Skocz do zawartości
marcin_groen

Creative Sound Blaster X-FI

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, mam taką wątpliwość do rozwiązania:

 

Już spory kawałek czasu temu sytuacja wymiany płyty głównej zmusiła mnie również do wymiany dźwiękówki z powodu braku portów PCI. Przyznam, że od 2005r. byłem bardzo zadowolony z Xtreme Music, i zapewne używał bym jej do dzisiaj gdyby sytuacja nie wymusiła na mnie takiego właśnie zagrania. Nie mogłem znaleźć żadnej dobrej oferty, zamiennika dla Xtreme Music, a chciałem też pójść trochę do przodu zastanawiając się nad jakimiś kartami powszechnie uważanych za "wyższa półkę". Przez chwile zastanawiałem się nad E-MU jako, że też trochę tworzę własną muzykę jednak potrzeba mi było karty uniwersalnej - do wszystkiego. Żadna z kart polecanych przez innych nie oferowała takiej uniwersalności jak X-Fi, albo były to karty studyjne nie posiadające np. encoderów i nie nadające się do gier albo wynalazki typu Prodigy, Maya czy Audiophile. Zdecydowałem pójść na kompromis i wziąć po prostu X-FI Titanium HD, która oferowała wszystko to do czego byłem wcześniej przyzwyczajony plus lepszą jakość dźwięku (względem XM).

 

Przez krótki okres byłem zmuszony jechać na integrze do czasu zakupu w.w karty i teraz tak: praktycznie każdy mówił mi, że jeśli podłączam sprzęt przez SPDIF to nie ważne czy jest to karta za 10 czy za 1000zł zawsze będzie grała tak samo. Było by to jak najbardziej logiczne, jednak mam pewne wątpliwośći co od kart z serii X-Fi. Otóż przesiadając się z integry na Titanium HD (oba podłączane były przez SPDIF) od razu zauważyłem różnicę w jakości dźwięku, powiedział bym nawet że nieporównywalną. Karta grała głośniej, czysto tak jakbym miał gałkę trebli ustawioną na 70%  z lepszym środkiem, wyraźniejszą sceną (głośniej grały surroundy w prologicu) i ogólnym większym wyrafinowaniem a wszystko to na "zerowych" ustawieniach. Teraz pytanie, czy był to czysty efekt placebo a może karta jest tak skonstruowana, że nie gra czystym dźwiękiem cyfrowym tylko przemiela po drodze bebechy karty i dopiero potem wypuszcza lepszy dźwięk w postaci cyfrowej do ampa. Bo według mnie tak jest i tak było również w przypadku Xtreme Music. Tyle, że tam było tak że osiągnięcie czystego dźwięku cyfrowego (w audio creation opcja bit-matched playback) dawało lepszy efekt gdyż przetworniki w ampie okazywały się nieco lepszej jakości. Tutaj jest na odwrót, zapewne gdybym wymusił czysty dźwięk cyfrowy grało by to gorzej jako, że jak dotąd nigdy nie pomyślał bym że mój amp może zagrać tak dobrze.

To co na moje ucho dało się zauważyć: jeśli mamy ustawione w panelu sterowania "Głośniki" to wg. mnie na 99% jest to sygnał przemielany przez bebechy karty jako że w przypadku Titanium  HD coś spierdzielili i słychać jak system lekko kompresuje dynamikę, gdyby więc był to czysty sygnał cyfrowy takie coś nie miało by prawa bytu. Ponadto opcje takie jak crystalizer, equalizer by nie działały a działają mimo połączenia spdif.
Jeśli w panelu sterowania mamy ustawione "Digital Out" (tak jestem zmuszony ustawiać ze względu właśnie na te jaja z dynamiką) to już wszystkie ulepszenia, crystalizery nie działają ALE działa pokrętło głośności co mogło by sugerować że sygnał także przechodzi przez bebechy karty. Wg. mnie czysty sygnał cyfrowy to taki w którym pokrętło głośności NIE DZIAŁA. I na moje ucho nawet na opcji Digital Out dźwięk jest jakościowo lepszy niż chociażby z integry. W Xtreme Music osiągałem 100% dźwięk cyfrowy po zaznaczeniu opcji "Bit-matched playback", wtedy rzeczywiście pokrętło głośności nie działało i dźwięk był pozbawiony wszelkich niedoskonałości owej karty.

Co Wy myślicie o moich obserwacjach ? Wg. mnie sprawa jest prosta: jeśli mamy możliwość na wpływanie na jakość dźwięku poprzez np. wbudowany w kartę equalizer, crystalizer na połączeniu cyfrowym to głoszona teza "na spdif zawsze gra tak samo" jest nieprawdą, sygnał MUSI przechodzić przez bebechy karty a później do amplitunera cyfrowo. Pytanie czy omija sekcję analogową, a może DAC karty zamienia cyfre na analog, a później z powrotem na cyfrę żeby wypuścić na końcu przez spdif ??

Porównywałem tez podłączając kartę analogowo i porównywać z brzmieniem cyfrowym ale przyznam szczerze, że poza różnicą w głośności nie zauważyłem znaczących różnic w brzmieniu co sugerowało by to że jednak mogę mieć rację. Dźwięk w obu przypadkach był jakości jak dotąd niespotykanej.

Jestem ciekaw Waszych opinii na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W każdej karcie sygnał cyfrowy możesz regulować. Ja na swoim xonarze mam tak samo. W końcu to stery karty go generują. :) Dlatego też słyszysz różnicę w porównaniu do integry - lepszy hardware, lepsze stery... Wyjątkiem mogą być tu takie programy, jak np. PowerDVD, które przy generowaniu sygnału cyfrowego potrafią ominąć sterowniki (w Xtreme Music, pomimo braku kodeków DD, jak włączałem film z DVD to do ampli szedł sygnał w systemie Dolby).

 

Sygnał nie przechodzi tu przez analog, ponieważ to byłoby raczej bez sensu. Po prostu karta generuje sygnał cyfrowy i albo leci on przez dac i na wyjścia pod głośniki, albo od razu przez spdif do zewnętrznego dac-a.

 

Co do samej karty - też miałem Xtreme Music i przerzuciłem się z niej 3 lata temu na xonara D2X. To, co mi pierwsze rzuciło się w oczy, to mniej rozbudowane, ale i bardziej spójne stery, gdzie wszystko jest "w jednym miejscu". No i mam na starcie kodeki DD Live i DTS Connect, za które w XM musiałbym dopłacić. Ale najważniejsze, że w końcu nie muszę przełączać sterów pomiędzy trybami gier/filmów/muzyki. Jedno ustawienie i voilà.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy mamy pewność, że jest wypuszczany czysty sygnał cyfrowy, a kiedy taki który przechodzi przez DAC karty ?

Czy zależnością, którą zauważyłem może być moje przypuszczenie, że przy czystym sygnale cyfrowym nie powinno dać się regulować głośności w sterownikach karty ?

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś na temat panelu do X-Fi Titanium HD ? Powstanie kiedyś dedykowany pod tę kartę, czy trzeba korzystać z tych które już są dostępne ? Ciekawe, czy np taki panel z serii Fatality nie pogorszy jakości dźwięku samej karty, jeśli jest wykonany ze słabszej jakości komponentów i wtyczek. No i czy w ogóle te panele zatrybią z portem w karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś na temat panelu do X-Fi Titanium HD ? Powstanie kiedyś dedykowany pod tę kartę, czy trzeba korzystać z tych które już są dostępne ? Ciekawe, czy np taki panel z serii Fatality nie pogorszy jakości dźwięku samej karty, jeśli jest wykonany ze słabszej jakości komponentów i wtyczek. No i czy w ogóle te panele zatrybią z portem w karcie.

Kup panel na allegro lub pod nowe karty (moze auzentecha choc bedzie ciezko bo firma od stycznie nieistnieje) - powinien pasować. Bez przesady z tym pogorszeniem dzwieku. Czy naprawde masz pokój odsluchowy by wychwycic az tak drobne niuanse? Ludzie wy naprawde macie swira.

SB X-Fi Series Support Pack 3.0 (08/11/2014)

http://forums.creative.com/showthread.php?t=709286

Edytowane przez marras

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SB X-Fi Series Support Pack 3.0 (08/11/2014)

http://forums.creative.com/showthread.php?t=709286

Przepraszam jeśli czegoś nie zrozumiałem do końca, ale mozesz mi przybliżyć coś na temat tego jak link, który wkleiłes ma się do pytania które zadałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić kartę dźwiękową żeby zastąpić moją integre realtek ALC892. Na dźwięku kompletnie się nie znam i operuje tylko wiedzą którą teraz wyczytałem w internecie. Interesują mnie 3 modele w kolejności od najtańszej:

-Audigy 2 ZS

-X-FI

-Xonar DGX

 

Komputer używany do gier, głośniki logitech x530, a gram na słuchawkach sony mdr xb500.

Sto lat temu miałem xfi sb460 i pamiętam problemy ze sterownikami pod win7, cały ten eax czy jak to było. Jak to jest teraz? Którą lepiej wybrać biorąc pod uwagę że zaraz będzie win10? Nie chciałbym wydać więcej niż 100zł, oczywiście rozmawiamy o używanym sprzęcie.

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u was ze zgodnością na Windows 10?

 

Ja miałem cichą nadzieje, że karta z 2011r. jeszcze jakoś zadziała ale się przeliczyłem. CT od zawsze jako jedyny sukcesywnie nie przygotowuje się na premiery nowych okienek.

 

Tutaj mamy listę modeli i przewidywaną datę pojawienia się sterowników.

http://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx?sid=126331

 

W moim przypadku poczekam sobie do października.

 

Całe szczęście, że sam sterownik działa, tylko oprogramowanie leży. Dla mnie to i tak załatwia praktycznie całą sprawę, bo używam spdif-out cały czas, a resztę robi amplituner. Jedyne co to w gry nie pogram sobie w 7.1 bez DTS Connect.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tyle, że support packi od Daniela K. działają na win 10 to ja wiem. Miałem na myśli tylko oficjalne stery dla tych, którzy żadnych kombinacji nie szukają (jak ja od dłuższego czasu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest aktualnie ale support packi zawsze kojarzyły się głównie z tym, że poprawiały jakość dźwięku. Takie rzeczy może były fajne jak się miało pierdziawki komputerowe i średnią kartę, teraz to zapewne tylko paskudzi brzmienie. Chociaż nie wiem jak to teraz jest, ja wspominam bardzo odległe czasy.

 

Wysłane z mojego SHIELD Tablet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie działa komuś jak trzeba CMSS-3D na WinXP? Ostatnio próbnie zainstalowałem Win7 i dopiero po tym zdałem sobie sprawę jak to naprawdę powinno działać. Na nowym systemie działają macroFX oraz elevation level na starym niestety doopa zbita. Zastanawiam się czy tylko ja tak mam bo jeśli nie to pozostaje tylko nowszy system (a działa to na słuchawkach świetnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem te support packi jako tymczasowe rozwiązanie. Na ogół wszystko ładnie chodzi, ale tak jak przypuszczałem chyba coś jednak zostało "poprawione" w brzmieniu. Bassu jakby dowalono więcej, a wyraźne średnie tony, które zawsze podobały mi się w Titanium HD, gdzieś się wycofały. Cóż, rozpaczać nie ma nad czym, tragedii nie ma, w końcu to tylko 2mc. A możliwe też że się tak nastawiłem i coś mi się wydaje.

 

Fajnie było by, gdby CT udostępniał sterowniki w takiej formie jak robi to Daniel K. Czyli spakowane, tak jak na oryginalnej płycie ze sterownikami. A znając ich praktyki, to płytki wydają tylko do dwóch kolejnych wersji systemu, a do późniejszych trzeba "kompletować" wszystko oddzielnie. I weź to potem wszystko odinstaluj w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę dziwny problem na X-Fi Titanium PCI-E - jeśli odpalę jakieś apki, korzystające z GPU i generujące sporo FPS, często słyszę jakieś szumy/brzęczenie w słuchawkach. Głośność tego czegoś jest niezależna od poziomu głośności ustawianego dla karty.

Problem w tym, że słuchawki nie mają osobnego regulatora głośności, więc nie mogę sobie tego "wyciszyć" w żaden sposób. Skakałem po ustawieniach dźwiękówki, ale włączanie/wyłączanie różnych opcji, w niczym nie pomaga.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie. Czy za pomocą kabla HDMI podłączonego do GTX950 mogę przesłać dźwięk do kina domowego LG i mieć 5.1 w grach. Czy muszę kupić Karte muzyczną z optykiem i ewentualnie dodatki od creativa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak wybrane, film za sprawa kodeków leca po 5.1 Gry BF4 i Dying Light 2.0 PCM. Gdy wejdę w konfiguracje mam tylko 2.0 stereo, natomiast w obsługiwane formaty Maksymalna liczba kanałów 2, częstotliwość próbkowania 44.1 i 48 KHz, Format kodowania DTS Audio, Dolby Digital

 

Mój amplituner ma dwa wejścia hdmi i jeden optyk. Nie ma chinch na osobne kanały

 

amplituner to lg HX552

win10

Edytowane przez Saitek22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X-fi też nie prześle normalnie po optyku/coax więcej jak 2 kanały bez wykupienia pakietów Dolby. Wyjątkiem są gry, które mają opcję przesyłu cyfrowego i wtedy omijają stery przy kodowaniu (podobnie, jak odtwarzacze DVD/BR). Można zamiast tego wykorzystać symulowanie dźwięku przestrzennego w trybie "słuchawkowym".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co najtańszego kupić na pcie do gier 5.1 ? xonar DG chyba nie posiada takiej opcji ale DGX ?

 

Chodzi mi o podłączenie kablem optycznym do kina domowego

Edytowane przez Saitek22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...