Skocz do zawartości
koparka

Problem Z Grubem

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wlozylem na chwile plyte fedora core 4, troche poklikalem, ale jednak zaniechalem instalacji

i wyjalem DVD. Okazalo sie potem, ze juz zdazyl sobie linux zalozyc partycje na dysku (mam jedna 40gb i drugi 120gb),

tym 120gb, ktory byl pusty. Wszedlem wiec do wina i sformatowalem calultki dysk 120gb, utowrszylem 45% dysk na

moje spore pliki i wrzucielm tam jakis stuff. Dzisiaj jak wlaczam kompa patrze, a tu zonk: przy odpalaniu pojawia sie

maly napis GRUB. Nic sie nie da zrobic. Troche juz czytalem o linuksie i wiem ze mozna to wywalic. Najpierw jescze,

odlaczyle dysk 120gb (gdzie byla partycja fedory), ale okazalo sie ze ten syf siedzi na dysku z windowsem :mur:

No to zabieram sie za to standardowo: biore plytke z XP-kiem, wchodze do biosu, wybieram mu zeby odpalal

z CD-ROMu i zadowolny sejfuje. Komp odpala sie na nowo, cos tam robi i przechodzi do tego momentu gdize jet

booting from CD (ten napis na dole czarnego ekranu), jest press any button to boot, oczywisce wciskam, robia

sie te kropki po kolei i nagle pojawia sie napis GRUB... Nic nie moige zrobic!!! Nie moge odpalic z cd-romu, nie moge

odpalic wina, fedor nie jest zainstalowana wiec grub nic nie moze zrobic (przy instalacji omylkowo zroiblem w bootlaoderze

tylko linuxa). To co wyczytalem w goolach w ogole nie zaklada mojego problemu. CO to moze byc?

Najgorsze jest to ze na obydwu dyskach mam wazne dane :(

Prosze o pomoc :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jest jakis sposob zeby:

- podlaczyc tylko ten dysk 120gb gdzie nie ma zadnego bootlaodera

- odpalic z plytki jakiegos Live linuxa

- pozniej podlaczyc dysk 40gb :)

- jakos pokombinowac w linuxie, zeby wywalic gruba

- odpalic kompa z dyskiem 40gb (ktory oczywscie teraz nie bedzie dzialac)

- wlozyc plytke z XP (ktorej juz grub nie bedzsie przeszkadzac

- zrobic napraw system i wpisac fdisk /mdr

 

Czy takie kroki sa w ogole mozliwe?

Np to podlaczanie dysku w trakcie pracy kompa lbu wywalenie gruba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie odpala sie, jak sa te wszytskie napisy boot itp na czrnym tle co zawsze

sa toi nagle pojawia sie napis grub i jest lipa...

po porstu jak instalowalem fedore to przerwalem proces a potem sforamtowalem dysk z nia... stad problemy...

a jak dyskietke sie robi? moze mi jakis kumpel to zrobic i np. dac jutro???

 

EDIT: oczywsice kumpel jak go poprosze to moze mi zrobic :)

tyle czy taka dyskietka jest uniwersalna i kazdy moze wyprodukowac?

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie odpala sie, jak sa te wszytskie napisy boot itp na czrnym tle co zawsze

sa toi nagle pojawia sie napis grub i jest lipa...

po porstu jak instalowalem fedore to przerwalem proces a potem sforamtowalem dysk z nia... stad problemy...

a jak dyskietke sie robi? moze mi jakis kumple to zrobic i np. dac jutro???

sry, zapomnialem o ostatnim wierszu

 

grub>root (hd0,0)grub>makeactivegrub>chainloader +1grub>boot

a problem wynika stad ze grub juz sie zainstalowal, ale nie zostal wygenerowany plik menu.lst i dlatego grub nie laduje zadnego menu. dlatego trzeba odpalic system z palca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z palca to znaczy z dyskietki startowej tak?

Bo te linijki to mi napisales to nie bardzo mam gdzie wpisac :/

 

I jescze ponowie pytanie czy dyskietka startowa jest uniwersalna i kazdy moze takowa dla mnie zrobic?

 

mowie kupmlowi zeby mi zrobil taka dyskietke: http://www.pctips.pl/news/84570.html

moze byc? jakies specjalne zalecenia do WIN XP PROF ?

 

jednak zrobi mi poprzez: format dyskietki i "utworz dyskietje startowa..." / lepiej tak?

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile rozumiem konsola grub`a Ci się nie odpala, więc sposób Abdel_k9 Ci nie pomoże. Dziwi mnie, że masz problem nawet z odpaleniem instalatora windowsowego. Możesz też iść z dyskiem do kogoś kto w windowsie Ci `zresetuje` MBR. Przygotować dyskietkę trzeba poprostu z windowsa, poprzez utwórz dysk startowy. Zadbać o fdisk`a, tylko nie jestem pewien czy nie bedzie robić nam problemów ntfs jeżeli takoy masz.

Moja rada na chwilę obecną, zobacz ponownie jak z instalatorem Windowsa, bo to w sumie wyglada na to że nie naciskasz przycisku na początku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mam dyskietke startowa, utworzona automatycznie przez winXP,

bootoje sie [sukces] i mam linie komend A:/ (jakos tak)

\\wpisanie fdisk/mbr mowi ze nie odstepna komenda

jak sprawdzic czy to jest dobra dyskietka startowa?

 

moglby ktos mi ewentualnie podac linka lub wrzucic na jakis serwer lub na maila (kuba222@o2.pl) obraz

dyskietki z ktorej na pewno da sie naprawic bootloadera winXP prof prosze?

Edytowane przez koparka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak dyskietka (xp chyba zawsze ma z tym bol) ale ja zazwyczaj robilem to spod botowalnej CD win_xp (konsola ratunkowa czy jak sie to tam zwie)

ztcw to dyskietki startowe niezbyt graja z XP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

\\wpisanie fdisk/mbr mowi ze nie odstepna komenda

trzeba czytac uwaznie i ze zrozumieniem. jak dla mnie wazne jest czy ktos pisze "kóchenka" czy "kuchenka", wiec jesli ktos doradza Ci zebys wpisal "fdisk /mbr" to nie wpisuj "fdisk/mbr" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przeciez ze tak wpsiywalem... nawet jescze kilka innych kombiancji :]

ogolnie to jescze raz zrobielm dysietke w winXP: A: format / utworz dyskietke startowa MS-DOS i taka wlasnie za kazdym razem nie dziala,

moglby mi ktos powiedziec co moge teraz zrobic?

jakas inna dyskietke startowa czy cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze - sadze ze dosc pozywienua dla trola....watek o detalu zajmuje juz wiecej niz 15 postow.... moj pluszowy mis z manierka piwa juz by zrozumial i sam doszukal.. koparka powiedz wprost - czekasz na gotowy kod do skopiowania? nie krepuj sie - napisz....pomozemy (SIC!)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he?

nie wiem czy nie rozumiesz czy co...

grub mi zasyfil kompa, ale nie byl do konca zainstalowany i jest niesprawny...

nie ma mozliwosci bootowania z cd-romu - zostaje tylko dyskietka...

prosze kumpla zeby mi zrobil / dostaje ta dyskietke i wkaldam do kompa / bootuje sie ale na kazda komende (fdisk/mbr , fdisk /mbr , fdisk , fixboot, fixmbr i jescze kilka innych) odpowiada "bad command" lub cos podobnego jakbym wpisal cos co nie istenieje / nastepnie znalazlem w necie stronke bootdisk.com / wchodze tam i sicgam XP quickboot / wkladam do mojego kompa i odpala go bezposrednio - niestety teraz wlacza sie komp tylko z ta dyskietka / ale jak mi juz dzialal moj komp to zrobilem sobie na nim kolejna dyskietke startowa... znowu na zadna komende nie reaguje... /

Dlatego pytam sie czy sa jakies inne dyskietki, ktorych moge uzyc do naprawiania mbr i czy ktos zna jakas co dziala pod XP !

 

Znalazlem jescze na stronie MS 6-dyskietkowa werjse, co uruchamia instalatora czy cos (wiecie o co chodzi?)... czy moze to dzialac? Nie mam 6 wolnych dyskietek wiec wole spytac, zeby na marne nie kupowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem twoich problemow, gdy ja zbotuje windowsa xp z CD i w konsoli ratunkowej wpisze 'fdisk /mbr' to Windows nadpisuje MBR stajac sie domyslnym systemem z domyslnym botowaniem.

Nie pamietam zeby kiedykolwiek dyskietka pod XP spelaniala dobrze swoja role..

 

Skoro jednak ty nie mozesz uruchomic z CD to dlaczego po prostu nie zreperujesz gruba - reloadniesz go i potem sobie na spokojnie go odinstalujesz jak nie chcesz go?

 

przeciez do tego starczy jakies LiveCD ( w sensie dyskietkowego distro) z dostepem do dysku

 

mozesz przeciez tez w ostatecznosci pozyczyc od kolegi CDrom jak Twoj nie jest sprawny....przeciez to nie wazy 400kg ze nie mozna go przeniesc i wmontowac do siebie

Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam napisać drugi raz jak do kogoś o IQ<20?

 

Opcja tworzenia dyskietki w XP tworzy czystego dosa, NIC WIĘCEJ.

 

A jak tobie nie chce sięsciagnąc dyskietk istartowej do win9x/Me tpo juz twój problem...

 

 

nie rozumiem twoich problemow, gdy ja zbotuje windowsa xp z CD i w konsoli ratunkowej wpisze 'fdisk /mbr' to Windows nadpisuje MBR stajac sie domyslnym systemem z domyslnym botowaniem.

Masz jeszcze jakies 'inteligentne' porady tego typu?

Od kiedy to na płycie XP mozna znalezc fdiskA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz racje popelnilem blad..

 

mialem na mysli nie to polecenie a 'bootcfg'

mea culpa (pojde posypac glowe popiolem)

 

btw jezeli sie ustawi botowanie z Cd to komputer najpierw szuka systemu na CD, a dopiero potem na Sec.Boot Device, wiec nie wiem dlaczego sadzisz ze grub nie pozwoli ci zbotowac z CD

Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...