Skocz do zawartości
Linoge

Buduje Prosty Zasilator Do Pelta 267w :)

Rekomendowane odpowiedzi

0,4x24kHh=9.6kWh na dzien

9.6x0.3=2.8zl na dzien ;]zalkadajac ze ze to pobiera 4ooW razem za calym kompem pewnie bedzie ok 5-6zl na dzien, za miesiac 150zl

 

wiec rok pracy pelta nostop to ok 1000 zl ;] natomiast sam komp ok 300W to 800zl na rok zakladdana cena za kWh to 0.3zl ;]

moze i lipnie wyglada ale waga jest odpowiednia ok 6kg ;]

Hmm, to by sie zgadzalo. Ale patrzac z punktu widzenia statystycznego uzytkownika, ktory uzywa kompa z wyjatkami (wyjazdy w wakacje, wypadki losowe) 24/7, ale wtedy ma tylko zapuszczone emule, + cos co ma znikomy wplyw na zuzycie proca, to pobor mocy (bez pelta) jest znacznie mniejszy. A budujac uklad na pelcie z regulatorem, automatycznym sterowaniem w stosunku do temp na procu moznaby bardzo powaznie zminimalizowac koszty. Gdzie w idle to utrzymania tej samej temp co w stresie wystarczylby tylko pwien % mocy pelta (+ max na ew testy do max oc itp). Przy takiej konfiguracji pelty moglyby stac sie dosc powszechne.

Chyba ze sie mieszka w akademiku, to takim glupotami jak rachunek sie czlowiek nie przejmuje :twisted:

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Excray

co masz za mostkiem jakie napiecie ? kondesator ma to wygladzic, gdzie jest napisane ze tym poplynie 50A ? tam bedzie ok 25 wiec raczej nie ma sie czego bac ;] pozatym calkowita dlugosc tych przewodow nie przekracza 1m ... a ich najbardziej wrazliwa czesc przed kondami jest dobrze chlodzona ;]

 

akademik jest fajny ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pisalem ze to jest zasilka 500W 50A 14V, ale to 50A to jest raczej teoretycznie choc w sumie nie wiadomo. mostek jest przystosowany do wlasnie takiego pradu, ale nie wiadomo jakby sie zachowywalo trafo i reszta, trzeba byc miec cos co ciagnie 50A i sprawdzic :)

Edytowane przez kooboos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody ss'a sa za drogie na takie prady do tego budowa takiego mostka by zajmowala wiecej miejsca itd, zmiast 9zl za ten mostek trza by dac pewnie z 40zl (4x 10zl) do tego jeszcze jakies logicznie polaczenia odpowiednia plyta itd wiec to sie raczej nie kalkuluje nad przewodami jeszcze pomysle pamietaj jednak ze to sa glosnikowe czyli wykonanie troche lepiej niz takie zwykle w sklepie ... te jeszcze sie ladnie ukladaja ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podsumowanie kosztow:

 

120 trafo

9 mostek

20 kondensatory

4 zalacznik

3 bezpiecznik

10 okablowanie koncowki itd

4 koszulki termo 3 rodzaje za duzo z nich nie zostalo

4 cyna 2 tubki po 2

5 buda z zasilacza

2 plytka uniwersalna

2 7812

2 dioda zabezpieczjaca

==================

185zl razem

 

do tego jeszcze radiator buczek grill spiniki i troche innych glupot (dioda rezystory mniejsze kondy itd ) ... razem bez problemu 200zl eh wiec mozna powiedziec ze jeszcze dolozylem do interesu robocizny nawet nie policzylem no i wysylka do wlasciciela :/ waga calosci ok 6kg

 

meczony niepokojem zmienilem z 2 na 4mm^2 wiec toretycznie moze ok 50A przez taki kabelek puscic ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linoge zjawisko płynięcia prądu na powierzchni przewodnika nazywa się "naskórkowością" i w praktyce zaczyna nastręczac problemów dopiero przy częstotliwościach rzędu dziesiatków kHz. Dlatego trasformatory do stosowania przy wysokich częstotliowściach nawiaja się blachą miedziną zamiast drutem.

 

kooboos skąd masz parametry zasilacza 500W 50A 14V?

Edytowane przez WaWrzOL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linoge zjawisko płynięcia prądu na powierzchni przewodnika nazywa się "naskórkowością" i w praktyce zaczyna nastręczac problemów dopiero przy częstotliwościach rzędu dziesiatków kHz. Dlatego trasformatory do stosowania przy wysokich częstotliowściach nawiaja się blachą miedziną zamiast drutem.

 

kooboos skąd masz parametry zasilacza 500W 50A 14V?

wiem co to naskorkowosc ;) przy takich pradach juz pewnie wczesniej to zjawisko nastrecza problemow

 

nigdzie nie napisalem ze to da 50A ale pewnie z 35 powinno sie dac bez problemu ;)

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. W takim razie moja sugestia jest żeby mimo wszystko dać trochę grubsze przewody

Niby po co ? :| :| :| Są wytarczające w zupełności, przez tego typu kable spokojnie jest w stanie płynąć prąd o natężeniu rzędu 25A-30V przy 230V !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zreszta chciales jeszcze kiedys podpiac pod to jeszcze jednego pelta teraz na przeszkodzie stoi tylko rozbudowa wtyczki i stada kondow ;) wydaje mi sie ze bez problemu jeszcze jakies 10A mozna wydusic- prawie na pelta 89 ;) w trafie przewody na wyjsciu sa okolo 5x1.5mm^2 + buczek wiec raczej nie ulegnie przegrzaniu ;) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie cale 2v

biorac pod uwage jaki prad przez to plynie to nie jest zle ;] rezystancja dynamiczna diod laczen stykow przewodow

dla przykladu taki kabel ma ok 0.02ohma wiec przy 25A mamy juz 0.5V ... a wydawalo sie ze to pomijalnie mala rezystancja ;] potem moze napisze jakies podsumowanie ;]

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

 

 

dzisiaj wyslalem zasilacz koszt przesylki 16zl

 

Kilka uwag dla przyszlego posiadacz:

- nie podlaczac pelta jak zasilacz jest zalaczony przypalisz/spalisz styki

- zasilacz sieje nie zlezaklucenia po sieci wiec proponuje go nie podlaczac pod ta sama faze co kompa albo przynajmniej jakies filtrowanie kompowi zapewnic ;]

- kazda koncowka zostala odpowiednio zaizolowana, buda zostala uziemiona jesli tylko gniazdko posiada odpowiednie podlaczenie pomimo to sugeruje sie ostroznie z tym obchodzic szczegolnie przez pierwszy okres uzytkowania

 

Po kilku przemysleniach doszedlem do wniosku ze mozna zrobic cos takiego na zasilaczu impulsowym jednak koszty bede podobne odpowiednie trafo kondy jakis sterownik jedynie rozwiazanie to kilka faz 2-3 ... moze kiedys ;)

 

Odradzam ludziom ktorym elektronika jest obca w taka zabawe .... ciezko jest przewidzecie przy takich pradach co moze padac i jakie napiecie dostaniemy na wyjsciu ;] przyklad jest wyzej ;]

 

Uproszczony schemat ;]

Dołączona grafika

Edytowane przez Linoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że odkopuje, ale mam pytanie.

 

Nie wywala Ci korków w domu jak to bydle podłączasz? Zabójczy dla bezpieczników impuls prądowy występuje już w toroidach od 200VA tu mamy 500 :blink:. Jakiś prosty soft-start by sie przydał.

Edytowane przez krzyysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnie - chyba nie wiesz o co mi chodzi. Rdzenie toroidalne mają to do siebie, że są "pamiętliwe" :D (patrz. Pamięć_ferrytowa) . Zapamiętują ostatni stan namagnesowania związany z zasilaniem napięciem przemiennym. Jak rdzeń pozostanie w szczycie namagnesowania napięciem dodatnim i po podłączenie do sieci trafi się na szczyt napięcia dodatniego rdzeń ulega nasyceniu i następuje prawie zwarcie instalacji od strony pierwotnej.

 

Mam nadzieje, że napisałem w miarę zrozumiale :).

Edytowane przez krzyysiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry że odkopuje, ale mam pytanie.

 

Nie wywala Ci korków w domu jak to bydle podłączasz? Zabójczy dla bezpieczników impuls prądowy występuje już w toroidach od 200VA tu mamy 500 :blink:. Jakiś prosty soft-start by sie przydał.

Testy robilem w akademie ;)

1 raz mi wywalilo korki ale nie jestem pewny czy to bylo przez to ;), wiec ze tak powiem zignorowalem sprawe co sie okazalo bledem bo u nabywcy wlasnie start okazal sie problematyczny :| no ale juz bylo za pozno wiec musial znalezc jakas malo obciazana faze z duzym zabezpieczeniem i juz smigalo :)

 

btw w domu mam korki 20 i 25A w pionie wiec wydaje mi sie malo prawdopodobne bym cos zauwazyl co jednak nie zmienia faktu zeby warto by bylo dodac jakis element (termistor) by uzmozliwic soft start :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) co jednak nie zmienia faktu zeby warto by bylo dodac jakis element (termistor) by uzmozliwic soft start :)

Termistor? Niestety soft-start jest trochę bardziej skomplkowanym urządzeniem. Najprostszy schemat znajdziesz tutaj.

 

Właściwie ci sie nie dziwie (rymnęło mi się :)), że to zignorowałeś skoro musiałeś do tego jeszcze dopłacać ;).

 

Ale i tak respekt, że Ci się chciało to robić za friko ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...