Skocz do zawartości
Pan Marcepan

Acer & Nie Wyłączający Sie Wiatrak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... mam bardzo denerwujacy problem... wiatrak od procka prawie mi sie nie wylacza... np obecnie chodzi juz od godziny, nhc pokazuje ze temp jest caly czas 42-43stopnie i czuc ze leci raczej zimne powietrze, a ten wiatrak dalej mieli i mieli.. a temperatura nizej juz nie spadnie. Problem pojawia sie przy podlaczeniu sieciowym, kiedy dzialam na zasilaniu z baterii wiatrak wlacza mi sie normalnie przy 60stopniach. Ustawienia poboru mocu na kablu i baterii mam takie same. Zadna aplikacja procesozerna sie nie wykonuje... dziala tylko gadu gadu i i komputer stoi niedotykany. Wie ktos moze jak wylaczyc ten przeklety wiatrak? Doprowadza mnie to do szalenstwa... dziwne ze na baterii nie ma z tym problemu... pomocy!

Edytowane przez Pan Marcepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze że masz tego samego lapka co ja, zanim napisałes tego posta mogłes przejrzeć już istniejące dotyczące tego modelu.

 

Zajrzyj w ustawienia karty graficzni i ustaw w POWERPLAY na "Optimal Battery Life" a wiatrak sie wyąłczy.

Jak niepomoże bądź będzie isę często włączał zainstluj Centrino Hardware Control i zmniejsz napięcie na procku (opis jest na forum w innym topiku).

 

U mnie cisza, wiatrak się wogule nie włacza, no chyb aże gram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim laptopie równierz wiatrak kręci się bez opamiętania. Po ok. 1,5 godziny normalnej pracy (Word, przeglądanie stron internetowych) załączy sie i już sie nie wyłączy. Schładza procek do temp 37stC i mimo to nadal się kręci. Powyższe porady wogóle nie skutkują. Prosze o pomoc. Posiadam Acera 2413 NWLMI: Intel Celeron 1.5GHz M370, 15.4 WXGA, 40GB HDD, 2x256 DDR2, DVD-Dual double layer, GMA 900 max z 128 MB DirectX 9.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ta porada poskutkowala wysmienicie... procek ma teraz temp 54stopnie i w ogole sie wiatrak nie zalacza... dopiero grubo po przekroczeniu 60tki... od pory kiedy zmienilem te ustawienia w powerplay'u ani razu nie uslyszalem wiatraka :) procek caly czas mam na dynamic switching przy urzyciu notebook hardware control. :)

Edytowane przez Pan Marcepan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie ustawienie w PowerPlay (na Optimal Batery Life) nie spowoduje spowolnienia w grach? Pamietam ze jak uruchamialem jakas gre na zasilaniu bateryjnym to niemilosienie sie ciela, dopiero po przelaczeniu na zasilanie sieciowe wracala jej plynnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie ustawienie w PowerPlay (na Optimal Batery Life) nie spowoduje spowolnienia w grach? Pamietam ze jak uruchamialem jakas gre na zasilaniu bateryjnym to niemilosienie sie ciela, dopiero po przelaczeniu na zasilanie sieciowe wracala jej plynnosc.

oczywiscie ze spowoduje. ja wczoraj zapomnialem przelaczyc z ustawienia lewego na prawe i mialem tylko 30 klatek w cod2 :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiec z tymi ustawieniami w ati power play to jest tak (rozpatrywany przypadek dotyczy ustawienia szybkości pracy procesora na High - wtedy jest to ustawienie dynamic switching i obejmuje zarówno obniżenie napiecia jak i taktowania tak samo jak to robi notebook hardware control - High oznacza że próg przejścia na wyższe takowanie włączy się gdy obciążenie procesora na bieżącym ustawieniu przekroczy 50%):

 

1. Optymalna wydajność - karta graficzna chodzi na full ale wiatrak włącza się przy 52 st. i u mnie schładza do 38 st. bo więcej nie może ;) i niestety wyłącza sie chyba po 30 min. ciągłego chodzenia :(

 

2. Zrównoważona - jest to chyba ustawienie optymalne bo częstotliwość taktowania karty graficznej (rdzenia i pamięci) zmniejszana jest o 30-35 % , ale wiatrak włącza się przy 67 st. i wyłącza przy 45 st. (trwa to może 3-5 min.) a żeby uzyskać temp. 67st. to trzeba się trochę namęczyć i z moich obserwacji wynika że aplikacje najbardziej podnoszące temperatę to Microsoft Outlook (ale tylko w czasie łączenia z serwerem), Adobe Acrobat, Word, Excel, Access i kiedy wykonujemy jakieś zmiany w ustawnieniach systemu

 

3. Optymalna żywotność baterii - obniża wydajność układu graficznego o 60-65 % a wiatrak włącza tak jak wyżej czyli od 67 st. i schładza do (i tutaj to różnie bywa nieraz 45 st. a innym razem 47 st.), ogólnie widac juz że system znacząco zwolnił (przynajmniej u mnie) wiec nie polecam tego ustawienia bo jest nie efektywne na zasilaniu sieciowym

 

Podsumowanie:

Najbardziej optymalne ustawienie w czasie przeglądania stron, gg itp. bieżącej pracy to zrównoważone. Na takim ustawienieniu wentylator włącza się raz na 2 godz. i chodzi ok. 5 min. (ale nie po to kupowałem X700 żeby jej teraz zmniejszać wydajność więc, największa kiszka acera to próba schłodzenia (przy max taktowaniu karty graficznej) procesora do wartości poniżej 38 st. (PANOWIE PO CO ?!?) i źle ustawiony punkt włączenia zamiast 52 st. powinno byc 60-65 st. Temperatura HDD w podanym przykładzie nie przekracza 43 st. (choćby nie wiem co mielił wyżej nie podskoczy).

 

Inne zagadki:

Więc zacznijmy od tego że ati power play automatycznie przełącza się w tryb optymalna wydajność gdy będą spełnione pewne warunki i wraca do ustawnień poprzednich gdy już owe warunki nie są spełnione. Opiszę tylko jeden przypadek, którego używam gdy nie chce mi się zmieniać ustawień w ustawieniach ekranu. Mam podłączonego Lapka do TV i w momencie jak włącze Fn+F5 (wyświetlanie obrazu również na TV) Ati power play zmienia ustawienia i przechodzi w tryb optymalna wydajność, gdy chę wrócić do poprzednich ustawień to znowu Fn+F5 i jest zrównoważone. Jak trochę jeszcze potestuje i poczytam to może dopiszę coś niedługo do tego postu :)

 

pozdrawiam

CoNtRaDaNzA

Edytowane przez contradanza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie pracuje na ustawieniu proca na 800MHz i karty graficznej na min 104,63 / 119,81 MHz (normalne ustawienia karty to 357,75/ 344,25 MHz). Ustawienia te sa wystarczajace do pracy w windowsie (filmy, firefox) praktycznie nie widac roznicy w wydajnosci a dzieki temu mam zapewniona cisze absolutna (pomijajac stukanie w dysku od czasu do czasu :) )

 

W momencie obciazenia proca powyzej 85 % jest on przelanaczany na 2000 MHz (przy pomocy Notebook Hardware Control). Przydaloby sie cos takiego do karty graficzej kiedy wchodze do trybu 3D (gry) zeby byla automatycznie przetaktowywana, a tak musze pamietac zeby przed kazdym uruchomieniem gry przelaczyc w power play na max i po wylaczeniu gry znowu zmniejszyc.

 

Wydaje mi sie ze cos takiego potrafi ATI Tray Tools (http://www.radeon2.ru/atitray/) ale nie wiem czy mozna go uzywac na notebokach...

 

PS. niestety ATI Tray Tools nie nadaje sie, proba ustawienie grafiki na 104,63 / 119,81 MHz zakonczyla sie pieknymi "krzaczkami" w windowsie i wymagala wylaczenia notebooka przyciskiem..... :/

 

 

PS2. ktos ma jakies pomysly jakim programem mozna to ustawic???

Edytowane przez smLysy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydaloby sie cos takiego do karty graficzej kiedy wchodze do trybu 3D (gry) zeby byla automatycznie przetaktowywana, a tak musze pamietac zeby przed kazdym uruchomieniem gry przelaczyc w power play na max i po wylaczeniu gry znowu zmniejszyc.

 

PS2. ktos ma jakies pomysly jakim programem mozna to ustawic???

Witam,

Jest możliwość ustawienia skrótów klawiaturowych do obsługi Ati PowerPlay np.

Alt+x (Zmniejszenie taktowania)

Alt+y (Zwiększenie taktowania)

 

Myślę że jest to lepszy sposób niż wchodzenie w zakładę z ustawieniami ATI PowerPlay, niestety automatycznego przełączania jeszcze nie znalazłem

 

Instrukcja:

1. Zainstalowanie microsoft.net framework 1.1 lub wyższej

2. Odinstalowanie starych sterowników ATI

3. Ponowne uruchomienie Lapka

4. Zainstalowanie mobility catalyst 6.2 (z CCC)

5. W ustawnieniach catalyst control center - przypisujemy skróty

6. To tyle - powinno działać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka . Mam Acer Aspire 1694 . Też mnie wkurzał ten wiatrak . Ściągnąłem najnowszy Bios do płyty głównej ( wersja 41 ) i już jest cicho , rzadko się włacza . Minus tego jest taki że ten nowy Bios obniża częstotliwość pamięci mojej karty z 344 na 300 MHz . No ale u mnie chodzi Notebook Hardware Control i i tak sam sobie podwyższam taktowanie na 380 MHz ( pamięć karty ) . Radzę instalować sobie Centrino Hardware Control ( działa na Microsoft NET 1.1 ) niż Notebook Hardware Control ( trzeba mieć Microsoft NET 2.0 ) . Po prostu ten drugi ( NHC ) jest jakiś taki mułowaty , a ten pierwszy ( CHC ) wydaje mi się że mniej zamula system a najważniejsze funkcje ma te same . Z głupoty zainstalowałem NHC ale niedługo go wywalę na rzecz CHC . Hejka , mam nadzieję że pomogłem komuś . Tylko ostrożnie z tym Biosem płyty głównej . Mi się udało ale nie wiadomo jak wam pójdzie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka . Mam Acer Aspire 1694 . Też mnie wkurzał ten wiatrak . Ściągnąłem najnowszy Bios do płyty głównej ( wersja 41 ) i już jest cicho , rzadko się włacza . Minus tego jest taki że ten nowy Bios obniża częstotliwość pamięci mojej karty z 344 na 300 MHz . No ale u mnie chodzi Notebook Hardware Control i i tak sam sobie podwyższam taktowanie na 380 MHz ( pamięć karty ) . Radzę instalować sobie Centrino Hardware Control ( działa na Microsoft NET 1.1 ) niż Notebook Hardware Control ( trzeba mieć Microsoft NET 2.0 ) . Po prostu ten drugi ( NHC ) jest jakiś taki mułowaty , a ten pierwszy ( CHC ) wydaje mi się że mniej zamula system a najważniejsze funkcje ma te same . Z głupoty zainstalowałem NHC ale niedługo go wywalę na rzecz CHC . Hejka , mam nadzieję że pomogłem komuś . Tylko ostrożnie z tym Biosem płyty głównej . Mi się udało ale nie wiadomo jak wam pójdzie .

ja przesmarowałem procka pastą i wiatrak przy pracy w necie na 800MHz nie włącza się wcale :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam acera 3623WXMi, Cel 370-1,5;14,1 CB;512DDR2 ... i duzy problem z wentylatore, on praktycznie caly czas chodzi. moze i nie w najwyzszych obrotach, ale praktycznie caly czas. zainstalowalem NHC, i teperatura prcoesora jest ok 50st, jak dochodzi do 52 wlacza sie wenytlator i zbija temperatur do 47 wtedy robi sie cicho, teperatura w ciagu 30sek dochodzi do 53st i znow wlacza sie wentylator i tak w kolku, pracuje bez baterii. czy to normalne? prosze o rade co zrobic zeby tak sie nie dzialo. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest na baterii ?

Witam, wlasnie wlaczylem notebooka, i idzie na bateri, na razie wyglada tak ze na bateri temperatura oscyluje miedzy 47-51, przy 52 na chwile wlacza sie wiatrak na szybkich obrotach, zbija temperature do 49 i acer chodzi cicho... popracuje teraz troche na nim i zobacze co bedzie za 30min gdy sie notebook troche rozgrzeje. napisze za jakis czas.

Edytowane przez elliotek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest na baterii ?

Na bateri po dluzszyej pracy i chodzi troche ciszej niz na zasilaczu, dluzej trzyma nizsza temperature. Wczesniej mialem notebooka optimusa 12'1 i tam mozna bylo wetylator wylaczac, co nie watpliwie bylo super, bo wlaczal sie wtedy bardzo rzadko tylko wtedy gdy musial. i dzieki temu byl cichutki....

 

Nie wiem czy ma sens uzywanie oprogramowania do zarzadzania energia z acera? nie zauwazylem zeby ono cos dawalo? nie wiem tez czy ma sens uzywanie NHC?

 

prosze o jakies rady jak uciszyc mojego acera. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma sens uzywanie oprogramowania do zarzadzania energia z acera? nie zauwazylem zeby ono cos dawalo? nie wiem tez czy ma sens uzywanie NHC?

 

prosze o jakies rady jak uciszyc mojego acera. pozdrawiam

Nie miałem do czynienia z Celeron-M i Intel Graphics Accelerator 900 ale jeśli na bateri jest lepiej to znaczy że można coś zrobić :)

 

Jeszcze raz podkreślam że nie wiem jak to zrobić na takim Lapku jak twój ale ogólnie zrobiłbym tak:

 

1. Instalcja programu do monitorowania napięcia i taktowania procesora (CPU-Z, NHC)

2. Instalacja programu do monitorowania taktowania grafiki (Everest Home, NHC)

3. Instalacja programu do monitorowania wiatraka (jeśli się da go monitorować)

3. Porównałbym wyniki podczas pracy na baterii z tymi podczas pracy na AC

4. Jeśli są różne to należy ustawić wszystkie parametry (taktowanie grafiki, procesora, napięcie procesora, ustawienia wiatraka) na takie jak masz na bateri a nawet niższe

 

PS. Jak będziesz miał wyniki o napisz i wtedy napewno ktoś pomoże Tobie odpowiednio wszystko ustawić i napisze jakimi programami to zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sam mam problem z wentilem;)

wiruje jak poje#$#@ :D

 

nie to ze glosno, ale slychac, a wieczorkiem jak cisza to jednak dziada wyczuwalnie slychac, i ta temperatura.....

pozostaje chyba pasta, ale co z gwarancją??

mój po przesmarowaniu pojechał na serwis i nikt o to się nie doczepiał

a dziś zamówiłem sobie Coollaboratory Liquid Pro i dopiero teraz będzie smarowanie :twisted2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre to to??:D

jeszcze nie wiem, po weekendzie będzie paczka, ale w testach we wszystkich serwisach jest bezapelacyjnie najlepszą pastą jaka kiedykolwiek powstała, składa sie w 100% z płynnych metali, na dodatek nakłada sie ją tylko raz B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie wiem, po weekendzie będzie paczka, ale w testach we wszystkich serwisach jest bezapelacyjnie najlepszą pastą jaka kiedykolwiek powstała, składa sie w 100% z płynnych metali, na dodatek nakłada sie ją tylko raz B)

OOOO:D B)

wypas:)

 

jak sie u ciebie sprawdzi tez zamawiam bo moja padaczka sempron grzeje sie w stresie max 76*C

chyba zdeka za duzo co??:D

i nie schodzi nizej niz 55*C

 

i wiatrak non top młuci i młuci, mimo ze swierzy systemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co ładują za paste standardowo.Bo jak jakiś silikon czy cuś to pewnie efekt bedzie murowany.Daj znać co i jak to też zamówie sobie:)))Sami to robicie?Czy może do jakiegoś serwisu?Jest problem z dostaniem się do sempiaka w 3023?ile serwis jakiś sobie kasuje za taką usługę (moja pasta)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozbierałem go sam, dla mnie banał totalny

oryginalnie jest coś takiego srebrnego, ale to bardziej guma niż pasta i ze srebrem oprócz koloru nie ma nic wspólnego

Edytowane przez kucyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozbierałem go sam, dla mnie banał totalny

oryginalnie jest coś takiego srebrnego, ale to bardziej guma niż pasta i ze srebrem oprócz koloru nie ma nic wspólnego

Koniecznie pochwal sie rezultatami. Tez nie tak dawno myslalem nad zastosowaniem tej pasty. Slyszalem jednak glosy ze w Pentiumach-M sie nie sprawdzi... ?! :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...