Skocz do zawartości
Shenlong

Jak Najlepiej Zagospodarowac Dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lanselot

Kto Ci takich bzdur naopowiadał? Micorosoft na szkoleniach? Z kumpelem robiliśmy testy wydajnościowe, system stawiany z obrazu płyty pod identyczną konfiguracją, ale właśnie FAT/NTFS. Wyniki były zdecydowanie na korzyść tego pierwszego, nawet 3DMark01 podskoczył (statystycznie po 10 testach o 400 pkt.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze ustawiam zmienne systemowe/srodowiskowe TMP i TEMP (we wlasciwisciach Moj Komputer) na tej partycji 2 GB w FATcie dla kazdego profilu. nie trzeba wtedy usuwac plikow tymczasowych tylko formatuje ci jakis czas cala partycje. no i partycja z systemem sie nie fragmentuje tak szybko : )

Edytowane przez th0rner

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet 3DMark01 podskoczył (statystycznie po 10 testach o 400 pkt.).

a to ciekawe... bardzo.. 3dmark pakuje cala grafike przed wczytaniem do ramu, podczas dzialania nie korzysta praktycznie juz z dysku, wynik moze podskoczyc o 10pkt a tobie podskoczyl :rolleyes: i to 0 400pkt czyli srednio 1-2fpsy wiecej w kazdym tescie. Zgodze sie jesli testy byly robione na 32MB RAM ;]

 

polecam NTFS, bezpieczny i rowniez wydajny, 45-60MB/s to malo ? na zwyklym dysku ?

Edytowane przez lukasrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

sgj: Tia... NTFS i "bezpieczeństwo" danych. Polecam mój topic gdzieś w tym dziale. Poza tym czytanie ze zrozumieniem się kłania:

 

(...) Z kumpelem robiliśmy testy wydajnościowe, system stawiany z obrazu płyty pod identyczną konfiguracją, ale właśnie FAT/NTFS. Wyniki były zdecydowanie na korzyść tego pierwszego, nawet 3DMark01 podskoczył (statystycznie po 10 testach o 400 pkt.).

Lansowania tak zwanego bezpieczeństwa niesie za sobą jak zwykle cele marketingowe Microsoftu, a ludzie tacy jak Ty używani są jako marionetki w ich rękach. Otóż, mój drogi: upowszechnianie stosowania NTFS w systemach domowych ale również korporacyjnych ma na celu mnożenie problemów kompatybilności i utrudnionej konwersji do tzw. nonMS system jak UNIX czy Linux. Nie istnieje coś takiego, jak otwary sterownik NTFS, gdyż jest to system plików o wyjątkowo niedostępnej strukturze. Wszelkie próby wsparcia dla nonMS mają jedynie charakter eksperymentalny, co wyklucza ich szersze stosowanie w systemach korporacyjnych i komercyjnych w ogóle.

 

lukasrz: Tak, coś w tym jest zapewne i tutaj najbardziej zystakała prędkość działania pliku wymiany. Testy zostały w tym celu przeprowadzone na komputerze ze 96 MB RAM (reszta: GF3 250/550, Athlon XP @ ~2520 MHz, 229 FSB).

Edytowane przez Lanselot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi chociaz jeden przykład tej niekompatybilnosci i problemów z nią związanych(tylko inny niz korzystanie z 2 systemów na jednym komputerze, bo tu akurat problem wystepuje w obie strony). JA jakos przez kilka lat takich nie zauwazyłem. A w zastosowaniach korporacyjnych i komercyjnych NTFS na innych platformach niz windows nikomu nie jest potrzebny(tak samo jak fat)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci takich bzdur naopowiadał? Micorosoft na szkoleniach? Z kumpelem robiliśmy testy wydajnościowe, system stawiany z obrazu płyty pod identyczną konfiguracją, ale właśnie FAT/NTFS. Wyniki były zdecydowanie na korzyść tego pierwszego, nawet 3DMark01 podskoczył (statystycznie po 10 testach o 400 pkt.).

Brednia jakaś. Więc przez cały proces testowania komp ostro mielił dyskiem na obu systemach plików ( jeśli nie to spadek wydajności nie jest winą NTFS ) i dlatego twierdzisz że FAT jest szybszy? Dziwne. Fat to antyczny szajs na który nie da się nagrać pliku ponad 4GB, nie da się założyć partycji ponad 32 lub ( w zal od OS ) 128GB, a pozatym jednostka alokacji jest tak ogromna że folder z małymi plikami zajmuje na dysku kilka razy więcej niż powinien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

Podaj mi chociaz jeden przykład tej niekompatybilnosci i problemów z nią związanych(tylko inny niz korzystanie z 2 systemów na jednym komputerze, bo tu akurat problem wystepuje w obie strony). JA jakos przez kilka lat takich nie zauwazyłem. A w zastosowaniach korporacyjnych i komercyjnych NTFS na innych platformach niz windows nikomu nie jest potrzebny(tak samo jak fat)

Chodzi o możliwości bezpiecznej konwersji zwłaszcza. MS BARDZO zależy na tym, aby NTFS się upowszechnił właśnie dlatego, że jego zamknięta struktura stwarza problemy, co utrudnia przesiadkę na inny system operacyjny. Zresztą, jeżeli Cię to interesuje, to poczytaj chociażby o 2k3 RC2, gdzie ma zostać wprowadzone oficjalne wsparcie dla NFS i zobaczysz, do czego to się przydaje.

 

Kyle: tak, komp ostro mielił dyskiem. Przy odczytach benchmarków 3D właście staraliśmy się, aby dostęp do plików odgrywał dużą rolę, stąd testy na małej ilości RAM. A, i nigdzie nie napisałem, aby FAT stosować do przechowywania danych, przecież to śmieszne...

Edytowane przez Lanselot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie opisane jak podzielic dysk na partycje, ale nikt chyba nie napisal jak to dokladnie zrobic. Czy ktos moze mi wytlumaczyc na konkretnie moim przypadku? Mam laptopa i chcialbym podzielic go na partycje 10 (sys + swap) + 70. W jaki sposob i jakim programem utworze partycje 10gb i jak zrobie zeby swap byl niezdefgramentowany? Mam sformatowac wszystko? Jesli to zrobie to jak potem postawie system na tych nowych partycjach tak zeby wszystko gralo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega greg505 ma rację, najszybszy dostęp głowic jest przy samym początku środka talerza, nie ma co dzielić dysku na wiele partycji lepiej pozakładać foldery o nazwach Film, Muzyka, Gry, ja też mam 160 GB mam podzielony na 3 partycje w NTFS, Pierwsza system 10 GB a reszta po połowie, w FACIE na zapamiętanie partycji dużo miejsca się marnuje a NTFSie nie i w ogóle NTFS jest super.

od kiedy to sektory na hdd zaczynają się przy osi?? największa wydajnosc jest na poczatku dysku (na brzegach talerza) a nie w srodku a tym bardziej nie przy samej osi, bo predkosc obrotowa jest stala, w CD sektory sa liczone na od osi :mur: radzę poczytać na temat budowy dysków, logicznej strktury i systemów plików.

Edytowane przez dreamservice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam HDD 250GB.

Na razie podzielonego mam go tak:

C: - Rozruch - 200MB - NTFS

D: - XP32 - 17GB - NTFS

E: - Dane - 195GB - NTFS kompresja oprocz foldera "gry"

nieprzydzielone i niesformatowane 20gb na linuxa (zabieram sie i zabieram :D )

 

Nie wiem, czy nie warto C: powiekszyc do tych 1.5GB i nie wrzucić tam SWAPa (1533MB) (mam 1GB RAM-u). W koncu jaki FS bedzie najlepszy? FAT32, 16?

 

Oprocz tego, na D: mam tez wszystkie programiki, ktore instaluje sie po reinstalce OSa. Nie wiem, gdzie ustalic folder na przerozne TEMPy, i czy warto na niego partycje wyodrebniac, gdy i tak defragmentuje partycje czesto (poniewaz przy niepozwalaniu na znaczna fragmentacje przez czeste defragmentowanie znacznie skraca sie czasy calkowitej defragmentacji, tak, ze potem starczy 5min na defrag. 250GB...

 

Na E: znajduje sie cala reszta, rowniez gry, ktore (ze wzgledu na predkosc) nie sa kompresowane. Jednak na E: mam tez wszystkie wazne dane (na ktorych mi zalezy...), nie wiem, czy nie warto utworzyc jeszcze jednej partycji...

 

Prosze o porade :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę raczej tak:

C: 5GB na system, NTFS

D: 1,5GB na swap, FAT/FAT32

E: 20GB programy/gry, NTFS

F: reszta (mp3, filmy, grafika, dokumenty it), NTFS + kompresja

 

C: Tylko Windows + SP2 + Office + programy niezbędne, które nie będą instalowane i usuwane co 5 minut. NTFS, bo efektywny i bezpieczny.

 

D: Plik wymiany dla Windows. Opcja 1.5GB uwzględnia 1GB RAM w kompie. FAT/FAT32 bo szybki i bezproblemowy.

 

 

 

 

co to jest ten swap i gdzie sie to ustawia i od czego uzależnić wielkość tej partycji ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to tak czytam i czytam i np Lanselot pisze ze NTFS to tajna bron marketingowa Microsoftu hehe a a powiem tak ze wcale im sie nie dziwie wkoncu to oni sa liderem na rynku oprogramowania i oni moga wprowadzac sobie co chcą a ze sa jakies problemy z konwersja itd to inni powinni sie tylko do tego dostosowac, a co do stwierdzienia ze "a ludzie tacy jak Ty używani są jako marionetki w ich rękach" to te "Ty" to sie chyba tyczy większosci ludzkosci na kuli ziemskiej " wiec nie widzie sensu wkurzania sie na microsoft bo to on rozdaje karty no ale zawsze antyMS sie ktos znajdzie hehe. :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : Jak Najlepiej Zagospodarowac Dysk ?

Odpowiedź: w fikołki, gierki trochę mp3, może jakiś film ? Word, Excel też się przydaje... Skype, gadu-gadu...

Jakiś klient poczty też nie zaszkodzi ...

Można nawet zaszaleć z jakimś antywirusem :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : Jak Najlepiej Zagospodarowac Dysk ?

Odpowiedź: w fikołki, gierki trochę mp3, może jakiś film ? Word, Excel też się przydaje... Skype, gadu-gadu...

Jakiś klient poczty też nie zaszkodzi ...

Można nawet zaszaleć z jakimś antywirusem :twisted:

:lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Lanselot

C: - Rozruch - 200MB - NTFS

Przyznam się szczerze, że wygląda to imponująco =]. Nigdy nie udało mi się zejść poniżej 350 MB na rozruch (tj. Win + D&S + Program Files), a to z uwagi na niezbyt chętną do współpracy instalkę Office 2003.

 

Hmm... A może poprzez "rozruch" rozumiesz coś innego?

 

A ja to tak czytam i czytam i np Lanselot pisze ze NTFS to tajna bron marketingowa Microsoftu hehe a a powiem tak ze wcale im sie nie dziwie wkoncu to oni sa liderem na rynku oprogramowania i oni moga wprowadzac sobie co chcą a ze sa jakies problemy z konwersja itd to inni powinni sie tylko do tego dostosowac, a co do stwierdzienia ze "a ludzie tacy jak Ty używani są jako marionetki w ich rękach" to te "Ty" to sie chyba tyczy większosci ludzkosci na kuli ziemskiej " wiec nie widzie sensu wkurzania sie na microsoft bo to on rozdaje karty no ale zawsze antyMS sie ktos znajdzie hehe. :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2:

Jesteś z Ameryki? :o Edytowane przez Lanselot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam tak:

12gb system + swap + programy

60gb gry(zainstalowan), pliki stałe (muza i filmy), download

4gb moje dokumenty ale wychodzi 2gb, bo mam tutaj obraz swiezego systemu z driverami i officem

 

wszystko w ntfsie i narazi dziala szybko i sprawnie...

...w koncu to ACER ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będzie. Do tego wyłącz indeksowanie i kompresję starych plików na dysku systemowym i do gier. Można natomiast pokusić się o włączenie kompresji dla partycji z mp3, filmami i dokumentami - jeśli nie jest potrzebna wydajność - np. obróbka dużych plików audio/wideo.

Poza tym najpierw instaluj sterowniki i wszelkie łaty na system, których używasz, potem często używane programy - generalnie najpierw to, co nie będzie często usuwane/zmieniane. Następnie posprzątaj katalogi tymczasowe systemu (temp) oraz przeglądarek i zrób defragmentację dysku. Potem dopiero dodatki i bajery, które np. odinstalujesz za miesiąc, bo Ci się znudzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo i tak zawsze coś się zaoszczdzi. Poza tym obok tych filmów i mp3 prędzej czy później wylądują jakieś inne pliki, którym kompresja nie zaszkodzi. Wiem z doświadczenia - na początku wszystko ładnie i fajnie na swoich partycjach, ale potem pcha się gdzie popadnie, byle tylko na dysku było. ;)

Edytowane przez ULLISSES

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myslicie - jaki bedzie najlepszy sposob na partycjonowanie takiej konfiguracji: 2x 250GB raid 0 ( sata2 )? Dodam, ze trzymam troche stuffu na HDD, wypakowywuje obrazy, pakuje, zgrywam z dvd itp.

 

RAMu bedzie 2GB - wiec swap 2-2,5GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...