Skocz do zawartości
kuruś

Pentium Extreme Edition 955

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika


Pojawił się ciekawy test procesora Pentium Extreme Edition 955. Jednostka kosztująca kilka tysięcy złotych (najprawdopodobniej w okolicach 4,5 zł) jest propozycją dla najbardziej wymagających, czy jednak spełnia ich oczekiwania? Przekonacie się sami czytając test. My zdradzimy tylko, że procesor jest podatny na overclocking, jednak mimo to jego wydajność w grach nie powala na kolana tak, jak można by się tego spodziewać...


Link do testu tego procka na pclab.pl

jeszcze tutaj: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=83838 :wink:


Co sądzicie o tym?
Ja jestem zszokowany 4mb L2 cache. Edytowane przez qura16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wydajność nadal mizerna w porównaniu z x2 4800. w grach dostaje wciry, tylko czasami wychodzi na prostą. Widziałem wyniki obliczeń w superpi 1M na tym procky podkręconym na 5.6ghz i były zbliżona do wyników na jednordzeniowych podkręconych Pentiumach M. Czyli też nie rewelka....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie przeraza cieplota tego profesora

http://techreport.com/onearticle.x/9198

 

Wyjatkowo marnie jak na 0,65um :/

 

Ja jestem zszokowany 4mb L2 cache.

Wielkosc to nie wszystko. Poczawszy od Prescotta czas dostepu do cache stopniowo sie wydluza. Szkoda ze nikt nie zrobil testu pamieci dla tego rdzenia, ale jestem niemal pewien ze jest kolejny raz wolniejszy.

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wydajność nadal mizerna w porównaniu z x2 4800. w grach dostaje wciry, tylko czasami wychodzi na prostą. Widziałem wyniki obliczeń w superpi 1M na tym procky podkręconym na 5.6ghz i były zbliżona do wyników na jednordzeniowych podkręconych Pentiumach M. Czyli też nie rewelka....

a od kiedy dwa rdzenie pomagaja w super pi?

 

zreszta cala historia w ostatnim czasie na wyddajnosc procesorow to jedna wielka pomylka

- jesli wygrywa intel to sie mowi ze aplikacje sa optymalizowane pod niego

- jesli wygrywa amd to sie mowi ze to super wydajne procki

- jesli nagle wygra intel tam gdzie wygrywalo amd to sie nie mowi ze intel cos poprowil tylko mowi sie to co pkt pierwszym....

 

jednym slowem mozna okreslic to tak:

PARANOJA

Edytowane przez atek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony to nie PARANOJA, czy fobia że mam coś do intela, ale intel nieciekawie przędzie. Procki miały byś znacznie chłodniejsze a są cieplejsze. wzrost wydajności jest w stosunku do poprzednika niewielki. To jest konkurencja a zabawa w równouprawnienia. Jeśli proc wypada średnio to niebęde mówił że jest bardzo dobry tylko dlatego że to najnowszy model. Liczy się obiektywizm. Sam mam intela i nie jestem fanam jakiejś konkretnej firmy. Stwierdzam poprostu jak ja to widzę. Mój celek też nie jest mistrzem wydajności nawet w swojej klasie cenowej i nie wciskam innym jaki to on jest szybki i jakiemu innemu AMD czy P4 dorównał. Faktem jest że Intel ciągnie wciąż nieudaną architekturę p4 bo zapewne zainwestował w badania niezły kapitał a on musi się zwrócić. Drugi fakt że udanym modelem jest pentium M. Gdyby jeszcze posiadał HT albo ( co niedługo nadejdzie) dwa rdzenie to będąc na platformie desktop zdeklasowałby inne intele wydajnością. Ale puki co musimy się jeszcze jakiś czas momęczyć z nieudanymi "knotaki" intela. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam celerona 2400@3600 i przy najblizszej okazji przekładam sie na s754, nie bede inwestowac i yntela. Miałem kiedys bartona 2500+@3200+ i nie wiem co mie skłonilo na wymiane na celerona.

W rywalicacji AMD kontra Intel to jest najciekawsze dlaczego intel moze robic procki po 5,7Ghz a i tak będą miej wydajne od jakiegos nowego Ameda który ma niecałe 3ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam celerona 2400@3600 i przy najblizszej okazji przekładam sie na s754, nie bede inwestowac i yntela. Miałem kiedys bartona 2500+@3200+ i nie wiem co mie skłonilo na wymiane na celerona.

W rywalicacji AMD kontra Intel to jest najciekawsze dlaczego intel moze robic procki po 5,7Ghz a i tak będą miej wydajne od jakiegos nowego Ameda który ma niecałe 3ghz

no bo intel poszedł w ilość a nie jakość, a amd odwrotnie :P dlatego tez taki celek na 4ghz ma czas w pi jak moj sempron. Jezeli intel nie zacznie produkowac normalnych procków, tylko grzałki to bedzie lipnie, i niedługo procki intela beda kupowac tylko ludzie ktorzy kupili kompa w markecie :lol: . Co prawda, intelom w laptopach AMD nie moze dorównac, Celki M i Pentium M na Dothanie miażdżą...

Edytowane przez grzesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a ja jestem zszokowany bezmyślnością intela, nowy P4 to nic innego tylko:

procesor kolekcjonerski (nic tylko oprawić w ramkę i powiesić nad łóżkiem),

zwycięstwo marketingu,

przerost formy nad treścią,

itd....

a oznaczenie EE coraz bardziej staje się skrótem od Extreme Expensive

 

"mkwd40"

bo celeron to nie procesor :lol2:

no nie żartuje podkręca się go z przyjemnością ale zysku z tego nie ma

 

"grzesiu"

no bo intel poszedł w ilość a nie jakość, a amd odwrotnie

u intela pozostał jedynie marketing i nic więcej

 

 

"Lancer"

Tak jak przewidywalem, 2MB cache L2 to nic tylko ladny napis na pudelku

dokładnie, wydajność P4 serii 500 od 600 różni sie o ..... ~0%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam celerona 2400@3600 i przy najblizszej okazji przekładam sie na s754, nie bede inwestowac i yntela. Miałem kiedys bartona 2500+@3200+ i nie wiem co mie skłonilo na wymiane na celerona.

W rywalicacji AMD kontra Intel to jest najciekawsze dlaczego intel moze robic procki po 5,7Ghz a i tak będą miej wydajne od jakiegos nowego Ameda który ma niecałe 3ghz

Nie jest to dobry pomysł... Przesiadłem się na sprzęt z podpisu z Celerona D @3.8Ghz i rewelacji nie ma. Przyrost szybkości w grach odczuwalny tylko w benchmarkach, w innych zastosowaniach jest nieco gorzej. Całość ratuje obsługa przez chipset NCQ dla dysku twardego. No i dużo niższa temperatura, choć ma to wpływ tylko na komfort psychiczny, użytkownika nie obchodzi, jaką cyfrę wskazuje program, skoro wszystko działa ok ;)

 

A co do głównego tematu... Jest pewna poprawa w stosunku do Prescotta. Temperatura porównywalna do obecnych topowych jednordzeniowców. Istnieje duża szansza, że nowa seria procesorów jednordzeniowych będzie podkręcać się bosko, a wolniejsze dwurdzeniowce nie będą już takimi grzałkami.

Swoją drogą nie wiem jak Intel to zrobił, że jego procki na 0,9um sa tak gorące. Przecież Northwood to był chłodny proc! Może ma to związek i implementacją 64 bitów?..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przewidywalem, 2MB cache L2 to nic tylko ladny napis na pudelku i pole do zachwytu dla marketingu. Wplyw na wydajnosc minimalny:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2658&p=5

mylisz sie lancer jezeli dla ciebie ten proc to jedynie 2x2mb kaszy.

to co daje mu przewage nad amd to proces 0.65 ktory intel opanowal

pierwszy przynajmniej jezeli chodzi o wypuszczenie proca ogolnie dostepnego.

co innego miec cos w labo a co innego miec kase i srodki na fab w tej technlogii.

p4 w wypadku amd byl by calkowita poraszka poniewaz nie stac by bylo tej firmy

w rywalizacji z intelem na wdrazanie nowych procesow technologicznych przed rywalem

a to jedynie ratuje p4 czyli zawsze pierwszy pierwszy jezeli chodzi o technologie wykonia.

jezeli intel wypusci tanie wersje jednordzeniowych celeronow, p4 w tej techonologii powinny

na dobrym chlodzeniu chodzic w przedziale 4.5-5 a to juz daje dosyc zeby sie zrownac i wyprzedzic

amd 0.09. oczywiscie po wejsciu tej technologii do fabryk amd sytuacja sie wyrowna ale ....

miesiace w inforamtyce to lata w innych dziedzinach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam presscota tego co w podpisie, noi niestety musze powiedzieć że prawie każe "dmuchawe" chłodzenie jest źle skonstruowane. Zarówno intela i freezera :blink: stwierziłem to, bo radiator za mało dociska na rdzeń. NA początku po zamontowniach freezara miałem 44*C w idle i sie cieszyłem że mam taka *C na intelu, a teraz ?? Wystarczyło że pogrzabałem, nóżki radiatora wygiąłęm tak żę radiator dociska max do rdzenia.

 

Efekt ?? 30*C w idle na 3800Mhz.............także tyle jeśli chodzi o temperatury

Edytowane przez quartzXXI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wdając się w dywagacje ideologiczne, pragnę zauważyć ze nie technologia wykonania stanowi o wyższości jednego nad drugim tylko architektura,

po drugie proces technologiczny 0.65 mikrona jest zyskiem tylko i wyłącznie dla producenta bo na jednym wafelku zmieści więcej rdzeni za jednym razem,

po trzecie jak na tak epokowe wydarzenie zdaniem niektórych zmiana procesu technologicznego ne przyniosła olbrzymiego wzrostu wydajności ani znaczącego spadku wydzielanego ciepła, wszelkie zmiany poczyniono w architekturze i częstotliwość FSB i z tąd przyrost mocy

co więcej nowe dwurdzeniowce są juz zbudowane w oparciu o dwa osobne kawałki krzemu co również przynosi zysk producentowi bo na bazie tych samych rdzeni można budować jedno jak i dwu rdzeniowe procesory

 

Intel robi co chce żeby było dla niego taniej, nie konieczni w interesie klienta (bo ceny nie spadają) a wszyscy no prawie wszyscy się cieszą, to się nazywa manipulacja i siła marketingu :lol2:

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mylisz sie lancer jezeli dla ciebie ten proc to jedynie 2x2mb kaszy.

to co daje mu przewage nad amd to proces 0.65 ktory intel opanowal

pierwszy przynajmniej jezeli chodzi o wypuszczenie proca ogolnie dostepnego.

co innego miec cos w labo a co innego miec kase i srodki na fab w tej technlogii.

p4 w wypadku amd byl by calkowita poraszka poniewaz nie stac by bylo tej firmy

w rywalizacji z intelem na wdrazanie nowych procesow technologicznych przed rywalem

a to jedynie ratuje p4 czyli zawsze pierwszy pierwszy jezeli chodzi o technologie wykonia.

jezeli intel wypusci tanie wersje jednordzeniowych celeronow, p4 w tej techonologii powinny

na dobrym chlodzeniu chodzic w przedziale 4.5-5 a to juz daje dosyc zeby sie zrownac i wyprzedzic

amd 0.09. oczywiscie po wejsciu tej technologii do fabryk amd sytuacja sie wyrowna ale ....

miesiace w inforamtyce to lata w innych dziedzinach.

Ale o zo hozi?

Gdzies tam kiedys ktos sie ekscytowal ze proc bedzie mial 2MB pamieci i bedzie o hoho szybszy od starszego Smithfielda. Jak sie okazalo pod tym wzgledem to g.prawda. Podobnie bylo z Prescottem 2M i tego tyczyla sie moja wypowiedz.

 

Co do tego, ze w dziedzinie procesu produkcyjnego Intel wyprzedza AMD i o tym co piszesz na poczatku to racja i zgadzam sie z tym, tylko zauwaz jak minimalnie mimo nizszego procesu technologicznego NetBurst zyskal pod wzgledem ilosci wydzielanego ciepla. To jest dramat! I nie mow nic o dobrych systemach chlodzenia, bo nie kazdy ma WC, a klasyczne systemy chlodzace maja coraz wieksze klopoty. Przykladowo tacy goscie z TechReportu nie byli w stanie przetestowac proca bo im sie przegrzewal (na def. ustawieniach!) - proc gubil juz sygnaly zegarowe! A nie kazdy ma w domu 20stopni. Sa tacy co maja po 30... To klasycznie przypomina sytuacje z PIII 1133. Z kolei ilosc procesorow na rynku ktore beda podkrecone i beda braly swoja moc z duzej ilosci MHz jakie ten uklad moze wyciagnac to ulamek procenta.

 

Zreszta nie widac by Intel mial w tej chwili wykozystac przewage posiadania niskiego procesu technologicznego. Nie daje on znaczacej przewagi procesorom w starciu z konkurencja bez o/c. Najszybszy dwurdzeniowy P4EE to 3,46GHz. Ledwie 266MHz wiecej od poprzednika. Jakby zaatakowali 4GHz to ja rozumiem... ale sie nie zdarzy w najblizszym czasie z uwagi na ograniczenia platformy ktora absorbuje max 130W. 0,13um NewCastle i ClawHammer dosyc skutecznie odpieraly ataki 0,09um Prescotta.

 

W tej chwili pokazaly sie procesory EE, ktore z zalozenia sa tymi _najlepszymi_ potrafiacymi wysoko sie krecic bo sa robione z lepszych jakosciowo i czystszych wafli krzemowych (podobnie jest z FXami, stawiam ze FX60 bedzie wyciskal okolo 3GHz na mocniejszych AC). Ciagnal one okolo 4,5GHz przy dobrych AC (raczej bardzo dobrych), seryjne dwurdzeniowce do tej granicy moga sie nawet nie zblizyc! Po 4,0-4,2GHz ciagnely wczesniejsze Smithfieldy EE. Dla reszty Pentiumow D to bylo marzenie! Podobnie bylo z P4 EE 3,72GHz. 4,3GHz _bez zmiany napiecia_ na def. chlodzeniu! Teraz pokaz ile seryjnych "normalnych" prockow po tyle robilo? Dla dwoch rdzeni pokazanie to czym sie chwali obecny EE to niewiele oznacza. Dla 1 rdzenia pewnie bedzie to osiagalne, ale nie dla kazdego.

 

Musze przyznac ze jak zobaczyem ile MHz wyciska nowa zabawka to wpadlem w entuzjazm. Analiza tego na jaki proc bedzie mnie stac i biorac pod uwage duza dysproporcje miedzy ukladami EE, a tym co robi procesor dla ludzi umie doszedlem do wniosku ze nie ma sie czym zachwycac, zwlaszcza ze w wiekszosci roznych zadan dwurdzeniowy Intel nie ma przewagi nad dwurdzeniowym AMD. Z jednym rdzeniem jest troche inaczej, ale one mnie nie interesuja.

Edytowane przez Lancer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinni przebudować swoje procesory, wrzucić im kontroler pamięci i zapomnieć o tym co jest teraz

gdyby udało im sie zrobić coś jak Athlon FX z HT i zegarami EE w technologi 65 albo mniej byłby wypas.... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na mój gust to procek jest dla ludzi którzy mają kompa do pracy a grają w niedziele od 10 do 12.00

Z tym to się akurat nie zgodze. Patrz podpis- mój P4 ustepuje X2 we wszystkim ( X2 na std. vcore- lekkie OC). Edytowane przez tomall0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ale sie nie da...

jezeli amd nie obetnie cen dualkow to seria 9 intela

dla zwyklego smiertelnika zrobiona w 0.65

bedzie ciekawa.

nie sadze ze cena przekroczy cene 820d czyli okolo 900 zl

bedzie do przelkniecia za jakis podstawowy model

tej serii do krecenia, no chyba ze ceny x2 amd obetnie

w tedy nie bedzie co sie zastanawiac co brac.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawano przeczytałem test tego procka i jak zobaczyłem jego temp i tendencje do grzania się to mnie zatkało.

Takie procki to powinni sprzedawać z jako box z chłodzeniem wodnym dobrej klasy.

Tylko się dziwię dlaczego to się tak grzeje czy jest to spowodowane tymi dwoma jajkami? Czy po prostu niedokładnością wykonania.. do tego ta technologia wykonania..

to chyba pierwszy procek wykonany w technologi 0.65 mikrona a taki nie ciekawy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie procki to powinni sprzedawać z jako box z chłodzeniem wodnym dobrej klasy.

Kto wie może kiedyś takie coś wymyślą :wink:

 

a do tego czy to pierwszy procek wykonany w technologii 0.65 mikrona to sam nie wiem, ale wydaje mi się że tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...