Skocz do zawartości
marcin_groen

Creative Sound Blaster X-FI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam problem. Co może być przyczyną tego, że na sterownikach do X-Fi od 2.15 w górę nie mam dźwięku przy oglądaniu TV (tuner, to analogowy Leadtek 2000XP expert)? Na 2.14 (0001) beta jest jeszcze wszystko ok (na starszych - zazwyczaj bsody), ale audio consolę muszę istalować z paczki co najmniej 2.15, bo ta zintegrowana z 2.14 się wykrzaczy. Na sterach 2.15 (0006) i 2.18 (0004) dźwięku przy ogladaniu TV nie mam w ogóle. A na 2.18 beta (0000) - jest, ale tylko do momentu drugiego uruchomienia kompa. Zabawy ze zmianą sterów (w tym na te najnowsze) do tunera nie przyniosły efektu. Zamiana miejscami w złączach pci - również bez efektu. Zabawy z różną kolejnością instalowania sterowników - bez zmian. Sys. to XP ze wszystkimi poprawkami. Mobo to Asus P5Q-E - testowane na biosach od 1003 do 1201 - ale nic to nie dało.

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Zassałem następny bios do mobo 1306 + oczywiście flash, ale nic to nie dało. AHCI leży (patrząc na forum, to nie tylko mi), tuner leży (no może nie do końca, bo znalazłem działający układ, ale patrząc na przyszłość, to nieza bardzo mi to odpowada)... jak na razie, to nieciekawie to wygląda...

 

@spinnaker

Wiem, wiem tak robiłem - 0 reakcji. PVR'y testowałem rownież w 2 wersjach na każdej była lipa.

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

To może czas użyć DScalera? Używałem tunera Leadteka dwa lata, najpierw na Audigy 2 ZS, potem pół roku na X-Fi - zero problemów, na X-Fi nawet było lepiej bo dźwięk był dużo głośniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Harry , na DScalerze? Jest jakas nowa wersja? Mi nie chcialo dzialac z Expertem :| Glos mam zawsze cichy na ich tunerach , a mialem okazje bawic sie 3 roznymi , ktore mialy kabel aux.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Używałem v4.1.15. Trzeba po prostu odpowiednio skonfigurować ten program (Mixer, PAL-D przy programowaniu kanałów, ręczne ustawienie NICAM/A2 dla odpowiednich kanałów).

Do tego przy pierwszym uruchomieniu pyta czy użyć własnych sterów do karty, a nie tych zainstalowanych w systemie. To jest także lepsza opcja.

 

A największa zaleta tego programu - 50 FPS (vs. 25 FPS + blur w sofcie Leadteka).

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za pomoc, ale jak na razie, to nic nie zrobię... Winfast R.I.P. Obie płyty dziś z nim nie bootują - ani IC7 ani P5Q-e. Czas jest już się rozejrzeć za nowym tunerem a tego najwyżej wysłać na gw....

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat o x-fi ale mam audigy i pewnie zasada działania tego o co mi chodzi jest taka sama. Będę się starał dorobić do audigy wyjście optyczne mam gdzieś schemat gdzie trzeba się wpiąć do karty. I teraz zawsze jak będę chciał słuchać muzyki czy tam oglądać filmy z dźwiękiem z optyka muszę przełączać na opcje Digital Output Only ? I jaka jest jakoś stereo na optyku (muzyka) ?

Edytowane przez wegorz91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Digital Output Only wycisza analogowe wyjścia. Bez tej opcji działają i te i te, czyli np. można jednocześnie podłączyć receivera oraz słuchawki bezpośrednio do karty.

 

A jaka może być jakość? Taka jak wszędzie po digitalu, czyli taka sama jak i na integrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka może być jakość? Taka jak wszędzie po digitalu, czyli taka sama jak i na integrze.

Sugerujesz, że po analogu będzie lepiej?

W tym http://forum.purepc.pl/temat/audio/63/z-55...zwiekwa/273990/ topiku się troche spieraliście i w koncu zrobliliście mi mętlik w głowie. :unsure:

Edytowane przez Kosiarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej sugeruje że nie będzie różnicy a nie że będzie zła jakość.

Po prostu sygnał cyfrowy nie ulega pogorszeniu tylko działa lub nie działa.

Za to sygnał analogowy zależy od jakości urządzeń (na karcie,we wzmacniaczu itd) a szczególnie od przetworników analogowo cyfrowych. I wogóle jest podatny na zakłócenia.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Dokładnie, chodziło mi o to że wyjście cyfrowe to wyjście cyfrowe, każda dźwiękówka wypuszcza identyczny sygnał, przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce może być jakaś ingerencja po drodze, jednak tak być nie powinno i raczej chyba nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!Nie jestem pewien czy to pisze w dobrym temacie ale mam nadzieje że tak jest :)

Otóz zakupiłem wlasnie na alledrogo karte SB music gold wersja box.

Po otworzeniu pudełka zobaczyłem karte ,nalepke,ksiazeczke do instalacji i...i wlasnie

pustą koperte bez cd a w drugiej kopercie było cd ale na płytce jest napisane Sound blaster Audigy advanced MB (wersja do visty)

Czy inni posiadacze tez tak mieli?co powinno byc w moim pudełku?:)sterowniki i tak sciagam sobie nowe ze stronki ale coż jak juz płace za box to chce to miec to co powinno byc w box

 

dzieki za opowiedz pozdrawiam

 

tutaj daje linka

http://www.allegro.pl:80/show_item.php?item=427456560

Edytowane przez abuuuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli kupiles ta karte wczesniej , niz wspominany kilka stron wczesniej problem , od firmy Miecia Kras/lKaras itd. to tam zaszla chamska sciema , ktora wreszcie po masie reportow w formie ticketow Allegro zlikwidowalo. Sprzedawali oemy , a nie boxy.

 

Gdybys mial karte boxowa , mowimy o nowej czyli to co jest niby na allegro , to mialbys firmowe opakowanie od niej...

 

Do X-Fi dodawane sa dwie plyty. Drjavery i oprogramowanie do Visty i do XP.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość achtung

Przejdźmy do konkretów a nie do teoretyzowania.

Napisałem maila do pomocy Creative w celu uzyskania odpowiedzi na pytania odnośnie kart Etreme Music.

W pierwszym mailu pracownik Creative wyjaśnił, iż karty w wersji OEM produkowane są dla innych producentów, z myślą o budowaniu ich własnych komputerów (IBM, DELL, itp). Mogą one posiadać ograniczenia, różnić się od wersji pudełkowych, nie być tak samo w pełni funkcjonalne i posiadają 12 miesięcy gwarancji. Dowiedziałem się również, iż karty muzyczne nie są naprawiane, dlatego nie ma możliwości żeby były dostępne w wersji tzw "refubrished".

W drugim mailu podałem numer seryjny swojego musica, na podstawie którego pracownicy Creative moga stwierdzić jaka dokładnie jest to karta. Podałem numer i otrzymałem odpowiedź iż jest to X-Fi Extreme Music/X-Fi Platinum. Dla przypomnienia dodam że wersja Platinum był to Extreme Music z panelem 5,25" i pilotem. Otrzymałem również odpowiedź iż mój music posiada dekoder AC3.

 

Także jak widać, nie są to żadne okrojone ani naprawiane karty, jak twierdzi Firekage i parę innych osób, które tych kart nie posiadają, a wypowiadają się na ich temat jakby je projektowali.

 

Wracając do forum i pytania użytkownika "abuuu". Napisz nam prosze czy pudełko które otrzymałeś to jakaś zwykła tektura czy może ładne kolorowe opakowanie Creative, najlepiej wrzuć fotke. Co do sterowników na płycie CD, to nic nie straciłeś, ściągnij ze strony Creative najnowsze sterowniki i Creative Console Launcher, a będziesz cieszył wszystkimi funkcjami karty. Aczkolwiek płyta ze sterownikami do XP i do Visty powinna byc dołączona.

 

Odnośnie tunerów TV Leadteka i extreme music. Posiadam tuner Leadtek WinFast TV2000 XP Expert Box i działa bez problemów z moim Musiciem. Uzywam najnowszych dostępnych sterowników do musica i do leadteka oraz najnowszego PVR2. W PVR2 mam ustawiony kraj na Chiny, wtedy wszystkie programy mają poprawny dźwięk, wejście audio ustawione na auxiliary, nagrywanie na line in, typ karty na auto. Natomiast w samym mixerze musica mam wyciszony mikrofon i włączony auxiliary. Płytę główną mam Asusa, także teoria o winie płyt Asusa nie jest słuszna.

 

Firekage, tą moją odpowiedź też zraportujesz i dalej będziesz siał ferment na forum?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej sugeruje że nie będzie różnicy a nie że będzie zła jakość.

Po prostu sygnał cyfrowy nie ulega pogorszeniu tylko działa lub nie działa.

Za to sygnał analogowy zależy od jakości urządzeń (na karcie,we wzmacniaczu itd) a szczególnie od przetworników analogowo cyfrowych. I wogóle jest podatny na zakłócenia.

Ok, ok... :) Tak myślałem. Ale tak jak pisałem wcześniej - wspominany przeze mnie wyżej topik trochę mnie zmieszał.

 

 

Jdna mala uwaga. Duzo zalezy od tego w jaki sposob glosniki podlaczane sa do karty. POLACZANIE CYFROWE OMIJA WIEKSZOSC ELEKTRONIKI NA KARCIE! Sygnal przekazywany jest do glosnikow w surowej, cyfrowej postaci. Co za tym idzie nie ma wielkiego znaczenia w tym przypadku czy bedzie to integra, xonar czy cokolwiek innego. Dzwiek jest zjawiskiem analogowym i na ktoryms etepie musi zostac na taki format prztworzony. Przy polaczeniu cyfrowym odpowiadaja za to przteworniki cyfrowo-analogowe wbudowane w glosniki. O ile mi wiadomo przetworniki te w Z-5500 sa gorszej jakosci, niz w kartach typu X-fi i lepszych. Polaczenie analogowe w przypadku takich kart powinno dac lepsza jakosc dzwieku. Jezeli podlacza sie cyfrowo to nie powinno byc roznicy miedzy integra i czyms innym.

Możesz się jakoś do tego odnieść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

No jeśli Logitechi rzeczywiście mają gorszego DACa to dźwięk po analogu będzie lepszy. Ale to wychodzi dość śmiesznie w takim razie.

 

W przypadku każdego sprzętu Hi-Fi (czyli A/V Receivery) dźwięk po złączach cyfrowych będzie lepszy lub w najgorszym przypadku taki sam jak po analogach. Słabszych przetworników w takim sprzęcie raczej się nie znajdzie, przynajmniej we współczesnym.

 

Jeszcze jedna rzecz. W obecnym sprzęcie podłączając sygnał do wejść analogowych jest on także konwertowany do postaci cyfrowej, po czym po ewentualnej obróbce przez DSP jest ponownie konwertowany na analogowy i wypuszczany do głośników. Tak więc analogowe połączenie do takiego sprzętu wcale nie musi dać lepszej jakości niż połączenie cyfrowe, ze względu na kilka konwersji. Mając super kartę dźwiękową może się okazać że bardziej warto kupić dobry wzmacniacz analogowy niż jakieś cyfrowe byle co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

achtung ,moje pudełko wygląda jak to orginalne czyli pełne obrazków i gołych dziewczyn :))) sprawdzałem z tym co jest w necie i to ten sam kartonik ,wersja 0460 tak jak w opisie,niby wszystko okej ale brak tych płyt...napisałem juz do goscia i mówił ze pomylił poprostu pudełka i dał moje komus innemu...coś mało wiarygodne to było ale obiecał ze podesle mi te co powinny być...zobaczymy jak to bedzie

Mysle ze narazie tyle w mojej sprawie i dziekuje wszystkim co sie zainteresowali i chcieli mi pomóc

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A ta płyta to do szczęścia ci potrzebna? Bo zarówno stery jak i Console Launcher są w nowszych wersjach do ściągnięcia ze strony Creative.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość achtung

Niech Ci przyśle oryginalne płyty do X-Fi (jedna pod XP a druga pod Vistę), ale nie instaluj sterków z nich. Ściągnij ze strony Creative najnowsze sterki i Creative Console Launcher i będziesz miał wszystko co trzeba. Planuje teraz kupić do musica głośniki Microlab Solo7C, podobno świetne głośniki za niewielkie pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do szczescia moze nie ale po pierwsze jesli płace za coś to fajnie było by dostać to za co sie płaci a pozatym jesli bym chciał za miesiac czy tam rok sprzedac to łatwiej w całym komplecie czyż nie ?mi to tam do niczego nie potrzebne ale jesli bedzie chciał to kupić Jacek lat 14 który w internecie potrafi znalesc tylko allegro i amatorki.pl no to cóż...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość achtung

Abuuu, dokładnie o to chodzi. Swoją droga to dziwna sprawa, że dostałeś pustą kopertę a w drugiej było coś od Audigy. Coś sprzedawca majstrował przy pudełku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Możesz się jakoś do tego odnieść?

To że przy połączeniu cyfrowym karty jakość dźwięku zależy od jakości przetworników analogowo cyfrowych natępnego urządzenia jest sprawą oczywistą. Zawsze najsłabszym ogniwem jest część analogowa każdego urządzenia. A karta jest w tym wypadku jakby "pomijana".

 

Jeśli też używasz Z5500 to wystarczy porównać dźwięk przez oba połączenia i samemu wybrać.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Także jak widać, nie są to żadne okrojone ani naprawiane karty, jak twierdzi Firekage i parę innych osób, które tych kart nie posiadają, a wypowiadają się na ich temat jakby je projektowali.

Czytales moze dokladnie to co ja pisalem? Gdzie stwierdzam , ze to sa okrojone karty? Pisalem , ze moga :

-byc po naprawach , jesli jest to brane z roznych zrodel to te zrodlo w ogole nie musi nic wyslac Creative'owi , a ten nie musi wiedziec , czy twoja karta byla naprawiana czy nie , tak samo jak i sklep po wyslaniu wadliwego mobasa do serwisu glownego nie wie co w nim zostalo wymienione/naprawione. Tego czesto nawet dystrybutor nie wie wiec nie wiem do czego pijesz.

-karty na Allegro , w przeciwienstwie do usera Abuuu , to oemy dla HP/Della itd

-sprzedawane sa jako oemy , o czym szeroko pisalem na Labie jako , ze jedna firma wystawila je oznaczone jako BOX , a sprzedawala jako BAX aka OEM...

-nic nie pisalem w ogole o funkcjach tej karty. Ba , pisalem wrecz przeciwnie jako ,ze posiadam fotki laminatu oemowego Musica oraz boxowego Gamera i na sobie maja dokladnie te same graty poza game portem i radiatorem, ktorego nie ma na Musicu

-jesli zajmowalbym sie sprzedaza oemowek , a te bral np. z Niemiec to zaden serwis glowny nie musialby wiedziec , ze cos od nich juz jest naprawiane , a w ich bazie danych moze byc , ze jest to nowka/nieuzywana/nienaprawiana. Teraz konkret : czesto sklepy nie odslyaja do serwisow glownych ,a np. do firm trzecich bo maja moze blizej , taniej. Dlatego jesli np. tobie padnie bios , a naprawi to firma , ktora ma umowe ze sklepem to w dokumentach jak i calym RMA danego producenta nie bedzie wpisu , ze twoj mobas byl juz w serwisie , zas de facto naprawial go ktos inny. Przykladowo : oddaje zwalonego Gigabyte. Zamiast do ESM'u zostaje oddany do CompusPara. Skad RMA GG ma wiedziec , ze byla juz naprawiana?

-refrubishedy? Tego nawet nie bede szerzej komentowal. Kupuje szroteks z Niemiec , naprawiam w Polsce i sprzedaje. CT nic o tym nie wie. Zobacz , ze na Allegro tak samo sprzedaja karty graficzne. Jedna firma , na Labie o tym bylo , pisala uczciwie , ze to sa graty po naprawach , ale i testach wiec dzialaja , sa zas znacznie tansze. Rozumiesz? Tam byly modele topowych kart w cenach do 300 zl. Taki 8800GS od nich kosztowal 170 zl!

 

 

Co do projektowania. Poczytaj moze choc jakas RECKE X-Fi , nawet ta z Laba. Tam jest jasno napisane , ze tam sa te same graty na nich poza wyzszym modelem. Rozmawiamy zas o Musicach , Gamerach i sprawy gwarancji. Nasze sklepy sprzedaja Musica jako karte z 2 letnia gwara ,a sam wyzej napisales , ze gwara na oemy jest roczna. Skad sie wiec bierze 2 letnia z Allegro? Proste , niezgodnosc towaru z umowa.

 

 

Firekage, tą moją odpowiedź też zraportujesz i dalej będziesz siał ferment na forum?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Powiedz mi z laski swojej , masz jakis problem? Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Elviso26

Jakie w miarę niedrogie głośniki polecicie do Xtreme Music?Mam teraz Creative P580 i myslę,że ograniczają trochę kartę, czy Logitech X540 bedę lepsze, czy nie zawracać sobie głowy?

 

ja polecam GIGAWORKS T 40 mają MOCC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość achtung

Firekage, pełno przypuszczeń w Twojej wypowiedzi. Ja zadałem sobie trud napisania do Creative i umieszczam to, co oni mi odpisali. Ty natomiast dalej drążysz teorie że Music to jakaś naprawiana lipa. Nie potrzebuje czytać żadnych recenzji o tej karcie, bo ją mam. Firekage, teraz tak szczerze powiedz mi jaką Ty masz kartę muzyczną w swoim komputerze.

 

A co do pytania o głośniki do niej, to zamówiłem już Microlab Solo7C, za miesiąc może będę miał. Z wielu recenzji wynika że są to rewelacyjne głośniki za niską cenę, także jak ktoś je ma podłączone do X-Fi to może się pochwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Firekage, pełno przypuszczeń w Twojej wypowiedzi. Ja zadałem sobie trud napisania do Creative i umieszczam to, co oni mi odpisali. Ty natomiast dalej drążysz teorie że Music to jakaś naprawiana lipa. Nie potrzebuje czytać żadnych recenzji o tej karcie, bo ją mam. Firekage, teraz tak szczerze powiedz mi jaką Ty masz kartę muzyczną w swoim komputerze.

Czlowieku , nie zalamuj mnie. Ile Ty masz lat? 15? Tak ciezko czytac ze zrozumieniem?

 

Po pierwsze - nigdzie nie pisalem , ze to jest jakis kastrat ,a wrecz przeciwnie bo jego graty ma miedzy innymi Gamer , o czym pisalem przy okazji wspomnienia o laminatach. Po drugie moje przypuszczenia opierane sa na pracy w tej branzy , znajomosci serwisowania sprzetu wyzej niz na poziomie sklepu ,a dotycza jedynie zakupu z dziwnych zrodel , na dziwnych aukcjach. Musica nie dostaniesz , z drobnymi wyjatkami , w BOXIE. Przewaznie sa to oemy , badz serwisowki. Skoro nie rozumiesz , ze kupujac towar od hurotownika , ja jako firma nie musze oddawac do naprawy gwarancyjnej producentowi , aby ten mial w bazie twoje numery SN to ja nic na to nie poradze. Moj 965P-DS3 oficjalnie byl w naprawie 1 raz , nieoficjalnie 2. Ten drugi przypadek nie jest w ogole w basie Gigabyte. Rozumiesz co ja pisze? . Zas recenzja miala do jasnej anielki naprowadzic na to , ze Music = Gamer , ale widac i to przeroslo.

 

Gamer siedzi u mnie na pokladzie. Tyle. Zadowolony? Jak mowilem , nie kupie czegos co jest w oemie , z Allegro itd. Wole pod domem bo w razie problemow oddaje bez kosztow przesylki , taka zabawa mi sie nie oplaca. To sa te same karty - wyzej linkowalem o blokowaniu nawet i Musicow w temacie DTS'a . wiec nie bede sie wydurnial z Allegro.

 

Koncze bo to nie ma sensu , jak grochem o sciane , zdolnosc percepcji u niektorych jest widocznie mocno ograniczona skoro nie rozumieja tego co sie pisze.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość achtung

Z Twoich wypowiedzi jasno można wywnioskować że zakładasz że te karty są naprawiane. Skończ już się wypowiadać na temat Extreme Music, skoro go nie masz. Wiele osób na tym forum ma te niby naprawiane karty i są z nich zadowolone. Kupiłeś gamera, to się wypowiadaj na jego temat.

 

A teraz pytanie do użytkowników, którzy posiadają musica i kupili na allegro kabelek do podłączenia z front panelem obudowy (podłączenie z musiciem poprzez 10 pinowe gniazdo). Jakie front panele posiadacie i czy działa Wam automatyczne wyciszanie głośników, kiedy słuchawki są podpięte.

Edytowane przez achtung

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...