Skocz do zawartości
unitekk

Dysk Do Próżni ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio coś takiego chodzi mi po głowie:

Dysk zawieszony na elastycznych gumach, oczywiście chłodzony wodą ....w pojemniku próżniowym.

Widziałem takie pojemniczki w marketach, razem z pompkami do wyciągania powietrza.

Kompelety niestety b.drogie. Pompka i kilka pojemników, ok 200zł.

Wmontować kroćce, wyciąć otwory na taśme i przewody zasilające, zalać distalem i wypompowac powietrze.

Nie wiem na ile skuteczne są te pompki, ale jeżeli uda sie zawiesić dysk na gumach, jego dzwięk 'powinien' zniknąć :)

Co sądzicie na ten temat, próbował ktoś robić coś takiego ??

Oczwiście coś podobnego można by zrobić z NIEZATAPIALNĄ POMPKĄ.....!

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez unitekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzwiek w prozni sie nie rozchodzi, ale dysk i pompka wytwarza drgania, przez mocowanie rozniesie sie na pudelko to i je trzeba jakos odizolowac bo drgania pozostana=halas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do końca co to za pomysł z tą próżnią - powiem jedno bardzo głupi - próznia jest idealnym izolatorem, dyski się ostro grzeją, dysk się stopi i juz na zawsze bedzie cichy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem wogolepo co ta proznia.......

 

skoro mas zamaiarchłodzic dysk woda to wystarczy go zaiwesic i koniec, nie wiem co by miała dac ta proznia, ktora w rzeczywistosci nie jest proznia ;)

 

w zasadzie to zrtob cos takiego i porownaj głosnosc dysku chłodzonego woda zwieszonego na gumkach normalnie i chlodzonego woda na gumkach w "prozni" i zobaczymy...............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk juz bedzie martwy podczas rozruchu ponieważ nie bedzie poduszki powietrznej pod głowica (1do3 um ) głowica bedzie ryrac po talerzach jak w dobrym gramofonie :) :D

 

Edit: zreszta kompresor mam komore by sie zrobiło i wpusciło jakiegoś gada 2GB ciekawe ile by pochodził....

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk juz bedzie martwy podczas rozruchu ponieważ nie bedzie poduszki powietrznej pod głowica (1do3 um ) głowica bedzie ryrac po talerzach jak w dobrym gramofonie :) :D

Z tego co wiem to głowice są hermetycznie zamknięte, tylko elektronika jest "na zewnątrz" dysku. Więc jakim cudem z hermetycznego pojemnika powietrze miałoby być odessane? :blink:

 

 

A tak w ogóle po co tak kombinować? Chyba, że chodzi o rozrywkę intelektualną dla umysłu

 

Kupujesz, robisz coś jak to: http://www.silenthardware.de/reviews/water...entstar_hd_box/

i masz spokój ...

Edytowane przez AndyN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to głowice są hermetycznie zamknięte, tylko elektronika jest "na zewnątrz" dysku. Więc jakim cudem z hermetycznego pojemnika powietrze miałoby być odessane? :blink:

A tak w ogóle po co tak kombinować? Chyba, że chodzi o rozrywkę intelektualną dla umysłu

 

Kupujesz, robisz coś jak to: http://www.silenthardware.de/reviews/water...entstar_hd_box/

i masz spokój ...

gdzies czytałem ze nie sa hermetyczne :D ale mniejsza op to nie mam pewnosci :D

ponoc maja tyko filtry na powietrze załozone by zaden mikroelement sie nie dostał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IBM nie jest do konca hermetyczny. ma nawet "taka dziure co to jej nie wolno zakryc". ale jest to konstrukcja odosobniona, np maxtory roznej masci sa hermetyczne do bolu. teoretycznie taki dysk moglby chodzic wrzucony do wody, oczywiscie z odpowiednio zabezpieczona elektronika. Kolejny pomysl ktory moze i dalby rezultaty, ale komplikacje z niego wynikajace odstraszaja na duuuuuuuza odleglosc....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie nie przenika, ale jak uszkodzisz tą naklejke nic sie nie dzieje( mówie na swoim przykładzie- moze być naczej)

do tego dyski mają w sobie chyba osuszacze czy coś w ten deseń- takie coś w białym materiale, granulat.

Edytowane przez hinco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekam az silikon zastygnie. a zasilikonowalem wszystko co tylko mozna bylo, tzn caly spod z elektronika, w elektronice tasme na stale i zlacze molexoe:D. jak wyschnie to wrzucam do wody, i opowiem jak bylo:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem jest taki, ze ten zabytek nie ma czujnika temperatury. bede za to badal temperature wody. oczywiscie to nie jest grzalka typu WD 120 giga, ale za to mozna bedzie sprawdzic jak woda tlumi halas (bo moze sie nie grzeje, ale wyje jak potepiona dusza)...dysk zostanie zawieszony w wiaderku na gumkach, aby nie dotykal powierzchni i nie przenosil bezposrednio wibracji na scianki wiaderka. jeszcze godzinkaalbo 2 i robie pierwsze kontrolne zanurzenie.

 

 

edyta:

mam pytanie co do metodologii pomiarow. myslalem zeby zrobic tak: obecnie mam w pokoju 21 st.C, wiec naleje do wiaderka wody o tej samej temp, zanurze w niej dysk i odpale kompa. po jakim czasie sprawdzic o ile wzrosla temp?

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marny pomysł dyski są może hermetyczne ale na pył i kuż.Pokrywa nie jest w idealny sposób spasowana. W mojej starej Barcudzie była przykręcona śrubkami i zaizolowana gąbką , więc jeśli wyciągasz powietrze z pojemnika to napewno powstanie tak różnica ciśnień że nawet najmniejsza szczelina spowoduje wydostanie się poietrza z dysku i koniec.Dwa problem chłodzenia potrzeba by było zrobić jakiś radiator który by stykał się z dykiem i oddawał ciepło na zewnątrz a ten znowu by przenosił drgania więc pomysł bez sensu.Do bani zadużo zachodu.Więc dysk musiałby być idealnie szczelny i niegrzejący się a taki nie istnieje.Acha coś mi się przypomniało promieniowanie cieplne część ciepła z dysku ulegało by wypromieniowaniu więc coś jednak by mogło działać + nie uzyskamy idealnej próżni więc zawsze jakaś znikoma wymiana ciepła by była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z obietnica. silikon stezal na tyle ze wsadzilem dysk do wody. i nie zgadniecie co sie stalo...NIC sie nie stalo, od 10 minut kopiuje n niego i z niego jeden film, zeby stale byl pod obciazeniem. po halasie zostalo wspomnienie, woda lekko sie marszczy jak zapisuje/odczytuje, ale tak poza tym to moje gumowe ucho nic nie lapie. jak narazie z okolo 22 stopni temp wody wzrosla do 25. w zumie zabawa fajna. za godzinke podam temp wody. aha wiaderko po farbie 5l i tyle tez jest wody. temp mierzona termometrem dla niemowlakow elektronicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe wrzuce fot bo nie mam cyfraka. Temp wody ustabilizowala sie na 32 st.C i nie idzie wyzej. A wyglada to faktycznie ciekawie:D.

Zastanawiam sie nad moim maxtorem...

a moze by go tak do wiaderka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie jest zamknięty próżniowo było to wałkowane wiele razy. Nie można go zamknąć w próżni.

 

 

 

nie są hermetyczne tylko i wyłącznie dlatego że przy różnicy ciśnień w czasie jego składania i ew. serwisowania były by przygody z otwieraniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesciowo masz racje, juz o tym pisalem. Np IBM nie sa hermetyczne. ale pisalem takze ze np Maxtory w zasadzie wiekszosc modeli jest zamknieta hermetycznie. nie oznacza to wcale ze sa zamkniete prozniowo, a jedynie, ze wewnatrz panuje autonomiczne srodowisko, niepodatne na zmiane wilgotnosci powietrza, zapylenie itp. dlatego stanowiska serwisowe to nie sa komory prozniowe a tylko komory bezpylowe. Przykladem jest moj WD model 2850 obecnie utrzymujacy stale zanurzenie ok 15 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...