Skocz do zawartości
sztomasz

Jaką Lustrzankę Cyfrową Wybrać ?

Rekomendowane odpowiedzi

@ KWS89

 

"...Otóż bagnet mocowania obiektywu wykonany jest z tworzywa sztucznego..." Link

 

W sobotę zajrzałem do fotojokera i podpytałem trochę co jest warte uwagi...

 

Sony A500 (A450również) <- matryca CMOS ~1899zł

Canon 500D <- jw. ~2399

Canon 1000D (CMOS, jednak sprzedawca uznał go za starszy model, i powiedział że rzadko już się go u nich spotyka)

Nikon w niskich cenach odradzony, tak samo jak A230, A330 itd.

 

Zalety Sonego:

- Tańsze obiektywy

- Tańszy zestaw

- ?

 

Wady:

- Stabilizacja w korpusie

- ?

 

Zalety Canona:

- Niezła stabilizacja w obiektywach

- ?

Wady:

- Droższy starter

- Droższe obiektywy

- ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie znowu zaczynac dyskusji o braku srubokreta, pojawia sie za kazdym razem, gdy pada haslo "tani Nikon" ;)

 

Pewnie D60 i D3000. Oba to mikrusy na CCD.

Oba na matrycy z D80/D200 ;) Aczkolwiek zgadzam sie, ze w Nikonie cos ponizej D3100 to raczej z zamiarem wymiany na cos lepszego w przyszlosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

D80 chyba przerasta moje możliwości finansowe... Jeśli chodzi o D70s, to brakuje mi w nim LiveView... Jednak czasami się przydaje i w niektórych sytuacjach jest lepszy od wizjera. No i jeszcze ta zaleta, że mogę sobie ten ekran powyginać i zrobić zdjęcie trzymając aparat wysoko nad głową.

 

Jeśli chodzi o to, czego oczekuje od aparatu... Ładne, czyste zdjęcia, z dobrą głębią i ładnym rozmyciem nieistotnych elementów dookoła fotografowanego obiektu. Bardzo przydatne LiveView tak jak już wspomniałem, zaletą też by było, gdyby nie ciążył mi na ramieniu (A300 była w sam raz). Głównie robię takie zwyklaste fotki, typu wycieczkowe hehe czasami jakieś części do worklogu na forum, ale lubię też złapać sobie jakieś panoramki, jakieś ciekawe makro, lub coś podobnego, w stylu młodego amatora entuzjasty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie D60 i D3000. Oba to mikrusy na CCD. Bo D5000 to już porządna maszyna.

 

Dokładnie tak jak piszesz. Mnie osobiście przeraża jeszcze tandetność wykonania Canona 1000D... Aczkolwiek ma on robić zdjęcia a nie wyglądać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowiac szczerze, to przydatnosc LiveView moim zdaniem jest srednia. Ale to moze dlatego, ze w D300 korzystanie z tego tyrbu jest upierdliwe do bolu.

 

Jeśli chodzi o LV w A300, to sprawdzało się całkiem dobrze i wcale nie było upierdliwe, a przydawało się niejednokrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj zarzut do LV w Nikonie D300 jest taki, ze korzystanie z tego jest koszmarnie wolne... najpierw nacisnac spust, zeby podniesc lustro i wlaczyc LV, potem lustro musi opasc zeby AF zadzialal i dopiero kolejne podniesienie lustra, zeby zrobic zdjecie. A nie daj Boze dac komus aparat z aktywnym LV, 99% szans, ze pusci spust po opuszczeniu lustra i nie zrobi zdjecia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalety Sonego:

- Tańsze obiektywy

- Tańszy zestaw

- ?

 

Wady:

- Stabilizacja w korpusie

- ?

 

Jakie obiektywy porownywales? Niezalezni producenci jak Sigma czy Tamron robia swoje obiektywy w wersjach dla kilku mocowan w tym Sony i kosztuja dokladnie tyle samo.

Obiektyw 50mm f 1,8 kosztuje identycznie u Sony co i u Nikona.

Natomiast o czym juz wczesniej wspominalem wielka wada Sony sa kiepskie lampy blyskowe ktore kosztuja koszmarne pieniadze, mozliwe ze inne ustrojstwa moga rownie kiepskie i kosztowne lub moze po prostu nie byc odpowiednikow Sony osprzetu z oferty Canona czy Nikona.

Edytowane przez S_Works

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci sie podoba obrazek z lustrzanki, to kupuj lustrzanke ;) Na zadnym kompakcie nie osiagniesz takiej glebi ostrosci i rozmycia tla jak na lustrzance.(...)

 

A co z Leica X1? :rolleyes:

 

No właśnie panowie może tutaj spytam. Szukam kompakta właśnie z takową matrycą i jak na razie znalazłem ową X1, ale na litość boską £1,5k :blink:

 

Może znajdzie się coś za rozsądną cenę?

 

NEX'y od Sony to imo raczej lutra niż kompakty chociaż rozmiary całkiem przyzwoite.

 

Może zacznę od początku, teraz posiadam a610, który umiera - lampa już nie działa (po prawdzie sam chce go zabić, bo 5 lat działa jakby nigdy nic - w końcu połowicznie (lampa) go uśmierciłem). No więc szukam następcy. Docelowo szukam maksymalnie "dobrych" zdjęć z minimalną głębią ostrości. Tak wiem taki 5d by się nadał gdyby nie rozmiary i cena. Leica ma atuty w postaci rozmiarów, ale cena zabija...

 

W namiętnym szukaniu natrafiłem na kilka kompaktów i lustrzanek...

 

Na początek firma najbliższa mojemu sercu czyli firma na C :wink:

 

Czyli S90 wszystko fajnie tylko ograniczony zoom i niepełnosprawne kręcenie filmów (tak wiem aparat służy do...). Atutów posiada sporo (jasny obiektyw, dobry wyświetlacz, rozmiary), ale ma też wady czyli nieszczęsne filmy (s95 może pochwalić się czymś więcej, ale dalej pozostaje niedosyt :/ może niesłusznie?).

 

Dalej mamy nowicjusza czyli Panasonic LX5 czyli dość spora matryca w małym kompakcie. Cena dosyć wysoka, ale w zamian dostajemy szeroki kąt (co prawda znów mamy ograniczony zoom) i bardzo jasny obiektyw. Oczywiście (niestety) rozmiary nieznacznie idą w górę :sad:

 

Ostatnio trafiłem na Sumsung EX-1 czyli nieprawdopodobnie jasny obiektyw i bardzo dobry (obrotowy) wyświetlacz. Wymiary do przełknięcia, ale czy warto?

 

Idąc dalej trafiłem no coś firmy Casio :blink: Czyli EX-FH100 tutaj chyba idę w ślepy zaułek, bo matryca maleje (co prawda przy zachowaniu rozsądnej liczby pikseli)... Dostajemy szeroki kąt, dobry zoom i rozbudowane opcję filmowania, ale sam nie wiem...

 

Dochodzimy do luster :oops: Czyli jakieś mikrusy w stylu penów i Panasonic'ów (G, GF, GH) raczej tylko GF1.

 

Pod uwagę biorę tylko coś co posiada wbudowany flash! No i na placu boju zostaje Pen E-PL1 czy GF1.

 

No i po prawdzie się bogubiłem :damage_wall: Sorki za przydługi post i mały ot :wink: pzdr

 

edit:literówka

Edytowane przez chemiczny_ali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaz mi w Nexie lustro...

 

Fakt nie ma lustra, ale wielkość matrycy i możliwość wymieniania obiektywów sprawia, że bliżej takiemu wynalazkowi do lustrzanki niż do kompakta :wink: Kurde taki post wypociłem i zaczęło się czepianie szczegółów :sad:

 

Na Samsunga również zwróciłem uwagę, ale brak wbudowanej lampy... Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chemiczny - a co powiesz na nowe soniaki (A33, A55) z półprzezroczystym lustrem? Ni to lustrzanka, ni to hybryda, a łączy zalety obu. Szybkie zdjęcia seryjne, filmy z AF z detekcją fazy, małe rozmiary, spora matryca - same zalety ;) Aż sam się zdziwiłem, że Sony zrobiło fajny aparat.

Edytowane przez zzizzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, więc wszystko jasne :) Więc teraz rozjaśnijcie mi, czy maksymalnie do 1.5tyś. kupię coś innego niż używanego A300 z małym przebiegiem i jakieś szkiełko?

 

Ja bym się zastanowił nad Pentaxem k-x. Nowy kosztuje 2000 zł, skoro używki wchodzą w grę dla Ciebie, to spokojnie znajdziesz coś za 1500 zł. W tym momencie w najniższym segmencie to jedna z najlepszych opcji, a i kit jest przyzwoity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chemiczny - a co powiesz na nowe soniaki (A33, A55) z półprzezroczystym lustrem? Ni to lustrzanka, ni to hybryda, a łączy zalety obu. Szybkie zdjęcia seryjne, filmy z AF z detekcją fazy, małe rozmiary, spora matryca - same zalety ;) Aż sam się zdziwiłem, że Sony zrobiło fajny aparat.

 

Tak na dobra sprawe, to kazda lustrzanka z AF ma polprzezroczyste lustro. A raczej nie tyle polprzezroczyste, co rozszczepiajace wiazke swiatala na dwie: jedna czesc trafia na matowke, a druga do modulu AF.

A jesli te nowe Soniaki maja lustro, to sa lustrzankami, nie ma co tu tworzyc nowych kategorii.

 

A już do pen'a czy GF1 już się nie przyczepiłeś? One też mają tyle wspólnego z lustrem, że robią zdjęcia :wink: pzdr

Napisalem "klasa aparatow"... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że źle sprecyzowałem swoje potrzeby plus popełniłem kilka błędów merytorycznych :wink:

 

Jeżeli miałbym zainteresować się tymi nowymi aparatami Sony (a55 i a33) to już chyba poszedłbym w stronę tradycyjnych lustrzanek. Wielkość i waga tych aparatów sprawia, że dostajemy coś pośrodku, a tego chciałem uniknąć. Jeszcze mam trochę czasu i docelowo na bank kupię lustro w swoim pytaniu chciałem się poradzić co można używać tam gdzie użycie lutra będzie niemożliwe (waga, rozmiary). Dlatego pisałem o stosunkowo małych kompaktach (s90 czy lx5) czy małych kompaktach z wymienną optyką (pen'y, nex'y czy gf1).

 

To jeszcze spytam, bo jak wybór by padł na takiego kompakta z wymienną optyką to w czym taki wynalazek odstaję od tradycyjnych luster? Gdzieś czytałem, że wolniejszy AF, i co jeszcze? Czy uzyskanie małej głębi ostrości jest trudniejsze (pewnie jest ze względu na ograniczony wybór obiektywów tak)?:) pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił nad Pentaxem k-x. Nowy kosztuje 2000 zł, skoro używki wchodzą w grę dla Ciebie, to spokojnie znajdziesz coś za 1500 zł. W tym momencie w najniższym segmencie to jedna z najlepszych opcji, a i kit jest przyzwoity.

 

Przejrzałem allegro i nie ma używek... Jeśli nowy kosztuje 2000,- to ciekawe w jakim stanie będzie używka po 1.5tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka GO zależy przede wszystkim od przysłony obiektywu (im większa przysłona, tym mniejszą głębię ostrości da się uzyskać). Jednak matryca także ma "coś" do powiedzenia. Nawet mając kompakt z matrycą 1/2,5" i światłem f/2.8, nie uzyskamy tak płytkiej GO jak przy matrycy APS-C (lub nawet mikro 4/3) i obiektywie o dwie-trzy działki ciemniejszym.

 

Polecam przeczytać ten artykuł, na pewno wiele rzeczy rozjaśni: Fotopolis.pl: Wpływ wielkości matrycy na głębię ostrości w praktyce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem allegro i nie ma używek... Jeśli nowy kosztuje 2000,- to ciekawe w jakim stanie będzie używka po 1.5tyś.

 

A ja znalazłem dwie :). Wpisz k-x w wyszukiwarkę, linków nie podaję, bo jeszcze będzie że reklamuję. Można też szukać w dziale "Giełda" forum Pentaxa. Cen wysokich nie osiągają, bo to mało popularna marka w Polsce, jednak na k-x polecam zwrócić uwagę, bo w tej cenie to niemal bezkonkurencyjna lustrzanka.

 

Swoją drogą, 1500 zł to chyba normalna cena za używany aparat w bardzo dobrym stanie, jeśli nowy kosztuje 2000 zł. Swój zapewne sprzedawałbym w podobnej cenie, jednak na to się nie zanosi ;).

Edytowane przez Memphis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłem dwie :). Wpisz k-x w wyszukiwarkę, linków nie podaję, bo jeszcze będzie że reklamuję. Można też szukać w dziale "Giełda" forum Pentaxa. Cen wysokich nie osiągają, bo to mało popularna marka w Polsce, jednak na k-x polecam zwrócić uwagę, bo w tej cenie to niemal bezkonkurencyjna lustrzanka.

 

Swoją drogą, 1500 zł to chyba normalna cena za używany aparat w bardzo dobrym stanie, jeśli nowy kosztuje 2000 zł. Swój zapewne sprzedawałbym w podobnej cenie, jednak na to się nie zanosi ;).

 

Pentax to naprawde dobry pomysl, warto rowqniez przyjzec sie ofercie Olympusa, grunt zeby nie isc owczym pedem w tandeciarstwo Sony. Wybor lustrzanki to wybor calego systemu, potem zmiana bedzie juz tylko trudniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...