Skocz do zawartości
heniek882

Gigabyte K8nf Dysk 160 Sata Ii Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mam nastepujacy problem z plyta K8NF i dyskiem seagate 160 SATA II :

po zainstalowaniu systemu Windows XP SP2 dysk nie chcial sie uruchomic zalozylem zworke ustawilem botowanie w biosie: dyskietka a dopiero potem dysk od tego momentu system zanim sie uruchomi to daje mi wybor : Windows XP lub Winows przy wybraniu XP sie uruchamia przy Windows nastepuje reset. Mam zainstalowany tylko jeden Winows (wgralem najnowszy bios F10, sterowniki tez nowe) !

Czy ktos z Was moze mi pomoc ?

 

Pozdrawiam

Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System daje Ci wybór bo rozpocząłeś instalacje od nowa i zdążył sobie dopisać coś do pliku boot.ini.

Wyedytuj boot.ini i zobacz jak wygląda. Powinieneś mieć coś podobnego do mnie:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

 

Jeśli w sekcji operating systems masz jeszcze jeden wpis to go skasuj (oczywiście skasuj ten właściwy i na wszelki wypadek przygotuj sobie przed kasowaniem kopię tego pliku na dyskietce).

Pozdrawiam!

 

EDIT: Jeśli domyślnym był ten który się nie uruchamiał to musisz też poprawić wpis default, tak by przypominał to co ja mam.

Edytowane przez ajsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiaj !

Mam cos tekiego:

 

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS /usepmtimer

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /usepmtimer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywalilem /usepmtimer i teraz startuje normalnie (przynajmniej narazie) Dzieki za pomoc !!

 

Mam jeszcze takie pytanie czy lepiej zamienic plyte na taka z obsluga SATA II ? mam w sumie 3 dyski dwa te 160 SATA II i jeden SATA I wszystkie Seagate ? Uzywam komputera do obrobki filmow i grafiki 3D ? Procesor X2

 

Pozdrawiam

Rafal

 

I jeszcze jedna sprawa czy formatowac te dyski zeby nie bylo problemow ze Win widzi jakies stare instalki ?

 

Rafal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi obrabiasz filmy to najlpszym wyjściem będzie kupić płytę z obsługą RAID, i te 2 identyczne dyski podłaczyć pod RAID 0. To znaczaco przyspieszy transfery na tą macierz, 3 dysk będzie służył za magazyn i jako kopia bez.pieczeństwa najważniejszych danych. Samo SATA2 tak naprawdę nic nie daje, tylko NCQ poprawia nieco wydajność. Z tańszych płytek to mogę polecic tego ASRocka którego mam. DFI Infinity też jest OK, no i potem ABIT AN8 jeśłi nie potrzebujesz LPT.

 

Możesz spokojnie formatować z instalki windowsa (pełny format zawsze wywali wszystko) tylko nie zapominaj o dyskietce od SATA (klawisz F6 na początku instalacji ale to juz pewnie wiesz) bo potem nie chce ruszyć i trzeba kombinowac z ponowną instalką by zaskoczyło.

Pozdrawiam!

 

BTW: U mnie średni tranfer w HDTachu wzrósł równo dwukrotnie z ok 50MB/s do 99-100MB/s po podpięciu drugiego dysku i właczeniu RAID 0 (konieczna reinstalka i format na zero obu dysków!!!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...