Skocz do zawartości
Sebastian_T

Dobrze Kombinuję? - Wc I Akwarium (znowu ;-) )

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie,

 

przeszukałem (mam nadzieję, że uważnie) forum, spotkałem się z paroma postami na ten temat, ale mimo wszystko nie rozwiązały moich konkretnych wątpliwości.

 

Fakty:

1. Komputer na AMD XP 2500+, 1 giga RAM, ATI Radeon 9800, 2 HDD, 3 napędy optyczne. Wiatrak na procku, na chipsecie, wiatrak na płytce "dual power" (czy jak tam się nazywa ten układ gigabyte'a), wiatrak na grafice i 2 wiatraki na obudowie (+, oczywiście, wentylator zasilacza). Grzeje się mocno, odkąd założyłem Radeona (temp przy zamkniętej obudowie dochodzi do 70-80 stopni). PC chodzi całą dobę bez przerwy (w tej chwili otwarty z wentylatorem biurkowym dmuchającym w bebechy...).

2. Obok komputera (w odległości 1 m) stoi akwarium 375 litrów z sumpem (zbiornik dodatkowy z filtrami i pozostałymi bebechami typu grzałki, pompy cyrkulacyjne itp.) 120 litrów (łącznie około 400 litrów wody, krążącej z wydajnością około 1000 l/h). Temperatura wody w akwa 26-28 stopni (z tym, że woda jest codziennie podmieniana automatem - około 5% dziennie, co w czasie podmiany obniża temperaturę wody w akwa do 23-25 stopni, zależnie od pory roku).

 

Pomysł:

Pompka inline (jaka moc?), bloki na CPU i GPU, chłodnica pasywna zanurzona w sumpie (tym zbiorniku dodatkowym przy akwa).

 

Wymóg - chłodnica nie może być miedziana, bo miedź mi zabije rybki...

 

No właśnie, i tu przechodzimy do meritum. Czy jest sens kombinować w ten sposób? Myślę, że przy takiej ilości wody akwa mi się nie nagrzeje za bardzo (temperatura H2O nie powinna przekroczyć 30 stopni), komputer jednak się schłodzi. Codzienne podmiany wody w akwa pozwolą obniżyć temperaturę wody, gdy podniesie się za bardzo (tu ew. jest pole do manewru, w razie zaobserwowania zbyt szybkiego wzrostu temp wody mogę ustawić podmiany na częstsze i krótsze, co również obniży temperaturę - zimna dolewana woda leci do sumpa, więc schładzałaby natychmiast WC).

Dobrze myślę?

Drugi problem - z czego dać chłodnicę, żeby była neutralna , ale żeby jednocześnie dobrze oddawała ciepło? (obieg "komputerowy" byłby zamknięty, więc chłodnica musiałaby być szczelna - ze względu na dobro rybek; ideałem byłoby tworzywo sztuczne, ale takie nie odda odpowiedniej ilości ciepła... chyba żeby?... dać spiralę z kilku metrów cienkiego wężyka?). Wymiary chłodnicy nie powinny przekraczać 10x10x20 cm, z możliwie prostą i "luźną" konstrukcją (żeby łatwo czyścić ewentualne glony na powierzchni chłodnicy).

 

Do tego jeszcze by się przydało jakieś chłodzenie zasilacza, bo mi huczy za mocno (ale to sobie dodatkowo poprzeglądam forum, bo i tak muszę wymienić raczej zasilacz, nominalne 400W przestaje mi starczać - no, chyba że po odłączeniu wiatraczków z CPU, GPU i obudowy wystarczy mi tej mocy...)...

 

Czy ten mój pomysł ma sens? (jeśli tak, zacznę zastanawiać się nad realizacją, bo hałas i temperatura zaczynają mnie wkurzać - komp podgrzewa mi w sezonie zimowym pokój tak, że kaloryfer mam zakręcony i w pokoju 24 stopnie...)

 

Pozdrawiam,

Sebastian_T

Edytowane przez Sebastian_T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witojcie,

 

przeszukałem (mam nadzieję, że uważnie) forum, spotkałem się z paroma postami na ten temat, ale mimo wszystko nie rozwiązały moich konkretnych wątpliwości.

 

Fakty:

1. Komputer na AMD XP 2500+, 1 giga RAM, ATI Radeon 9800, 2 HDD, 3 napędy optyczne. Wiatrak na procku, na chipsecie, wiatrak na płytce "dual power" (czy jak tam się nazywa ten układ gigabyte'a), wiatrak na grafice i 2 wiatraki na obudowie (+, oczywiście, wentylator zasilacza). Grzeje się mocno, odkąd założyłem Radeona (temp przy zamkniętej obudowie dochodzi do 70-80 stopni). PC chodzi całą dobę bez przerwy (w tej chwili otwarty z wentylatorem biurkowym dmuchającym w bebechy...).

2. Obok komputera (w odległości 1 m) stoi akwarium 375 litrów z sumpem (zbiornik dodatkowy z filtrami i pozostałymi bebechami typu grzałki, pompy cyrkulacyjne itp.) 120 litrów (łącznie około 400 litrów wody, krążącej z wydajnością około 1000 l/h). Temperatura wody w akwa 26-28 stopni (z tym, że woda jest codziennie podmieniana automatem - około 5% dziennie, co w czasie podmiany obniża temperaturę wody w akwa do 23-25 stopni, zależnie od pory roku).

 

Pomysł:

Pompka inline (jaka moc?), bloki na CPU i GPU, chłodnica pasywna zanurzona w sumpie (tym zbiorniku dodatkowym przy akwa).

 

Wymóg - chłodnica nie może być miedziana, bo miedź mi zabije rybki...

 

No właśnie, i tu przechodzimy do meritum. Czy jest sens kombinować w ten sposób? Myślę, że przy takiej ilości wody akwa mi się nie nagrzeje za bardzo (temperatura H2O nie powinna przekroczyć 30 stopni), komputer jednak się schłodzi. Codzienne podmiany wody w akwa pozwolą obniżyć temperaturę wody, gdy podniesie się za bardzo (tu ew. jest pole do manewru, w razie zaobserwowania zbyt szybkiego wzrostu temp wody mogę ustawić podmiany na częstsze i krótsze, co również obniży temperaturę - zimna dolewana woda leci do sumpa, więc schładzałaby natychmiast WC).

Dobrze myślę?

Drugi problem - z czego dać chłodnicę, żeby była neutralna , ale żeby jednocześnie dobrze oddawała ciepło? (obieg "komputerowy" byłby zamknięty, więc chłodnica musiałaby być szczelna - ze względu na dobro rybek; ideałem byłoby tworzywo sztuczne, ale takie nie odda odpowiedniej ilości ciepła... chyba żeby?... dać spiralę z kilku metrów cienkiego wężyka?). Wymiary chłodnicy nie powinny przekraczać 10x10x20 cm, z możliwie prostą i "luźną" konstrukcją (żeby łatwo czyścić ewentualne glony na powierzchni chłodnicy).

 

Do tego jeszcze by się przydało jakieś chłodzenie zasilacza, bo mi huczy za mocno (ale to sobie dodatkowo poprzeglądam forum, bo i tak muszę wymienić raczej zasilacz, nominalne 400W przestaje mi starczać - no, chyba że po odłączeniu wiatraczków z CPU, GPU i obudowy wystarczy mi tej mocy...)...

 

Czy ten mój pomysł ma sens? (jeśli tak, zacznę zastanawiać się nad realizacją, bo hałas i temperatura zaczynają mnie wkurzać - komp podgrzewa mi w sezonie zimowym pokój tak, że kaloryfer mam zakręcony i w pokoju 24 stopnie...)

 

Pozdrawiam,

Sebastian_T

powiem ci ze ciakwy pomysł, szczegolnie ze wentyle znikaja - nie ma hałasu. Moze to wypalic, ale nie wiem czy to zadziała, w sumie musiałbym to sprawdzic, ale nie mam czasu. Ja bym w to wszedł ;)

 

bloki - cos z forum, to raz. (np. kyniek, czy misiu - mozesz nawet trzy na cpu gpu nb)

pompa - hydor, atman modowany na inline, to dwa

chłodnica - aluminum? (nie wiem czy ci sie nada, skoro miedz nie...) to trzy.

 

pozdraiwam

kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehehe ogrzewanie akwarium kompem :lol2: , tego chyba jeszcze nie było :wink: chociaż przy taki wielkim akwarim mogło by to zdać egzamin

jako " chłodnice" można by zastosowac rurke miedziana chlodniczą zwiniętom w spirale np 10mm średnicy, a miedz raczej nie zabije suma , wkocu kadzie do ważenia piwa robia z miedzi i ludzie żyja :wink: , jak jednak boisz się miedzi kup sobie płytowy wymiennik ciepła ze stali nierdzwenej :) ( na allegro cena ok 240 zyli) , jak coś wykombinujesz daj foty , chetnie to zobacze

a jaki gatunek suma ??

Edytowane przez rhezuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehehe ogrzewanie akwarium kompem :lol2: , tego chyba jeszcze nie było :wink: chociaż przy taki wielkim akwarim mogło by to zdać egzamin

jako " chłodnice" można by zastosowac rurke miedziana chlodniczą zwiniętom w spirale np 10mm średnicy, a miedz raczej nie zabije suma , wkocu kadzie do ważenia piwa robia z miedzi i ludzie żyja :wink: , jak jednak boisz się miedzi kup sobie płytowy wymiennik ciepła ze stali nierdzwenej :) ( na allegro cena ok 240 zyli) , jak coś wykombinujesz daj foty , chetnie to zobacze

a jaki gatunek suma ??

cooooooooo..........?! jaki sum? sump............ hihi ;) :rolleyes:

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehehe ogrzewanie akwarium kompem :lol2: , tego chyba jeszcze nie było :wink: chociaż przy taki wielkim akwarim mogło by to zdać egzamin

jako " chłodnice" można by zastosowac rurke miedziana chlodniczą zwiniętom w spirale np 10mm średnicy, a miedz raczej nie zabije suma , wkocu kadzie do ważenia piwa robia z miedzi i ludzie żyja :wink: , jak jednak boisz się miedzi kup sobie płytowy wymiennik ciepła ze stali nierdzwenej :) ( na allegro cena ok 240 zyli) , jak coś wykombinujesz daj foty , chetnie to zobacze

a jaki gatunek suma ??

Nie, nie, nie suma (w akwarium mam rybki z jeziora Malawi) ;-) SUMP, to w akwarystycznym slangu cos jak "zbiornik wyrównawczy" ;-) (schematyczna ilustracja całości w załączniku, ilustracja nie zachowuje skali, ale góra ma 375 l, dół ma ok. 120 l, jeśli odliczyć skały w górnym akwa, to mam około 400 litrów wody do przyjęcia ciepła z kompa; na opisy w schemacie nie patrzcie, to było robione przy planowaniu automatycznego dopływu-odpływu, z elektrozaworami). Generalnie chodzi mi o to, żeby "chłodnicę" zanurzyć w jednej z komór tego dolnego zbiornika (gdzie są grzałki, filtry itp.). Miedź generalnie przy zamkniętym obiegu nie jest polecana (rośnie stężenie)...

 

post-129552-1136298171_thumb.jpg

 

Widzę dodatkowe korzyści - mniej prądu grzałki zjedzą, komp i tak chodzi cały czas, grzałki mogą uruchamiać się awaryjnie;-)

 

Dobra, to muszę się rozejrzeć lepiej teraz nad chłodnicą... A są jakieś np. takie "sprężyny" z rurek stalowych? Albo coś w tym stylu? Co jeszcze dobrze przewodzi ciepło i jest neutralne dla wody?

 

Oczywiście, jak wypracuję całość, fotki się pojawią, acz znając mojego pecha, jak się za to zabiorę, akurat mi zabraknie czasu ;-) (kurcze, praca przeszkadza człowiekowi w jego hobby ;-) )

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o z tym sump to nie wiedziałem , choć przez 10 lat miałem akwarium , ale mniejsze bo 90l , zwykła stal ci zardzewiej ,szukaj czegoś nierdzewnego , może z aluminium , popytaj w sklepach hydralicznych czy maja coś co by sie nadało

Edytowane przez rhezuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze by tak sprobowac bez chlodnicy?, wkoncu akwarium duze, woda sie wymienia co jakis czas, moze by sie dalo?, a jak nie to dokupisz cos do chlodzenia cieczy

po pierwsze pisał na czym polega zmiana w akwarium u niego ;) a wtedy chyba nie trzeba spuszzczac i dolewac. Po 2 jakos mi sie nie woidza golny na blokach pod srodka ;) ale czemu nie :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze pisał na czym polega zmiana w akwarium u niego ;) a wtedy chyba nie trzeba spuszzczac i dolewac. Po 2 jakos mi sie nie woidza golny na blokach pod srodka ;) ale czemu nie :rolleyes:

 

Czy ja cos pisalem o spuszczaniu?, widze co napisal, ze automat podmienia mu srednio 5% wody na dzien co jednak moze zmienic, dlatego pomyslalem sobie, ze skoro ma tak duze akwarium, do tego dochodzi wymiana wody (nie calej, zebys mnie znowu zle nie rozumial, tylko tych 5%, a co za tym idzie temperatura wody spada, zreszta tak napisal autor topicu) wiec mozliwe, ze uklad dalby rade bez specjalnej dodatkowej chlodnicy, ja bym proponowal dac jednak rybki na jakis czas do innego akwarium i potestowac, jesli sie okaze, ze woda jednak za bardzo sie podgrzewa, zawsze mozna dokupic jakas chlodnice, napewno cos sie znajdzie spelniajace wymagania

 

A co do tych glonów to chyba nie do mnie? Ja nic o nich nie wspominalem wczesniej.

 

Druga sprawa to co jest w tej wodzie (znaczy czy jest to sama woda, czy tez moze jakies srodki - ja sie nie znam na akwarium nigdy nie mialem dlatego pytam, ale to ma chyba jednak jakies znaczenie dla blokow)

 

Taki mały OT:

Kszonek robisz cos po za forum czasem? Nie zebym sie czepial, ale chyba ci sie szybko klawa zuzywa :)

Edytowane przez Garfield^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze by tak sprobowac bez chlodnicy?, wkoncu akwarium duze, woda sie wymienia co jakis czas, moze by sie dalo?, a jak nie to dokupisz cos do chlodzenia cieczy

Wolałbym wody z akwa nie wpuszczać do rurek WC - dużo świństw w niej pływa (rybki swoje produkują) i mimo filtrów sporo jednak się osadza, dlatego wolałbym obieg zamknięty do kompa (rurki akwariowe muszę regularnie czyścić, bo mi się zapychają "mułem" co jakiś czas).

 

Rozmawiałem przed chwilą z producentem (?) wymienników do samochodów (znalazłem na allegro). Ma oszacowac koszt zrobienia "radiatorka" ze stali nierdzewnej, 4 pudełka o wymiarach 10x10 cm i grubości 1 cm, ustawionych w odstępie 1 cm obok siebie, woda z akwa by opływała całość, chłodząc zawartość w środku (rysunek poniżej, przepraszam, że tak wygląda, na szybko w paint'cie maznąłem, czerwone to dopływ ogrzanej wody z kompa, niebieskie to wypływ chłodnej do kompa)

 

post-129552-1136304891_thumb.jpg

 

Co do pytania Kiszonka - grzałki w akwa mam trzy, łączna moc to 250 W (tyle się okazało potrzebne, żeby utrzymać temperaturę wody w okolicach 28 stopni), więc chyba problem przegrzania wody odpada (najwyżej się grzałki nie włączą). A zawsze, jakby co, mogę uruchamiać podmianę poza standardowyi porami wymiany, wtedy leci zimna kranówa, normalnie schładzając w czasie tych ~2 godzina na dobę wodę w akwa o 5 stopni.

 

Jak to teraz widzicie?

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Parówkowy_Skrytożerca

czesc,

 

jesli są to endemiczne gatunki z Malawi to prosiłbym o zdjęcia :) tak z ciekawości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrzaniem wody nie ma sie co przejmowac - co zreszta widac po porownaniu do mocy grzalek. Niekrecone to taki barton 2.5+ i radek 9800 maja razem za 100W (jak dobrze) pod obciazeniem.

A co do wymiennika ciepla to pomysl z duza iloscia cienkiego weza (moze laczonego rownolegla dla zmniejszenia oporu) pozwijanego w jakies spirale dalaby wystarczajacy efekt. Jesli tak to szkoda zabawy w kosztowne metalowe wymienniki, malowanie itd.

Apropos aluminium czy miedzi w zestawieniu z beczkami od piwa np, to alu jest tam pokryte cienka warstwa jakiegos materialu (lakieru?), jakas zywica czy cos takiego, w kazdym razie mozna to cos zarysowac i dobrac sie do czystego metalu - wiec aluminium nie ma tam bezposredniego kontaktu z piwem.

 

Co do pytania Kiszonka - grzałki w akwa mam trzy, łączna moc to 250 W (tyle się okazało potrzebne, żeby utrzymać temperaturę wody w okolicach 28 stopni), więc chyba problem przegrzania wody odpada (najwyżej się grzałki nie włączą). A zawsze, jakby co, mogę uruchamiać podmianę poza standardowyi porami wymiany, wtedy leci zimna kranówa, normalnie schładzając w czasie tych ~2 godzina na dobę wodę w akwa o 5 stopni.

Sebastian

:lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym wody z akwa nie wpuszczać do rurek WC - dużo świństw w niej pływa (rybki swoje produkują) i mimo filtrów sporo jednak się osadza, dlatego wolałbym obieg zamknięty do kompa (rurki akwariowe muszę regularnie czyścić, bo mi się zapychają "mułem" co jakiś czas).

 

Rozmawiałem przed chwilą z producentem (?) wymienników do samochodów (znalazłem na allegro). Ma oszacowac koszt zrobienia "radiatorka" ze stali nierdzewnej, 4 pudełka o wymiarach 10x10 cm i grubości 1 cm, ustawionych w odstępie 1 cm obok siebie, woda z akwa by opływała całość, chłodząc zawartość w środku (rysunek poniżej, przepraszam, że tak wygląda, na szybko w paint'cie maznąłem, czerwone to dopływ ogrzanej wody z kompa, niebieskie to wypływ chłodnej do kompa)

 

Co do pytania Kiszonka - grzałki w akwa mam trzy, łączna moc to 250 W (tyle się okazało potrzebne, żeby utrzymać temperaturę wody w okolicach 28 stopni), więc chyba problem przegrzania wody odpada (najwyżej się grzałki nie włączą). A zawsze, jakby co, mogę uruchamiać podmianę poza standardowyi porami wymiany, wtedy leci zimna kranówa, normalnie schładzając w czasie tych ~2 godzina na dobę wodę w akwa o 5 stopni.

 

Jak to teraz widzicie?

 

Pozdrawiam,

Sebastian

1 imo bezs esnu - cena bedzie za duza ;)

2 Kszonka, kszonka! nie kiszonka :P :P :P :P :P :P :P :P

sporo tych wattów, komp sobie poradzi na pewno, a grzałki mysle ze beda musiały pomagac :]

 

 

moze jakas nagrzewnica albo cos z miedzi polakierowane/emaliowane - wydajnosc spadnie, ale i tek chyba bedzie wyzsza niz stali nierdzewki

poprieram!

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrzaniem wody nie ma sie co przejmowac - co zreszta widac po porownaniu do mocy grzalek. Niekrecone to taki barton 2.5+ i radek 9800 maja razem za 100W (jak dobrze) pod obciazeniem.

A co do wymiennika ciepla to pomysl z duza iloscia cienkiego weza (moze laczonego rownolegla dla zmniejszenia oporu) pozwijanego w jakies spirale dalaby wystarczajacy efekt. Jesli tak to szkoda zabawy w kosztowne metalowe wymienniki, malowanie itd.

No właśnie też o tym myślałem na początku (przeraziły mnie koszty wymienników na allegro; czekam teraz na "kosztorys" od osoby, która robi takie wymienniki do aut na olej roślinny).

Ale z jakiego materiału taki wąż? Cienkie pcv? Da radę odprowadzać ciepło w wystarczającej ilości? (co do ilości węża, nie ma problemu, dam mocniejszą pompkę i choć 5 metrów może być ;-) )

A szkło? Może takie spirale szklane? (w chemicznych hurtowniach do dostania...?)

 

Kombinuję głośno, bo co więcej głów, to nie jedna, a ja humanista jestem, stąd może niedorzeczne czasem pytania ;-)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też o tym myślałem na początku (przeraziły mnie koszty wymienników na allegro; czekam teraz na "kosztorys" od osoby, która robi takie wymienniki do aut na olej roślinny).

Ale z jakiego materiału taki wąż? Cienkie pcv? Da radę odprowadzać ciepło w wystarczającej ilości? (co do ilości węża, nie ma problemu, dam mocniejszą pompkę i choć 5 metrów może być ;-) )

A szkło? Może takie spirale szklane? (w chemicznych hurtowniach do dostania...?)

 

Kombinuję głośno, bo co więcej głów, to nie jedna, a ja humanista jestem, stąd może niedorzeczne czasem pytania ;-)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Co do dlugosci weza, to nie musi to byc polaczenie w szereg, tylko mozna rozgalezic waz na np wiecej 4mm wezykow o rownej dlugosci. Powierzchnia oddawania ciepla wzrasta tak samo jak przy 1 dlugim wezu, a opor jest ten sam co przed cala zabawa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dlugosci weza, to nie musi to byc polaczenie w szereg, tylko mozna rozgalezic waz na np wiecej 4mm wezykow o rownej dlugosci. Powierzchnia oddawania ciepla wzrasta tak samo jak przy 1 dlugim wezu, a opor jest ten sam co przed cala zabawa :wink:

To wiem ;-) Tak ogólnie napisałem, że z długością nie ma problemu (gdyby np. 4x 5 m ;-) ). Bardziej mi chodzi o sam materiał, z którego zrobiony jest ten wąż, żeby dobrze przewodził... No nic, muszę się przejechać gdzieś po sklepach i pooglądać w takim razie...

 

W sumie rozwiązanie z wężem podoba mi się najbardziej, bo jest uniwersalne, łatwe w pielęgnacji (węża pod prysznic i glony zmyć można), nie wpuści mi jakiegoś syfa do akwarium (boję się, że takie wymienniki z miedzi, stali itp. zareagują niekorzystnie np. z wynikami przemiany materii ryb typu amoniak...)...

 

Dzięki za pomysły, wypuszczę się w miasto w tym tygodniu i rozejrzę, co jest dostępne. Potem już tylko bloki, pompka i schładzamy kompa (w tej chwili procek ma 55 stopni, chyba sporo jak na pracę "biurową"?... - nic innego nie chodzi, Word, Firefox, Thunderbird, i parę procesów w tle typu antywir, skype, gadu...)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem ;-) Tak ogólnie napisałem, że z długością nie ma problemu (gdyby np. 4x 5 m ;-) ). Bardziej mi chodzi o sam materiał, z którego zrobiony jest ten wąż, żeby dobrze przewodził... No nic, muszę się przejechać gdzieś po sklepach i pooglądać w takim razie...

 

W sumie rozwiązanie z wężem podoba mi się najbardziej, bo jest uniwersalne, łatwe w pielęgnacji (węża pod prysznic i glony zmyć można), nie wpuści mi jakiegoś syfa do akwarium (boję się, że takie wymienniki z miedzi, stali itp. zareagują niekorzystnie np. z wynikami przemiany materii ryb typu amoniak...)...

 

Dzięki za pomysły, wypuszczę się w miasto w tym tygodniu i rozejrzę, co jest dostępne. Potem już tylko bloki, pompka i schładzamy kompa (w tej chwili procek ma 55 stopni, chyba sporo jak na pracę "biurową"?... - nic innego nie chodzi, Word, Firefox, Thunderbird, i parę procesów w tle typu antywir, skype, gadu...)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

mysle ze 20 m cellfasta dałoby rade ;) albo i wiecej ;) a tani jest przynajmniej, ale moze cos lepszego znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sprawie ogrzewania pokoju (nie wiem czy ktos juz nie pisal, bo nie czytalem wszystkich postow), ale obojetnie jak bys nie chlodzil kompa to ilosc wydzielanych WATT ciepla sie nie zmieni. Po prostu najpierw bedzie ogrzewana woda, a dopiero potem ta woda bedzie ogrzewala twoj pokoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sprawie ogrzewania pokoju (nie wiem czy ktos juz nie pisal, bo nie czytalem wszystkich postow), ale obojetnie jak bys nie chlodzil kompa to ilosc wydzielanych WATT ciepla sie nie zmieni. Po prostu najpierw bedzie ogrzewana woda, a dopiero potem ta woda bedzie ogrzewala twoj pokoj.

Co? Mozesz to przetłumaczyc?

 

po za tym tuta woda ma ogrzewc akwarium, ale to inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jeszcze raz:

Czy ten mój pomysł ma sens? (jeśli tak, zacznę zastanawiać się nad realizacją, bo hałas i temperatura zaczynają mnie wkurzać - komp podgrzewa mi w sezonie zimowym pokój tak, że kaloryfer mam zakręcony i w pokoju 24 stopnie...)

Nie wazne czym bedzie chlodzony komputer - pokoj nagrzeje sie tak samo. Po prostu lepsze chlodzenie oznacza ze cieplo jest lepiej odbierane z procesora, ale ono musi sie gdzies podziac. WC, tak samo jak AC nagrzewa pomieszczenie w ktorym sie znajduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze 20 m cellfasta dałoby rade ;) albo i wiecej ;) a tani jest przynajmniej, ale moze cos lepszego znajdziesz.

Nooo, bo producent tych wymienników krzyknął sobie 3 stówki za wymiennik ... Czyli jakbym chciał zrobić "baterię" z 3-4 sztuk, to 900-1200 złociszy by mnie sam wymiennik kosztował, to już porządne chłodzonko za tę kasę zmajstruję...

 

No nic, przyjdzie mi skupić się na jakichś wężykach... A spirale miedziane, widziałem takie, 2 m długości zwinięte w sprężynkę - da radę czymś pokryć, co będzie dobrze przewodziło? (żywica epoksydowa?)

 

wiec jeszcze raz:

Nie wazne czym bedzie chlodzony komputer - pokoj nagrzeje sie tak samo. Po prostu lepsze chlodzenie oznacza ze cieplo jest lepiej odbierane z procesora, ale ono musi sie gdzies podziac. WC, tak samo jak AC nagrzewa pomieszczenie w ktorym sie znajduje.

Zgadza się poniekąd - akwa nagrzewa mi pokój i mam skręcony całkowicie kaloryfer. W sytuacji chłodzenia kompa ten system wyeliminuje przynajjmniej jedną grzałkę w akwa, więc zysk jakiś będę miał ;-)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takim wężu jako wymiennik ciepła w akwarium? (tutaj)

Dopuszczony do kontaktu z żywnością, odporny na czynniki chemiczne - więc wpływu na wodę i ryby mieć nie będzie. Podejrzewam (napisałem do tej firmy), że przewodność cieplną też ma niezłą...

Jakby tak z tego zrobić spiralę?

 

Gdzie się kupuje spirale szklane do destylarek chemicznych? (bo myślę też o takim rozwiązaniu...)

 

 

Rany, ale ja jak zwykle kombinuję...

;-)

 

Pozdrawiam,

Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktokolwiek pomyslal moze o "supermegahiper ultra termoprzewodzacych wezykach" od firmy CCCP? Srednica z tego co wyzej czytalem by byla odpowiednia, no i podobno one sa jakies niesamowiete ogolnie w kwestii oddawania ciepla...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to beznadziejny pomysł.

Wiecej minusów niz plusów

Mam akwarium i wiem co to znaczy. miedź, aluminium srebro odpadają. pozostaje ci tylko zrobić bloczki i chłodnice z nierdzewki którą bardzo ciężko obrabiać. Ponadto niema to jak cały zagloniały układzik w kompie. Pomyśl sobie jeśli będziesz chciał przesunąć kompa o parę metrów ile wtedy będziesz musiał przerubek znowu robić. Wtedy komp straci swoja mobilność już lepiej go wmurować w ścianę na stałe ;] zrób sobie chłopie normalne wc nie kąbinuj bo niema to sęsu

 

albo lepiej zrób sobie chłodzenie z obiegu wody z wodociągów ;] potrzebny tylko bloczek i trochę rur. a jaka wydajność =]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...