Skocz do zawartości
japa

Toshiba Satellite L20-181

Rekomendowane odpowiedzi

W moim L20 100 zauważyłem, że po włączeniu trybu „silence” w Biosie, komputer pracuje w przedziale temperatur 50-56°C ale zamiast włączania się wiatraczka przy dochodzeniu do 56°C, wymusza taktowanie do około 400MHz (3X) co powoduje, że temperatura spada do 50°C (wszystko się dzieje przy małym obciążeniu procesora typu: gg, poczta, Internet), jest to trochę dziwne bo podobno mój procesor nie obsługuje takiego taktowania, chyba że to zasługa Biosu? Druga sprawa to, to co napisał kolega mctel, u mnie to samo dzieje się w trybie „performace” ,czasami nawet nie pomaga ponowne uruchomienie komputera, tylko przełączenie na tryb „silence” i spowrotem na „performace”.

A cha do mojego „testu” użyłem Notebook Hardware Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka poradził ktoś sobie z tym problemem czy podmieniał ktoś procesor na inny ?? bo widzę ze temat trochę ustał w miejscu a ja nie mam już pomysłu jak rozwiązać ten problem wymieniałem pastę, wyginałem radiator i nic nadal extremalna tempa dla proca jeżeli u innych użytkowników jest 40* podczas spoczynku to ja widzę problem tylko i wyłącznie w procesorze jeśli ma ktoś możliwość sprawdzenia innego procesora na lapie proszę aby wykonał taka operacje wtedy będziemy mieli 100% pewność ze to wina proca wtedy wystarczy wymienić go na innego celka i po sprawie :)

 

Poza tym posiadam lapa Toshiba satellite L25 z procesorem celeron 1.5GHz 1MB cache czyli na jadrze Dothan chipset to ATI RADEON Xpress 200M w necie szukałem lapa opartego na Pentium M osadzonym na płycie z tym chipsetem i nie znalazłem bo to dało by mi pewność ze Pentium M działa na chipie ATi tak jak ktoś napisał na forum żebym poszukał takiego lapa niestety nie znalazłem mam tylko linka ze strony ATi ze obsługuje ten chipset Pentium M

http://www.ati.com/products/Radeonxpress200mintel/index.html

mam pytanie jeżeli płyta obsługuje Pentium M czy obsłuży mi procesor Pentium M na jadrze Banias 1MB cache ??????

Edytowane przez set2004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli u innych użytkowników jest 40* podczas spoczynku to ja widzę problem tylko i wyłącznie w procesorze

a ja nie widzę żadnego problemu. ci co piszą że mają 40*C to na pewno mają ciągle włączony wentyl. bo nie możliwe żeby ten proc z ciągłym napięciem miał tak niską temp. taką temp uzyskuje chyba centrino a celkowi do niego to trcohę daleko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem watek...i musze powiedziec,ze chyba u mnie tez jest ten problem (jesli mozna to nazwac problemem-bo mi to jakos nie przeszkadza)- w Toshiba A100.

Wiatrak chodzi bardzo cichutko i nie zwracam na niego wrecz uwagi-ale chodzi non stop. Temp. procka utrzymuje sie na poziomie 40-44 przy lekkich pracach, ok 52-4 przy wlaczonych wielu ciezkich aplikacjach. Dysk stale ok. 37 stopni. Jest to o tyle dziwne ze w starym kompie mojej kumpeli - Toshiba nie wiem jaki model ale procek Pentium 4- 2,8 Ghz- a wiec niezly kaloryfer, wiatrak wlacza sie naprawde rzadko. Jutro zadzwonie do Toshiby i moze mi wyjasnia czemu tak...

Edytowane przez skydiver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moja toshiba dzieje sie chyba coś złego- juz 4 razy po włączeniu migaja diody wiatrak chodzi a laptop sie nie wlacza !! moze to dlatego ze dolozylem 256 pamieci (oznaczenia te same tylko inna firma) ?

 

Dzis kolejna ciekawa rzecz z wiatrakiem - chodzi bez przewrwy ponad godzine - tryb performace tempna procku 39-43°C gdyby chodzil tylko troche ciszej...moze da sie jakos bios przerobic ? :)

Edytowane przez mctel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem watek...i musze powiedziec,ze chyba u mnie tez jest ten problem (jesli mozna to nazwac problemem-bo mi to jakos nie przeszkadza)- w Toshiba A100.

Wiatrak chodzi bardzo cichutko i nie zwracam na niego wrecz uwagi-ale chodzi non stop. Temp. procka utrzymuje sie na poziomie 40-44 przy lekkich pracach, ok 52-4 przy wlaczonych wielu ciezkich aplikacjach. Dysk stale ok. 37 stopni. Jest to o tyle dziwne ze w starym kompie mojej kumpeli - Toshiba nie wiem jaki model ale procek Pentium 4- 2,8 Ghz- a wiec niezly kaloryfer, wiatrak wlacza sie naprawde rzadko. Jutro zadzwonie do Toshiby i moze mi wyjasnia czemu tak...

Gdyby w moim modelu (L20-183) wiatrak chodzil caly czas a do tego jescze temp by byla na poziomie 40-kilku stopni to tez bym nie widzial problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w moim modelu (L20-183) wiatrak chodzil caly czas a do tego jescze temp by byla na poziomie 40-kilku stopni to tez bym nie widzial problemu.

 

U mnie po wylaczeniu ACPI w windowsie wiatrak chodzi caly czas - ale niestety na wysokich obrotach i szumi jak suszarka do wlosow : / - za to procek zimniutki hehe. Zauwazylem natomiast ze na biosie 1.70 wiatrak u mnie wlacza sie na krocej (ok 3 -6 sek) -czyli mozna powiedziec ze srednio o 5 stopni schladza w ok. 5 sekund - gdyby tylko nie startowal z najwyzszych obrotow -byloby ok. . I dzieje sie tak niezaleznie czy komputer jest niczym nie obciazony czy obciazenie procesora jest np 90 % - czestotliwosc wlaczania jest identyczna nawet jak pracuje 18 godzin non stop! Caly czas uwazam ze dodanie opcji w biosie aby wiatrak chodzil non stop ale na nizszych obrotach -rozwiazuje sprawe. i jeszcze kwestia software'u Toshiby : 1. czy ktos wie do czego sluzy dodawany np do L25 (ktory od L20 niewiele sie rozni) programik Toshiba PC Health Customization ? 2. Dlaczego do cholery nie daja do lapkow serii L programu do zarzadzania energia Toshiba Power Saver :// czy jest mozliwosc uruchomienia wersji z innego modelu ?

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po wylaczeniu ACPI w windowsie wiatrak chodzi caly czas - ale niestety na wysokich obrotach i szumi jak suszarka do wlosow : / - za to procek zimniutki hehe. Zauwazylem natomiast ze na biosie 1.70 wiatrak u mnie wlacza sie na krocej (ok 3 -6 sek) -czyli mozna powiedziec ze srednio o 5 stopni schladza w ok. 5 sekund - gdyby tylko nie startowal z najwyzszych obrotow -byloby ok. . I dzieje sie tak niezaleznie czy komputer jest niczym nie obciazony czy obciazenie procesora jest np 90 % - czestotliwosc wlaczania jest identyczna nawet jak pracuje 18 godzin non stop! Caly czas uwazam ze dodanie opcji w biosie aby wiatrak chodzil non stop ale na nizszych obrotach -rozwiazuje sprawe. i jeszcze kwestia software'u Toshiby : 1. czy ktos wie do czego sluzy dodawany np do L25 (ktory od L20 niewiele sie rozni) programik Toshiba PC Health Customization ? 2. Dlaczego do cholery nie daja do lapkow serii L programu do zarzadzania energia Toshiba Power Saver :// czy jest mozliwosc uruchomienia wersji z innego modelu ?

 

Pozdrawiam.

Sprobowalem wylaczyc ACPI w XP ale u mnie to nic nie dalo, wiatrak dalej sie wylaczal i wlaczal, chyba ze cos zle zrobilem ( a robilem w/g http://www.spunge.org/~mkol/windows/acpi_wylaczanie.html).

Teraz przy odrobinie wolnego czasu i checi sprobuje obnizyc napiecie na wentylatorze zeby go troche przyciszyc (prawde mowiac watpie ze to cos da ale obecnie to sie nieda pracowac wiec trzeba probowac :)).

Jesli chodzi o Toshiba Power Saver to wyczytalem ze L20/L25 to modele tanie do ktorych nie przewidziano takiego oprogramowania wiec watpie zeby sie takowe dla nich pojawilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Piwo' a jaki masz czas wlaczania wentylatora (w trybie silent) ? u mnie srednio jest ok 5 sek. co 4 minuty.

ACPI wylaczylem spod menadzera urzadzen: Komputer > aktualizuj sterownik > standardowy PC . Po restarcie dograł sterowniki, a po następnym restarcie już wiatrak kręci się non-stop.

Jeszcze pytanie : czy sa jakies stery do x200 ktore mialyby funkcje oszczedzania energii 'powerplay' ?

Edytowane przez berzerk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Toshiba Power Saver to wyczytalem ze L20/L25 to modele tanie do ktorych nie przewidziano takiego oprogramowania wiec watpie zeby sie takowe dla nich pojawilo.

Nie widzę przeszkody aby pobrać ten program (wejść na stronę Toshiba-pobrać steowniki dla modelu A100-528 i gotowe).

Przed instalacją prawdopodobnie trzeba będzie odinstalować poprzedni program zarządzanie energią.

Nie instalujcie programu NHC mało przdatny przy celeronach- lepszy jest Toshiba Power Serwer (dużo opcji).

:legal:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę przeszkody aby pobrać ten program (wejść na stronę Toshiba-pobrać steowniki dla modelu A100-528 i gotowe).

Przed instalacją prawdopodobnie trzeba będzie odinstalować poprzedni program zarządzanie energią.

Nie instalujcie programu NHC mało przdatny przy celeronach- lepszy jest Toshiba Power Serwer (dużo opcji).

:legal:

 

Niestety juz probowalem - roznych wersji Power Saver'a i nie da rady . niby instaluje sie, ale nie da sie uruchomic :? . Zarowno na oryginalnym xp home ktory dostalem z lapkiem jak i na czystej instalce xp prof.

 

Tak mi przyszlo do glowy : ciekawe czy daloby sie plytke instalacyjna z systemem , ktora dostales do swojego lapka uruchomic na moim ? :wink: Z tego co wiem na tam juz Power Saver jest zainstalowany ?

Czy moglbys opisac jakie opcje ma ten program i czy zdaja one egzamin (glownie chodzi mi o kontrole wiatraka) .

 

Pozdr.

Edytowane przez berzerk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

'Piwo' a jaki masz czas wlaczania wentylatora (w trybie silent) ? u mnie srednio jest ok 5 sek. co 4 minuty.

U mnie w trypie silent wentylator pracuje jakies 15 sek (z czego jakies 2 sek na wysokich obrotach) i cykl sie powtarza co jakies 50 sek. Tempertura wyl/wl 64/69 st.

 

Co do PowerSaver-a z A100 tez nie udalo mi sie zainstalowac. Czy komus wogole sie udalo to na L20 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety juz probowalem - roznych wersji Power Saver'a i nie da rady . niby instaluje sie, ale nie da sie uruchomic :? . Zarowno na oryginalnym xp home ktory dostalem z lapkiem jak i na czystej instalce xp prof.

 

Tak mi przyszlo do glowy : ciekawe czy daloby sie plytke instalacyjna z systemem , ktora dostales do swojego lapka uruchomic na moim ? :wink: Z tego co wiem na tam juz Power Saver jest zainstalowany ?

Czy moglbys opisac jakie opcje ma ten program i czy zdaja one egzamin (glownie chodzi mi o kontrole wiatraka) .

 

Pozdr.

Pytanie-jaka jest płyta główna (w A100-ATI-SB450) :?:

Ma sześć opcji podstawowych (każdą opcję można dowolnie konfigurować w miarę rozsądku).

Trudno by to opisać w paru słowach- masz Skype lepiej głosowo mój adres lucjanq.

Co do instalacji Power Saver - tu prawdopodobnie decydują sterowniki płyty gł. i bios, pozatem nie może być zainstalowany inny program sterujący tymi funcjami np.NHC

Jeżeli poprawnie się zainstalował będzie widoczny w panelu sterowania i w opcjach zasilania.

Czekam na informację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie (sprawdzane programem CPU-Z) :

 

chipset: ATI ID5A31

southbridge: ATI SB 400

 

i zastanawia mnie jedno :

memory:

DDR2-SDRAM

512 MB PC4300 (266Mhz)

 

Dlaczego 266 Mhz ? ? :huh:

 

 

Ciekawe czy odpalilby ten recovery cd z A100 ...

 

 

Pozdr.

Edytowane przez berzerk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie (sprawdzane programem CPU-Z) :

 

chipset: ATI ID5A31

southbridge: ATI SB 400

 

i zastanawia mnie jedno :

memory:

DDR2-SDRAM

512 MB PC4300 (266Mhz)

 

Dlaczego 266 Mhz ? ? :huh:

Ciekawe czy odpalilby ten recovery cd z A100 ...

Pozdr.

266*2=533MHz

Spróbować można jak będzie niezgodność najwyżej nie zainstaluje się.

Podejżewam, że w A100 są dwa wetylatory.

W testach programem Prime 95 (test torture przez godzinę temperatura procesora utrzmywała sie na poziomie 44-45 C.)

Poszukuję schematu płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejżewam, że w A100 są dwa wetylatory.

W testach programem Prime 95 (test torture przez godzinę temperatura procesora utrzmywała sie na poziomie 44-45 C.)

Poszukuję schematu płyty.

Interesująca teoria:) Watpie, zeby tak było. L20 to stara konstrukcja, tzn inna. Seria A to sa panoramy, laptop jest kilka cm szerszy, ma na pewno w ten spsób duzo wiekszy radiator. A po drugie nie wydaje mi sie, zeby Toshiba wypusciła na rynek, kolejna serię dziwnie pracujacych wiatraków. W końcu A100 to modele z 2006, mieli trochę czasu na poprawienie błędów. Bardzo interesująca jest tez cena nowych A100, są bardzo konkurencyjne cenowo, cena w sumie jak za L20, a A100 panorama z tru bright i nawet juz nie wypuścili modelu z combo tylko same z dvdrw.(z tego co ja się dowiedziałem, jest błąd na stronie, a nie przez pomłkę dvdrw, tez dziwna rzecz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A100 panorama z tru bright i nawet juz nie wypuścili modelu z combo tylko same z dvdrw.(z tego co ja się dowiedziałem, jest błąd na stronie, a nie przez pomłkę dvdrw, tez dziwna rzecz)

Fizycznie w tym laptopie jest zainstalowane DVD RW ale dołączone oprogramowanie pozwala tylko w ograniczonym stopniu wykorzystać te urządzenie dlatego rozważnie napisano jako combo.

I dlatego jest taka cena (orginalne oprogramowanie trochę kosztuje). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa wiatraki w takim lapku to raczej niemozliwe i nieekonomiczne - po co skoro grafika jest zintegrowana. To nie Sager 9750 na AMD X2, aby potrzebowal porzadnego wicherka ;)

Edytowane przez limerro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fizycznie w tym laptopie jest zainstalowane DVD RW ale dołączone oprogramowanie pozwala tylko w ograniczonym stopniu wykorzystać te urządzenie dlatego rozważnie napisano jako combo.

I dlatego jest taka cena (orginalne oprogramowanie trochę kosztuje). :D

Sonic Record Now! jest nie tylko w modelu A100 528, ale równiez 529. Nie wiem skad ten wniosek. Również w modelach M70 jet tylko Sonic Record Now!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki problem ... nic nie robiac(tzn piszac tylko naen forum) temp procesora wynosi 70C (program: EVEREST) ... po sciszeniu w biosie wentylatora juz tak nie 'wyje' ale slychac lekko :( ... bylem w vobisie dzis(gdzie tez zakupilem) podali mi nr do seriwsu TOSHIBY i oni(vobis) nie sprawdza czemu tak sie nagrzewa. mam go juz 3miechy i jest to wersja l20 - 182

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu Toshiba poleciała sobie w ch..... i nie dba o klijenta biosa nowego niema a serwis nie naprawia problemów testował ktoś innego proca na lapie niemam mozliwosci sprawdzenia bo juz dawno bym to zrobił niech ktos zrobi to dla dobra innych :) wszystkie obiawy natretnego krecenia wentyla prawdo podobnie sa spowodowane przez nadmiernie przegrzewajacy sie procesor :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obecnie posiadam Asusa A6R-Boo2 i mam kilka problemow z nim i zastanawiam sie czy nie wymienic go na Toshibe L20-182

Co o tym sadzicie?

Problemy jakie mam to:

1.Tykajacy i chroboczacy dysk

2.Wentylator pracuje prawie caly czas chociaz dosc cicho na 3200rpm

3.Totalna lipa z audio i tym wewn i tym zewn

 

Ludzie skarza sie tu na L20-181 i 183 Czy to samo jest w 182? Bo nie chce zamienic siekierki na kijek... ale jesli chodzi odysk to strasznie mnie denerwuje/.... nie wiem sam jedni pisza ze toshiba jest bezglosna a wlacza sie co jakis czas a inni ze chodzi caly czas. Jak ma chodzic tylko czasami to chyba spoko bo przy malym obciazeniu wiatraki pewnie nie powinny wlaczac sie wogole Ale jak ma chodzic caly czas to lipa bo chlodzenie toshiba ma glosne

 

Co o tym sadzicie? Do jutra moge oddac tego asusa i zastanawiam sie czy brac ta toshibe na okres probny Glownie chodzi mi o cisze i o cichy dysk

 

Prosze o informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...