Skocz do zawartości
Macio19

Sztuka Pisania

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniej nie zauważyłem, aby podobny temat był zakładany, a więc poruszam tematykę może troszkę chłamową, ale co dla niektórych przydatną. Każdy z nas wie, że opanowanie sztuki pisania "10-cio palcowej" nie jest takie proste. Mało zauważa się ludzi, którzy sprawnie piszą z wykorzystaniem wszystkich palców. Programiści i Ci, którzy, b.d piszą wykorzystują tę sztukę ponieważ jest to znaczne ułatwienie i przyśpiesza pracę, a ręce się tak nie męczą. Chciałem się dowiedzieć w jaki sposób można szybko nauczyć się takiego pisania. Może są jakieś ćwiczenia na zgrabne poruszanie paluchami? Programem popularnym do nauki jest Mistrz Klawiatury, ale nie sądzę, aby on był wyśmienitym nauczycielem. Jakie są wasze sposoby i w jaki sposób uczyliście się pisać. Pozdrawiam. PS: Ja piszę dość szybko, ale nie wykorzystuję do tego właśnie wszystkich palców, bo zaledwie pięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Hmm ja mysle ze pisze dosc szybko, a nie uczylem sie na jakis programach -----> forum, gg itp.

Mam 200 znakow na minute ponad... wszystkimi palcami nie pisze. "Malymi" poprostu nie umiem ;)

Ile wy macie znakow na minute?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sikor myslenie boli, co ? W googlu znajdziesz wszystko, wiec po co nam to forum ?

 

Co do wyniku - ok. 300 na minute, a szybkiego pisania nauczylem sie na ircu lata temu (dlatego tez pisze bez polskich znakow)

Acha no i pisze uzywajac czterech palcow kazdej reki (maly w prawej do shifta i entera, a kciuk w lewym do spacji). Mysle, ze wlasnie tak sie najlatwiej nauczyc szybkiego pisania - piszac duzo...

Edytowane przez Szymoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam wszystkich palcow (razem z malutkimi :D) a nauczylem sie hmmm na mistrzu klawiatury jak masz samozaparcie to sie nauczysz

mistrz ma kilka wad ktore denerwuja ale mi pomogl dowiedziec sie jak ukladac prawidlowo palce i ktorymi jaki klawisz naciskac. Teraz nie wyobrazam sobie pisac inaczej.

Uczylem sie tak ze omijalem kilka lekcji tak aby jak najszybciej przynajmniej teoretycznie doweidziec sie jak pisac a cwiczylem na gg, forach, wszystko co pisalem staralem sie bezzwzrokowo. Oczywiscie nie wychodzilo to najlepiej bo co chwile zastanawialem sie co mam nacisnac ale z czasem wyrabai sie nawyk i nawet nei myslisz co naciskasz :D

 

uh

 

update poszukaj na oslej bo ddaaaawno temu byl juz taki temat moze bedzie kilka cennych rad:)

Edytowane przez ???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tam nie wiem ile mam znaków ale na informatyce nie chcieli mnie do konkursku mistrza klawiatury bo za słaba konkurencja (bym wszystkich zdeklasował :P):D :D

 

Lata praktyki i piszesz wszystkimi palcami bez potrzeby patrzenia na klawiature.

 

A zaraz sobie ściągne "Mistrza Klawiatury" i zobaczymy jaka szybkość :P

Edytowane przez Barthezzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

W mistrzu lipa jest bo jak wcisnie sie zly znak (przepisujac tekst) to on sie nie napisze i nie trzeba backspace wciskac, a ja z przyzwyczajnie backspace i juz mi pinkt zabieralo bo nie tne klawisz co trzeba...

 

Chyba tez sobie mistrza sciagne i troche poczwicze ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mistrzu lipa jest bo jak wcisnie sie zly znak (przepisujac tekst) to on sie nie napisze i nie trzeba backspace wciskac, a ja z przyzwyczajnie backspace i juz mi pinkt zabieralo bo nie tne klawisz co trzeba...

Nom to był niezły zonk z tego ;P Na szczęście w Mistrzu II już tego nie ma.

 

341,37 znaków/ minutę;

97,28% poprawność

 

Przepisywałem jakiś tekst "Wybór i ustawienie biurka do pracy" :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Wow niezle!!! Jak ma sie powyzej 200 znakow to juz sekretarka mozna zostac, ty to mozesz odrazu bić na mega sekretarza ;]]]]

Ja niestety MK2 nie sciagne bo limit na neo mi sie skonczyl i ledwo net przelgadam... ale zapodam wynik z jakiegos tekstu z MK1 zw.

 

Ten sam tekst co kolega:

270 znakow na minute

poprawnosc: 95.6

 

 

Dziwne, w szkole na tym tescie mialem 201 znakow.

Widac to jak piszemy zalezy od klawiatury do ktorej jestesmy przyzywczajeni.

Edytowane przez Pioorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sikor myslenie boli, co ? W googlu znajdziesz wszystko, wiec po co nam to forum ?

.....

Szymoon masz jakiś problem? Gdybym uznał, że temat jest niepotrzebny, to bym go wywalił do śmieci, nie? Zastanów się zanim coś komuś zarzucisz. Dałem wyniki wyszukiwania w googlach, także z mojej strony post nie był tylko czystym wyrażeniem dezaprobaty.

W Twoim poście w przeciwieństwie do mojego jakoś nie zauważyłem odpowiedzi na zadane przez autora pytanie, tylko informacje na temat szybkości pisania i fakt, że dużo pisłeś na ircu. Dużo to autorowi nie pomoże. Nie uważasz, że w pewnym sensie robisz OT w temacie?

 

BTW, o moje myślenie to się raczej nie martw. Pilnuj lepiej Swojej głowy i przestrzegania regulaminu forum.

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takkkk. Pisanie bezwzrokowe i 10 palcami....

 

Szczególnie przydatne, gdy się pracuje w ciągu dnia na kilku klawiaturach i na każdej inny układ klawiszy...

W ciągu 5 lat miałem chyba 2 klawiatury więc mi łatwo się przyzwyczaić (aktualnie pracuje na Logitechu Ultrax i gdy przesiadam się na "zwykłą wysoką" klawiaturę to mylę się znacznie częściej.

 

Kwestia przyzwyczajenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu podczas szkoly sredniej bylem mistrzem swojego regionu w maszynopisaniu:) Mam nawet gdzies dyplom i puchar. Od tamtego czasu pisze troszke wolniej.

Nie wierze w wyniki ponad 250 znakow. Trzeba byc maszynistka z wieloletnia praktyka zeby tak pisac. Pisanie z bledami to bzdura kompletna i na turniejach czy jak to sie nazywalo mozna bylo miec 3 bledy na kartke A4. Nalezy pisac w takim tempie w ktorym nie robi sie ZADNEGO bledu. I piszcie z pl znakami.

Osoby ktore pisza tutaj ze maja ponad 300 znakow maja innych za idiotow, ktorzy wierza we wszystko. 300 moze macie przy ala ma kota pisane setki razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

Ten sam tekst co kolega:

270 znakow na minute

poprawnosc: 95.6

Heh ten wynik jest seryjny, nie zwyklem klamac.

 

Oczywiscie poprawnosc mowi wiele, mialem dosc duzo bledow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pioorek

No tamtego tekstu nie znalem ;]

A co za roznica ile ma lini, 20 to tez nie malo, ale ok przepisze cos wiekszego i zapodam wyniki ale to jutro bo zmeczony jestem.

strzaleczka ;s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nauczyłem sie pisać szybko raczej wszystkimi palcami, nie popełniam raczej błędów i pisze polskimi znakami [; więc jest spoko, nie sprawdzałem jeszcze ile znaków napisze w minute [; ale chyba niedługo sprawdze... z moich znajomych pisze najszybciej [; a pisze na zwykłej, średnio wysokiej klawce (średnie klawisze) nie lubie tych cieńkich pseudo laptopowych, a tych bardzo wysokich też nie lubie ale zniose, bo mi jedynie palce zaczepiają czasem o inne klawisze, bo nisko je unosze [; pisze raczej bez patrzenia na klawiature [; czasem gdy z kimś gadam to nie patrze nawet co pisze na monitorze ani na klawie xD a nauczyłem sie tego raczej z gg i czatów w wieku 11-12 lat ;) pzdro

Edytowane przez Drunk_ZoZol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku w ramach projekciku z jednego przedmiotu pisalem z kolega program do mierzenia predkosci pisania na klawiaturze :)

Teksty wzielismy z jakiejs strony, ktora takowe udostepniala. Osobiscie za 2-3 razem na danym tekscie bylem w stanie osiagnac 350-380 w zaleznosci od trudnosci slow w nim uzytych. Za pierwszym razem czesto ponizej 300, ale wg mnie to sie nie powinno tak liczyc, bo jak sie pisze na gg czy cos innego z glowy to pisze sie szybciej niz przy przepisywaniu wyrazow, ktore trzeba najpierw przeczytac. Sadze, ze podczas normalnego pisania na gg robie te 350-450 w zaleznosci od aktualnej formy. Niestety to juz ciezko zmierzyc dokladnie, ale na tekscie przepisywanym czasem az sie trzeba zatrzymac, zeby cos odczytac, a to powoduje spadki predkosci. Jak pisze z glowy to sie raczej nie zatrzymuje (nie liczac momentow, kiedy mysle co napisac dalej, ale to sie nie powinno liczyc do pomiaru).

 

Pisze freestylem... czyli tak jak sie nauczylem sam.. nie korzystalem nigdy z zadnych programow do nauki pisania.. samo przyszlo. Podobnie jak juz ktos tutaj wyzej wspominal malych palcow uzywam tylko do entera, backspace'a, shiftow, itd.. (klawiszy na obrzezach klawiatury bo obu stronach). Kciuki do altow i spacji i chyba niczego wiecej. Nie jest to zgodne z metodami poprawnego pisania, ktore probuja wpoic wszystkie te programy, ale.. dziala :) Nie mam na stale przypisanego palca do klawisza.. wystarczy mapa klawiatury w glowie i po jakims czasie wiadomo o ile trzeba przesunac dany palec, zeby trafic na dana pozycje. Oczywiscie bledy sie zdarzaja, ale nauczylem sie je tez bezwzrokowo poprawiac.. czasem przy powrocie prawej reki z BS nie trafie od razu na pozycje nominalna, ale to mozna szybko skorygowac.

Moge tez pisac bez patrzenia na monitor, ale wtedy bardzo latwo sie pogubic jak sie choc w jednym momencie zapomni ile dokladnie liter aktualnie pisanego wyrazu sie wpisalo.

 

Jako ciekawostke podam, ze w grupie mamy jednego kolege co uczyl sie pisac wlasnie zgodnie ze wszystkimi regulami i jemu pisanie przychodzi jeszcze swobodniej. Widac lekka przewage poprawnego pisania nad moim freestylem, ale teraz to juz mi sie nie chce uczyc. Starcza mi obecny styl.

Aha.. zeby nie bylo, ze to dobry wynik.. w momencie jak robilismy ten projekt to rozprzestrzenilismy ten program po znajomych.. i znajomych znajomych, zeby sie poznecali. Jedna z kolezanek kolegi (tego, ktory ze mna robil projekt), typowa ircówa, trzaskala na nieswojej klawiaturze na jego oczach ponad 500CPM.. potem w domu u siebie podchodzila pod 600.. z polskimi znakami :o

Poszukalismy tez czegos wiecej o szybkim pisaniu.. i okazalo sie, ze jest organizowany konkurs szybkiego pisania, na ktorym kolesie wyciagaja okolo 800CPM.. przy tej predkosci to juz im sie chyba rece rozmywaja jak sie na nie patrzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia ile mam znakow/min bo mnie to szczerze wali.

Pisze szybciej niz dlugopisem po papierze wiec mi styka. Nie pisze wszystkimi palcami i rece mi sie nie mecza.

Najwiecej sie nauczylem gdy napisalem 96 stron swojej pracy dyplomowej oczywiscie ze znakami diaktrycznymi.

Na codzien wiadomo, ze pisze bez ogonkow.

Edytowane przez Kaeres

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam 9 palców. Nie wyćwiczyłem sobie małego palca u lewej ręki i już chyba nigdy nie będę go używać. Mam ok. 270-300 znaków na minute a nauczyłem się tak pisać podczas gry w Arkadie (taka gre tekstowa). Podczas walki trzeba było szybko nauczyć się pisać żeby nie zginąć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość sialala

Uzywam tylko trzech palcow - chyba, ze pisze w domu na wlasnej klawiaturze (mam taka "zlamana") - ale ze pracuje w ciagu dnia na 4-5 roznych kompach z ktorych kazdy ma inna klawiature, wiec uzywam praktycznie tylko trzech palcow z kazdej dloni. Pomylki mi sie nie zdarzaja raczej w ogole - polskie znaki uzywalem tak dlugo jak bylem w Polsce. Nie wyobrazam sobie pisac bez uzywania przecinkow, kropek, calej gamy znakow przetankowych. Predkosci z jaka pisze nigdy nie mierzylem, bo i po co. Nauczylem sie pisac na C-64 podczas zabaw w programowanie w Basicu, wiec najbardziej lubie klawiatury "glebokie". Najwolniej pisze na laptopach. Nie znam nikogo, kto potrafi szybciej napisac jakies zdanie ;) - za to znam ludzi, ktorzy uczyli sie pisac bezwzrokowo i... co chwila uzywaja klawisza backspace.

Obecnie najwiekszym moim problemem jest pamietanie o niewciskaniu Alta przy polskich znaczkach, bo uklad klawiatury UK takiej mozliwosci nie przewiduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam 7 palcow, chociaz z tym roznie bywa, nigdy na to uwagi nie zwracam, a co do sztuki szybkiego pisania, nie ma lepszej metody jak czeste pisanie, widze po mojej siostrze, ja nie korzystala czesto to pisala bardzo wolno w tej chwili, pisze szybciej ode mnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

800CPM jest nie możliwe gdy przepisujesz tekst i czytasz 'normalnym sposobem'-czyli wypowiadasz słowa w głowie-max to 400 słów na minute.Tutaj potrzebne jest tzw szybkie czytanie

No a czy napisalem, ze te osoby sa uposledzone pod wzgledem czytania? Sadze, ze zglaszaja sie tam osoby o nieprzecietnych mozliwosciach zarowno pisania jak i czytania. A ponad 400 z czytaniem nawet z ekranu jest mozliwe. Przy tekscie bez trudnych slow moge tyle zrobic.. nie utrzymam takiej predkosci zbyt dlugo, ale da sie zrobic. Moj znajomy robi 450-500 z polskimi literami, widzialem... czytajac z ekranu. A ta kolezanka kolegi prawie 600 i to rowniez potwierdzone.

 

BTW.. zapomnialem napisac, ze dobrym testem jest tutaj Crimsonland i tryb Typ-o-Shooter, polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...