Skocz do zawartości
gregsid

Pomocy ! Wd800jb Nie Chce Odpalić !

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Fachmanów tego Forum.

 

Już nie raz pomagałem innym /prywatnie/, ale teraz sam potrzebuję pomocy.

 

Otóż chodzi o dysk WD 800JB /model WDC WD800JB-00ETA0/.

 

Działał bez zarzutu ok. 2,5 roku. Wieczorem komputer został wyłączony poprawnie /WIN98SE zamknął system i wyłączył komputer/, natomiast rano dysk się nie uruchomił. Bios go widzi poprawnie. Fdisk nie chce się uruchomić - nie widzi dysku. PartitionMagic - nie chce się uruchomić - nie widzi dysku. Oczywiście zapuszczam je z dyskietki.

 

Zainstalowałem ten dysk jako drugi i odpaliłem WIN98SE; a z innym dyskiem WIN XP Pro. Niestety dysk nie jest widoczny w żadnym z systemów.

 

Ze strony WD pobrałem narzędzie "Data Lifeguard Tools 11 for DOS". Uruchomiłem z dyskietki i wybrałem SZYBKI TEST. Program zgłasza błąd "DRIVE IS LOCKED" i wychodzi do DOS-a nie podejmując testu.

 

Nie wiem co dalej można zrobić ?

Dyski nigdy wcześniej nie dawał oznak, że coś z nim nie tak.

 

BAAAARDZO PROSZĘ O POMOC !!! MAM TAM CENNE DLA MNIE DANE.

 

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy bawiłeś w zakładanie hasła na dysk lub coś takiego ?

jak nie to wyjmij dysk obejrzyj go dokładnie oczyść z kurzu sprawdź taśmę wtyczkę zasilania i podłącz ponownie, jak nadal nie będzie można go użyć to prawdopodobnie jest uszkodzony, a jak dane są naprawdę cenne to nie pozostaje nic tylko iść do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście podpinałem do różnych taśm, przekładałem do innego kompa;zmieniałem zworki ale to nic nie daje.

Każdy bios wykrywa ten dysk bez problemu.

Żadnych haseł nie zakładałem, a dysk nigdy wcześniej nie dawał jakichkolwiek symptomów awarii.

 

Silnik się kręci; nic nie stuka /niepokojąco/.

 

Program ze strony WD podaje komunikat "DRIVE IS LOCKED", natomiast stosując starszą wersję tego programu pojawiał się komunikat "WRITE FAULT ERROR" albo "STILL BUSY TIMEOUT"

 

Rodzi się jeszcze pytanie : Gdyby uznać awarię - to tak nagle pada elektronika czy tależyki bądź głowica ?

 

Nie wiem co dalej robić.

Poszukam jeszcze elektroniki.

 

A może ktoś z Forumowiczów ma taką : dysk WD800JB-00ETA0 FirmWare 77.07W77; DCM : HSBACTJAA ; Produkcja MALEZJA 07 JUN 2003r.

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie program ATAPWD i utwórz z nim dyskietkę startową . W nim juz sprawdź odczyty dotyczące tego dysku . Jeśli będziesz miał więcej plusów niż jeden licząc od lewej strony , to dysk ma założone hasło . Pierwszy plus jest na stałe jeśli dysk ma możliwość założenia hasła .

Możesz to również sprawdzić w programie MHDD . Po inicjacji dysku w programie , na samym dole odczytów widnieć będzie wtedy napis : ON , Locked , HIGH , czy Maximum . Wtedy wiesz , że to hasło go blokuje .

Pozdrawiam .

Edytowane przez BIGOLSEN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z MHDD jest taki LOG :

 

PRE]

50 ERR INDX CORR DREQ DRSC WRFT DRDY BUSY PWD AMNF T0NF ABRT IDNF UNCR BBK 00

[WDC WD800JB-00ETA0 ] [ 156,301,488] [ ] [ ]

 

 

WDC WD800JB-00ETA0 LBA:156,301,488 BIOS: 80H

SN:WD-WMAHL2285911 FW:77.07W77 CACHE:8192KB Size = 76319MB

 

WARNING: THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD

 

To see enhanced information, use command EID <SHIFT+F2>

Init drive: Done

 

WDC WD800JB-00ETA0 LBA:156,301,488 BIOS: 80H

SN:WD-WMAHL2285911 FW:77.07W77 CACHE:8192KB

Supports: LBA48 HPA AAM DLMC LBA MS16 DMA (UDMA5,MWDMA2)

SMART: Enabled SelfTest: Supported ErrorLog: Supported

Security: high, ON. Size = 76319MB

 

WARNING: THIS DRIVE IS LOCKED BY ATA PASSWORD

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...