Skocz do zawartości
michpol

Radiatory Na Pamięć Od Grafy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chcę zamontować radiatory na pamięci karty graficznej. Byłem dziś w sklepie i wyspecjalizowane mieli tylko Zalmana za 35zł w dodatku na BGA a ja mam TSOP (nie wiem czy jedne pasują na drugie). Więc wziąłem takie na zwykły RAM za 9zł i zastanawiam się jak lepiej je zamonotwać - pociąć na kawałki wielkości kości czy przyklejać na dwie kości naraz tworząc między nimi mostek. I jakbym przyklejał na dwie naraz to jeszcze sporo odstaje na boki - odcinać czy zostawiać? Co wy sugerujecie bo ja się za bardzo nie znam? Bo na chłopski rozum to im więcej tego radiatora tym lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie wzięłeś spire'a, tez takie mam, każdy pocięłem na 4 części, po 1,5 cm. niestety przednie musiałem zdjąć bo były za wysokie, pentagram freezone sie nie mieścił, a z tylu zdjęłem 1, który przeszkadzał zapince. po zmianie chłodzenia doszedłem do zniosku że na przód nie są potrzebne, suszarka doskonale chłodzi kości, a na tył, wymyśliłem że nie założe mostków, tylko zrobie platformy, tzn. potne na kawałki powyzej 2óch cm i przykleje je wpoprzek tzn. tak zeby dłuższa część była przyłożona do dłuzszej części pamięci. taki pomysł wpadł mi do głowy bo niestety wiekszość pamięci jest większa niz 2 cm (ok 2,2) i radiatorki nie przylegają do całości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak przykleić radiatorek własnej roboty do bga? ja mam takie: http://img296.imageshack.us/my.php?image=dsc034838yw.jpg . Nada się do tego zwykła pasta CoolerMastera HTK-001/002? Ta pasta ma wystarczającą lepkość i właściwości klejące?

 

Oczywiście idą do pocięcia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest mozliwosc zalozenia radiatorkow na "mostek" to lepsze rozwiazanie. nawet ja maja odstawac na boki - wieksza powierzchnia oddawania ciepla. Jesli nie zalezy nam na estetyce (chociaz i duze radiatory potrafia byc ladne). Ja mam u sibie 1 radiator na 2 BGA. Ale najlepiej jakby miec taki radiator jak od silencera ktory chwyta wszystkie kostki naraz i ma mocowania do otworow na karcie. Im wieksze - tym lepsze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak przykleić radiatorek własnej roboty do bga? ja mam takie: http://img296.imageshack.us/my.php?image=dsc034838yw.jpg . Nada się do tego zwykła pasta CoolerMastera HTK-001/002? Ta pasta ma wystarczającą lepkość i właściwości klejące?

 

Oczywiście idą do pocięcia :)

Ja kleje na silikon sanitarny biały. Nigdy samo nic nie odpadło, a w razie potrzeby nie ma wiekszych problemów z odklejeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taśmę termo gdzie można kupić? Czy zamiast silikonu, może być tańszy klej akrylowy (akurat mam taki w posiadaniu)?

 

Ps. Dadziuk, gdzie widziałeś te radiatorki?!

PPS. Ale taśmą zaklejone ;)

Klej akrylowy? Nie wiem jak to wygląda po zaschnięciu ani jaka ma przewodność cieplną. Sam sprawdzałem sobie przed przyklejeniem rozne kleje. Kleiłem sobie dwa radiatorki do siebie. Po wyschnięciu sprawdzałem przewodność na przykład lutownicą. Podgrzewając jeden radiatorek sprawdzasz jak szybko nagrzewa się ten drugi. W zależności od tego możesz mniej wiecej ocenic jak dana substancja (klej) przewodzi ciepło. Druga sprawa czy będziesz to chciał kiedyś odkleić. Jak skleisz jakimś klejem który po wyschnięciu jest bardzo twardy (kropelka, super glue) to może być problem z odklejeniem i usunięciem pozostałości kleju. Silikon sanitarny tworzy bardziej elastyczne połaczenie dlatego w razie potrzeby radiatorek można zwyczajnie "ukręcić" nie ryzykując uszkodzenia układów. Przewodzenie ciepła jest ok moim zdaniem. Kiedyś kupiłem w sklepie z akcesoriami do tunningu kompa miedzianą taśmę termoprzewodzącą, ale imo to były wyrzucone pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, własnie o radiatorach na swojej grafice pisze. U mnie pamięci nie grzały się tak bardzo. Radiatorki przykleiłem dla świetego spokoju bardziej bo szczerze mówiąc jeżeli chodzi o max O/C to pamięci poszły może jakieś 20MHz więcej (tak z 660MHz na 680MHz na standardowych timmingach). Jeżeli u Ciebie pamiątki są w czasie grania bardzo gorące to być może są też lepiej dowoltowane i radiatory (+ jakiś obieg powietrza w obudowie) mogą bardziej poprawić O/C czego Ci życzę oczywiście.

Edytowane przez Mogiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tasme termoprzewodzącą mozna kupić na allegro za ok 3.5 chyba ze ma by c miedziana to kosztuje ok 7 zeta. Jeżeli ma byc to jednorazowy wydatek to sie nie oplaca doliczajac koszty przesylki wyjdzie kolo 8-12 zloty. lepiej kupic sobie w sklepie komplet radiatorkow np. spire'a za 8 zeta w komputroniku, pociac i miec swiety spokoj ;)

 

a co do automatycznego przetaktowywania, to ja stosuje atitool'a, po prostu przy kazdym włączeniu wina karta się przetaktowuje na wybrane ustawienia :)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo szczerze mówiąc jeżeli chodzi o max O/C to pamięci poszły może jakieś 20MHz więcej (tak z 660MHz na 680MHz na standardowych timmingach).

ja mam pamieci z głowy jak pociełem radiator na P2 moge krecić dopuki artów nie bedzie

a zamontowałem je na spinacze takie co kartki sie ze sobą spina (nie szywacze)

a trzyma sie rewelacyjnie a demontarz polega na wysunieciu radiatora z karty

Edytowane przez KAMILcom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pamieci z głowy jak pociełem radiator na P2 moge krecić dopuki artów nie bedzie

a zamontowałem je na spinacze takie co kartki sie ze sobą spina (nie szywacze)

a trzyma sie rewelacyjnie a demontarz polega na wysunieciu radiatora z karty

Masz pamięci z głowy? Co to znaczy? Wydaje mi się, że każdy może kręcić dopuki "artów nie będzie" to chyba normalne. A jaki ma związek to co napisałeś z fragmentem mojej wypowiedzi, który zacytowałeś bo troche nie rozumie? Co do mocowania radiatorów spinaczami do papieru to jest to moim zdaniem sposób bardzo niepewny i niebezpieczny ze względu na możliwość przypadkowego przesunięcia takiego radiatora i zwarcie elektroniki na karcie o co nietrudno. Pozatym masz pewnie coś takiego KLIK a HomerSimpson ma 9600pro który ma 8 sztuk zupełnie innych pamieci (BGA) i inaczej rozmieszczonych wiec mocowanie na spinacze (nawet jakby sie zdecydował na taki sposob mocowania) moze byc niemozliwe. Edytowane przez Mogiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktoś bedzie wiedział,musiałem zerwac radiatorki z pamięci i teraz mam zamiar przykleic je spowrotem (trzeba było je deczko poprzycinać. po dokladnym przyjzeniu sie spodom stwierdzilem ze nie sa one idealnie plaskie i tu pojawia sie moje pytanie.

 

radiatorki sa oksydowane na niebiesko (spire) i zastanawiam się czy lepiej przewodzi ciepło takie cos czy lepiej zeszlifowac spodnia warstwe i zostawic czyste aluminium zeszlifowane do lustra, na szlifierce grawerniczej, czy lepiej zostawić tą niebieską warstwe?? co bedzie lepiej odprowadzać ciepło??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wolno cuś dodać pochwalę siem trochie na przykładzie "Ja vs radek 9550 od Gigabyta" wymiana chłodzenia:

1. orginalny radiatorek pofrunął do pudełka z gwarą

2. chwila wysiłku intelektualnego i eureka

3. wyjazd na giełdę komp. i zakup 2 szt. radiatorów od p2 na slocie typ radiatora z całym mnóstwem żeber i wentylem+ zakup taśmy termoprzewodzącej firmy 3com

4. zajęcia praktyczne z tematu posługiwanie się piłą do metalu i obsługa papieru ściernego wodnego na sucho P260 na szybie

5. rozwiercenie dziur w radiatorze

6. montaż radiatora z wiatrakiem przy użyciu orginalnych kołków og radka do w/w karty

7. biosmod radzisława z testami >> wyszło 445/554 stabilne lepiej jak fabrycznie :P ( 6 godzin gry w BF2, COD2, i inne i zero artów i innych zwisów)

EPILOG:

i tera nam radiatory z alu wysokie na ponad 3 cm hie hie + kaloryfer na GPU z wentylem i w zapasie wentyl !

koszt 2 radiatory p2 na slota 2x5zł > 10 zł

tasiemka 3com na pamiątki 10 zł (klej tyż był po 10 zł ale mam gwarancję więc klej odpada :D)

razem 20 zł i uciechy po pachy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spinaczom podziękuję. A co do poprzedniej wypowiedzi; też miałem zamiat kupić radiatory od P2, 2szt na allegro za 4zł, jutro pójde poszukać po mieście :-), Ale chyba zdecyduje się na spire, bo to tych radiatorów trzeba doliczyć przejściówki i rozgałęźniki od molexów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktoś bedzie wiedział,musiałem zerwac radiatorki z pamięci i teraz mam zamiar przykleic je spowrotem (trzeba było je deczko poprzycinać. po dokladnym przyjzeniu sie spodom stwierdzilem ze nie sa one idealnie plaskie i tu pojawia sie moje pytanie.

 

radiatorki sa oksydowane na niebiesko (spire) i zastanawiam się czy lepiej przewodzi ciepło takie cos czy lepiej zeszlifowac spodnia warstwe i zostawic czyste aluminium zeszlifowane do lustra, na szlifierce grawerniczej, czy lepiej zostawić tą niebieską warstwe?? co bedzie lepiej odprowadzać ciepło??

Teoretycznie lepiej przeszlifować spód radiatorsów na lustro niż zostawiać pomiędzy powierzchniami wymieniającymi ciepło dodatkową warstwę lakieru. W rzeczywistości pewnie nie będzie wyczuwalnej różnicy czy lakier usuniesz czy zostawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...