Skocz do zawartości
X800

Alternatywa Chłodzenia Dfi

Rekomendowane odpowiedzi

Ja od jakiegos czasu z tego http://www.allegro.pl/item88368002_zalman_..._hp_na_vga.html

mam zamiar zrobic wymienionego wyzej borga. Mimo wielu prob niestety nie obejdzie sie bez ciecia jednego z platow radiatora. Musze tylko fleksa dorwac.

 

BTW Jest ktos z Olsztyna kto ma doswiadzczenie przy cieciu radiatorow i oczywiscie fleksa w domu :>

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, postanowiłem dołożyć swoje 3 grosze do tego tematu...

 

Jako że niedawno przesiadłem się z Asusa A8N-E (gdzie z montażem niebieskiego Zalmana nie ma problemu) na DFI LP nie było innego wyjścia jak natychmiastowa zmiana chłodzenia chipsetu na Zalmana. Jest to chyba najtańszy sposób, więc pewnie najwięcej osób się na niego zdecyduje. Zarówno swojego Asusa, jak i nowej DFI nie odpalałem ani razu z chłodzeniem fabrycznym... I chyba dobrze, po szkoda nerwów :)

 

Co ważne - chciałem aby moda zrobić od razu pod dłuższe karty z serii Nvidia 6xxx/7xxx i wycięcie żeber może się okazać nawet za duże, ale niestety tak trzeba. Obecnie mam ATI X800GT z założonym chłodzeniem XC-80Cu od pentagrama... No więc jak to wszystko wygląda?

 

Tu jest jak Zalman miał wyglądać na samym początku (wydawało mi się ze to wystarczy) ale jednak postanowiłem usunąć 2 rzędy żeber:

 

Dołączona grafika

 

Większość żeber jest ustawionych pod kątem, ułatwia to sprawę ze wszelkimi wystającymi z karty kondensatorami. Możnaby wywalić tylko 1 rząd żeber i zamontować nierówno zapinki, aby radiator nie był ułozony odealnie na środku chipsetu - ale wtedy może się "bujać :P" tzn. przechylić się na jedną stronę. Lepiej więc wywalić więcej żeber i zamontować radiator idealnie równo, alb podstawa radiatorka była równo z podstawą chipsetu:

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Tak to wygląda. Na DFI jakby problemów było mało trzeba pogiąć "leżące" żebra aby mozna było dać zasilanie z molexa. Przy okazji dobrym pomysłem będzie izolacja wystającego tuż przy końcu tych leżących żeber złącza 3pin dla wentylatora. U mnie jest ono nieużywane a o przypadkowe zwarcie chyba nie byłoby trudno...

 

No i ostatecznie, jak to wygląda z kartą... Może nie za bardzo efektownie, ale chyba spełnia swoje zadanie a przecież o to chodzi.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

No i na koniec - czym to zrobić. Najlepiej (tzn najwygodniej) jest wstawić radiator w imadło i wtedy legalnie poodginać co trzeba przy pomocy czegokolwiek (szerokiego śrubokręta?). Wbrew pozorom, da się także to zrobić bez użycia wyszukanych narzędzi, bo żebra naprawdę łatwo się wyginają. Obejdzie się i bez imadła, śrubokręcik i do roboty.

 

Czy to działa ? Prawdę mówiąc nie wiem jakie są temperatury na stockowym pierdziochu. U mnie (z przodu i z tyłu obudowy wentyle 80mm + nawiew od karty graficznej z Pentagrama) temperaturka przy normalnej pracy (tzn. internet, winamp itd) 42*C mierzona speedfanem (bios pokazuje to samo). Gdy zostawiam kompa na całą noc do ściagania czegoś z netu (wentyle wyłączone, chodzi tylko chłodzenie grafy - wentyl od CPU ale bardzo wolno) temperatura po kilku godzinach 48*C. Myslę że z czasem (idzie lato) trzeba pomyśleć o jakimś dodatkowym nawiewie, może dodatkowe 80mm bezpośrednio na chipset @low rpm.

 

Mam nadzieję że komuś pomogłem tym postem i coż - chyba warto, jak ktoś nie ma funduszy/ochoty instalować borga za bagatela 180zł albo robić moda Freezera (co jest ciekawym, ale czasochłonnym pomysłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoim DFI LanParty UT nF3 Ultra-D mam taką Akase:

http://www.allegro.pl/item92193163_akasa_a...gwarancja_.html

Zamontowałem ją na standardowym radiatorze z mojego mobo, a nie na tym co do niej dali bo byłaby za wysoko

Na 5v jest cicha, całkiem dobrze chłodzi i świeci, na 12v porównywalna z buczkiem DFI, tylko ma nad nim przewage w postaci dłużsżej żywotności ;)

Dołączona grafika

 

Polecam

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wiekszosc z Nas zaczela dobijac mnie glosnosc brzeczka na DFI. Postanowilem metoda zrob to sam przerobic tego oto zalmana:

 

http://www.allegro.pl/item88368002_zalman_..._hp_na_vga.html

 

Konstrukcja tego Zalmana nie pozwalala do wygodnego montazu na chipsecie. Musialem zagiac odpowiednio heat pipe.

 

http://img142.imageshack.us/my.php?image=pic000606md.jpg

 

Jako ze w zaden sposob nie moglem przymocowac rurki heat pipe zmuszony bylem do pociecia gornego platu radiatora przytrzymujacego heat pipe do bloku.

 

http://img503.imageshack.us/my.php?image=zm80ahpbp2ou.jpg

http://img503.imageshack.us/my.php?image=pic000728uy.jpg

 

Montaz na chipsecie tak wycietego radiatora nie sprawil problemow

 

http://img503.imageshack.us/my.php?image=pic000756nc.jpg

 

Zostalo mi tylko przykrecenie do drugiego konca heat pipe calego platu radiatora ktory mi pozostal

 

http://img503.imageshack.us/my.php?image=pic000618ke.jpg

 

Wydawaloby sie ze zostalo mi tylko skrecenie wszystkiego i wsadzenie plyty do obodowy. Otoz nie madry Paweł (tak brzmi moje imie ;) postanowil dogiac troche cala konstrukcje zeby przyzwoice wygladala w kompie i wtedy TRAAAAAAAAAACH heat pipe pekl :(

 

http://img142.imageshack.us/my.php?image=pic000766gx.jpg

 

Dowiedzialem sie co jest w srodku heat pipe :)

 

Niestety stracilem kilka zlotych i potencjalnie znakomite a przedewszystkiem bezglosne chlodzenie chipsetu.

 

Mam nadzeje ze moj post zainspuruje kogos przerobi tego Zalmana podobnie jak ja i uda mu sie go zamontowac strasznie ciakaw jestem jak tak skonstruowane chlodziwo bedzie dzialac.

 

Moze kupie drugi zestaw i bede walczyl dalej :rolleyes:

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho lepiej ktoregos starego zalmana VGA z allegro (te zolte). Bedzie komplet i calkiem tanio, bo malo na jaka grafe one dzis pasuja i ceny sa przyjazne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho lepiej ktoregos starego zalmana VGA z allegro (te zolte). Bedzie komplet i calkiem tanio, bo malo na jaka grafe one dzis pasuja i ceny sa przyjazne.

Takiego zalmana kupilem. Poczekam moze ktos inny zrobi cos podobnego. Nie mam ochoty wydawac znowu ponad 40 ziko moze sie okazac ze ten zalman nie schlodzi chipsetu i pieniadze oraz czas stracone.

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam mala rade do mocowania Zalmana Pasywnego...

 

Ja mam Hp80C i tam sa 2 bloczki na rdzen... jeden na Nvidie (gf 4ti) i drugi na ATI i wszystkie inne... mniejszy i zgrabniejszy...

 

taki radiatorek jest wyzszy niz ten co montowales w swoim projekcie.... PRZEZ CO NIE TRZEBA NA PLYCIE GLOWNEJ NICZEGO CIAC...

JEdyne co to radiator zasloni porty S Ata i dodatkowe USB :) (ale zawsze ladniej dotniesz i bedzie ok)...

 

Wiec polecam Wersje C lub D poniewaz tam mniej problemow bedzie !!

 

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki radiatorek jest wyzszy niz ten co montowales w swoim projekcie

Widzisz w wersji A ktora posiadam tez sa wyzsze bloczki i moglbym ja zamontowac gdybym mial krotsza grafe...o wiele krotsza musiala by byc rowna z portem PCIex. Zmuszony bylem uzyc bloczka przeznaczonego na rewers (albo awers chodzi mi o "tyl" grafy :) i dociac plat innej opcji nie bylo.

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda sie wydarzyla :unsure: a tak czekalem na tescik tego zalmana no nic trudno. A nie dalo by rady peknietego heat pipe-u przymocowac jakos oczywiscie bylby krutszy ale teraz mozesz giac do woli i tak juz nie ma nic do stracenia B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pekniety z wyjeta "obudowa" nie spelnia swojej roli sprawdzalem przy pomocy palnika, nie przenosi ciepla :(

W srodku oprocz miedzianych drucikow musi byc jakis gaz albo plyn. Cos mi sie obija o uszy ze byla tam para wodna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otoz nie madry Paweł (tak brzmi moje imie ;) postanowil dogiac troche cala konstrukcje zeby przyzwoice wygladala w kompie i wtedy TRAAAAAAAAAACH heat pipe pekl :(

Moja propozycja-kup miedziany pret o srednicy HP z ZALMANa i uzyj go zamiast HP. Koszt groszowy a przewodnosc takiego preta to az nadto dla czipsetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh...ja tez przechodze to samo co Kas.Szukam czegos na Nb co pozwoli założyc Accelero i odwrotnie-czegos na Grafike co pozwoli załozyc coś porządnego na NB.Błędne koło. :wink:

 

P.s.Tez liczyłem ze komus uda sie założyc jakoś tego zalmana.Jedynym wyjsciem aby nie godzic sie z kompromisami związanymi z wyborem chłodzona na gafike oraz czegos wydajnego na NB jest moim założenie borga .Wyboru niema a ceny tez nie kusza :cry:

Edytowane przez JejoX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie-czegos na Grafike co pozwoli załozyc coś porządnego na NB.Błędne koło. :wink:

Ja jestem w gorszej sytuacji moja grafa jest tak dluga ze jej PCB przykrywa caly chipset. Przeswit miedzy orginalnym coolerem chipu i grafa to jakies 2mm :(

 

Sprobuje z tym miedzianym drutem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w gorszej sytuacji moja grafa jest tak dluga ze jej PCB przykrywa caly chipset. Przeswit miedzy orginalnym coolerem chipu i grafa to jakies 2mm :(

 

Sprobuje z tym miedzianym drutem...

zapodabys jakas fotke...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item91428049_chlodze...bieski_led.html szybkie pytanie, zadziała* to na dfi??

 

*-czy będzie pasował ;]

 

Ktos juz chyba go miał na dfi tylko nie wiem kto.?Wiem ze ten ktos przykręcił cooler na radiator od chipsetu bo ten oryginalny był zawysoki.Cooler jest spoko tylko ze pewnie ciszy nie zaznasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Cisza mnie nie intersuje ;] Chodzi o to że chyba sam mam nie orginalny wiatrak na dfi (nie ma to jak kupować na allegro ;]), i sie wytarł troche, zamiast 5,5k ma od 200 do czasami 3k obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisza mnie nie intersuje ;] Chodzi o to że chyba sam mam nie orginalny wiatrak na dfi (nie ma to jak kupować na allegro ;]), i sie wytarł troche, zamiast 5,5k ma od 200 do czasami 3k obrotów.

Ale masz fajnie ze cisza Cie nie interesuje :D

 

http://eu.dfi.com.tw/Upload/Product_Pictur...3%20ULTRA-D.jpg - z tego zdjecia wynika ze masz duzo miejsca na jakiekolwiek chłodzenie na Nb.Grafika napewno ci nie przeszkadza.Jesli nie chcesz almana niebieskiego ani zadnych radiatorkow to może to http://www.cooling.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=1202

 

User Malik ma takiego i bardzo sobie chwali.Ja zreszta tez chce go kupic.Ponoc jest cichutki i wydajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do DFI nf3 spokojnie styknie niebieski zalman naturalny obieg powietrza w budzie mu wystarczy. Ja pol roku mialem zalozonego i zadnych zwisow przy podkreconym HTT do 312 Mhz.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Kas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

No to po tamtej fotce dfi jednak ma orginalne chłodzenie (musiałem patrzeć na to z nf4 ;]) Co do zalmana, jakoś nie mam przekonania, wole coś co wieje ;] Dzięki za linki, chyba zakupie to co polecił JejoX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...