Skocz do zawartości
sztomasz

Jaką Lustrzankę Cyfrową Wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Z innej baczki - na Allegro trochę mało jest ofert jak wcześniej pisałem - możecie podać jakieś fora fotograficzne w którym rozwinięta jest "Giełda"?

Tak, żebym mógł się ogłosić lub samemu znaleźć sporo ofert.

 

Tu jest dosyć duża ale trzeba się zarejestrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez miesiąc fociłem pożyczonym od kumpla Nikonem D60. Niestety do zakopanego musiałem zabrać już mojego wysłużonego Fuji S5600, gdzie zaczął mnie strasznie irytować. Doprawiła to dzisiejsza wizyta na zakończonej realizacji, gdzie mimo dobrego światła, moich skromnych umiejętności, zdjęcia wyszły szare bure i ponure. Fuji'k sporo się napstrykał i pozwolił zapoznać się z tematem, jednak przyszła pora na coś konkretniejszego.

Jak pisałem na początku, po miesiącu przebywania z nikosiem, bardzo przypadł mi on do gustu. Z canonami też miałem kontakt, ale znacznie mniejszy, przez co jak narazie jestem przekonany do tego pierwszego. O wspominanym w tym temacie pentaxie, nie mam żadnej opinii, ponieważ nigdy nie miałem go nawet w łapce.

Swego czasu myślałem też sporo na kieszonkowym Olympusem ( EP-1 czy jakoś tak ), jednak boję się, że pomimo wysokiej ceny nie spełni on moich wymagań.

 

Szukam zestawu, w którym oprócz body, znalazłby się conajmniej jeden obiektyw ( a gdyby znalazło się jeszcze coś do makro, byłoby idealnie ), powiększone aku, zew lampa, karta pamięci, polarek i uv oraz porządna sakwa. Jestem świadom, że dodatkowe aku i lampa mogą przysporzyć konkretnych kosztów, więc ostatecznie ich zakup mogę odłożyć w czasie.

 

Najchętniej uderzyłbym w coś pokroju D90, jednak nie wiem czy budżet na poziomie 2500-3000 PLN to wytrzyma. Pstrykam głównie na otwartych przestrzeniach - celuję w: otaczający nas piękny świat, śliczne ogrodzenia, ekipę na wyjazdach, czasem makro. Rzadziej, ale czasami rodzinne i nie tylko imprezy, a także przedmioty w ramach zdjęć reklamowo-pokazowych. Do tego właśnie przydałaby się konkretniejsza lampa.

 

Panowie, co mi polecicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentax K-x do dostania z kitem 18-55 za niecałe 2 klocki. Ma taką samą matrycę, jak D90 i D5000. Chodzi na czterech paluszkach AA, co może być i zaletą, i wadą.

 

lustrzanka Pentax K-x (czarny) + ob. 18-55mm

lustrzanka Pentax K-x (czarny) + ob. 18-55mm + 50-200mm

 

Niestety, jeżeli go zamówisz, to licz się z tym, że ciężko będzie ci znaleźć tanią, kompatybilną lampę (nie wiem, czy aby Nissiny nie mają wymiennych dupek). Systemowe są nawet droższe od Speedlightów Nikona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe aku to koszt ok. 150zl za oryginal, 60-70 za zamiennik. Inna rzecz, ze lustrzanka nie zre az tyle pradu co kompakt (wizjer optyczny, zoom mechaniczny, wyswietlacz glowny wylaczony przez wiekszosc czasu) i jeden aku starcza na kilkaset do nawet ponad tysiaca zdjec (zaleznie od sposobu uzytkowania), wiec dodatkowy akumulator moze poczekac.

 

Lampa - tu bym sie nie bawil w polsrodki i kupil nikonowskie SB-600, ktore uszczupli budzet o jakies 800zl. Sporo, ale zewnetrzna lampa wnosi IMHO na tyle duzo, ze warto - szczegolnie, ze jesli zdecydujesz sie na D90 masz mozliwosc sterowania nia zdalnie z body przez CLS. Wyzsze modele sa IMHO przekombinowane, mialem SB-800 w reku i uwazam, ze jesli w lampie blyskowej jest mozliwosc stworzenia menu ulubionych, to ktos przeholowal... ;)

 

Jesli rowazasz filtr polaryzacyjny, to od razu odpada standardowy obiektyw 18-55, ktoremu przy ostrzeniu obraca sie przednia soczewka, co czyni korzystanie z polara droga przez meke. W Nikonie mozesz szukac zestawu z 18-105VR, powinien na poczatek spokojnie Ci starczyc. Chyba ostatnio fotojoker mial w ofercie D90+18-105VR+8GB Sandisk ExtremeIII za 3200zl.

 

Budzet rzedu 3k powinien starczyc na nowe D90 z 18-105VR i karta pamieci. Jesli chcesz zmiescic w tym jeszcze lampe, to poluj na uzywany aparat. Mozesz tez rozwazyc D5000, ktory jakoscia obrazka nie ustepuje D90, a jest 500zl tanszy (kosztem napedu autofocusu w korpusie, gornego wyswietlacza z ustawieniami i nieco slabszego, acz odchylanego, LCD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną D90 + 18-105VR + karta to koszt ok 3200-3300 PLNow. Kilka zlotowek z 3,5k zostanie w sam raz na większą torbę. Lampa + aku to ~1000, więc na pewno poczekałoby to do przyszłego roku. Przed wakacjami chciałbym już coś u siebie mieć. Wydaje mi się, że D90 to sprzęcik rozwojowy. Jeśli bym się na niego zdecydował pozostanie ze mną pewnie na kilka lat... wkoncu tyle obiektywow jest do odkrycia :)

 

edit.

 

Co do Pentaxa, to trochę przeraża mnie mała ilość tego sprzętu na rynku. Czym mniej sprzętu tym mniej użytkowników chętnych do pomocy.

Edytowane przez xpektor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie nikona to uwaga na beznadziejny serwis gwarancyjny, warto przejrzeć tą stronę, poza tym polityka nikona względem polskiego użytkownika tego sprzętu pozostawia wiele do życzenia klik. Wydaje mi się że pentax czy sony są bardziej user friendly :)

Edytowane przez cyganos king

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikona na serwis wysyla sie do UK, szczegolnie serwis pogwarancyjny, bo polski serwis z Po(d)stepu to jest totalna porazka. Moze i robia, ale robia zenujaco wolno, naprawy pogwarancyjne sa horrendalnie drogie, a uzyskac jakies informacje o stanie naprawy graniczy z cudem.

Inna sprawa, ze ostatnio widzialem skan ekspertyzy wyslanej klientowi przez serwis z Zytniej (Canon i Sony) - rece opadaja, taka ekspertyze to sam bym zrobil. Zgloszona usterka to "aparat sie nie wlacza", a ekpertyza serwisu "uszkodzona plyta glowna albo modul zasilania - czy zgadza sie pan na wymiane obu czesci?" Widelki 300-1100zl (jedna, druga, albo obie). Nosz kur...., taka ekspertyze to i ja sam moge wystawic, dobrze chociaz, ze kasy za to nie biora. W Nikonie ekspertyza jest moze i platna (wliczona w cene naprawy, jesli sie na nia zdecydujemy), ale jak oddalem lampe do serwisu to z ich ekspertyzy wiedzialem wszystko: co padlo, ile to dokladnie bedzie kosztowac i ile potrwa naprawa. I na 5 tygodni pozegnalem sie z lampa :|

 

Ale nie straszmy, nie padnie przeciez tak od razu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie życzę męki z serwisem nikona w Polsce, broń Boże :) jednak trzeba wziąć pod uwagę że każdemu może się przydarzyć tak przygoda. Jeżeli jedynym wyjściem z sytuacji jest wysyłanie gratów na serwis do UK to rozejrzałbym się za sprzętem z ichniejszej dystrybucji. Problemów mniej a nikoń polska na nas nie zarobi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Pentaxa, to trochę przeraża mnie mała ilość tego sprzętu na rynku. Czym mniej sprzętu tym mniej użytkowników chętnych do pomocy.

 

Nie przesadzałbym aż tak :) mam Pentaxa/Samsunga i na forum p**.org.pl pomoc na każdy możliwy temat zawsze idzie uzyskać, a coś o tym wiem, bo pytań mam zawsze od groma. Poza tym naprawde fajni ludzie tam siedzą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzałbym aż tak :) mam Pentaxa/Samsunga i na forum p**.org.pl pomoc na każdy możliwy temat zawsze idzie uzyskać, a coś o tym wiem, bo pytań mam zawsze od groma. Poza tym naprawde fajni ludzie tam siedzą ;)

 

Co nie zmienia faktu, że osprzętu o dużo za mało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie - Wielka wyprz :). Kupiłem swój docelowy zestaw i mój dotychczasowy sprzęt idzie na sprzedaż. Nikon D90 z gripem Alpha (nie mylić z Deltą - Apha to porządny grip prawie nie do odróżnienia od oryginału), drugim akumulatorem, kartą pamięci 8GB. Pełen zestaw - ładowarka, instrukcja, pasek, itp itd - wszystko jest tak jak w nówce. Przebieg niewielki bo serii nie robię - poniżej 13000. Wszystko jeszcze na gwarancji do lipca. Stan jak najbardziej ok, jedynie guma pod kciukiem była klejona, co jest normalne w Nikonach (trochę widać że nie jest jak nowa, ale to chyba nikomu przeszkadzać nie będzie). Wszystko w pełni sprawne, wad żadnych nie ma. Jest też do sprzedania Nikkor 18-55 (Wersja bez VR), Nikkor 55-200 VR (ten był praktycznie nie używany bo jedynie na kilku pokazach lotniczych) i Nikkor 50 1,8D. Obiektywy mają niecałe dwa lata. Wszystko kupione w Tarnowskich Górach w Fotozakupach i w Chorzowie w Fotocenach. Niedługo jeszcze Metz 48 będzie do kupienia, ale najpierw muszę się wyposażyć w inne lampki.

 

D90 + Grip Apha + dodatkowa bateria + karta Lextar 8GB + Nikkor 18-55 za 2750 zł

Nikkor 55-200 (z osłona przeciwsłoneczną) za 650 zł

Nikkor 50 1,8D za 450 zł

 

Jak ktoś weźmie zestaw + jeszcze jeden obiektyw to dorzucam polara Hoya HMC 52mm i filtr UV Marumi MC-UV 52 mm w są sumie warte ok 230 z i pasują na każdy z powyższych obiektywów.

 

Zdjęcia robione tym zestawem są w mojej galerii tutaj (niektóre pochodzą z poprzedniej puszki d60).

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tutaj wrzucali ogłoszenia łącznie z ekipą PPC, więc czemu miałbym nie wrzucić:) Cena faktycznie jest zła, za zestaw (d90, grip, bateria, karta) ma być 2550, a nie 2750. Ale mniej to już średnio opłacalne i raczej poniżej normy by wtedy było - najwyżej się nie sprzeda to będzie jako zapas. Co do reszty to uważam że ceny są ok biorąc pod uwagę stan.

Edytowane przez skinny500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos tak sie przyjelo, ze tutaj pojawialy sie ogloszenia sprzedazy lustrzanek, szczegolnie, ze zagladaja tu uzytkownicy szukajacy aparatu. Ja sam w ten sposob puscilem w swiat D70s ;)

 

Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie, zeby na gieldzie tez zamiescic ogloszenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi panowie i panie czy wybór Eosa 550D bedzie dobrym wyborem dla poczatkujacego?? Bawilem sie kiedys 400D i ogolnie bylem zadowolony jedyny minus to taki ze dlugo sie ladował po robieniu zdjecia z lampa mimo pelnej bateryjki i denerwował mnie ten czas oczekiwania ;/. Pozniej mialem okazje popstrykac nikonem D40 czy tak jakos nie pamietam i nie było problemu z ładowaniem lampy zdjecie jedno po drugim mozna było robic.

 

Czy moze jakies inne lusterko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

550d to fajna zabawka, ale jakość wykonania nie jest najwyższych lotów. Pobija konkurencję rozdzielczością - 18 Mpix to bardzo dużo - więc wybacza dużo błędów. Nie wiem, jak z jakością kitowych (nie-L) obiektywów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

550d to fajna zabawka, ale jakość wykonania nie jest najwyższych lotów. Pobija konkurencję rozdzielczością - 18 Mpix to bardzo dużo - więc wybacza dużo błędów. Nie wiem, jak z jakością kitowych (nie-L) obiektywów.

 

Gonitwa w rozdzielczosc to IMHO slepy zaulek. Polecam test porownawczy Canon 7D vs. Nikon D300s w styczniowym numerze DFV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

550d to fajna zabawka, ale jakość wykonania nie jest najwyższych lotów. Pobija konkurencję rozdzielczością - 18 Mpix to bardzo dużo - więc wybacza dużo błędów. Nie wiem, jak z jakością kitowych (nie-L) obiektywów.

 

 

Uwielbiam ludzi opowiadających takie ciach!ły ...

Granica użytecznej rozdzielczości dla użytkownika amatorskiej lustrzanki to 12mpx . Canon 550d jest pomyłką i ma mydlić oczy użytkownikom którzy pójdą na te Mega i Giga pixele ... Wiecej mpx oznacza mniesze DR (dynamic range czyli ilość informacji rejestrowana w światłach i cieniach ) wieksze szumy matrycy . WIecej pixeli na tej samej powierzchni oznacza mniejszy pojedynczy pixel , a mniejszy pixel oznacza gorszą jakość .

Podsumowując Canon 550d to :

- zupełnie nie użyteczna rozdzielczość

- mniejszy dr

- wieksze szumy

- słabe obiektywy "kitowe"

 

do plusów trzeba zaliczyć mnogość akcesoriów o i rewelacyjne obiektywy klasy L na które nigdy sobie nie pozwolisz w klasie amatorskiej ...

Najlepszym wyjściem w twoim wypadku będzie Nikon d5000 plus 18-105 (rewelacja , polecam test na optyczne.pl ) Lub jeśli zależy ci na lepszym AF i mocniejszej puszce (ale tej samej matrycy) polecam D90 z tym samym obiektywem .

 

Pozdrawiam

Bury

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż się musiałeś zarejestrować, żeby wylać swoje soki trawienne na mój post. ;)

 

Nigdzie nie napisałem, że kupiłbym 550d - celowałbym raczej w 50d/7d. Jakbyś nie zauważył w moim sigu, sam mam D90 i nie widzę, żeby czegoś mi w niej brakowało. Jest lepiej wykonany, lepiej leży w dłoni - jest porządnym aparatem fotograficznym, a nie kamerą, której dodatkową funkcją jest pstrykanie (o tym Canon ostatnio zapomina). Z 50/1.8 jestem w stanie non-stop fotografować bez potrzeby zmiany szkła - gdzie canonowska 50/1.8 to niesamowity szajs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej mpx oznacza mniesze DR (dynamic range czyli ilość informacji rejestrowana w światłach i cieniach ) wieksze szumy matrycy . WIecej pixeli na tej samej powierzchni oznacza mniejszy pojedynczy pixel , a mniejszy pixel oznacza gorszą jakość .

 

Z tego co napisałeś wynika że Pentax *ist dl (6 Mpix) ma mniejsze szumy niż Pentax KM (10 Mpix) - co jest oczywiście kompletną bzdurą wyssaną z palca ... więc kto tu opowiada p... Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika że Pentax *ist dl (6 Mpix) ma mniejsze szumy niż Pentax KM (10 Mpix) - co jest oczywiście kompletną bzdurą wyssaną z palca ... więc kto tu opowiada p...

 

Nie. Z tego co napisał, wynika że: "Wiecej mpx oznacza mniesze DR (dynamic range czyli ilość informacji rejestrowana w światłach i cieniach ) wieksze szumy matrycy . WIecej pixeli na tej samej powierzchni oznacza mniejszy pojedynczy pixel , a mniejszy pixel oznacza gorszą jakość ."

 

Z którym fragmentem się nie zgadzasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...