Skocz do zawartości
Shenlong

Jak Najlepiej Zagospodarowac Dysk

Rekomendowane odpowiedzi

niektórzy tworza jeszcze oddzielną partycję na poczatku dysku na stałego swapa dla windy i wydaje się to dobrym rozwiązaniem bo swap sie nie fregmentuje - niestety jakoś nie miałem okazji przetestować

 

ogolnie takie partycje jak zaproponował matirr wydają się dobrym rozwiązaniem

 

c mniejszego sie nie opłaca bo szybko sie zapełnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c jakies 20GB na niej trzymac gry programi i itp

 

Trzymanie gier na dysku "C" to pierwszy krok to zamulenia systemu :wink:

 

Ja mam trzy partycje NTFS

 

C - 7GB = Windows, niezbędne programy, 1,5BG idzie na pamięć wirtualną (czysto na pulpicie). [Przy większych partycjach na system niż 10GB system gubi się poprzez "rozfragmentowanie" danych.]

 

D - 60GB = Muzyka, jedna gra, pare filmów, kopie programów, moje duperele...ogólnie cały stuff.

 

E - 13GB = Download czyli to co dopiero nadciąga na dysk. (Ta partycja powstała po przykrych doświadczeniach z traceniem danych z dysku D poprzez przypadkowe formatowanie).

Edytowane przez Smol__ar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie gier na dysku "C" to pierwszy krok to zamulenia systemu :wink:

 

Ja mam trzy partycje NTFS

 

C - 7GB = Windows, niezbędne programy, 1,5BG idzie na pamięć wirtualną (czysto na pulpicie). [Przy większych partycjach na system niż 10GB system gubi się poprzez "rozfragmentowanie" danych.]

 

D - 60GB = Muzyka, jedna gra, pare filmów, kopie programów, moje duperele...ogólnie cały stuff.

 

E - 13GB = Download czyli to co dopiero nadciąga na dysk. (Ta partycja powstała po przykrych doświadczeniach z traceniem danych z dysku D poprzez przypadkowe formatowanie).

Witam. Co do ilosci GB na C to do XP zalecane jest 8GB (minimalnie) ,( tak podaje microsoft) ja na swoim dysku mialem 10GB =C:\ 40 = D:\ i pozostale 30GB na E:. Partycji C nie ma co robic za duzej bo jakos sie lubi chrzanic jak jest duza a to czasem zniknie a to co innego juz mialem pare takich przypadków na C system i programiki office itd gg i takie pierdy gierki instalowac na np E a instalki itd np trzymać na D. Ja teraz swoją 80GB dalem se do kieszeni na USB a wkręciłem 200GB z Maxotra na sata i cos wam powiem ciągle malo) hehehe

Edytowane przez 123Frytki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totalnie zły pomysł. Po kilkunastu instalkach/odinstalkach różnych programów + zapisie swap z partycji C będzie sieka nie nadająca się do niczego. Czas dostępu będzie koszmarny.

 

Ja to widzę raczej tak:

C: 5GB na system, NTFS

D: 1,5GB na swap, FAT/FAT32

E: 20GB programy/gry, NTFS

F: reszta (mp3, filmy, grafika, dokumenty it), NTFS + kompresja

 

C: Tylko Windows + SP2 + Office + programy niezbędne, które nie będą instalowane i usuwane co 5 minut. NTFS, bo efektywny i bezpieczny.

 

D: Plik wymiany dla Windows. Opcja 1.5GB uwzględnia 1GB RAM w kompie. FAT/FAT32 bo szybki i bezproblemowy.

 

E: Gry i programy, które będą instalowane i wyrzucane dość często. Duży stopień fragmentacji zmusi do częstego używania "defragmentatora dysków". NTFS, bo efektywniej. FAT32 się zadławi dużą ilością plików - czasy gier składających się z 2 plików (1 .exe i 1 .dat) się skończyły.

 

F: Tutaj dokumenty, mp3 i itp. Ogólnie dane, do których czas dostępu nie musi być ekstremalnie szybki. NTFS + kompresja pozwoli upchnąć dużo więcej danych. Szczególnie przydaje się przy trzymaniu dużej ilości małych plików (txt, ico, mid itp.) Do tego pliki z serii "XXX" można zablokować przed dostępem osób niepowołanych :)

 

Ewentualne rozgraniczenie, ile na E i F można ustalać wg własnych potrzeb. Jak instalujesz mało gier na raz, to 20GB załatwi sprawę.

 

Edit:

ex1. Jak zaczynałem posta klecić, to nie było wypowiedzi "Smol__ar" i "123Frytki".

 

ex2. Odnośnie partycji C: jak marzy Ci się Longhorn (zwany teraz Vistą) lub jakaś większa dystrybucja Linuxa, to liczenie można spokojnie zacząć od 8GB lub nawet 10GB - wedle uznania. O ile dobrze pamiętam LH (aka Vista) spławia użytkowników z C<5GB (lub nawet C<8GB) już na starcie (w instalatorze).

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na na jednej osiemdziesiatce jest tak:

c - system 4GB ntfs (system i tylko podstawowe programy 50% zostaje)

d - partycja na swapa 1.5GB fat32 (swam 1024MB reszta czasem wykorzystywana do flashow z pod dosa;))

e- reszta ;) tam gry, programy

 

wczesniej jeszcze na e: byla muza, filmy itp

teraz filmy, muze, obrazy sa na osobnym dysku ;)

 

do tego temp, moje dok, katalogi robocze np rar'a albo programow sciagajacych nie sa na partycji systemowej ;)

Edytowane przez greg505

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz windows XP to nie ma sensu robić partycję na swap bo można ustawić stały plik w jednym miejscu będący bliżej zewnętrznej części talerza bo może się zaczynać np. od 2 GB i kończyć na 3,5 GB ( dla swp 1,5 GB ). Podział dysku zależy od tego jak z niego korzystasz - można mieć 1 partycję kilkaset GB i zdefreagmentowany ciężko fragmentujący dysk, a można mieć 10 partycji i szybko bajzlujący szajs.

 

ps. czasem lepiej mieć swp 0 ... ale to też trzeba umieć wówczas program/grę ustawić i mieć odpowiednio dużo ram.

 

... co do kompresji to można kompresować wybrane foldery - nie musisz mieć odrazu skompresowanej partycji jeśli chcesz z niej korzystać

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja posiadam dysk 160gb i mam 6 partycji :D.

C:\ to programy i sterowniki

D:\ gry i wszystko co ściągam z sieci

E:\Filmy itd.

F:\Muzyka

G:\Windows (dysk mały tylko żeby pomieścił windowsa i jego dane)

H:\ zapasowe miejsce

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób tak:

Podziel dysk na 2 partycje

C: 10GB

D: reszta

Swap na C jako stały przy 512 MB starczy 512 swap przy 256 też 512 przy 1GB to już nie wiem bo tyle nie miałem choć gdzieś czytałem że plik swap powinien mieć dwukrotną wielkość pamięci ale teraz gdy minimum to 512 to nie ma sensu.

System plików NTFS

Instalujesz Windowsa XP SP2 rożne przydatne programy jak Corel, World (to tylko przykłady) a jak masz to wszystko ladnie poinstalowane robisz zrzut GOSTEM. Gdy system zaczyna sie kaszanić lub jakiś wirus czy coś tam to zrzucasz Windowsa w ciągu 5 minut i masz znów czysty i nie zamulony system oczywiście uprzedni musisz przenieść w bezpieczne miejsce ważne dane.

 

Taki podział uważam za najlepszy. System FAT to już bardzo stary ale jeśli nosisz dysk do kogoś w celu wymiany danych to zostaw sobie partycje jedna w FACIE a reszta w NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ja posiadam dysk 160gb i mam 6 partycji :D.

C:\ to programy i sterowniki

D:\ gry i wszystko co ściągam z sieci

E:\Filmy itd.

F:\Muzyka

G:\Windows (dysk mały tylko żeby pomieścił windowsa i jego dane)

H:\ zapasowe miejsce

:D

system masz pod koniec dysku wiec wydajnosc bedzie gorsza niz gdyby byl na poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaaa dziwny przypadek bo ja akurat zauważyłem że wydajność ( jak na razie) mam bardzo dużą i wydaje mi się że większą niż jak miałemna C:\ . Kumpel mi mówił że jak dysk jest podzielony na dużo partycji to podobno wolniej chodzi czy to prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega greg505 ma rację, najszybszy dostęp głowic jest przy samym początku środka talerza, nie ma co dzielić dysku na wiele partycji lepiej pozakładać foldery o nazwach Film, Muzyka, Gry, ja też mam 160 GB mam podzielony na 3 partycje w NTFS, Pierwsza system 10 GB a reszta po połowie, w FACIE na zapamiętanie partycji dużo miejsca się marnuje a NTFSie nie i w ogóle NTFS jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lowermann:

To, co piszesz o swap to nie do końca tak. Sprawdza się to, jak na co dzień używasz Worda, Excela i Internetu oraz prostych/małych/starych gier.

Zapuszczając sobie jakiś porządny program graficzny (nawet nie musi być 3D), obróbkę wideo lub chociażby grę strategiczną (gdzie czas rozgrywki 1 planszy to nawet kilkanaście godzin), to te 512MB swap przy 512MB RAM zatka się z miejsca.

Mi przy 256MB RAM i swap na 512MB zwiększało plik wymiany po dłuższej sesji z Warcraft 3 (a to już nie taka nowa gra). Dlatego też swap=RAMx1.5 to minimum.

No chyba, że ktoś ma 1GB+. Wtedy 1xRAM też załatwia sprawę. Co więcej można by zaryzykować wyłączenie pliku wymiany, jeśli nie gra się w najnowsze (wymagające) gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość _ANTEK_

ja widze tak :

 

c:\ - 20% - NTFS (system + programy itd)

d:\ - 80% - FAT32 (gry muzyka filmy instalki)

 

 

ja mam mniej wiecej tak samo tyle ze na 120GB:

c:\ 13GB

d:\ 100GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 dyski - 40 i 60 GB

 

40:

C - 10 GB - System - NTFS

D - 27 GB - Gry - NTFS

60:

E - 1.5 GB - Swap - FAT32

F - 17 GB - Muzyka - NTFS

G - 17 GB - Fimly, seriale, anime - NTFS

H - 20 GB - Download - NTFS

 

System działa szybciutko :), a jak chcę coś obejrzeć czy posłuchać to szybko się do tego dostanę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kisiel91:

Przez Partition Magic, FreeDos, płytkę bootowalną z Win98.

 

Wracając do głównego wątku, to nie zalecam stosowania podziału: system + reszta dysku, tak samo jak partycji powyżej np 80 czy 100GB. Takie partycje będą wiecznie niefragmentowane, co po dłuższym czasie znacznie zmniejszy ich wydajność. Defragmentacja takiej partycji trwa bardzo długo i z doświadczenia wiem, że żadko kiedy chce mi się defragmentować chociażby partycję na 65GB.

Poza tym żadnych partycji na FAT32 powyżej 8GB. Rozmiar klastra tutaj nic nie zmienia. NTFS ma kompresję i jest bardziej optymalny do trzymania dużej ilości danych. Aby odczuć różnicę zalecam przykładowy folder z dokumentami (grafiką, artykułami w pdf, txt, projektami stron www itp. rzeczami) wrzucić na partycję NTFS i FAT32. Popatrzeć na "rozmiar na dysku". Już przy rozmiarach w granicach 1GB różnica skłania do przemyśleń. Dla programistów/webmasterów którzy plików w formacie tekstowym (htm, cpp, dpr itd) mają dość dużo nie jest to bez znaczenia. Oddzielna mała partycja na takie dokumenty mogłaby być dobrym pomysłem. Nie fragmentowałoby to partycji, gdzie modyfikacje nie są aż tak częste.

No i kolejną zaletą NTFS jest brak ograniczenia rozmiaru pliku do 4GB. Pozwala to na zapisanie obrazu płyty DVD. Na FAT32 taka opcja jest niemożliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identycznej wielkości HDD, który podzieliłem następująco:

1 GB - SWAP - na pagefile.sys (ustawiam stały na 512 MB, zależnie od ilości RAM i z kolei defragmentuję)

2 GB - WINDOWS - na sam system XP (nic więcej poza np. sterami od karty TV których nie aktualizuję)

30 GB - PROGRAMS - na Program Files itp, TEMP - położenie temp`u zmieniam w Panel sterowania-System-Zaawansowane-Zmienne środowiskowe również te z d:\Windows\TEMP

37 GB - Filmy itp

Na końcu dysku mam 10 GB Backup - na sterowniki, instalki z sieci itp

 

W zależności od szybkości dysku wybieram FAT 32 (dla wolniejszych dysków), NTFS - (dla szybszych), ewentualnie WINDOWS NTFS, pozostałe FAT 32

 

Do zmiany folderów systemowych i automatycznej modyfikacji systemowych usług, wyglądu XP itp używam wspaniałego programu Total Idea "txp4trial"

Systemowe Usługi - można je również bardziej radykalnie modyfikować tzw. matrycami - czytaj: http://www.searchengines.pl/phpbb203/index...?showtopic=7723

 

 

Dysk twardy optymalizuję (defragmentacja) najlepszym programem PerfectDisk (dyski C,D, ewentualnie E - pozostałe nie mają znaczenia)

 

Dzięki temu pagefile.sys jest na zewnętrznej części talerza dysku, bliżej jego krawędzi przez co prędkość obwodowa jest największa - ma to wpływ na szybkość działania

Praca systemu jest zawsze stabilna i niezmienna

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo to swapa powinno sie umieszczac na partycji na "koncu" dysku, tam jest najszybszy odczyt i zapis danych.

a co do ntfs'a to mialem z nim dziwne przygody, przekonwertowalem jedna partycje z obrazami plyt (oczywiscie kopie zapasowe :-P ) i bylo ok, po jakims czasie przekonwertowalem kolejna partycje ale juz taka gdzie mam pelno malych plikow i ... ZONK to co wyparawial moj dysk to byla zgroza. caly czas cos mulil. siedze sobie przy kompie i tylko czytam tekst a tu nagle hhhrrrrrrrrhhhhhhhhhrrrrrrrr i tak przez pare minut, wytrzymac sie nie dalo. i tak mam bardzo czesto, myslalem ze to przez indexowanie plikow, wylaczylem to i nadal to samo, czasmi mu poprostu odbija i zaczyna niemilosiernie mielic pliki na dysku. ostatnio sie troche uspokoilo, moze to dla tego ze partycja byla przekonwertowana a nie "zapelniana plikami od czystego NTFS'a"

Edytowane przez CarsonPoland

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam 80 GB i mam tak

C- 5 GB tylko system , stery i swap

D- stałe programy i pliki ,których nie usuwam(mp3,filmy,które trzymam "na stałe" :) itp )

E- pliki ruchome(download itp),gry,filmy obejrzane i wywalone itp

Rozmiary wedle potrzeb

Polecam ten linkKLIK

W sumie to wszystko zależy : jaki komp/na co/ po co /jak używamy systemu i kompa itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot
  • C: (FAT16) 1,5 GB - ../D&S, ../Program Files, ../Windows
  • D: (FAT16) 775 MB (768 używanych) - plik wymiany (pagefile)
  • E: (FAT32) 15 GB - ../Programy, ../Sterowniki, ../Gry (oczywizda tutaj te zainstalowane, instalki w F:/Inne/Pliki instalacyjne lub F:/Inne/Sterowniki)
  • F: (NTFS) reszta - ../Inne (chulaj dusza, jak to mówią ;>), ../Pliki wideo, ../Pliki audio, ../Moje dokumenty, ../Pliki graficzne
Używane od 5 lat i nikt mnie nie jeszcze nie przekonał do innej systematyki :>. Edytowane przez Lanselot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...