Skocz do zawartości
sztomasz

Jaką Lustrzankę Cyfrową Wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, tu nie chodzi nawet o wywrotki, ale niech ktos na Ciebie wpadnie, albo uderzysz o cos przez przypadek, albo ktos dotknie obiektywu (np. ciekawski kuzynek na imprezie rodzinnej sie dorwie do aparatu ;) ) itp. sytuacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie tylko ciekawski kuzynek potrafi pchać paluchy gdzie nie trzeba. Mnie kiedyś typ tak wku**il (z 18 lat), na szczęście nie z moim obiektywem, ale leżał aparat kuzynki na ślubie to było, chyba to był D40 i ja patrze a ten typ bierze aparat i ogląda chce pstryknąć zdjęcie, myślę lajt, a on pstryka zjdęcie swojego palca i nim jeździl najpierw przed a potem po obiektywie (widocznie kretyn nie mógł ostrości złapać i tak próbował) jak go dopadłem, patrze a praktycznie cały obiektyw był zarypany tłustymi paluchami. Nie zazdroszczę jej czyszczenia. Także filtr bywa pomocny, szczególnie na spędach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odebralem aparat i musze powiedziec, ze jest genialny w porownaniu z Z3 jakie mialem do tej pory ;)

Autofocus bardzo szybki , wyswietlacz genialny i wielki, mozliwosc obrobki w aparacie ciekawa- bedzie sie czym bawic w autokrze czy na promie.

 

Co do obiektywow to 55-200 bardzo mi sie podoba ;) Za to 18-55 troche za krotki jak na moj gust chyba zaczne zbierac na 18-70 albo 18-200 ;)

 

Teraz musze kupic jeszcze jeden filt bo kurcze nie mieli nic dobrego w fotoplanet i fotojokerze i na razie mam tylko jakas bazowa Hoye a chcialem Marumi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam na stałe filtr UV :) oczywiście firmy innej niż Hoya (tzn. B+W), dzięki czemu bardzo łatwo się czyści filtr. :D

 

Również jestem zwolennikiem zasady "wolę dać za filtr 200zł, niż za szkło 5000zł" ;) Zwłaszcza, że już jeden filtr poszedł. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce kupić lustrzanke do fotografowania miast w dzień i w nocy oraz szybko poruszających sie obiektów (samochodów, samolotów). Czy kupić Pentaxa k100d czy dołożyć do Canona 350D. Obydwa będą z kitem. Czy warto dopłacać do Canona ok. 550zł (aparat zostanie zakupiony w UK, Cena pentaxa ok 290GBP, a canona ok 390GBP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałęm okazje obawić się 30d i chyba nadszedł czas żeby zmienić alphe na coś lepszego, czyli 30d który bardzo mi przypadł do gustu chyba że macie inne propozycje

 

Do zmiany skłaniają mnie 3 rzeczy:

-mniejsze szumy w canonie

-30d dużo lepiej leży mi w ręce niż alpha

-a100 nie jest zabardzo dobrze wykonana

 

Najbardziej martwi mnie w całej zmianie konieczność wymiany całej szklarni i tu właśnie mam problem potrzebuje:

-dobrego tele do fotografowania ptaków i innych zwierząt z dużych odległości

-szerokiego kąta

-obiektywu uniwersalnego (czyli czegoś o dużym zakresie ogniskowych)

-obiektywu macro

 

Ogólnie najnardziej ciekawi mnie fotcenie zwierząt od ptaków na drzewie po robactwo w trawie. jednak chce miec dość uniwersalny zestaw szkieł .Tak więc na szkiełka trzeba będzie wydać całekiem sporo + do tego jeszce lampa.

 

Jednak cały czas zastanawiam się nad tą zmianą to całego interesu będe musial do łożyć conajmniej z 6k a fotografią zajmuje się czysto amatorsko, odbitek większych niż a3 nie robię, jakość wykonania mogę a100 wybaczyć jednak te szumy są jednak czasem uciążliwe. Jak myślicie taka zmiana ma sens ??

Edytowane przez KrisJR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa sie ma z nikonem D70s body + jakaś sigma 18-55??? Ale chyba pentax lepszy bedzie...

D70s wg mnie przewyższa pentaxa pod względem ergonomii, jest duży, dobrze się go trzyma i ma trochę przycisków na korpusie które ułatwiają nastawy, pentax jest mniejszy, grip dosyć płytki i większość nastaw trzeba wykonywać poprzez wejście do menu głównego:( dużym plusem jest nowsza matryca która umożliwia używanie ISO 1600 no i stabilizacja obrazu, która działa a i jeszcze jedno na automatycznych nastawach balansu bieli pentax potrafi walnąć zafarbem

 

Dzisiaj miałęm okazje obawić się 30d i chyba nadszedł czas żeby zmienić alphe na coś lepszego, czyli 30d który bardzo mi przypadł do gustu chyba że macie inne propozycje

 

Do zmiany skłaniają mnie 3 rzeczy:

-mniejsze szumy w canonie

-30d dużo lepiej leży mi w ręce niż alpha

-a100 nie jest zabardzo dobrze wykonana

 

Najbardziej martwi mnie w całej zmianie konieczność wymiany całej szklarni i tu właśnie mam problem potrzebuje:

-dobrego tele do fotografowania ptaków i innych zwierząt z dużych odległości

-szerokiego kąta

-obiektywu uniwersalnego (czyli czegoś o dużym zakresie ogniskowych)

-obiektywu macro

 

Tak więc na szkiełka trzeba będzie wydać całekiem sporo + do tego jeszce lampa.

 

Jednak cały czas zastanawiam się nad tą zmianą to całego interesu będe musial do łożyć conajmniej z 6k a fotografią zajmuje się czysto amatorsko, jakość wykonania mogę a100 wybaczyć jednak te szumy są jednak czasem uciążliwe. Jak myślicie taka zmiana ma sens ??

skoro masz wymieniać całą szklarnię to na twoim miejscu dałbym sobie na wstrzymanie i poczekał co tam sony nowego pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja już nie chce aparatu od sony, niech się lepiej skupią na robieniu konsol bo zdecydowanie lepiej im to wychodzi. O ile teraz nie zmienie alphy to napewno zrobie to w przyszłym roku bo wkurza mnie ten aparat, najbardziej załuję że zmieniłem 350d na a100 teraz nie miałbym problemów ;/ Także wyjście z zakupem kolejnego aparatu od sony odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma tylko trzy szkła

 

[sigma l 10-20 l 17-70 l 70-300]

 

i to w dodatku średniawki. ;) Zmieniaj system, zamiast 10-20 zaopatrz się w Tokinę , zamiast 17-70 w Tamrona 17-50 i 70-300 możesz znów mieć. Jakby nie było Canon ma większe możliwości niż Sony i będzie miał jeszcze przez długi czas. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A100 to najnizszy model jaki ma byc dostepny w systemie Sony i to nie ma co porownywac do 30D. Nowa puszka Sony ma juz byc produktem klasy Semi-Pro (wreszcie nastepca D7D) i IMHO warto na niego poczekac, aczkolwiek napewno cena startowa bedzie wynosila minimum 5k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma tylko trzy szkła

 

[sigma l 10-20 l 17-70 l 70-300]

 

i to w dodatku średniawki. ;) Zmieniaj system, zamiast 10-20 zaopatrz się w Tokinę , zamiast 17-70 w Tamrona 17-50 i 70-300 możesz znów mieć. Jakby nie było Canon ma większe możliwości niż Sony i będzie miał jeszcze przez długi czas. :)

no cóż jak kto lubi ja zamiast zmieniać systemy wolę dokupić sobie szkła :) poza kolega napisał że jest amatorem a więc zmiana systemu spowodowana li tylko szumem jest dla mnie niezrozumiała :P

 

A100 to najnizszy model jaki ma byc dostepny w systemie Sony i to nie ma co porownywac do 30D. Nowa puszka Sony ma juz byc produktem klasy Semi-Pro (wreszcie nastepca D7D) i IMHO warto na niego poczekac, aczkolwiek napewno cena startowa bedzie wynosila minimum 5k

o tu się zgodzę, warto zaczekać i zobaczyć a nie skreślać z góry firmę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma tylko trzy szkła

 

[sigma l 10-20 l 17-70 l 70-300]

 

i to w dodatku średniawki. ;) Zmieniaj system, zamiast 10-20 zaopatrz się w Tokinę , zamiast 17-70 w Tamrona 17-50 i 70-300 możesz znów mieć. Jakby nie było Canon ma większe możliwości niż Sony i będzie miał jeszcze przez długi czas. :)

Mam jeszcze kilka szkiełek do sony, sig troche nieaktualny :D

 

Osobiście jeżeli chodzi o szkła myślałem żeby tele kupić Canona EF 100-400 L bo z tego zakresu najczęściej korzystam i zależy mi na dobrym słoiku, o reszczie szkieł musze jeszcze poczytać. Co jest godne według Was uwagi do macro i coś z szerokiego kąta ?? bo to chyba najtrudniej będzie mi wybrać.

Edytowane przez KrisJR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza kolega napisał że jest amatorem

uppss... my mistake :P W końcu Alpha powinna spokojnie wystarczyć , jeśli nikomu nie potrzeba FF, 10FPS czy pancerniaka , to nie ma po co zmieniać

 

(zakładałem , że teraz zmieni na 30D a w przyszłości może 5D, 1D , 1Ds ale pewnie i tak tak nie zrobi... więc sama zmiana Alphy na 30D ma tylko jeden sens, jeśli chcesz wykorzystać lepsze szkła ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile 30d okaże się dobrym aparatem i będzie spełniał moje wymagania to raczej prędko zmiana nie nastąpi Zmieniając alphe licze na lepsze szkła (szczególnie tele) i lepszą jakość i ergonomię. Jednak zanim się zdecyduje musze znaleźć odpowiednie szkła żeby wiedzieć chociaż orientacyjnie ile mnie taka zamiana będzie kosztować.

 

Ps To że nie wykorzystuję fotografii do celów komercyjnych nie oznacza że nie będe szukał nowego sprzetu i rozwiązań.

Edytowane przez KrisJR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... więc sama zmiana Alphy na 30D ma tylko jeden sens, jeśli chcesz wykorzystać lepsze szkła ;) )

a to niby pod bagnet A nie ma dobrych szkiel ? B)

 

choc sie zgodze ze cena za nowego SSMa jest kosmiczna :lol2:

 

[edit]

 

w kwesti szkielek

 

dobra i ceniona jest popularna Flinta, czyli MAF 70-210/4 ...jesli szukasz czegos F2.8 to problem jest wiekszy

 

wtedy masz do wyboru:

Tokine AT-X/AT-X Pro 80-200/2.8 (AT-X Pro sam posiadam) - cena 1.5-1.8k

Sigme 70-200/2.8 - cenka 2-2.5k

Minolte 80-200/2.8 - 2.5-3.5k

Minolte 80-200/2.8 G (bialas) - ceny od 4k

Minolta/Sony 70-200/2.8 SSM - cena nowego w wydaniu Sony ok.7k

 

standardowe zoomy typu 24-105, 28-75/2.8, 100-300 itd. sa znacznie tansze i naprawde dobrej jakosci, a o nowym Zaissie 16-80 nie wspomne (choc to juz nieco drozsze szklo i tylko pod cyfre)

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uppss... my mistake :P W końcu Alpha powinna spokojnie wystarczyć , jeśli nikomu nie potrzeba FF, 10FPS czy pancerniaka , to nie ma po co zmieniać

 

(zakładałem , że teraz zmieni na 30D a w przyszłości może 5D, 1D , 1Ds ale pewnie i tak tak nie zrobi... więc sama zmiana Alphy na 30D ma tylko jeden sens, jeśli chcesz wykorzystać lepsze szkła ;) )

a lepsze szkła kosztują odpowiednio więcej, dla mnie taka zmiana nie miałaby sensu. Zmiana puszki na inną a focenie na szklarni jakościowo podobnej do tej z KM to rozwiązanie najgorsze z możliwych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się kupiłem w fotojokerze body 30d :D , teraz zaczyna się najlepsze kompletowanie słoików :lol: :lol: Szkoda że nie mam teraz żadnego szkła żeby potesować nowy nabytek :sad: :sad: :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się kupiłem w fotojokerze body 30d :D , teraz zaczyna się najlepsze kompletowanie słoików :lol: :lol: Szkoda że nie mam teraz żadnego szkła żeby potesować nowy nabytek :sad: :sad: :mur:

no to tylko pogratulować :) ...chyba już podjąłeś decyzje, zanim napisałeś posta w tym temacie :wink:

 

BTW...niby brak jasnych tele w systemie M/S :wink: ..a tu prosze http://www.allegro.pl/item221004659_tokina...80_200_2_8.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzję zapadła w sklepie bo zasadniczo pojechałem wieczorem jeszcze raz zobaczyć 30d na żywo a jakoś wyszło że przyniosłem je do domu ;D

Poprostu jak dzisiaj rano miałem okazje 2h pofocić 30d stwierdziłęm że aparat leży mi zdecydowanie lepiej od a100, a jak zobaczyłęm zdjęcia na PC... :D

 

PS. Teraz żałuje że nie kupiłęm wersji z kitem najtańszym, nowe szkła będą dopiero za kilka dni zapewne a ja już nie mogę sie doczekać pierwszych zdjęć ;/

 

Jak narazie mam ochote kupić eLki 100-400 i 24-105/24-70, z czego tele mógłbym mieć już jutro popołudniu jezeli sie zdecyduje do rana.

Edytowane przez KrisJR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkleję linka z dyskusji na CF odnośnie systemu canona i generalnie lustrzanek warto poczytać i pomyśleć chwilę Zanim kupisz DSLR canona

aha jeszcze żeby ktoś nie pomyślał że jestem fanboyem nikona itp to powiem że miałem w ręku 30D i nawet mi się spodobał:) ale nie na tyle żebym musiał zmieniać puchę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkleję linka z dyskusji na CF odnośnie systemu canona i generalnie lustrzanek warto poczytać i pomyśleć chwilę Zanim kupisz DSLR canona

aha jeszcze żeby ktoś nie pomyślał że jestem fanboyem nikona itp to powiem że miałem w ręku 30D i nawet mi się spodobał:) ale nie na tyle żebym musiał zmieniać puchę :P

No jakoś nie widzę tutaj nic "takiego" oh i ah żeby zaraz stwierdzić , że Canon jest "fe". ;) Popieram, że politykę ma trochę lipną, ale to czysty marketing niestety. :( Jednak tak jak wspomniał autor wątku - jednak zostaje przy C , więc nie wiem co na celu miał ten temat. ;) Co do najtańszych puszek, to przyznam rację, że Canon nie ma NIC poza matrycą u siebie i można wybrać coś lepszego (w zależności co chcemy). Jednak jeśli ktoś myśli o czymś bardziej "profi" to tylko Canon ma takie "smaki" - 5D, 1D, 1Ds.

 

5D to "tani" FullFrame

1D to doskonała reporterka (FPS, 1.3x, AF, uszczelnienia, itd)

1Ds to najwyższa klasa (zresztą poczekajmy do Marka III z oceną )

 

 

Co do nowego "Sony" to nie ma się czym ekscytować i liczyć, że zdominuje rynek, czy będzie jakimś mega hitem (alpha nie była) - jeszcze go nie ma , pożyjemy, zobaczymy.

 

Vip -> drogie szkło wcale nie oznacza "dobre". ;) Już mi udowadniałeś jakąś minoltę bodajze "G", która w rozdzielczości osiągała dwu krotnie niższy wynik niż Lka , ale dobra, Ty wiesz swoje. ;) Zresztą przy cropie to też nie ma aż takiego znaczenia jak przy FF. :) A co do tych Zeissów , to chciałbym zobaczyć jakiś dobry test. :) Mam nadzieję, że jak na Zeissa przystało "trzyma poziom" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaciekCi Co myślisz o takim zestawie 30d+100-400+24-105, jak narazie chyba wstrzymam się z zakupem szerokiego kąta i czegoś pod macro, tak więc były by to moje jedyne obiektywy przez pewien czas. Zastanawiam sie czy zabardzo się nie rozpędziłęm z obiektywami :huh: i czy wykorzystam ich możliwości

Edytowane przez KrisJR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nowego "Sony" to nie ma się czym ekscytować i liczyć, że zdominuje rynek, czy będzie jakimś mega hitem (alpha nie była) - jeszcze go nie ma , pożyjemy, zobaczymy.

 

Vip -> drogie szkło wcale nie oznacza "dobre". ;) Już mi udowadniałeś jakąś minoltę bodajze "G", która w rozdzielczości osiągała dwu krotnie niższy wynik niż Lka , ale dobra, Ty wiesz swoje. ;) Zresztą przy cropie to też nie ma aż takiego znaczenia jak przy FF. :) A co do tych Zeissów , to chciałbym zobaczyć jakiś dobry test. :) Mam nadzieję, że jak na Zeissa przystało "trzyma poziom" ;)

mylisz sie macius, a100 byla i jest hitem, poczytaj statystyki sprzedaży na świecie :)

 

a co do Minolty o ktorej gadalismy ...byl test ? ..byl. wiec nie miej do mnie pretensji ze wielki canon nie byl w nim najlepszy . A rozdzielczosc zalezy rowniez od puszki i nie sposob porownywac nawet te same szkla na roznych puszkach nawet, a tymbardziej na roznych matrycach :) (choc podkreslam ze ani G ani SSMa w lapie nei mialem i miec pewnie szybko nie bede mial, ale opieram sie na opinii posiadaczy jak i recek szkla, a tych nie brakuje) ...MS3 czasami pisuje tu na forum, wiec niech on sie wypowie jako swiezy posiadacz Grzechoty

 

30d to swietny aparat i sam o malo nie stalem sie jego posiadaczem, ale nie gloryfikujmy tu canona, bo zazwyczaj wsrod posiadaczy kwanonow panuje przeswiadczenie ze to co canon jest najlepsze :) a 350 i 400D to IMHO puszki po prostu kiepskie

 

wg. Sony nowa Alpha (bo A100 to nadal produkt nie tyle Sony co Minolty) ma pokazac ze producent telewizorow i playstation potrafi zbudowac dobra puszke dla wymagajacych...i mam nadzieje ze im sie uda :) ,przynajmniej bedzie z czego wybierac. Bo narazie nawet nie widze niczego co by mi godnie zastapilo D7D (a na 5D mnie nie stac :D )

 

co do CZ 16-80 ...pogooglaj po zachodnich reckach. Ale jest naprawde niezle.Choc mozna sie przyczepic do jednak kiepskiej budowy samego obiektywu (chodzi o wykonanie) bo np. do stalowych Tokinek czy starych, ciezkich i masywnych szkiel Minolty mu daleko (ale wkoncu to szklo tylko cyfrakow). Optycznie za to nadrabia :). Kolejny CZ (24-70/2.8)ma byc juz godnym przedstawicielem marki i ma byc przystosowany do FF

 

http://www.dyxum.com/columns/articles/lens...80CZ_review.asp

 

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/ze..._3545/index.htm

 

ma swoje wady, ale jest przyzwoity

Edytowane przez _Vip_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaciekCi Co myślisz o takim zestawie 30d+100-400+24-105, jak narazie chyba wstrzymam się z zakupem szerokiego kąta i czegoś pod macro, tak więc były by to moje jedyne obiektywy przez pewien czas. Zastanawiam sie czy zabardzo się nie rozpędziłęm z obiektywami :huh: i czy wykorzystam ich możliwości

Super tele, szkoda, że ciemne, ale nic się nie wykombinuje. ;) i 24-105 też niczego sobie, bierz. :)

 

Vip -> No nie wiem czy u Canoniarzy "Canon to to co najlepsze" :P zależy u kogo. Co do 30D (albo 20D żeby nikt mnie o nic nie posądził) nie jestem aż tak optymistycznie nastawiony jak Ty, ja sądzę że 350D/400D/20D/30D można wrzucić do jednego wora, że jak na aktualne czasy, poza matrycą i (20D/30D) puchą ze stopów nie ma NIC. Jak ja kupowałem swoją puszkę, to to nie miało żadnej konkurencji. ;) W aktualnych czasach jest już inaczej, więc jak tylko będę mógł, to zmienię. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jakoś nie widzę tutaj nic "takiego" oh i ah żeby zaraz stwierdzić , że Canon jest "fe". ;) Popieram, że politykę ma trochę lipną, ale to czysty marketing niestety. :( Jednak tak jak wspomniał autor wątku - jednak zostaje przy C , więc nie wiem co na celu miał ten temat. ;) Co do najtańszych puszek, to przyznam rację, że Canon nie ma NIC poza matrycą u siebie i można wybrać coś lepszego (w zależności co chcemy). Jednak jeśli ktoś myśli o czymś bardziej "profi" to tylko Canon ma takie "smaki" - 5D, 1D, 1Ds.

 

5D to "tani" FullFrame

1D to doskonała reporterka (FPS, 1.3x, AF, uszczelnienia, itd)

1Ds to najwyższa klasa (zresztą poczekajmy do Marka III z oceną )

...

ale ja nie twierdze że C jest fe sam uważam że autor tamtego wątku trochę przesadza jednak w kilku sprawach ma rację zarówno on jak i Fatman patrzą na system C z innego punktu widzenia niż większość userów, nie są to ich pierwsze puszki raczej jedne z wielu i ich opinia w pewnych sprawach jest bardzo pomocna :) Co do puszek C to sam kiedyś myślałem o 5d bo to byłaby górna granica tego na co mnie stać ale skoro nie wykorzystuję jeszcze wszystkich ficzerków mojej amatorskiej puszki to przesiadka nie jest mi specjalnie potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...