Skocz do zawartości
hdx

Distro Na Małe Wymagania Sprzętowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam komputer o takim konfigu:

Procesor: Athlon THUNDERBIRD 1,3GHz

MoBo: Shuttle AK12 v3

Karta graficzna: GeForce 2 MX 400 64MB

Pamięć: Jakieś "noname" (??) 256MB SDRAM

Zasilacz: FSP ATX -300GTF(1)

 

Takie dane wystarczą. Zainstalowałem sobie system operacyjny Ubuntu 5.10, który dostałem w ramach akcji "promowania Ubu". Zauważyłem, że jakby podwiesza się działanie myszki (kurcze nie wykluczam, że myszka jest trachnięta). Postanowiłem sprawić sobie Linuksa z interfejsem graficznym (najlepiej KDE, GNOME i w ostateczności FluxBox). I tutaj mam pytanie. Czy możecie mi powiedzieć jakie distro ma niskie wymagania przy czym pracuje w trybie graficznym, no i ma trochę softu ;). Z góry dziękuję za wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie KDE albo GNOME mają najfajniejszy interface. Nie widziałem jeszcze np. fluxboxa na żywo ale muszę się z tym bliżej zapoznać.

 

Czy da się wycisnąć płynną pracę na KDE/GNOME przy moim komputerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde, niezly "stary sprzet"

ja na tym mam xorg (nvidia mx400 64M) + WindowMaker + 3DDesktop (GLX) + cienie + przezroczystosc i zzera mi max. 10M RAMu i 5% procestora (FreeBSD)

 

IMHO kwestia kompilacji z dobrymi flagami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak takie kolosy jak KDE, czy tez GNOME maja wszystko w sobie (no moze procz cisnieniowego zaparzacza do kawy), ale maja tez minus co do zasobozernosci (taka zaleznosc)..

 

Wiec skoro sie pytasz o jakies "lekkie" distro to zainstaluj takie "normalne" (zeby nie bylo, ze pogardzam mandrivami,auroxami czy tez jakimis innymi tego typu).

Wrzuc sobie na dysk jakiegos slacka,debiana,gentoo... Wszystko to linuksy, ale te akurat sa "madrzejsze" podczas instalacji, i nie serwuja "na chama" wszystkiego na raz...

 

Budujac system pod slaba maszyne, warto zaczac od instalacji minimalnej (co prawda jest troche trudniejsza,ale nie od razu Rzym zbudowano).

Dopiero jak juz bedziesz mial base_system to sobie dorzucisz jakies okna, i inne dodatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze troche jestem zrażony faktem iż nie będzie GNOME czy KDE. W sumie z tego co czytam to ubu ma minimalne wymagania 128MB RAMu do trybu graficznego więc nie widzę problemu. Jedynym mankamentem jest słaba karta graficzna. Najbardziej bym chciał tego ubu z gnomem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak chcesz mieć lekko a ikonki to polecę program rox filer

Dzięki niemu możesz mieć ikonki w np. fluxboxie.

 

A odchudzić gnome sie nie da.

Edytowane przez mkl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź też myszkę. Mój kumpel używa Ubuntu z KDE na duronie 650 i 256 MB. Przez jakiś cas nawet jechał na takim konfigu i distro Live (jak mu HDD padł...). Osobiście odpaliłem Ubuntu 5.04 Live na P2 233 Mhz ze 128 MB RAM i nie było żadnych kłopotów z myszką (owszem, wolniej się wszystko odpalało, ale mysz bez kłopotów).

A pod względem użytkowym Ubuntu jest b.dobre, proste w uzyciu.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postawiłem u kolegi opensusa 10 na komputerze wyposażonym w 256 ramu i niedużo silniejszym procesorze - chodzi bez problemu z kde 3.4 (nie na ext3 a na reiser3.6 to ważne)

polecałbym jednak slackware lub debiana, może być też gentoo (niestety instalacja i aktualizacja oprogamowania będzie trwała dłuuugo) - odradzam fedorę i auroxa oraz mandrivę i ubuntu z powodu wymagań

Warto też spróbować innych *nixów - u mnie solaris 10 z włączonym JDE(taki gnome napisany częściowo w javie) użytkuje około 200MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postawiłem u kolegi opensusa 10 na komputerze wyposażonym w 256 ramu i niedużo silniejszym procesorze - chodzi bez problemu z kde 3.4 (nie na ext3 a na reiser3.6 to ważne)

polecałbym jednak slackware lub debiana, może być też gentoo (niestety instalacja i aktualizacja oprogamowania będzie trwała dłuuugo) - odradzam fedorę i auroxa oraz mandrivę i ubuntu z powodu wymagań

Warto też spróbować innych *nixów - u mnie solaris 10 z włączonym JDE(taki gnome napisany częściowo w javie) użytkuje około 200MB

 

WIdzialem gdzies testy gdzie jakis gosciu testowal rozne partycje linuksowe i w sumie szybka i pewna okazala sie ReiserFS (stosunek szybkosc danych i obciazenie procka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu założyłem bezsensowny topic ;) Okazało się jak ktoś wcześniej wspomniał, że myszka szwankuje. Dzisiaj postanowiłęms rpawdzić i okazuje się iż to myszka. Ubuntu troche posiedzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skompiluj sobie jajco. Na poczatku pracowalem na sciagnietym jajku w paczce pod K7, potem zmienilem na skompilowane przeze mnie. Wydajnosc wzrosla o 50% . Polecam:

 

make mrpropermake menuconfigmake-kpkg kernel-imagedpkg -i nazwa_stworzonej_paczki_przez_poprzednia_komende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się powieszam i w dodatku ta zabawa w archeologa, ale...

 

 

 

Posiadam Celeronka 633->713mhz, 288 ramu, Nvidię Vantę 16mb, dysk 6gb - wszystko lata na jakiejs dziwnej płycie głównej.

 

Moj problem polega na tym, ze jestem poczatkujacym linuksiarzem i jeszcze nie wiele umiem. Chcialbym zainstalowac jakies distro, wszsycy mi doradzali mandrive, ale ta okazała się wielką kaszaną przy wieku mojego sprzętu... Używam sprzętu do surfowania po necie, przeglądania(czasami edycji) zdjęć i oglądania filmów. Lubię też pograć w jakieś gry karciane dla zabicia czasu.

 

Trochę boję się instalowac Debiana, gdyż wiem, że jest to dystrybucja o dosc wysokim poziomie skomplikowania. Przede wszystkim zależy mi na szybkości systemu, na Kde było to nie raz wnerwiające...

 

Czy moglibyście mi doradzić, którą wersję wybrać i mniej-więcej pokierować konfiguracją?? Chodzi mi głównie o wybór pakietów, środowiska graficznego, ustawienia internetu...

 

 

 

Pozdrawiam, Lewiatan

Edytowane przez Lewiatan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę boję się instalowac Debiana, gdyż wiem, że jest to dystrybucja o dosc wysokim poziomie skomplikowania. Przede wszystkim zależy mi na szybkości systemu, na Kde było to nie raz wnerwiające...

Wrzuc sobie na dysk jakiegos slacka,debiana,gentoo... Wszystko to linuksy, ale te akurat sa "madrzejsze" podczas instalacji, i nie serwuja "na chama" wszystkiego na raz...

 

skoro boisz się się instalować debiana to slackware i gentoo wywołają u Ciebie nieodwracalne zmiany w psychice :wink:

a na serio, debian oparty na pakietach zapewni Ci szybką i bezproblemową instalację, natomiast gentoo pozwoli Ci wycisnąć z kompa dużo więcej ale kompilacja niektórych pakietów trwa długo

poczytaj może się skusisz, a naprawdę warto: 1874705[/snapback]

Tutaj możesz poczytać troche na ten temat -> http://jakilinux.org/jaki-linux/starszy-sprzet/

 

jako środowisko graficzne coś lekkiego np. fluxbox, Xfce

Edytowane przez lukas8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...