Skocz do zawartości
karol-s

Wybór Cichego Dysku Pata - Potrzebne Wasze Opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chcę zmienić najgłośniejszy element w miom kompie czyli HDD.

Obecnie posiadam WD 80JB (7200obr/min 8 MB cache) jestem bardzo zadowolony z jego wydajności i pojemności niestety szum jaki powoduje strasznie mi przeszkadza (potrafi zagłuszyć 9 wiartaków @7V wewnątrz kompa) :( Próbowałem go wyciszyć różnymi sposobami niestety słychać szum/świst wirójących talerzy :(

 

Dysk będzie działał ze sprzętem z podpisu czyli wybór ogranicza się do dysku z interface-m PATA(nie interesują mnie dyski SATA i SATAII).

 

Moje wymagania:

- Dysk MUSI być CICHY !!!

- Pojemność od 80 GB w górę (obecny dysk 80GB wystarcza mi ale mogę kupić większy - inwestycja na przyszłość ;) )

- 7200obr/min (wydajność też sie liczy - nowy hdd powinien przynajmniej dorównywać staremu WD 80JB)

- 8MB cache (często pracuje z małymi plikami)

 

Jeżeli możecie to opiszcie tu kilka modeli (nie bardzo orientuję się w nowym sprzęcie :( )

 

Z góry dziękuje za pomoc!

 

Pozdrawiam Karol-S !

Edytowane przez karol-s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu Twoich wymagań muszę stwierdzić, że jest to post typu: "dajcie mi dysk taki sam jaki mam tylko cichy".

Po co Ci 8MB cache'u skoro sam napisałeś, że w więksości pracujesz z małymi plikami? Dlaczego się tak upierasz na 7200 rpm? Wiele dysków 5400 rpm jest szybszych niż 7200 rpm, a z drugiej strony większe obroty to większy hałas - to nieuniknione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego się tak upierasz na 7200 rpm? Wiele dysków 5400 rpm jest szybszych niż 7200 rpm, a z drugiej strony większe obroty to większy hałas - to nieuniknione.

wytlumacz mi jakim cudem 5400 jest szybszy od 7200,

 

WD Raptor ma 10k obr/ min

dyski SCSI nawet 15k obr/min

 

wiec czegos nie rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa, co Wy myślicie, że wiedzę się tylko z internetu bierze? Mówię o moich właśnych doświadczeniach a nie jakicghś testach na www.bajerykomputery.pl Testowałem kilka dysków i wyszło mi w kilku przypadkach że dyski 5400rpm były szybsze od 7200rpm. Na przykład nieźle w ogólnych testach wypadł WD800LB a z kolei najcieńszy dysk jakio miałem z kategorii 7200rpm to IBM IB35L040AVVA07.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój był bardzo cichy i w miarę chłodny(kiedyś). Ale ostatnio potrafił rozgrzać się bez powodu do 45 stopni i poszedł na gwarancję.

Barracuda po przekopiowaniu ok 60GB danych miała 30 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa, co Wy myślicie, że wiedzę się tylko z internetu bierze? Mówię o moich właśnych doświadczeniach a nie jakicghś testach na (...)

Ktore dyski 5400 rpm o zblizonych pojemnosciach byly wolniejsze od swoich odpowienikow z 7200 obr/min ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakich odpowiednikach Ty mówisz? napisałem na samym początku że niektóre dyski 7200rpm są wolniejsze od 5400rpm. Nic nie widzę o jakichś odpowiednikach. A poza tym wymieniłem Ci już dwa dyski z tych które akurat jeszcze pamietam że były szybkie i odpowiednio wolne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakich odpowiednikach Ty mówisz? napisałem na samym początku że niektóre dyski 7200rpm są wolniejsze od 5400rpm. Nic nie widzę o jakichś odpowiednikach. A poza tym wymieniłem Ci już dwa dyski z tych które akurat jeszcze pamietam że były szybkie i odpowiednio wolne.

O odpowiednickach jesli chodzi o pojemnosc. Proste. Bo oszczedz mi porownania predkosci dysku Seagate Barracuda 5400.1 40GB (5400 rpm) z Seagatem Medalist Pro 4.3GB (7200 rpm), wiadomo, ze szybsza jest Baraka ze wzgledu na gestosc zapisu. Te 2 dyski co podales, mianowicie WD800LB i IBM to dyski 7200 rpm. Wiec twierdzisz, ze niektore 5400 sa szybsze od 7200 a ja Cie prosze, wskaz mi konkretne modele podobne pod wzgledem pojemnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze. Nie jestem dzieckiem i wiem co to znaczy odpowioednik. Niestety chyba nie domyśliłeś się o co mi chodzi - ja nie robię porównania dwóch tych samych dysków - to nie testy. ja zauważyłem że niektóre dyski 7200Rpm są wolniejsze od dysków 5400rpm. Poza tym te dyski o których wspominałem to 40GBi 80GB. Mylisz się. Nie tylko gęstość zapisu odgrywa tutaj rolę. Poza tym sam przyznałęś mi rację, że dysk 7200 potrafi byc wolniejszy od 5400.

Edytowane przez Excray

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym sam przyznałęś mi rację, że dysk 7200 potrafi byc wolniejszy od 5400.

LOL. Owszem, jesli jeden zostal wyprodukowany i byl nowoscia w 1998 roku a drugi w 2001.

 

Przypomnie Ci cytacik:

 

Mówię o moich właśnych doświadczeniach a nie jakicghś testach na www.bajerykomputery.pl Testowałem kilka dysków i wyszło mi w kilku przypadkach że dyski 5400rpm były szybsze od 7200rpm.

OK. To ktore dyski testowales i w jakich przypadkach wyszlo Ci, ze dysk z 5400 rpm byl szybszy od dysku 7200 rpm ?, tylko prosze o kilka przypadkow, jak sam napisales.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa te dyski maja 7200 rpm :blink:, bo w przypadku IBM sam tak napisales, a i jeszcze jedno, co to za dysk ten IBM, na stronie IBM< Hitachi i google nie ma takiego modelu

Edytowane przez Soldier666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD 800JB na 100% jest 7200obr/min i do tego 8MB cache (taki model aktualnie mam w kompie)

 

Temperatura dla mnie to nie problem :D , dysk leży w kieszeni wyłożonej od wewnątrz gąbką/pianką i ma nawiew z trzech wiatraczków 40mm @7V (po trwającym około 2h zgrywaniu materiału z kamery cyfrowej dysk osągną max. temp. 40C :D to chyba nieźle ?? --- teraz komp chodzi około 40min i dysk ma niespełna 35C ).

 

Zdecydowanie nie interesują mnie dyski 5400obr/min bo to tak jakbym z 3-letniego Mercedesa przesiadł się do nowgo Poloneza...

 

Kolejny argument przemawiający za kupnem dysku 7200obr/min i 8MB cache jest cena niewiele wyższa od konstrukcji 5400obr/min.

 

Przeczytałem dyskusję o 7200.9 i samsungach ale nie znalazłem tam jednoznacznej odpwiedzi któy z dysków jest cichszy - uważam, że różnica wydajności jest niewielka pomiędzy tymi dyskami...

 

Poza tym trzeba powiedzieć, że dysk który akualnie posiadam jest całkiem szybki (jak go kupowałem był w czołówce :D ) i był dużo cichszy niż stary Quantum i reszta mojego kompa ale od tamtego czasu wiele się zmieniło i w moim kompie i w dziedzinie HDD.

 

Na koniec mam jeszcze jedno pytanie:

Czy dyski dwu-talerzowe są głośniejsze od jedno-talerzowych???

 

Pozdrawiam Karol-S

 

PS. Jeżeli to możliwe podajcie jakiś konkretne modele dysków (ewentualnie rodziny dysków) CICHYCH oczywiście :) !!

Edytowane przez karol-s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe bo ja mam. Poza tym WD jest 5400 a nie 7200.

skad ty bierzesz te informacje ?? :D

WD800JB ma 7200 ....

 

Przeczytałem dyskusję o 7200.9 i samsungach ale nie znalazłem tam jednoznacznej odpwiedzi któy z dysków jest cichszy - uważam, że różnica wydajności jest niewielka pomiędzy tymi dyskami...

 

Na koniec mam jeszcze jedno pytanie:

Czy dyski dwu-talerzowe są głośniejsze od jedno-talerzowych???

http://www.silentpcreview.com/article291-page3.html

http://www.silentpcreview.com/article258-page3.html

 

podawalem juz link do tej strony , moglbys zajrzec , ewidentnie widac ktore dyski sa najcichsze ....

w kolejnosci od najcichszego:

barracuda IV , Samsung P120 , Samsung P80 , Hitachi Deskstar 7K80 , Barracuda 7200.9 ...

mniej wiecej tak to wyglada ...

 

dwutalerzowe sa glosniejsze generalnie ...

Edytowane przez HaL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.silentpcreview.com/article291-page3.html

http://www.silentpcreview.com/article258-page3.html

 

podawalem juz link do tej strony , moglbys zajrzec , ewidentnie widac ktore dyski sa najcichsze ....

w kolejnosci od najcichszego:

barracuda IV , Samsung P120 , Samsung P80 , Hitachi Deskstar 7K80 , Barracuda 7200.9 ...

mniej wiecej tak to wyglada ...

 

dwutalerzowe sa glosniejsze generalnie ...

 

Cóż na stronke zaglądałem ale jak widać mało skutecznie :oops:

 

Testowana wersja (na str. którą podałeś) to Samsung P120 200GB (dwa talerze po 125GB) cena: 345zł. Czy wersja 120GB będzie jeszce cichsza(powinna być na jednym talerzu)cena: 285zł??? Kuszącą ofertą jest też Seagate 7200.9 160GB ponieważ kosztuje 300zł czyli o 15zł więcej niż P120 120GB...

 

Stały dylemat...ciszej czy wydajniej i przy tym o większej pojemności...

 

 

Pozdro Karol-S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Samsunga pownieneś dostac na silniku Nidec, bo inaczej nie będzie taki cichy a czy dostaniesz to już nie jest takie pewne. Ktoś na forum pisał że najnowsza seria jest już głośniejsza.

Gdzie odczytuje się rodzaj silnika? (najlepiej programowo)

 

Może to VT10 oznacza typ silnika ?

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem juz 2 samsunga na silniku JVC i nie sa glosne wcale leciutenki swist słychac z 40cm i jest on do pominiecia co innego z niewyważeniem talezy 1 samsung którego mialem bardzie sie "rzucał" i ale był szybszy o 5mb/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...