Skocz do zawartości
cyganos king

Fotografia

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam nowy temat ponieważ brak mi tu jakiejś rzeczowej dyskusji o samej fotografii, technikach, sposobach itp. Na tweaku jest kilku dobrych fotgrafów którzy mają duże doświadczenie i znają się na rzeczy, mam nadzieję że podzielą się z laikami (czyli mną) swoją wiedzą, dzięki czemu może poziom prezentowanych zdjęć na tweaku wzrośnie. Wiem że jest dużo stron traktujących o fotografi ale uważam że najlepsza wiedza jest ta zdobyta od praktyków. Jeżeli uważacie temat za zbędny to niech moderacja zamknie go w choler.... :D

 

A to może zacznę z pytaniami. może ktoś odpowie jaką stosujecie ekspozycje żeby nie prześwietlić zdjęcia a mieć wszystkie szczegóły zarówno te w cieniu jak i w świetle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zachowania szczegółów - jeśli masz na myśli cyfrówki, to zwykle bardzo pomaga obniżenie kontrastu na minimum w opcjach aparatu - w ten sposób łapie się nieco większy zakres tonalny. Pomaga też posiadanie opcji histogramu w czasie robienia zdjęcia - wtedy widać, czy duża część zdjęcia nie wpada w białe lub czarne i mozna zmodyfikowac parametry ekspozycji ;).

 

Co do samego pomysłu wątku - skoro już jest takie podforum, to wątek tego rodzaju oczywiście musi być. Ale wydaje mi się, że fotografia jest zbyt rozległą dziedziną na jeden wątek jednak - bo jak bedzie zainteresowanie, to wątek szybko stanie się nieczytelny. Może lepiej od razu zaplanować kilka przylepionych tematów traktujących o oddzielnych obszarach fotografii - np. makro-, astro-, portrety, krajobrazy, obróbka cyfrowa, obróbka chemiczna itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zachowania szczegółów - jeśli masz na myśli cyfrówki, to zwykle bardzo pomaga obniżenie kontrastu na minimum w opcjach aparatu - w ten sposób łapie się nieco większy zakres tonalny. Pomaga też posiadanie opcji histogramu w czasie robienia zdjęcia - wtedy widać, czy duża część zdjęcia nie wpada w białe lub czarne i mozna zmodyfikowac parametry ekspozycji ;).

 

Co do samego pomysłu wątku - skoro już jest takie podforum, to wątek tego rodzaju oczywiście musi być. Ale wydaje mi się, że fotografia jest zbyt rozległą dziedziną na jeden wątek jednak - bo jak bedzie zainteresowanie, to wątek szybko stanie się nieczytelny. Może lepiej od razu zaplanować kilka przylepionych tematów traktujących o oddzielnych obszarach fotografii - np. makro-, astro-, portrety, krajobrazy, obróbka cyfrowa, obróbka chemiczna itd.

grzmot dzięki za wskazówki nie próbowałem ruszać kontrastu w aparacie jak będzie pogoda będe musiał spróbować :) co do pomysłu odnośnie przylepionych tematów to myśle podobnie jak MaciekCi że nie ma takiego zapotrzebowania, w tym temacie można spokojnie takie rzeczy poruszać i nie tylko, przyda się też trochę luźnej dyskusji o "foceniu" :D coby nie śmiecić w "tweakowych fotografach"

 

Dodam jeszcze krótką opowieść "ku przestrodze" :wink:

jakiś czas temu mój szef "kupił sobie" nikona d70 z podwójnym kitem, wcześniej w pracy funkcjonował canon g5 więc ucieszyłem się że dostanę w swoje ręce lustro i bede mógł obadać różnice, kilka razy miałem go w rękach trochę fotek zrobiłem choć bez instrukcji było trudno, przez większość czasu był użytkowany przez mojego szefa, niestety nie ma on pojęcia o podstawowych rzeczach takich jak przysłona, migawka czy ekspozycja i aparat cały czasu ustawiony był na auto ( dobrze że ma taką funkcję bo szef by się pochlastał :razz: ) kilka tygodni temu szef mówi że zepsuł się "krótki" obiektyw i nie ostrzy po tygodniu że zepsuł się tele i też nie ostrzy w końcu dzisiaj przeglądałem fotki szefa z wczorajszej imprezy i patrzę że wszystkie poruszone szef patrzy i mówi "widzisz nigdzie nie ma ostrości" spojrzałem do exifa a tam czasy 1/6 s 1/8s itp. oczywiście próbowalem wytłumaczyć że aparat tak dobiera migawkę na auto żeby fotka była jasna za co oczywiście usłyszałem że ten aparat to szmelc bo za taką kasę powinien robić tylko dobre zdjęcia :mur: morał z tej historii jest chyba jasny :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] patrzę że wszystkie poruszone szef patrzy i mówi "widzisz nigdzie nie ma ostrości" spojrzałem do exifa a tam czasy 1/6 s 1/8s itp. oczywiście próbowalem wytłumaczyć że aparat tak dobiera migawkę na auto żeby fotka była jasna za co oczywiście usłyszałem że ten aparat to szmelc bo za taką kasę powinien robić tylko dobre zdjęcia :mur: morał z tej historii jest chyba jasny :wink:

- trzeba używać flasha :P

 

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «
Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- trzeba używać flasha :P

 

» Naciśnij, żeby pokazać/ukryć tekst oznaczony jako spoiler... «

EDIT : a prawdziwy morał to poprostu potwierdzenie znanego i wiadomego powiedzenia "To nie aparat robi zdjęcia a fotograf" ;] i może być aparat za 50.000 PLN i marny fotograf albo prosty aparacik za 300zł a fotograf Pro i wiadomo kto będzie miał lepsze foty :) ...

dobry marketing robi swoje i dlatego ludzie nie mający pojęcia o fotografii kupują sprzęty których nie potrafią obsługiwać i które nie są im potrzebne

 

Widocznie aparat nie byl w trybie auto. Na automacie sam sobie otwiera lampe...

lampę zamykał manualnie palcem bo mu się nie podobają fotki z lampą:) zaproponowałem mu żeby zakleił ją taśmą - oczywiście żartowałem ale "szef" wyglądał jakby chwycił pomysł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampę zamykał manualnie palcem

Ja kiedyś zrobiłem tak w Pro1 , przytrzymałem spust do połowy , lampa się otworzyła , ja ją zamknołem i spust migawki do końca .. efekt ? z lampy poszedł dym :lol: ale o dziwo się nie spaliła i działa elegancko do dziś ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

natchniony :D projektem znajomego fotografa postanowiłem zacząć pracę nad czymś co już jakiś czas chodziło mi po głowie czyli nocne plenery przy świetle gwiazd i księżyca. Od razu podkreślam nie chodzi mi zdjęcia miast i latarni a o efekty takie jak ten tu pokazany w związku z tym mam kilka pytań być może ktoś zmierzył sie kiedyś z tą materią, jak wyglądają techniczne aspekty wykonywania takich zdjęć głównie chodzi mi o kilkuminutowe naświetlanie i szumy generowane przez matrycę, o co chodzi z tymi darkami które ponoć mają duże znaczenie dla tego typu fotografii, jakie iso stosować przy naświetlaniu czy stosować niskie by uniknąć szumów czy można iść wysoko, jak reaguje elektronika aparatu na takie naświetlania po kilka - kilkadziesiąt minut?

Oczywiście google przekopało mi neta coś tam znalazło ale raczej mało dlatego wdzięczny będę za wskazówki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz trochę więcej danych z ekspozycji (to samo zdjęcie)

 

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-120963.php

 

 

Darki są potrzebne do usuwania szumów. Czas pojedynczej ekspozycji nie może być długi ale za to ekspozycji możesz zrobić dużo i później je "zestackować" (poskładać):

 

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

http://deepskystacker.free.fr/english/index.html

http://www.aurigaimaging.com/

http://www.astronomie.be/registax/

 

Polecam też to forum: http://astro-forum.org/forum/index.php

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz, programy do stackowania już mam jednak wolałbym tego uniknąć nie chce mi się wierzyć że autor tamtego zdjęcia bawił się w stackowanie w irisie czy regisie. Z tego co wyczytałem to puszka może sama robić darki jeżeli to ustawię, pytanie czy jest to potrzebne czy dłuższa ekspozycja nie załatwi sprawy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zdjęciach nocnych IMHO lepsze efekty daje niższa czułość. Temperatura otoczenia także znacząco wpływa na poziom szumów. Im zmniej tym lepiej (matryca się chłodzi). Ciekawe czy ktoś wapdł na pomysł skonstruowania aparatu z chłodzoną matrycą? To byłoby coś.

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies na necie byla lustrzanka, z peltierem(?) :)

Dokładnie. I to był Canon 300D. ;)

 

 

cyganos -> No cóż, do walki z szumami to Canon 5D i jedziesz. ;] A na poważnie już masz ujemny punkt za CCD od Sony. Ogólnie używaj najniższych ISO bo i tak przy czasie 50minut powinno się dobrze naświetlić a szumy to poważna sprawa ... Oczywiście Neat Image później dodatkowo. ;] Good Luck.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W D70 jeden rog robi sie bardzio fioletowy przy dlugim naswietlaniu, jakis ukladzik przy matrycy sie grzeje mocno.

Nie wiem czy tak samo w D50.

 

A tak poza tym to "cyganos king" byles chociaz na forum nikona? :/

Bo z tego co pamietam to kiedys trafilem tam na takie tematy, a na pewno tam, znajdziesz wiecej info niz tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MaciekCi niestety 5d jest poza moim zasięgiem a szkoda, po próbnych zdjęciach jestem pełen optymizmu szum jest ale na dłuższych czasach nie było tak źle :) czekam więc na cieplejsze wiatry i ruszam w plener.

 

@ SKRYTOBOJCA oczywiście że czytałem forum N, tam większość wątków dotyczy nikoli d70 i problemu o którym pisałeś, na czasach do 30 sek nie zauważyłem tego problemu w D50, wezmę jeszcze pentaxiora i zobaczę jak on się sprawuje na długich czasach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...