Skocz do zawartości
Gość fredus

Firefox vs Opera

Rekomendowane odpowiedzi

nie wyobrazam sobie tego wszystkiego wpakowanego do klikalnego menu... zreszta to chyba niewykonalne... zawsze sie wymysli cos nowego... i co z tego ze nie zdobedzie ? dla tych co znaja jej mozliwosci nie ma opcji przesiadki na ff ;]

Napisz co zmieniasz oprócz opcji z menu (nie chodzi mi o opisywanie jak to zrobić).

Edycja menu, przyciski, ua.ini, filter.ini - to znam. Chętnie się dowiem czegoś nowego o zaawansowanej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opera vs Firefox... toż to zagadnienie typu intel vs amd - rozmawiać można godzinami, a i tak nikt nikogo nie przekona, trzeba przekonać się samemu...

 

Osobiście używam Opery - gdzieś od wersji 4 chyba, a wtedy korzystanie z niej wymagało jeszcze od użytkownika masy wyrozumiałości i samozaparcia...

Kocham ją za to, że w defaulcie ma wystarczająco dużo opcji, aby pozwolić dostosować się prawie każdemu - disk cache, ram cache, ilość przechowywanych url, historia, cookie manager, password manager - i przy tym wszystko razem działa szybko nawet na relatywnie słabych sprzętach - mówiąc słabych mam na myśli antyki biurowe typu P266Mhz.

 

Firefox i wszystkie poprzednie gecko znam nieźle, większość używałem i mam dla nich duży szacunek - chwalebna jest wizja open-sourcowej przeglądarki tworzonej przez ludzi i skutecznie walczącej z monopolem m$.

Jednakże niesposób zauważyć, że firefox w wersji podstawowej jest cokolwiek ubogi. Rekompensuje to użytkownikowi poprzez olbrzymią ilość dodatków rozszerzających funkcjonalność, wciąż rozwijanych i udoskonalanych. Wielokrotnie skuszony tym próbowałem przesiąść sie na stałe na firefoxa (wcześniej firebirda), ale niestety w praktyce zawsze okazywało się, że coś mnie odrzuca. Ogólnie na nie dla firefoxa składa się:

1. Różnie przebiegająca współpraca dodatków. Są one wszakże rozwijane niezależnie przez różnych ludzi i niesposób przetestować każdego dodatku z każdym. W moim przypadku zawsze okazywało się, że nadchodził moment, w którym firefox stawał się albo pamięciożerny, albo wolny jak jasna cholera, albo niestabilny, albo wszystkie powyższe razem.

2. Różne działanie dodatków z kolejnymi wersjami firefoxa. Kilkukrotnie po upgrade wersji okazywało się, że połowa dodatków przestała działać jak należy, albo i wogóle. Od którejś wersji pojawiło się w nim co prawda narzędzie integrujące konfiguracje i aktualizacje wtyczek do jednego prostego okienka, ale i tak muszę poświęcić czas na pobranie tych aktualizacji i często ponowną ich konfiguracje.

3. Niezależnie od wszystkiego, na słabszych kompach, w tym moim oldtimerze (athlon 800+384sdram) firefox jest po prostu wolniejszy niż opera - nie mówię tu o szybkości wyświetlania stron, bo ta jest podobna, lecz o działaniu intefejsu, przewijaniu strony i przełączaniu kart. Po prostu ffox jest bardziej ociężały. Jeżeli dodać mu kilka wtyczek, zwłaszcza zaawansowaną obsługę tabów, to zaczynają się naprawdę strome schody.

 

Ale niezależnie od tego uważam ffoxa za dobrą przeglądarkę. Pytanie 'Firefox czy Opera' jest dla mnie bez sensu - są to dwie na tyle różne przeglądarki, że nie sposób przekonać się inaczej, niż używając samemu każdej po koleji przez dłuższy czas, umożliwiający dokładne poznanie opcji każdej z nich, jak również ich mocnych i słabych stron.

 

Korzystając z tego, że w tym dziale jest niewiele przyklejonych tematów, ten również przyklejam - będzie dobrym usupełnieniem solowych tematów o Operze i Firefoxie, pod warunkiem, że nie będzie w nim takich postów:

IE - używam od zawsze i nie narzekam.

FF - mam od jakiegoś czasu i przegrywa z IE pod względem interpretacji HTML (tworze strony najczęściej w czystym HTML i porównuję interpretację kodu w obu przeglądarkach), lecz ma bogatszą funkcjonalność.

Opera - nie używam. Kiedyś miałem, zadna rewelacja. Do tego kumplowi zwaliła system, więc nie stawiam jej powyżej IE.

FF źle interpretuje html? Chyba tworzony we frontpage? Weź poczytaj najpierw o standardach html na właściwej stronie, czyli W3C.org, w szczególności o CSS w IE, a później pisz. Tak długo jak ludzie z takimi pomysłami będą zajmować się tworzeniem stron www, będzie można przeczytać na tym forum posty 'help! IE mi się zwalił, nie chce opery/ffoxa bo w nich źle strony działają'

Opera zwaliła kumplowi system? Jakim cudem, jak ani Opera, ani Firefox nie mają absolutnie nic wspólnego z systemem - po odpowiedniej konfiguracji możesz sobie je nosić na pendrive i odpalać za każdym razem na innym kompie, z innym windowsem. Prędzej Ci się Opera Wiedeńska na głowe zwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z niecierpliwością czekam na FF 1.5

No i doczekałeś się :D

Dziś w nocy odbędzie się premiera finalnej wersji przeglądarki Firefox 1.5. Wśród nowości w programie pojawi się m.in. długo oczekiwana funkcja automatycznej aktualizacji programu.

Wojna Przeglądarek

 

@sgj

Nice RSS. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy kto w tym temacie napisał że lubi IE, napisał że Opera to shit (lub coś w tym stylu) to niech zamknie się w piwnicy i stamtąd nie wychodzi i niech ma świadomość że jest moim wrogiem i że jest poprostu głupkiem. Jeżeli ktoś używa IE i nie ma zamiaru spróbować czegoś innego i na dodatek jest zadowolony ze shitu od microsoftu to niech się schowa, okopie i najlepiej skoczy do rzeki z kamieniem u szyi. Wszyscy użytkownicy IE, używacie shitu !!! zmiencie przeglądarkę niezwłocznie. Co do tematu to gorąco polecam Operę, jest najszybsza na świecie (sprawdzone) i na dodatek bardzo funkcjonalna, baaardzo. Żeby nie być gołosłownym zamieszczam link do testu przeglądarek (tak na marginesie to IE zajął ostatnie miejsce, i tak trzymać!), link -> http://amnezja.org/modules.php?name=Conten...showpage&pid=19

 

Pozdrawiam użytkowników Opery!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, IE > Wtyczki > NIE.

Czym sa w takim razie paski narzedziowe, dodatkowe przyciski, czy inne rozszerzenia za pomocą bibliotek dll, które mozna tam dodać?

To nie wtyczki to rozszerzenia. :lol:

A tak na poważnie to faktycznie trochę nie tentego to porównanie ale wniosek końcowy wyciągnęli słuszny:

Opera [...] wciąż nie może wyjść z cienia zarówno Internet Explorera, jak i Firefoksa, choć pod pewnym względami jest lepsza od obu konkurentów. Jednym z jej największych atutów jest niewątpliwie szybkość działania - strony w zakładkach otwierają się sporo szybciej nawet w porównaniu z Liskiem.

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polski rynek jest dla nas bardzo istotny, 6 procent naszych użytkowników mieszka w kraju nad Wisłą. Czujemy też, że mamy tu dużą szansę rozwoju. Polacy są bardzo zainteresowani nowymi technologiami, nowymi rozwiązaniami - muszę powiedzieć, że Polska postrzegana jest jako kraj, w którym wiele dzieje się w branży IT.

 

http://www.pcworld.pl/news/85632_1.html

Łoł, 6% użytkowników opery to polacy - nieźle, może jednak coś będzie z tego narodu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem Fire Fox

zamontowalem Opre z ciekawosci

moje spostzrezenia

 

stronki wczytuja sie wolniej

jesli masz klawisz E-mail na klawie i jak masz odpalona opere zawsze ci wyskoczy jej client pocztowy

nie to defaultowe na kompie ( mozliwe ze jeszcze nie skonfigurowalem tego poprawnie zaznaczylem tylkow opcjach : Use Default client on computer)

nawet blokada wyskakujacych okienek nie za pobiegnie recznemu kilkaniu na ich X

po kiego gzryba ciagle sie znienia kolejnosc otwieranych stron (zamiast walic na pamiec w link musisz go szukac bo ostatnia otwierana strona laduje na top listy | mozliwe ze nie wiem ajk to wylaczyc dopiero sie oswajam z opera)

 

na pluse to jej wieksze mozliwosci

ps. mile widziane porady co do konfguracji ( wiem, szukaj forum )

Edytowane przez KaszaWspraju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stronki wczytuja sie wolniej

Wczytują się podobnie, prawie do dziesiętnych sekundy. Zwróć uwagę na ustawienie opcji opery odnoście częstotliwości sprawdzania czy zawartość stron www jest aktualna - to ma wpływ na szybkość ładowania się strony. Poza tym nie jestem pewien, ale gecko w firefoxie chyba domyślnie używa link prefetching?

 

jesli masz klawisz E-mail na klawie i jak masz odpalona opere zawsze ci wyskoczy jej client pocztowy

Mam klawisz email na klawie i zawsze wyskakuje mi TheBat! czyli domyślny klient systemu ;]

nawet blokada wyskakujacych okienek nie za pobiegnie recznemu kilkaniu na ich X

Sorry, ale nie rozumiem... blokada popup działa jak należy, ale nie zapobiegnie otwarciu okien przez js

 

po kiego gzryba ciagle sie znienia kolejnosc otwieranych stron (zamiast walic na pamiec w link musisz go szukac bo ostatnia otwierana strona laduje na top listy | mozliwe ze nie wiem ajk to wylaczyc dopiero sie oswajam z opera)

Narzędzia->Preferencje->karta zaawansowane->pozycja 'przeglądanie'->przełączanie kart i ustaw stosowną opcję w pulldown menu.

ps. mile widziane porady co do konfguracji ( wiem, szukaj forum )

Jak również polecam forum opery (linki w menu pomoc), a jeśli nie, to kawałek obok masz temat specjalnie o operze, tutaj nie ma sensu offtopa robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(KaszaWspraju @ 30 Lis 2005, 23:58)

 

po kiego gzryba ciagle sie znienia kolejnosc otwieranych stron (zamiast walic na pamiec w link musisz go szukac bo ostatnia otwierana strona laduje na top listy | mozliwe ze nie wiem ajk to wylaczyc dopiero sie oswajam z opera)

 

Narzędzia->Preferencje->karta zaawansowane->pozycja 'przeglądanie'->przełączanie kart i ustaw stosowną opcję w pulldown menu.

obojetnie co ustawie tasuaj sie jak chca

 

CYTAT(KaszaWspraju @ 30 Lis 2005, 23:58)

 

jesli masz klawisz E-mail na klawie i jak masz odpalona opere zawsze ci wyskoczy jej client pocztowy

 

Mam klawisz email na klawie i zawsze wyskakuje mi TheBat! czyli domyślny klient systemu ;]

niestety na forach nie znalazlem odpowiedzi na moj problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obojetnie co ustawie tasuaj sie jak chca

To może inaczej - napisz jeszcze raz na czym polega problem, tym razem z poszanowaniem zasad interpunkcji i stylistyki, bo może źle Cię zrozumiałem.

 

niestety na forach nie znalazlem odpowiedzi na moj problem

Teraz mi się skojarzyło - czy klawiatura ma własne sterowniki, czy może jej dodatke klawisze (w tym i mail) są obsługiwane przez windows?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dostanie mi sie od wielu za to w ucho, ale co tam - napisze :mrgreen:

Osobiscie uwazam (i w sumie podpieram sie obserwacjami), ze firefox jest bardziej dla linuxiarzy a opera dla windziarzy. A uwazam tak dlatego, poniewaz windows sam z siebie zre zasoby jak solidny krolik i dowalenie mu jeszcze firefoxa (ktory nie oszukujmy sie, jest wolniejszy od opery) moze byc faktycznie odczuwalne. Na linuxie, dziala tylko to co chcemy, wiec firefox zapieprza jak mlody rosomak (zakladajac, ze ktos nie uzywa krow typu KDE) - co jest zreszta zasluga silnika opartego na GTK (i chwala wam za to!). Pod linuxem, traci wiec racje bytu glowny atut opery - czyli szybkosc (choc nie przecze, ta przegladarka pod tym wzgledem jest niesamowita).

Osobiscie uzywam Firefoxa. Pare razy chcialem sie przesiasc na opere, niestety brak kupy dodatkow bez ktorych nie moge zyc (Web Developer, Live HTTP Headers czy ColorZilla) skutecznie mnie zniechecil. A Firefox 1.5 (ktorego nie bylo, gdy toczyla sie ta dyskusja) z FasterFox (jak wczesniej), naprawde niewiele ustepuje operze.

No ale jak to mawia Dijkstra, uzywajcie nawet Lynxa byle nie IE - ja sie pod tym podpisuje :) Najlepiej przetestowac obie i wybrac ta ktora bardziej nam pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A idzie jakoś dodatkowo zoptymalizować opere pod wolnego kompa? Coś powyłączać?

ps. Opera zrzera mi dużo ramu. ponadto z menadżerze zadań windows pisze ze opera zajmuje 30mb ramu a jak ją wyłącze to zwalnia się dużo więcej np 70mb? czy wy też tak macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam zachwytu nad fajerfoksem nie dość że jest pamięcio żerny to jeszcze jest w nim masa błędów. IE to shit wiadomo ale trzeba przyznać że ilość błędów jakie w nim są i dziur nie wynika z tego ze to IE tylko z racji jego popularności. Gdyby FF był tak popularny jak IE to było by w nim jeszcze wiecej luk i dziur niż w IE na 100%!!! no ale nie jest i nie będzie. Do tego oporgramownia open source nie atakuja hakerzy i inne cycki bo nic im z tego nie przyjdzie oni sie zajmuja komerchą i z nią walczą. Firefox to odszczepeniec ktory powstał po wykastrowaniu Jedynej i orginalnej Mozilla Suite i rozbiciu jej na części, notabene nie ma z nią zadnych szans i nazywanie FF - Mozilla to brzmi jak kiepski dowcip :lol2:.

Nota bene wiele ludzi na tym forum nie ma pojęcia o Suite : Link popatrzcie zobaczcie porównajcie z FF. FF to jest word pad wśród przeglądarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa błędów ? Jakieś konkrety ?

Pamięciożerny ? U mnie max siedemdziesiąt kilka mb z mnóstwem otwartych paneli.

Gdyby FF był tak popularny jak IE to było by w nim jeszcze wiecej luk i dziur niż w IE na 100%!!! no ale nie jest i nie będzie. Do tego oporgramownia open source nie atakuja hakerzy i inne cycki

W FF wiele dziur i błędów jest wykrywanych właśnie dlatego, że ma otwarty kod źródłowy. Zdziwiłbyś się ile ludzi pracuje nad takim programem i również dba o jego bezpieczeństwo. Pewnie nie wiesz, że Mozilla Foundation płaci 500$ za znalezienie dziury w FF. Dziury są i będą, ale w odróżnieniu od M$ - są szybko łatane.

Firefox to odszczepeniec ktory powstał po wykastrowaniu Jedynej i orginalnej Mozilla Suite i rozbiciu jej na części

Nie wiem w czym FF jest gorszy od Mozilli Suite ? Jedni wolą kombajn, inni nie. Mi Suite nigdy nie odpowiadała, zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu duet Thunderbird i Phoenix/Firebird/Firefox.

Nota bene wiele ludzi na tym forum nie ma pojęcia o Suite

Nota bene Suite nie jest już rozwijana. Zainteresuj się Sea Monkey.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa błędów ? Jakieś konkrety ?

Pamięciożerny ? U mnie max siedemdziesiąt kilka mb z mnóstwem otwartych paneli.

 

W FF wiele dziur i błędów jest wykrywanych właśnie dlatego, że ma otwarty kod źródłowy. Zdziwiłbyś się ile ludzi pracuje nad takim programem i również dba o jego bezpieczeństwo. Pewnie nie wiesz, że Mozilla Foundation płaci 500$ za znalezienie dziury w FF. Dziury są i będą, ale w odróżnieniu od M$ - są szybko łatane.

 

Nie wiem w czym FF jest gorszy od Mozilli Suite ? Jedni wolą kombajn, inni nie. Mi Suite nigdy nie odpowiadała, zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu duet Thunderbird i Phoenix/Firebird/Firefox.

 

Nota bene Suite nie jest już rozwijana. Zainteresuj się Sea Monkey.

70 MB ??? :-OOOOOOOOO

SeaMonkey będzie gotowa może za rok teraz to jest tylko beta do testów.

FF jest gorszy we wszystkim co zostało wycięte z Suite. + specjalne bonusy jeszcze nieodkryte.

No tak łatane jasne, ale jeśli by ff był tak popularny jak IE to by nie nadązyli ich łatać ;-]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 MB ??? :-OOOOOOOOO

Znaczy co dobrze czy źle ?

SeaMonkey będzie gotowa może za rok teraz to jest tylko beta do testów.

Sporo ludzi jej używa, jest stabilna.

+ specjalne bonusy jeszcze nieodkryte.

Te bonusy, to tylko Chuck Norris zna ? Konkrety.

No tak łatane jasne, ale jeśli by ff był tak popularny jak IE to by nie nadązyli ich łatać ;-]

Za dużo kombinujesz. Mówimy o faktach, a nie o Twoich teoretycznych przemyśleniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak :

moim wyborem na 1 komp jest FF , dlaczego ?

w kilku slowach : Gola przegladarka , instaluje tylko to co mi potrzebne

zoptymalizowane wersje pod danego proca dzieki czemu jest jeszcze szybsza

 

na 2 kompie ( p3 ) siostra uzywa operetki : zalety : szybsze uruchamianie , mnie pamieciozerna

 

hmmm z tych 2 mi bardziej pasuje ff ( zmiana piosenek w przegladarce i wogole kilka rozszerzen )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no czas przewietrzyć ten temat, jest ku temu poważny powód pojawiła się Opera 9 w wersji TP2 ale po tej wczesnej wersji widać ze szykuje się ogromny argument za wyższością Opery nad FF

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm, znowu bittorrent wrócił.

New styles for opera:about, opera:cache, opera:config, opera:error, opera:history, opera:plugins, file: view, and Info panel.

Lepiej wyglądają od starych.

 

Fajne tez są miniatury z krotkim info po najechaniu mysza na karte i przy CTRL+tab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie z czego korzysta to wypadało, by wiedziec trochę o tym, a nie pisac potem "Wgrałem te pluginy".

 

 

 

edit.

Temat jest o Firefox vs Opera więc ten screen w sam raz się tu nadaje :)

 

 

Opera 9 8265

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...