Skocz do zawartości
Nicko13

Non Nagrzewnica Tylko Mega Chłodnica

Rekomendowane odpowiedzi

Musze wypowiedzieć się jako posiadacz chłodzenia typu MAX bo jak czytałem niektóre wypowiedzi to mnie zatykało.

 

Moje chłodzenie: chłodnica od żuka 50x45x4cm i 4 revolteki 120mm na shroudzie, do tego pompka CO Leszno 3,5m3/h i 3 bloki.

 

A teraz kilka odpowiedzi:

 

mkwd40 :arrow: Znam właściciela tego chłodzenia i powiem tyle że wygląda ono teraz inaczej a to zdjęcie to była wczesna beta.

 

muciek :arrow: chłodnica nie stawia dużo większych oporów niż nagrzewnica

 

donulung :arrow: stosowanie wielkich chłodnic ma sens. Większa chłodnica pozwala zastosować wolniejsze wentylatory oraz daje zapas "mocy" przydatny do większej ilości bloków, peltów i mocniejszych komponentów. Przy mojej chłodnicy wentylatory mogą chodzić na 300 obrotów a temperatura nie wzrasta. Co do pomp CO to są one cichsze i przy tym wydajniejsze niż dowolna pompka akwariowa. A w przypadku niektórych akwariówek są też tańsze.

 

hinco :arrow: tak wielkie wentylatory prawie nigdy nie są ciche :D

Edytowane przez Outlander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może byś wzioł pod uwage zrobienie dziór w ścianie i chłodnica na zewnątrz budynku oczywiście jeżeli masz taką możliwość

a w lato jak jest ciepło odłaczasz tą chłodnice co na zewnątrz kupujesz drugą i znów kombinujesz

plusem jest to że możesz sobie dać wiatrak taki jak w klimatyzatorach i powinno być cicho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może byś wzioł pod uwage zrobienie dziór w ścianie i chłodnica na zewnątrz budynku oczywiście jeżeli masz taką możliwość

a w lato jak jest ciepło odłaczasz tą chłodnice co na zewnątrz kupujesz drugą i znów kombinujesz

plusem jest to że możesz sobie dać wiatrak taki jak w klimatyzatorach i powinno być cicho

A może w ogóle podłączyć się pod klimatyzację, albo podciągnąć węże do najbliższej chłodni i tam wrzucić chłodnicę? :mur:

 

Nie sądzę aby rodzice Nicko13 pozwolili mu na takie zabawy, według mnie wystawianie chłodnicy na stałe na zewnątrz to nietrafiony pomysł.

 

Co do samej idei z chłodnicą, to różnica będzie rzędu 1 stopnia w stress, nie więcej w porównaniu z BIX2, czy jakąś nagrzewniczką typu Harisson.

Edytowane przez Plasma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muciek :arrow: chłodnica nie stawia dużo większych oporów niż nagrzewnica

A ja jestem innego zdania. Podłączałem słabą pompkę (atman 302) pod Poldka (nagrzewnica), łade i chłodnice z Poldka i odczucia dźwiękowe zarzynanej pompki zwiększały się wraz z wzrostem wielkości nagrzewnicy aż do chłodnicy, przepływ wody malał. Ale sadze, że przy pompie CO jest to zauważalne. ;) Edytowane przez muciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do samej idei z chłodnicą, to różnica będzie rzędu 1 stopnia w stress, nie więcej w porównaniu z BIX2, czy jakąś nagrzewniczką typu Harisson.

 

Miałes cos taiego?! Jak nie to sie nie odzywaj, przy kilku blokach i mocnych peltach roznice beda wieksze i to duzo. Nawet przy grzałce procu i grzałce grafie bedzie weicej roznicy w stressie niz z bixem2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

donulung :arrow: stosowanie wielkich chłodnic ma sens. Większa chłodnica pozwala zastosować wolniejsze wentylatory oraz daje zapas "mocy" przydatny do większej ilości bloków, peltów i mocniejszych komponentów. Przy mojej chłodnicy wentylatory mogą chodzić na 300 obrotów a temperatura nie wzrasta. Co do pomp CO to są one cichsze i przy tym wydajniejsze niż dowolna pompka akwariowa. A w przypadku niektórych akwariówek są też tańsze.

Mogło by mieć sens jedynie przy założeniu że w kompie ma być całkowita cisza. Nie zauważyłem żeby Nicko 13 napisał coś o kilku blokach z peltami :lol: pytał tylko o max wydajnosć. Idąc dalej tym tropem można sobie podłączyć dwie lub nawet dziesięć chłodnic, obudować nimi całego kompa i napędzić motopompą strażacką... tylko czy będzie wtedy lepiej? :wink: U siebie z A64@2800Mhz i nagrzewniczką podobną do Rekorda z jednym tylko wiatrakiem mam cały czas zimną wodę w układzie. Nie wydaje mi się żeby przy normalnym WC nawet z dwoma lub trzema blokami rezultaty przy użyciu chłodnicy samochodowej były znacząco lepsze niż z bix3. Stąd pytanie gdzie jest sens? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens jest bo raz mam cos innego,dwa nie wiadomo moze juz na nowe am2 wyjda grzalki o mocy ponad 200w skad wiesz ze nie??Trzy wielki szpan przed kumplami ze takie cos mojego kompa chlodzi...Powiedz czy laik widzacy wc z BIX1 naprzyklad, bedzie podjarany napewno :).A gdy zobaczy wielką odpicowaną chlodnice 75x50 ??Co wtedy zrobi??Pomysli ze ten komp to jest rakieta :) Tym bardziej w moim przypadku gdzie mam np 4 miejsce w 06 na x800xl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałes cos taiego?! Jak nie to sie nie odzywaj, przy kilku blokach i mocnych peltach roznice beda wieksze i to duzo. Nawet przy grzałce procu i grzałce grafie bedzie weicej roznicy w stressie niz z bixem2 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sam mówisz że ma to sens głównie przy bardzo dużym obciążeniu. Tymczasem Nicko13 na razie nic nie powiedział o tym, że chce robić układ z peltami, lecz standardowe WC na 2-3 bloki. Może z tym 1 stopniem to trochę przesadziłem, ale różnica nie będzie na tyle duża, by zastosowanie chłodnicy przy średnio rozbudowanym układzie dało przyrost w OC (w przypadku proca dużo więcej daje zdjęcie czapki). BIX2 lub 3 to poza tym rozwiązanie bardziej estetyczne i mobilne.

Sens jest bo raz mam cos innego,dwa nie wiadomo moze juz na nowe am2 wyjda grzalki o mocy ponad 200w skad wiesz ze nie??

AM2 według specyfikacji może dostarczyć 125W.

Trzy wielki szpan przed kumplami ze takie cos mojego kompa chlodzi...Powiedz czy laik widzacy wc z BIX1 naprzyklad, bedzie podjarany napewno :).A gdy zobaczy wielką odpicowaną chlodnice 75x50 ??Co wtedy zrobi??Pomysli ze ten komp to jest rakieta :) Tym bardziej w moim przypadku gdzie mam np 4 miejsce w 06 na x800xl...

Jeśli tu chodzi o szpan, to bezdyskusyjnie chłodnica zrobi większe wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że nawet lipna chłodnica kiedy na dworzu jest chłodniej niż w domu ma sens bo woda jest zimniejsza niż pomieszenie = chłodny bloczek

 

EDIT

a co do szpanu to jak u mnie kuple widzieli WC mimo ze to jest głupi kadet i pare rurek szczeke z podłogi zbierali bo pierwszy raz w życiu coś takiego widzieli

Edytowane przez KAMILcom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do szpanu to jak u mnie kuple widzieli WC mimo ze to jest głupi kadet i pare rurek szczeke z podłogi zbierali bo pierwszy raz w życiu coś takiego widzieli

co racja to racja, laik jak widzi, ze woda płynie to jest podjarany, nawet głupim cpc sie podjare.

 

Uwazam ze robienie wiekiego chłodzeni dla szpanu mija sie z celem, to jest sens tylko przy mocnym konfigu, mocny proc + mocna grafa, ewentualnie pelty.

 

a jak koniecznie do szpanu to polecam bardziej kompaktowe chodzenia, np:

 

Dołączona grafika

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mnie zajechalo :blink:

 

Co do teori zalozyciela topicu tez mam zamiar wcisnac chlodnice (prawdopodobnie to bedzie golfik 525x322) z tym ze u mnie chlodnica bedzie prawie caly czas w passivie (w momentach krytycznych wspomagac ja beda 3x120)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez pewnie czesto bedzie passiv :)Jak nie bedzie wielkiej roznicy z nadmuchem (czyt 1-2*C) to nie bede sie bawil w nadmuch ale bedzie passiv :) Pomozcie szukac na allegro miedzianych chlodnic :) pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez pewnie czesto bedzie passiv :)Jak nie bedzie wielkiej roznicy z nadmuchem (czyt 1-2*C) to nie bede sie bawil w nadmuch ale bedzie passiv :) Pomozcie szukac na allegro miedzianych chlodnic :) pozdro

po jaka cholere Ci jest potrzebna miedziana jak chcesz apssive <_< nie lepiej alu?

--> taniej

--> lepiej

 

 

 

@kanathea:

fotka syci :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po jaka cholere Ci jest potrzebna miedziana jak chcesz apssive <_< nie lepiej alu?

Może po taką "cholere", że miedziana będzie o wiele lepsza od aluminiowej. To, że aluminium jest lepsze od miedzi w układach pasywnych, można raczej między bajki włożyc a dlaczego to można przeczytac pod tym adresem (Myth #2) a chodzi szczególnie o to że nie ma czegoś takiego jak lepsze oddawanie ciepła do powietrza przez alumnium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po taką "cholere", że miedziana będzie o wiele lepsza od aluminiowej. To, że aluminium jest lepsze od miedzi w układach pasywnych, można raczej między bajki włożyc a dlaczego to można przeczytac pod tym adresem (Myth #2) a chodzi szczególnie o to że nie ma czegoś takiego jak lepsze oddawanie ciepła do powietrza przez alumnium.

dobra dobra, skoro nie ma czegos takiego to widocznie nie ma, ale to ze alu do passive jest lepsze jest faktem ;) to ze miedz jest drozsza tez jest faktem ;) i to ze miedz trudniej dostac tez jest faktem ;) wiec po co przepłacac, jak do passive alu bedzie lepsze?(innymi słowy po jaka cholere :lol2: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to ze alu do passive jest lepsze jest faktem

A na jakiej podstawie twierdzisz, że alu do passive jest faktem? Ja z własnego doswiadczenia wiem, że tak nie jest. Kiedyś porównywałem nagrzewnicę od rekorda do aluminiowej o bardzo podobnej kostrukcji (kanały i lamele) tyle że ta aluminiowa była troszke wieksza. Obie chodziły pasywnie to znaczy leżaly sobie poziomo poza obudową no i rekord był o wiele lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie twierdzisz, że alu do passive jest faktem? Ja z własnego doswiadczenia wiem, że tak nie jest. Kiedyś porównywałem nagrzewnicę od rekorda do aluminiowej o bardzo podobnej kostrukcji (kanały i lamele) tyle że ta aluminiowa była troszke wieksza. Obie chodziły pasywnie to znaczy leżaly sobie poziomo poza obudową no i rekord był o wiele lepszy.

twierdze tak na podstawie innych uzytkownikow ktorzyto sprzwdzili ;)

 

ja miałem chłodnice od mercedesa 124 o sporychwymiarach z alu, ale nie miałęm jak porownac z cu, bo nie miałem podobnej.

 

A Twoje porownanie mogło byc błedne, poniewaz ta alu mogła byc np brudna w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twierdze tak na podstawie innych uzytkownikow ktorzyto sprzwdzili

Obserwuję to forum dośc dokładnie i jeszcze nie widziałem żeby ktoś porównywał alu do miedzi na passiv przy założeniu że obie chłodnice mają podobną budowę, jeśli coś przeoczyłem to proszę o linka. Natomiast wiele osób pisze, że do passiv tylko alu bo tak piszą inni i tak w kółko. Mi osobiście do głowy nie przychodzi żaden powód dla którego alu miało by byc lepsze od miedzi przy takiej samej konstrukcji.

 

A Twoje porownanie mogło byc błedne, poniewaz ta alu mogła byc np brudna w srodku.

Hehe akurat ta alu to w środku była czyściutka bo to nie była chłodnica do wody tylko to była chłodnica do oleju (od czego to nie mam pojęcia) i wystarczyło dobrze wyczyścic jej wnetrze z oleju (co akurat jest łatwe) i nie było zabawy z usuwaniem kamienia tak jak w rekordzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy napisac tylko posta - a juz sie jakas wojenka tworzy :>

 

Co do sprawy jaki metal zastosowac w ukladzie pasywnym - sprawa wyglada tak ze nie ma jakies tam kosmicznej roznicy pomiedzy temp. w jednym czy drugim ukladzie. Wiec jezeli ktos z gory zaklada ze nie bedzie sie meczyl z nadmuchem na chlodnice to po co? :

 

-Jak juz sie ja znajdzie ;) (ostatnio widzialem jedna - od nexii ale wymiar mi sie nie podobal)

-pakowac pieniadze w drozsze chlodnice miedziane

-uzerac sie z duza wieksza waga CU

 

I tu wychodza aspekty dlaczego warto kupic alu do passiva a nie meczyc sie z cu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wojenki żadnej nie ma :-P jak narazie jest tylko wymiana zdań i opinii :-P

Właśnie jedyną zaletą chłodnic aluminiowych jest ich waga no i cena. Tyle, że jeśli chodzi o cenę to różnie to bywa gdyż można kupic bardzo fajne chłodnice miedziane od starszych samochodów i nie są one drogie tak więc cena nie jest jakąś szczególnie istotną zaletą chłodnic alu. Natomiast jeśli chodzi o wydajnośc to też nie ma "kosmicznej" różnicy, ale jest zdecydowana różnica kilku stopni. Jak już wcześniej pisałem porównywałem kiedyś rekorda do chłodnicy aluminiowej o podobnej konstrukcji (ta alu była troszkę więkasza) i z tego co pamietam różnica temperatury wody na wyjściu z chłodnicy była około 6-7 stopni na korzyśc rekorda a to już jest dużo szczególnie w czasach gdzy ludzie są skłonniy wymienic blok na inny dla różnicy rzędu 0,005 c/w ;) i gdy zdecydowana większośc ludzi pisze że zależy im na wydajności.

 

PS. To co napisałem to tylko moje własne doświadczenia i przemyślenia na poruszone tematy i nie mam zamiaru nikogo zmuszac żeby myślał tak jak ja, jak ktoś chce miec chłodnicę aluminiową to niech ją ma :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6-7*C to troche duzo jak na podobne chlodnice (ale nie bede sie sprzeczal bo w temecie WC dopiero raczkuje)

 

Ale mam swietny przyklad jezeli chodzi o AC (Tt Silent Tower vs. Tt Cool Tower 112) konstrukcje blizniacze - jedyne czym sie roznia to materialem

Tt ST - CU + AL - ~700g

Tt CT - CU - ~2000g

Roznica tez byla pomiedzy waga ale to akurat czynnik zawierajacy sie w uzytych materialach.

A jak to wygladalo w praktyce? Mianowicie Cool Tower mial temp. nizsza o 1,5*C mierzona za pomoca GateWatcha Silver i Diody termalnej w sockecie. Roznica cenowa kolosalna bo prawie 70,- pln (w momencie gdy nabylem wersje CU + AL) a roznica temp. mizerna.

 

Tego samego obawiam sie przy budowie WC - ze wpakuje 52x32 cm zelastwa a wyniki bede mial podobne jak ludzie na BIXie 2 z nawiewem, albo co gorsza wyniki beda porownywalne z AC - Jedynym aspektem przemawiajacym za bedzie CISZA ;)

Edytowane przez kanathea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac kwestie wyzszosci chlodnic ALU nad CU czy odwrotnie. Looknijcie sobie na te zdjecia na modplanet odnosnie chlodnicy w WC. Trzeba byc kompletnym idiota, zeby zlozyc sobie zestaw uwazany za megawydajny bo z chlodnica samochodowa, a pozniej te chlodnice postawic przy samej bocznej sciance biurka, albo powiesic na sciance kompa nie zostawiajac dystansu miedzy scianka lub blacha obudowy....Hehehe IMHo to jest tak zwane bicie piany, czyli kompletny przerost formy nad trescia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako przerost formy nad trescia ktos moze uznac Big Towera - bo jest duzy, nieporeczny a waga w granicach 15kg komplikuje wszelkie chceci przenoszenia kompa. A przeciez wszystko spokojnie zmiesci sie w Midi Towerze.

 

Fakt ze gosc troche nie pomyslal z usadowieniem tej chlodnicy - ale biorac pod uwage wymiary samego wkladu - (nie liczac obudowy chlodnicy) to jest niemaly problem z skompaktowaniem tego wszystkiego tak zeby jakos to wygladalo.

 

W moim przypadku chlodnica alu o wymiarach 525x322 wyniesie mnie ok 90-110,- a ile kosztuje BIX1,2 o 3 nie wspomne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanathea zgoda, bixy to inna bajka, ale za 100 masz dwie nagrzewnice od kadetta, ktore maja niejako ugruntowana pozycje wsrod uzytkownikow WC. Dwie nagrzewnice to nie jest az tak duzy problem upchnac w budzie w porownaniu z chlodnica :|...za to wydajnosciowo mysle ze pociagnelyby dosc konkretny konfig calkowiecie pasywnie (oczywiscie logicznie rozmieszczone, a nie jak te na obrazkach :P ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jes jeszcze jedna wazna sprawa odnosnie kadetow (badz innych) - dorwanie nowej w stanie salonowym graniczy z cudem, odkupienie uzywanej, oczyszczonej i odpicowanej od ktoregos z userow forum wiaze sie z kolejnymi kosztami. Szukanie po szrotach wiaze sie z duza iloscia czasu spedzona w tego typu miejscach.

No i najwazniejsza sprawa w przypadku szrotowatych - czyszczenie (nie mam ochoty babrac sie z rozlutowywaniem)

Priorytetem jest nowka - stan salonowy ktora nie wymaga zadnych innych dzialan oprocz przystosowania standardu zlaczek i umieszczenia jej w budzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6-7*C to troche duzo jak na podobne chlodnice (ale nie bede sie sprzeczal bo w temecie WC dopiero raczkuje)

Podobne w budowie ale zrobione z zupełnie innych materiałów i dlatego taka wyszła róznica.

 

Tego samego obawiam sie przy budowie WC - ze wpakuje 52x32 cm zelastwa a wyniki bede mial podobne jak ludzie na BIXie 2 z nawiewem, albo co gorsza wyniki beda porownywalne z AC

No i właśnie o to chodzi, "żeby chłodzic trzeba dmuchac" jak to już kiedyś ktoś napisał. O wiele lepiej jest dac jakąś rozsądną chłodniczkę/nagrzewniczkę i do tego niewielki nawet nawiem niż coś co zajmie pół pokoju i będzie średni mobilne. Z drugiej strony jeśli już ma byc układ pasywny to wydaje mi się że lepszy od chłodnicy może byc jakiś w miarę duży skraplacz np taki jak na tej aukcji (już dawno zakończonej), fajne połączenie miedzi i aluminium. Do tego w skraplaczach te aluminiowe listki nie są tak blisko siebie jak w aluminiowych chłodnicach samochodowych co może byc korzystne w sytuacji gdy nie ma nawiewu i powietrze krąży tylko dzięki konwekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmuchanie bedzie tak czy tak - podlaczane w momentach gdy temperatura calego ukladu podniesie sie dosc wyraznie. Co do skraplacza - tez nie glupi pomysl - fajnie to wyglada, z tym ze strasznie zaklociloby mi to w projekt calej obudowy, ktory jest juz opracowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kanathea tu Ci przyznam racje. Ciezko dostac kadeta w idealnym stanie. Ale wystarczy pomyslec i prosze: nagrzewnica kadeta jest typu Harrison, jeden rzut oka w gogle, i widze ze wiekszosc amerykanskich aut ma wlasnie takie nagrzewnice. A te z kolei mozna kupic tani (od 40 pln) na allegro. Przyklad? Pontiac Sunfire - 49 PLN. A w zasadzie to ot samo co kadet. Powiesz ze nie nowa. Owszem, tu mozesz byc problem. Ale nie wydaje mi sie zeby byl wiekszy niz chlodnica samochodowa przyczepiona do blaszaka :).

A co do skraplacza. Czytalem tutaj na tweaku ze to niezbyt dobre do WC, ponoc sie nie sprawdza.

Edytowane przez Carl0s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobne w budowie ale zrobione z zupełnie innych materiałów i dlatego taka wyszła róznica.

oj, tu bym sie kłucił ;) ta alu nie była pewnie harisonem, a mechl!n kiedys sprawdzał wydajnosc chłodnic, badajac roznice w budowie, harrison był zdeydowanie najlepszy, potem na rowni budowa fiat/łada (mysle ze wszyscy wiedza jakie lamele maja?) a na samym koncu budowa wiekszosci nagrzenic alu - rurki i lamele proste.

 

Przy Twoim porownaniu zderzyły sie dwie konstrukcje : najlepsza i najgorsza.

 

moja łąda na passive była gorsza od DUZO mniejszego kadetta, a z przedmuchem duzo lepsza. tzn na passive: łada-35, kadett-30, active: łada-24, kadett-28.

 

Z tego widac ciekawa sprawe w budowie harrisona - jest bardzo dobry do passive.

 

nie musze chyba mowic ze chlodnice (do tej pory mowiłem o nagrzenicach - duzo mniejsze) maja taka sama budowe z alu i cu? ;)

Edytowane przez kszonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...