Skocz do zawartości
Pekaok

Wodne Pasywne (a'la Rzeźnik ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobić swoje pierwsze WC, pasywne, w stylu Rzeźnika. Nie będę ukrywał, że moja wiedza jest taka, jaką można zdobyć przez tydzień czytania for na ten temat, ale zadanie nie wydaje się raczej zbyt skomplikowane ;) W każdym razie mam jedno konkretne pytanie, a raczej prośbę o radę:

 

który grzejnik byłby lepszy

 

http://www.sds.com.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=2251 - coś takiego?

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80451938 - czy coś mniej(?) firmowego, ale (nominalnie) bardziej wydajnego? Dodam że za ten drugi przesyłka wychodzi dodatkowe 35 zł :]

 

skłaniam się jednak ku temu drugiemu, ale może ktoś z większą wiedzą i doświadczeniem poradzi mi coś w tej kwestii?

Edytowane przez Pekaok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no pomysł był SuperRzeźnika z tego co wiem, ale nie wyglądał na niezadowolonego... poza tym nie chodzi mi o oc tylko o ciszę ;)

 

aż Rzeźnikowi reklamę zrobię bo może ktoś nie wie o czym mówię, a mi się strasznie ten układzik podoba :)

 

http://fenix.sggw.waw.pl/~rzeznik/index.htm

Edytowane przez Pekaok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był już taki pomysł na forum, poszukaj. Ogólnie wyszło na to, że nie warto, bo nie spełni to swojego zadania.

:blink: :blink: :blink: :blink: chyba napisał a'la Rzeźnik, i jak nie spałeni jak spełni?

 

ja bym brał co tansze i dobre wymiarami ;)

 

@Pekaok:

byles pierwszy :/ ta sama minuta, ah...

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zapewne powiedziała Maria Kaczyńska do męża w noc poślubną:

 

nie martw się, rozmiar nie gra roli.

 

a tak poważnie to jest spora przestrzeń do zagracenia , a na mobilności też mi nie zależy. Mam laptopa więc i do domowego kaloryfera mógłbym się podpiąć ;) Ale nie wiem jak bym musiał proca wykręcić żeby nie zmarznąć w zimie :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz szukasz to jakiś miedziano-aluminiowy 9np polski convektor, tani nie bedzie ale napewno wydajny i nic do wody sie udzielac nie bedzie (rurki miedziane, finy alu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ptys: miedziano aluminowy raczej przekracza mój budżet. Z tego co się orientuję to za w miarę wydajny musiałbym wyłożyć 250 minimum...

 

@linoge: athlon xp 2000+ throughbred, od bardzo niedawna. Przy czym na kręceniu procków itp znam sie też słabo. Dotąd miałem 450 PIII :D athlon chodzi aktualnie na 2000 stabilnie z wentylem (moje uszy :mur:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio w casto widziałem takie modułowe alu- płaci sie za 1 człon-można sobie dobrać długosć całości. dość mocno użebrowane to było wieć powinno być wydajne i nie ma obudowy grzejnika- sam człon alu jest pomalowany na biało i dokręca sie go do sąsiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy wszystko od rodzaju budy pod jaka to bedzie podwieszone. Generalnie najtaniej i najpewniej grzejnik typu C11 z sds. Bardzo duzo dowiadywalem sie na temat tego typu chlodzenia, juz mialem w zasadzie gotowy projekt, ale w koncu sie rozmyslilem. Powod? - masa ukladu. Zastosowanie wydajnego grzejnika typu 22 (gruby) wielkosci np 400x500 do obudowy w moim przypadku mial to byc klasyk chieftec dragon, wiazalo sie ze spora masa ukladu. Nie chodzi tu bynajmniej o jakas wielka ilosc wody, ale o mase samego grzejnika, ktora rosnie gwaltownie wraz ze wzrostem jego wielkosci. Pamietac nalezy ze rzeznik ma tylko blok na cpu. Ja nastawialbym sie na silna grafe (w przyslosci sli / crossfire) co wymusza duzy grzejnik.

Zamocowanie na sztywno takiej chlodnicy w czesci rozwiazuje problem przenoszenia kompa, bo sie to wszystko nie rozpada, mozna nawet jechac bez bolu samochodem, ale noszenie takiej obudowy nie jest przyjemnoscia. Dlatego sklaniam sie teraz raczej w strone rozwiazania slim atx bez kompromisu wydajnosciowego.

Ale jesli postanowisz to doprowadzic do realizacji to ciezko o cos cenowo i wydajnosciowo rownie dobrego niz wlasnie takie konwektory.

 

np ten z linka do allegro- waga ok. 21 kg (pusty) :)

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taa, 21 kg, dlatego taka droga przesylka. No ja mam bude midi, wiec ten z allegro, gdyby go przytwierdzic do niej, wystawalby z 15 cm wszerz i wzwyż... z drugiej strony chcialem zrobić tak, żeby w przyszłości domontowanie bloku na gpu i innych nie wiązało się ze zbytnią koniecznością wymiany innych elementów, a ten kolos 60x60 chyba nie miałby problemów z 2-3 bloczkami...

 

http://www.sds.com.pl/product_info.php?cPa...roducts_id=2234 - ten z kolei pasuje jak ulał, ale z nie wiem jak by to było z kilkoma bloczkami w jego przypadku ;p

 

Tomcat, dzięki za radę, pojeżdżę po sklepach - prawo jazdy powinienem dostać lada dzień ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech mnie ktos skoryguję jesli jestem w błędzie ale czy dobrze mi sie zdaje ze komputer który pobiera 360W energii (z sieci) może oddać max 360W energii cieplnej? czyli konkluzja - jesli robisz chłodzenie na cpu, gpu, nb, hdd i moze jeszcze psu to szukaj grzejnika oddajacego tyle energii ile dalaje zasilacz, right?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niech mnie ktos skoryguję jesli jestem w błędzie ale czy dobrze mi sie zdaje ze komputer który pobiera 360W energii (z sieci) może oddać max 360W energii cieplnej? czyli konkluzja - jesli robisz chłodzenie na cpu, gpu, nb, hdd i moze jeszcze psu to szukaj grzejnika oddajacego tyle energii ile dalaje zasilacz, right?

Nie do konca tak jest. Tzn teoretycznie nie moze sie wydzielac wiecej en cieplnej niz pobiera zasilacz z sieci. W praktyce nie cala energia przeciez zamienia sie na en cieplna - wiec musi jej byc mniej. Komputer to nie grzejnik, a wydzieanie ciepla jest efektem ubocznym jego pracy (a nie glownym celem) :wink:

Problem polega z grzejnikami na tym ze ich wydajnosc zalezy od temperatury. One sa przystosowane do pracy z woda o znacznie wyzszej temperaturze niz w ukladzi wc. Dopiero przy bardzo goracej wodzie rzedu np 80 C osiagaja deklarowane przez producenta parametry. Nawet w chlodnicach Black Ice sa podawane czasem jakies kosmiczne wartosci zdolnosci oddawania energii, a potem malym druczkiem z gwiazdką, ze w przypadku gdy woda ma 90C. Dlatego przy grzejnikach wskazany jest raczej spory zapas mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, dlatego szukam takiego przepotężnego bardziej niż cos "w sam raz". Zresztą na stronach grzejników podana jest często moc w różnych temperaturach i przy przeciętnej temp wc nie wygląda ona już tak różowo jak ta maksymalna.

 

@BikerBo: no ba, mam taki spory kaloryfer na ścianie który nęci i kusi... wydajny raczej jest - niewiele mu trzeba żeby zrobić w moim pokoiku (3x4) piekło ;)

 

A na poważnie to może mi się dostanie mały grzejniczek za friko jutro, kolega podobno ma jakiś niepotrzebny, więc być może problem się rozwiąże sam... (przynajmniej żeby zmontować na próbę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boze, przeciez o tym jest ten temat, wysil sie i przeczytaj a dowiedsz sie ze rzeznik tak zorbił i wszsytko mu działa, zreszta jest jego temat nawet tutaj, którego nie trudno znalezc :/

 

@Pekaok:

byles pierwszy :/ ta sama minuta, ah...

 

(jezeli ktos zauwazy to juz to samo pisze drugi raz :D pekaok jst ze mna zsynchronizowany chyba ;) )

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega z grzejnikami na tym ze ich wydajnosc zalezy od temperatury. One sa przystosowane do pracy z woda o znacznie wyzszej temperaturze niz w ukladzi wc. Dopiero przy bardzo goracej wodzie rzedu np 80 C osiagaja deklarowane przez producenta parametry. Nawet w chlodnicach Black Ice sa podawane czasem jakies kosmiczne wartosci zdolnosci oddawania energii, a potem malym druczkiem z gwiazdką, ze w przypadku gdy woda ma 90C. Dlatego przy grzejnikach wskazany jest raczej spory zapas mocy.

założe sie ze nie jest tak pięknie i zalezność miedzy temp wody a efektywnością kaloryfera nie jest bynajmniej liniowa :)

ale po poszukiwaniach i przeliczeniach wyszlo mi ze Black Water 2 ma wydajność 850W bodajże... ciekawe gdzie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Parówkowy_Skrytożerca

proszę używać tylko konwektorowych grzejników zamiast chłodnic - odpromienne (płytowe bez konwekcji lub żeberkowe) nie nadaja się do niczego :)

 

tzn. działać będzie ale temp. wody będzie na nich mniej wiecej 10*C conajmniej wyższa niż na konwektorach ... sprawdzałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakezy chyba przy jakim przeplywie pojemnosci cieplnej powietrza itd ;)

Dokladnie. Jezeli jeszcze komus sobie to trudno wyobrazic to najprosciej mozna to zrozumiec na przykladzie roznicy temperatury powietrza i wody. Jak wystawimy chlodnice na -20C mroz to bedzie duza roznica i doskonale efekty. Probnie "sztuczna" wydajnosc wypisywana w parametrach uzyskuje sie chlodzac bardzo goraca wode powietrzem o temp pokojowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kszonek, a która pompka nie potrafi paść ?? hę ? bo Twoje stwierdzenie imo jest genialne :P

no moze zle napisałem, mi dwie paliwowki padły; pierwsza po 40 godzinach pracy w ukłądzie, druga po jakis 60 (ciągłej pracy), a w dodatku ledwo co pompowały. a co do niesmiertelnosci to co sa w zasadzie niesmiertelne, 30 lat pracy im nie robi, wiec ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moze zle napisałem, mi dwie paliwowki padły; pierwsza po 40 godzinach pracy w ukłądzie, druga po jakis 60 (ciągłej pracy), a w dodatku ledwo co pompowały. a co do niesmiertelnosci to co sa w zasadzie niesmiertelne, 30 lat pracy im nie robi, wiec ;)

No a poza tym biorąc to na logikę to jaki przepływ może mieć pompka paliwowa... przecież samochody nie palą 500 litrów na godzinę ;)

 

właśnie kupiłem pompkę btw: http://allegro.pl/show_item.php?item=80376543

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...