Skocz do zawartości
piohal

Spadający Transfer Przy Kopiowaniu Między Partycjami

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu zaznaczę że o dyskach wiem niewiele. Posiadany dysk: SAMSUNG SP1614C. Podczas kopiowania filmu 700 Mb między partycjami transfer zaczyna się od 20 Mb/s i potrafi spaść do 3 MB/s. Dlaczego tak się dzieje? Czy tylko jest to wina zdefragmentowanego dysku (aż do takiego stopnia????)

Druga sprawa, to obecny tryb transferu UDMA-5. Poczytałem trochę i wydaje mi się że jest ok. Ale czy ktoś może mi jednoznacznie powiedzieć że mój dysk mimo takiego ustawienia w Windzie działa w optymalnym transferze?

W biosie jest oznaczony jako SATA.

 

Aha właśnie się zmartwiłem. W SMART jest coś takiego

Reallocated Sector Count 11 97 97 8 OK: wartość w normie

Czyli bad sectorki?

Edytowane przez piohal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 8 realokowanych sektorów co również widać po przebiegu lini odczytu w HD tachu.. rób kopie zapasowa i oddaj dysk na gwarancje.

ale też chyba ośmiokrotnie dochodziło do realokacji. Czyli są to bad sektory logiczne. Dobrze kumam czy nie ?

(skoro logiczne to raczje nie ma czym specjalnie się martwić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie masz czym bo 3 ci zostały zapasowe a to niewiele...... pozniej juz zacza wyskakiwac bady podczas formatowania.

 

Dziwne np WD maja chyba 50 sektorów zapasowych a samsungi tylko 11 chyba najmniej z wszystkich dysków......

Edytowane przez Kwazor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma zawsze troche wiecej miejsca. Jesli pojawi sie na dysku jakis bad sector, to jest on zastepowany wlasnie tym zapasowym miejscem. Kiedys to miejsce sie konczy i zaczynaja byc problemy.

 

Ja na Twoim miejscu oddalbym dysk na gwarancji. Juz ta wartosc 8 to za duzo. Kiedys moze byc wiecej a pozniej bedzie tylko placz i zgrzytanie zebow, bo wszystkie dane przepadly. Najlepiej dzialac za wczasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma zawsze troche wiecej miejsca. Jesli pojawi sie na dysku jakis bad sector, to jest on zastepowany wlasnie tym zapasowym miejscem. Kiedys to miejsce sie konczy i zaczynaja byc problemy.

 

Ja na Twoim miejscu oddalbym dysk na gwarancji. Juz ta wartosc 8 to za duzo. Kiedys moze byc wiecej a pozniej bedzie tylko placz i zgrzytanie zebow, bo wszystkie dane przepadly. Najlepiej dzialac za wczasu.

To mnie zmartwiliście. A mi wcięło paragon od zakupu i została sama gwarancja. Uznają to?? :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie zmartwiliście. A mi wcięło paragon od zakupu i została sama gwarancja. Uznają to?? :sad:

A czemu mieliby nie uznac? Chyba wlasnie do tego jest gwarancja, nie? :wink: Poza tym, tak na zdrowy rozum: jakby nie sprzedali Ci dysku to skad mialbys gwarancje?

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj raport SMART to moze cos da sie powiedziec. Sam wykres z HD Tach niewiele mowi. Poza tym Looknij TU

 

pozdro.

A możesz looknąc na mój??? Przewodnik jest ok, ale gorzej z wnioskami :lol:

No i czy 8 realokowanych sektorów może wpływać negatywnie na transfer????

Edytowane przez piohal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz looknąc na mój??? Przewodnik jest ok, ale gorzej z wnioskami :lol:

No i czy 8 realokowanych sektorów może wpływać negatywnie na transfer????

Moge looknac, czemu nie :wink:

8 realokowanych sektorow to duzo... nawet 1 realokowany sektor to juz duzo. Ogolnie troche dziwny ten raport - Raw Read Error Rate = 2, Seek Error Rate = 0, a Hardware ECC Recovered = "od-cholery-i-troche". To sie troche nie trzyma kupy, wartosci w tych rubrykach zwykle rosna rownomiernie. Moze cos nie tak z kablem albo kontrolerem?

 

PS. Dla mnie sprzet musi dzialac IDEALNIE, nie wystarczy mi ze dysk na ktory wydalem kase bedzie sobie jakostam dzialac... dysk na ktory JA wydalem kase ma zapier...ac :wink: Chocby 1 realokowany sektor = dyskwalifikacja i wizyta w serwisie. Wez to pod uwage jak bedziesz wyciagal wnioski z powyzszej oceny. B)

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne. Parametr resetuje się po uruchomieniu ponownym komputera.

Tyle to ja wiem :) Nie wiem natomiast dlaczego ten konkretny parametr ma tak kosmiczna wartosc, podczas gdy "01" i "07" maja prawie zerowe. "C3" oznacza liczbe bledow naprawionych przez sama elektronike dysku... wiec jakie bledy sa naprawiane skoro "01" i "07" praktycznie zadnych nie zglaszaja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle to ja wiem :) Nie wiem natomiast dlaczego ten konkretny parametr ma tak kosmiczna wartosc, podczas gdy "01" i "07" maja prawie zerowe. "C3" oznacza liczbe bledow naprawionych przez sama elektronike dysku... wiec jakie bledy sa naprawiane skoro "01" i "07" praktycznie zadnych nie zglaszaja?

Tego parametru nie ma opisanego w przewodniku przeklejonym wyżej. Może wyjaśnicie o co w nim chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego parametru nie ma opisanego w przewodniku przeklejonym wyżej. Może wyjaśnicie o co w nim chodzi?

Qrde, faktycznie nie ma :blink: Trzeba bedzie dopisac.

Wlasciwie to masz juz z grubsza wyjasnione. Ten rejestr liczy bledy ktore elektronika dysku dala rade naprawic, korzystajac ze swoich algorytmow korekcji danych. Jak znajde chwile to w przewodniku napisze troche bardziej szczegolowy opis.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Well, mój sklep gdzie kupiłem radzi mi potraktować go HDD Regeneratorem. Ma to sens? Z czym to się je? Czy wiąże się z tym utrata danych?

HDD Regenerator nic nie da bo nawet nie znajdzie tych 8 sektorow. Kiedy sprobuje odczytac taki realokowany sektor, dysk nie odczyta tego uszkodzonego, tylko ten ktorym go zastapil. Przekierowanie jest automatyczne i odbywa sie bez wiedzy systemu, wiec nie ma szans zeby HDD Reg. cokolwiek tu zdzialal.

 

A co do opinii sklepu... dysk jest na gwarancji, nie? To co oni pier... ze masz sobie sam dysk naprawiac?! Dysk jest uszkodzony = serwis + wymiana. Nie ma co gadac.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD Regenerator nic nie da bo nawet nie znajdzie tych 8 sektorow. Kiedy sprobuje odczytac taki realokowany sektor, dysk nie odczyta tego uszkodzonego, tylko ten ktorym go zastapil. Przekierowanie jest automatyczne i odbywa sie bez wiedzy systemu, wiec nie ma szans zeby HDD Reg. cokolwiek tu zdzialal.

 

A co do opinii sklepu... dysk jest na gwarancji, nie? To co oni pier... ze masz sobie sam dysk naprawiac?! Dysk jest uszkodzony = serwis + wymiana. Nie ma co gadac.

 

pozdro.

A rozumiem, złapię jeszcze 3 i też zostaną przeniesione a potem jak będzie następny to wtedy dopiero go będzie widział i go może zregeneruje? Nie mam czasu czekać na nowy dysk.... :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A rozumiem, złapię jeszcze 3 i też zostaną przeniesione a potem jak będzie następny to wtedy dopiero go będzie widział i go może zregeneruje? Nie mam czasu czekać na nowy dysk.... :sad:

Trudno powiedziec. Nie wiem ile Twoj dysk ma zapasowych sektorow. Widzialem juz raporty SMART, ktore pokazywaly ponad 2000 realokowanych sektorow. Tam juz nawet BIOS zglaszal "SMART enabled but status BAD" :) Prawdopodobnie dysk nie doczeka wyczerpania puli zapasowej, wczesniej padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec. Nie wiem ile Twoj dysk ma zapasowych sektorow. Widzialem juz raporty SMART, ktore pokazywaly ponad 2000 realokowanych sektorow. Tam juz nawet BIOS zglaszal "SMART enabled but status BAD" :) Prawdopodobnie dysk nie doczeka wyczerpania puli zapasowej, wczesniej padnie.

No ze SMART wynika że 11. Chyba że źle patrzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na co patrzysz? Gdzie jest napisane ze 11?

Kulmna próg. Widzisz? Zresztą Kwazor wyżej tak twierdzi

 

A nie uważasz że jak na 11 miesięczny dysk to ma sporo przepracowane?

Edytowane przez piohal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

scazi: Przeczytałem twój howto odnośnie raportu SMART i zajrzałem do swojego. Troche się zaniepokoiłem, niby nie mam realokowanych sektorów jednak inne wartości, które powinny być w normie, nie są. Możesz spojrzeć na raport?

 

Dołączona grafika

 

 

Dysk nie jest stary, kupiony chyba w maju roku 2005. Będę wdzięczny za opinie, a autora tematu przepraszam, za wcianie się do rozmowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

scazi: Przeczytałem twój howto odnośnie raportu SMART i zajrzałem do swojego. Troche się zaniepokoiłem, niby nie mam realokowanych sektorów jednak inne wartości, które powinny być w normie, nie są. Możesz spojrzeć na raport?

 

Dołączona grafika

 

 

Dysk nie jest stary, kupiony chyba w maju roku 2005. Będę wdzięczny za opinie, a autora tematu przepraszam, za wcianie się do rozmowy :)

01 i 07 są chyba za wysoko jak na dysk z maja 2005. Dobrze mówię scazi? A swoją drogą jaka jest gwarancja że w sklepie dostaję dysk nowy a nie jakiś serwisowany??? Ja miałem już go wciśniętego w budę i w sumie to mogli mi dać najgorszy badziew

 

A prócz tego jako autor wątku zadam 2 pytania:

 

Czy O/C wpływa na SATA negatywnie nawet jak jest zablokowane AGP/PCI?

Co w końcu może być przyczyną moich niskisch transferów między partycjami ? (jaki powinien być optymalny transfer?)

Edytowane przez piohal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danrok

Trudno powiedziec czy cos jest nie tak. Pare osob na forum zauwazylo, ze nowe dyski Seagate i Samsung nie wiadomo czemu maja takie spaprane odczyty. Nie ma zadnych objawow uszkodzenia, zadnych znikajacych plikow, przyciec, zwiech systemu itp, a jednak raport SMART wyglada tak jakby dysk mial ze 3 lata. Niestety nikt jeszcze nie wymyslil czemu tak sie dzieje. Najpopularniejsze teorie to:

1. dysk musi sie "dotrzec"

2. producent stwierdzil ze lepszym rozwiazaniem jest dysk bardzo szybki robiacy troche bledow przy odczycie, niz dysk sporo wolniejszy ale za to "bezbledny". To troche jak z pisaniem na klawiaturze - lepiej jest napisac 100 slow na minute i poprawic 5 literowek, niz napisac bezblednie 50 slow na minute.

Cokolwiek jest przyczyna tych dziwnych odczytow, nie martwilbym sie dopuki dysk nie zacznie zdradzac objawow ze faktycznie cos jest nie tak. Bledy rejestrowane w "01", "07" i "C3" to bledy na ktore ostatecznie mozna sobie pozwolic bo nie groza uszkodzieniem danych.

 

PS. Nie jestem jedynym autorem tego poradnika :wink:

 

@piohal

 

Na to ze dostaniesz nowy dysk nie masz zadnej gwarancji, ale mozesz to sprawdzic jak juz go dostaniesz. Raport SMART, rejestr "09 - Power On Time Count" - stad dowiesz sie ile dysk ma "najechane". Nowy powiniej miec najwyzej kilka godzin. Jesli bedzie wiecej to trzeba sie przejsc do serwisu i "grzecznie ale stanowczo" wyjasnic panom ze wala to sobie moga robic z kogos innego :wink:

 

OC wplywa pozytywnie tylko na szybkosc, stabilnosc i niezawodnosc leca na leb.

Miedzy partycjami umieszczonymi na tym samym dysku nie masz szans wyciagnac transferow nawet zblizonych do tych wyciaganych z kopiowania pomiedzy dwona dyskami. Nie musze chyba tlumaczyc dlaczego tak sie dzieje. Ja u siebie przy kopiowaniu pomiedzy dwoma dyskami podpietymi na ta sama tasme wyciagam transfery rzedu 35 - 40 MB/s. Pomiedzy dwoma partycjami na tym samym dysku szybkosc waha sie miedzy 8 a 10 MB/s, nigdy nie przekracza 15 MB/s. To normalne. Nie wiem czemu u Ciebie spada az do 3 MB/s, moze faktycznie przez te badsectory. Duza role odgrywa tutaj rowniez fragmentacja systemu plikow.

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@danrok

Trudno powiedziec czy cos jest nie tak. Pare osob na forum zauwazylo, ze nowe dyski Seagate i Samsung nie wiadomo czemu maja takie spaprane odczyty. Nie ma zadnych objawow uszkodzenia, zadnych znikajacych plikow, przyciec, zwiech systemu itp, a jednak raport SMART wyglada tak jakby dysk mial ze 3 lata. Niestety nikt jeszcze nie wymyslil czemu tak sie dzieje. Najpopularniejsze teorie to:

1. dysk musi sie "dotrzec"

2. producent stwierdzil ze lepszym rozwiazaniem jest dysk bardzo szybki robiacy troche bledow przy odczycie, niz dysk sporo wolniejszy ale za to "bezbledny". To troche jak z pisaniem na klawiaturze - lepiej jest napisac 100 slow na minute i poprawic 5 literowek, niz napisac bezblednie 50 slow na minute.

Cokolwiek jest przyczyna tych dziwnych odczytow, nie martwilbym sie dopuki dysk nie zacznie zdradzac objawow ze faktycznie cos jest nie tak. Bledy rejestrowane w "01", "07" i "C3" to bledy na ktore ostatecznie mozna sobie pozwolic bo nie groza uszkodzieniem danych.

 

PS. Nie jestem jedynym autorem tego poradnika :wink:

 

@piohal

 

Na to ze dostaniesz nowy dysk nie masz zadnej gwarancji, ale mozesz to sprawdzic jak juz go dostaniesz. Raport SMART, rejestr "09 - Power On Time Count" - stad dowiesz sie ile dysk ma "najechane". Nowy powiniej miec najwyzej kilka godzin. Jesli bedzie wiecej to trzeba sie przejsc do serwisu i "grzecznie ale stanowczo" wyjasnic panom ze wala to sobie moga robic z kogos innego :wink:

 

OC wplywa pozytywnie tylko na szybkosc, stabilnosc i niezawodnosc leca na leb.

Miedzy partycjami umieszczonymi na tym samym dysku nie masz szans wyciagnac transferow nawet zblizonych do tych wyciaganych z kopiowania pomiedzy dwona dyskami. Nie musze chyba tlumaczyc dlaczego tak sie dzieje. Ja u siebie przy kopiowaniu pomiedzy dwoma dyskami podpietymi na ta sama tasme wyciagam transfery rzedu 35 - 40 MB/s. Pomiedzy dwoma partycjami na tym samym dysku szybkosc waha sie miedzy 8 a 10 MB/s, nigdy nie przekracza 15 MB/s. To normalne. Nie wiem czemu u Ciebie spada az do 3 MB/s, moze faktycznie przez te badsectory. Duza role odgrywa tutaj rowniez fragmentacja systemu plikow.

 

pozdro.

Jakie masz dyski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...