wysciągniętą z komputera Compaq AP550, jest ona na czymś takim jak RIMM ale nie o tym mowa. Otóż zorientowałem się iż jest na niej dziwny slot AGP oznaczony jako AGP Pro. Mam kartę 3dfx'a Voodoo 5500 i nie wiem czy można takowego do tego gniazda włożyć. Byłem w paru serwisach i sklepach, i tam mają zdania podzielone. Albo nie wiedzą co to w ogóle jest, albo mówią że wszystko będzie działać, albo jeszcze inaczej mówią że karta się spali. Tracić szanownego Voodoo 5 nie mam ochoty więc proszę o pomoc tutaj. Może ktoś z użytkowników miał do czynienia z AGP Pro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze gdzies sie z tym etknolem i ze to po prostu jest agp x2 ;P czyli lepsza wersja agp. mysle ze karta powinna dzialac albo po prostu sie nie wlaczy. spalenie grafy raczej nie wchodzi w gre. jedna to tylko moje skromne zdanie moze ktos bieglejszy sie wypowie

 

apropo jak z wydajnoscia tej grafy/? i moglbys tam wtrynic jakols inna stara grafe pod agp, no moze stare s3 czy starego ati rage za 5 zl ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam S3 Trio 2x/ coś tam. Ale to nie ma do końca identycznego złącza jak owe Voodoo. Ale pomysł w sumie dobry - dzięki. W sklepach proponowali mi ATI Radeona 9250 na PCI czy podobnie ale ja wole stare Voodoo 5500 ;).

 

Co do jego wydajności - Jeśli chodzi o 3DMarki to w 2000 działa super (2800 z czymś), w 2001 już gorzej (800 chyba...), ale to też wina procesora i RAM-u. W tych kartach im szybszy był procek, tym szybsza była karta. Aktualnie mam Pentium III 558 MHz i takie są wyniki. Ale planuję zrobić mały eksperyment i uruchomić Voodoo na Pentium 4 2,6 GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do voodoo 5 jest walek ze zlaczem agp, jesli zauwazycie na zlaczu jest tylko jedno wyciecie, w wiekszosci plytach glownych karta musi miec dwa, sam sie wkopalem jak kupilem athlona xp z plyta na kt600, musialem kupic nowa grafike, co do wynikow to one sa w normie, wyzsze nie beda bo voodoo nie obsluguje jakis tam efektow i niektore testy sie nie odpalaja, generalnie karta jest najszybsza w swojej klasie, jedynie moze byc problem z opdaleniem niektorych nowszych gier (oczywiscie mowa o 2-3 letnich),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tamta płyta pod PIV jest uniwersalna, dopasowywałem fizycznie i wejdzie. Ale tak swoją drogą chciałbym mieć Voodoo 5 6000. Na tym to bym przetestował chyba wszystkie gry :D.

 

Co do AGP Pro - też fizycznie karta wejdzie ale obawiam się o napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie mówię o grach najnowszych typu Quake 4 czy Fear. Ale Doom 3 już powinien działać. Voodoo 6000 to jakby dwie 5500 a na tej Doom już trochę chodził. Szkoda tylko że jest ich tak mało i że są tak drogie. Swoją drogą ciekawi mnie ostatni "podryg" 3dfx'a czyli "Project Rampage" na VSA-200. Ale jest chyba tylko jedna taka karta poza tym nie ma do niej nawet sterów :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AGPpro miałem takie złącze na ASUSIE K7V z ATHLONEM 700MHZ. i wkładałem tam Geforca 256 od Creativa. To poprostu AGPx4 tylko dłuższe z dudatkowymi pinami podajże do zasilania kart które wtedy tego wymagły była wtedy chyba taka karta Geforce 256 64Mb DDR na agp pro i wtedy wykorzytywała te złącze. Poprostu wkłada się taką kartę w slot ale zaczynasz od tyłu czyli tam gdzie jest zapinka w obecnych agp ,powinna wejść, i zobaczysz że z przodu zostanie troche pustego miejsca tam gdzie nie weszło złącze karty.Wszystko powinno dzialac bez problemu przynajmniej ja tak mialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AGP PRO to odpowiednik AGP x4, tylko z wiekszą obciążalnością na pobór mocy! Voodoo 4 i 5 są na AGPx4, więc problemów nie powinno być.

Edytowane przez Slayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest do końca prawda. Co prawda oficjalnie Voodoo 4500/5000/5500/5750/6000 miały być na AGP x 4 to nie do końca tak było. Wystarczy spojrzeć na te dwa modele. Oba to Voodoo 5500, z tym że jedno jest nieco krótsze i ma inne złącze:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Ja mam to pierwsze i na AGP 4x ta "czterokrotność" nie działa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ta pierwszajest na inne napiecie(chyba tylko 3.3V), a druga uniwersalna 3,3V / 1,5V. Nie jestem pewien wartosci napiec, ale generalnie wyciecia w slocie AGP sluza do kodowania napiec, jakie obsluguje karta/plyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Voodoo 5500 i tak ma zewnętrzne zasilanie, bezpośrednio z zasilacza pobiera moc. Ponoć aż 100W. Nie wiem czy pobiera też z AGP, ale chyba tak. Mimo to na Pro powinno działać. I tak pierwsze uruchomienie przeprowadzę na Intel i770 bo nie chcę narażać kolekcji Voodoo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom pewnie tak, ale 3/4 siedzi w komputerach maniaków i kolekcjonerów. Za te karty to nawet są gotowi z 3000 zł dać. Widziałem kiedyś taką licytację na Ebay. W sumie te karty były bardziej prototypami niż produktami na sprzedaż. Było też gdzieś w internecie porównanie Voodoo 5 6000 vs. ATI Radeon 9800 XT. Mimo prehistorycznej technologii karta nie wypadła wcale tak beznadziejnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj robił, robił... Dlatego podczas wymiany komputera wyposażę się w nVidię. Będę miał wrażenie że coś w tym GeForce'ie jest z 3dfx :D . Co do samego 3dfx... Sam się wkopał. Karty wieloprocesorowe były nie na tamte czasy, poza tym masa opóźnień, dalszy brak T&L i innych nowinek... Mimo to szkoda. Ale ja nadal trzymam swoją "5" w komputerze i od czasu do czasu obciążam np. Unreal Tournament. Jak ktoś ma Voodoo 4500 na sprzedaż to kupię, tego mi tylko brakuje poza 6000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj robił, robił... Dlatego podczas wymiany komputera wyposażę się w nVidię. Będę miał wrażenie że coś w tym GeForce'ie jest z 3dfx

to sobie kup nvidie i sie bardzo zdziwisz, wykupili 3dfxa i z jego patentow nic nie wykorzystali, nadal ida swoja slepa drogia i wypuszczaja coraz to wieksze gnioty, stery do bani, sli do bani (nawet bym tego tak nie nazwal) i reszta tez do bani, w geforcie jest ale caly szajs geforce'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gniot gniotem, ale na rynku prowadzi. Mimo to nie przebije 3dfx'a w grach typu UT czy Q2. Nawet na 10800 w poczwórnym SLI i z 2GB RAM gra będzie wyglądała tak sobie. Na nic Pixel Shardery itd. Fakt faktem - gra nie obsługuje tych nowinek ale jakość obrazu ma najlepszą. Voodoo zawsze będzie najlepsze na gry z tamtych czasów. Ma ktoś może jeszcze jakąś kartę 3dfx'a?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem najpierw Voodoo 3 2000 na PCI później na AGP ;)

Karta wyczes w 1999 chyba w pierwszym tygodniu jak weszła do sklepów dałem za nią 600 zł :|

Ale warta była ceny. 3 lata chyba na niej działałem ale zachciało mi sie 32 bity i kupiłem mx2 200 - gorsza wydajnościwo od 3Dfx (szkoda że po kupnie to wykryłem:P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jakąś klątwę :P. Pierszy komputer jaki kupiłem był z Voodoo 2. Każdy mi zazdrościł. Znosili mi wiele gier które u niech nie działały lub nie dało się grać a u mnie wszystko działało super :D. Potem musiałem się komputera pozbyć, dostałem od znajomego kompa z Voodoo 1. Działałem na nim i po jakimś czasie znów dostałem Voodoo2. Po wymianie komputera odkryłem w nim Voodoo 3 2000. Zachciało mi się wymiany karty i poprosiłem w sklepie o coś dobrego. Miał być Ge-force 2 GT czy podobnie a dostałem... Voodoo 5500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AGP PRO to odpowiednik AGP x4, tylko z wiekszą obciążalnością na pobór mocy! Voodoo 4 i 5 są na AGPx4, więc problemów nie powinno być.

Dokładnie tak. Ja nie wiem co to za serwisanci i sprzedawcy zeby nie wiedziec ze AGP Pro to AGPx4,które zostało wymyślone po przypadkach kiedy nowoczesne wówczas GF2gts i 3dfx VooDoo5500, nie chciały chulać na niektórych płytach głównych wyposażonych w agp4, ze względu na duży na uwczesne czasy pobór mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MD0 - AGP Pro = dostarczanie większego napięcia. Nie am to nic

wspólnego z przepustowością, która w AGP4x jest teoretycznie

dukrotnie większa (tak jak w teorii AGP8x ma dwukrotną przewagę

nad AGP4x - a jak jest, każdy wie ^^).

 

Gry na Voodoo (obsługa Glide) wyglądały lepiej niż u konkurencji

(do czasu Rivy TNT 16MB). Później 3dfx zaczął się lekko kaszanić :\

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry na Voodoo (obsługa Glide) wyglądały lepiej niż u konkurencji

(do czasu Rivy TNT 16MB). Później 3dfx zaczął się lekko kaszanić :\

nie pisz glupot - to co wyswietla riva czy inna karta w trybie Dx to beporownywalna kaszana w stosunku do Glide

nie dotyczy to trybu S3TC ktory obslugiwal tylko S3 Savage

proponuje porownac sobie UT na Voodoo3 ,Savage4 i calym pozostalym sfufie w Dx czy Ogl

wyglad jest nieporownywalny ,a troche kart przemielilem : rivaTNT,TNT2 m64 ,kyro,geforce2mx, rage pro ,radeony

 

co ciekawe to jedyna gra w ktorej wykorzystano pelny S3TC i Savage4 dawal najladniejszy obraz i wydajnoscia dorownywal voodoo3 <_<

cala resta stawki w tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pisz glupot - to co wyswietla riva czy inna karta w trybie Dx to beporownywalna kaszana w stosunku do Glide

nie dotyczy to trybu S3TC ktory obslugiwal tylko S3 Savage

no tu sie z kolega nie zgodze - nie co do jakosci obrazu generowanego przez Savage4 bo tego nie wiem niestety, ale co do S3TC - to nie jest zaden jakis tam standard wyswietlania grafiki jak Glide, openGL czy DirectX. S3TC to nic innego jak pionierskie rozwiazanie S3 w dziedzinie sprzętowej kompresji tekstur - karty S3 Savage4 mialy 32MB ramu na pokladzie ale dzieki S3TC gry w ktoorych zaimplementowano wlasnie ta technologie potrafiły "widziec" do 64MB ramu...

 

S3TC = S3 Texture Compression

 

BTW: Rozwiazanie to okazało sie na tyle skuteczne ze i ATI i nVidia wykorzystuja w swoich kartach S3TC

 

PS: Mimo nowatorskich pomysłów Savage4 jak poozniej jego nastepca Savage2000 okazaly sie rynkowymi niewypalami. Zbyt długo opoozniana premiera i brak wsparcia ze strony sterownikoow pograzyly firme S3...

Edytowane przez ChomiK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...