Jump to content
maSTHa212

Kupowanie Laptopa - Porady

Recommended Posts

Po przejrzeniu około połowy forum postanowiłem napisać mały poradnik traktujący o poszczególnych częściach składowych laptopów o które pytają użytkownicy. Warto przykleić, powinno się przydać. Ewentualne propozycje co zmienić lub dodać prosze słać via PW to bede odpowiednio edytować post.

 

 

1. Karty graficzne :

 

Karty zintegrowane :

generalnie nie nadają się do nowych gier, aczkolwiek dobrze radzą sobie ze starszymi tytułami. Znakomicie sprawdzają sie w podstawowych zadaniach jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. Do najpopularniejszych kart tego typu należą :

 

Intel GMA 900

Intel GMA 950

ATI Radeon Xpress 200M

nVidia GF 6200 IGP

 

Xpress 200M jest troche słabsza od ATI Mobility X300, GF6200 IGP prezentuje podobny poziom, oba procesory korzystają w pamięci RAM komputera.

 

Segment low-end :

popularne karty spotykane w wielu laptopach, niezależnie od wielkości. Idealne do wszelkiej maści multimediów. Pozwalają odpalać nowe gry, ale nastawić się trzeba na niskie rozdzielczości i detale. Do tej kategorii należą :

 

ATI X300

ATI X1300

ATI X600

ATI X1400

nVidia 6200

nVidia 6400

nVidia 7300

nVidia 7400

 

Segment middle-end :

 

Najlepszy kompromis między wydajnością a mobilnością. Karty nie wytwarzają dużo ciepła, co nie oznacza oczywiście że są chłodne. Maja większy wpływ na baterie niż karty zintegrowane i low-end. Karty raczej nie spotykane w laptopach mniejszych niż 15”. Nowe gry spokojnie da się odpalić nawet w wyższych rozdzielczościach, detale i efekty na umiarkowanym poziomie nie stanowią problemu. Tutaj znajdziemy :

 

ATI X700

ATI X1600

nVidia 6600

nVidia 7600

nVidia 7700

 

Segment high-end :

 

Demony prędkości wśród kart graficznych, bezkompromisowa wydajność. Karty występujące praktycznie tylko w największych (17” i więcej) laptopach multimedialnych i maszynach przeznaczonych dla graczy. Emitują dużo ciepła i mają znaczący wpływa na czas pracy na baterii. Szczyt hierarchii wśród kart graficznych należy do :

 

ATI X800

ATI X800 XT

ATI X1800

ATI X1800 XT

nVidia 6800

nVidia 6800 Ultra

nVidia 7800

nVidia 7800 GTX

nVidia 7900 GS

nVidia 7900 GTX

n

 

Ranking kart graficznych wg wydajności (osiagi kart moga sie roznic, duzy wplyw na nie maja drivery jak i taktowania core/mem ktore uzytkownik moze sam podkrecac ):

 

Intel GMA900

Intel GMA950

ATI Radeon Xpress 200M

ATI Radeon X300

Nvidia GeForce Go7300

ATI Radeon X1300

ATI Radeon X600

Nvidia GeForce Go7400

ATI Radeon X1400

Nvidia Go6600

ATI Radeon X700

Nvidia Go6800

ATI Radeon X800

Nvidia Go7600

ATI Radeon X1600

Nvidia Go6800 Ultra

ATI Radeon X800XT

Nvidia Go7800

ATI Radeon X1800

Nvidia Go7900GS

Nvidia Go7800GTX

ATI Radeon X1800XT

Nvidia Go7900GTX

 

 

2. Karty muzyczne : wszystkie laptopy mają wbudowane karty muzyczne, podobne do tych zintegrowanych na płytach głównych w desktopach. Są to proste rozwiązania oferujące podłączenie słuchawek czy głośników oraz mikrofonu. Czasami znaleźć można też wyjścia S/PDIF za pomocą których możemy cieszyć sie dźwiękiem przestrzennym (oczywiście po podłączeniu pod amplituner). Dla bardziej wymagających użytkowników i graczy pozostają karty zewnętrzne i tutaj jedyną opcją godną polecenia jest Audigy2 ZS na złączu PCMCIA firmy Creative. Karta ta oferuję nie tylko podpęcie zestawu głośników 5.1 ale także cyfrowe wyjścia i wejścia optyczne. Ma również certyfikacje THX.

 

3. Procesor : podział wśród procesorów jest dość prosty. Podobnie jak w desktopach liczą sie praktycznie 2 firmy : Intel i AMD. Jednak większym doświadczeniem może się pochwalić Intel ze swoją platformą Centrino. Jest to najlepsze i najbardziej dopracowane rozwiązanie mobilne dostępne w laptopach. Zdecydowana większość maszyn jest oparta właśnie o tą technologie, zapewnia ona zarządzanie energią w laptopie i gwarantuje najdłuższą prace na baterii. Centrino to oczywiście nazwa dla całej technologii, same zaś procesory montowane w laptopach noszą nazwę Pentium M. Procesory te są bardzo wydajne, posiadają rozwiązania pozwalające na płynną zmianę prędkości dzięki czemu przy obciązeniu moc jego wzrasta a przy mniej wymagających zadaniach maleje dla oszczedzenia energii. Taktowane są prędkościami od mniej więcej 1,6 do 2,23 GHz (do tego dochodzą jeszcze odmiana o niższych taktowaniach tzw. ULV - Ultra Low Voltage montowana w najmniejszych laptopach i tabletach). Pomimo niskich taktowań w porównaniu do desktopowych procesorów (Pentium4) są one w stanie konkurować nawet z najszybszymi jednostkami stacjonarnymi. Nie wnikając w szczegóły można przyjąć że prędkość PentiumaM pomnożona przez 1,6 daje nam przybliżoną moc procesora stacjonarnego. "Budżetową" propozycją od Intela jest Celeron M. Jest on w stanie podołać tym samym wymaganiom jakie stawia się komputerom biurowym, jest przy tym zdecydowanie tańszy niż Pentium M. Ze strony AMD mamy do wyboru Turiona oraz Semprona. O ile Sempron jest po prostu odpowiednikiem CeleronaM (jest bardziej prądo żerny) o tyle Turion jest procesorem wartym uwagi. A to ze wzgledu na to że jest to procesor 64-bitowy. Poza tym występują wersje z 0,5 lub 1 MB cache. Pod względem wydajnościowym wypada plus-minus jak taktowany tak samo Pentium M. Jest to dobra alternatywa dla Pentiuma M, szczególnie że jest to rozwiązanie troche tańsze. AMD ma też swoję procesory z serii MobileAthlon i MobileAthlon64 ale są to jednostki adoptowane z komputerów stacjonarnych, poza tym praktycznie już się ich nie instaluje. Ich miejsce zajął Turion. Poza tym w laptopach zaczynają sie pojawiać PentiumyM 2 rdzeniowe (Dual Core, nazwa kodowa : Yonah). Na sierpień/wrzesień przewidziana jest premiera 2rdzeniowego procesora 64-bit (nazwa kodowa : Merom). Na koniec słowo o zmianie procesora : jest to możliwe ale generalnie nie należy sie na to nastawiać.

 

4. Pamięci : tutaj nie ma za bardzo co pisać. Podobnie jak w desktopach występują pamięci DDR 266, 333, 400 i DDR2 533 i 667. Jedyne o czym trzeba pamiętać, że pamięci do stacjonarnych to nie te same moduły co w laptopach. Kości pamięci do komputerów przenośnych to SODIMM. W przypadku laptopów w procesorami Intela przy wsadzeniu dwóch takich samych kości działają one w trybie Dual Channel. Pamięć może być dowolnie zmieniana (powiększana) przez użytkownika, jednak większość laptopów oferuje obsługę max 2 GB RAMu.

 

5. Dyski : tutaj sprawa ma się troche inaczej. Generalnie dyski spotykane w laptopach mają pojemność od 30 do 120GB. Są też i 160 ale ceny ich są wręcz zaporowe. Jak widać jest to nie wiele w porównaniu z dyskami jakie można nabyć do stacjonarek. Najczęściej spotykane prędkości obrotowe 4200, 5400 i 7200. Warto zwrócić uwagę ze standard w tym momencie to dyski 5400, 4200 są powoli wycofywane a 7200 są montowane raczej w szybszych maszynach bądź też za dopłatą. Między dyskami 7200 w laptopach i desktopach typowy użytkownik nie dostrzeże róznicy. Jako ciekawostkę podam fakt że są dostępne laptopy w których jest możliwość założenia 2 dysków twardych i puszczenie ich do pracy w trybach RAID 0 i 1. Dyski również można zmieniać samemu.

 

6. Matryce : laptopy można podzielić ze względu na wielkość matrycy. I tak zaczynając od najmniejszych : 10-12" - najmniejsze laptopy i tablety, 14-15,4" - większość laptopów jest w tym przedziale, 17" - tzw. DTR - desktop replacement. Jeśli chodzi o obsługiwane rozdzielczości to można wybierać praktycznie ze wszystkich jakie są poczynając od 1024x768 (XGA) aż do 1920x1200 (WUXGA). Należy tutaj pamiętać jednak o tym że nie znajdziemy 13" laptopa który by miał matryce o rozdzielczości 1680x1050 punktów. Warto też wspomnieć o tym że w przeciwieństwie do desktopów spora część laptopów ma tak zwaną panorame czyli proporcje obrazu 16:10 (kinowa) a nie 4:3 jak to ma miejsce w tradycyjnych monitorach. Laptopy "panoramiczne" to komputery o przekątnej 12 ; 13,3 ; 14,1 ; 15,4 i 17. Plusy takiego rozwiązania dostrzeżemy oczywiście przy oglądaniu filmów, ale również podczas pracy np w Wordzie gdzie bedzie teraz można wyświetlić dwa dokumenty obok siebie. Rośnie też ilość gier obslugująca szerokie ekrany. Poza tym w laptopach często możemy znaleść informacje że posiada on matryce BrightView, UltraSharp itp. Najkrócej można wyjśnić ze wygląda ona wtedy jak ekran telewizora - jest błyszcząca, kolory nie zmieniają się przy zmianach kątów widzenia, kontrast jest większy. Jednak nie ma róży bez kolców - na takich ekranach o wiele łatwiej pojawiają sie refleksy świetlne powodujące szybsze męczenie sie oczu. Poza tym są oczywiście matryce matowe, czyli takie jakie raczej większość z nas widziała. Wybór to już sprawa indywidualna, jedni wybiorą matryce odblaskową bo dużo oglądają filmów albo po prostu bardziej im sie podoba a inni matową bo przez 8 godzin dziennie klepią coś w Wordzie.

Edited by ULLISSES
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W końcu zdecydowałem się napisać ten poradnik, bo klepanie tego samego w co drugim temacie, to już mała przesada. Pamiętajcie- to jest dla Waszego dobra. Jeśli pojawia się temat "co mam kupić" i wymieniacie w nim tylko kilka modeli, dając na końcu wielki znak zapytania, to zastanówcie się, jakie mogą być tego skutki. Powiedzmy, że odpowiedź pojawi się po godzinie. I co to będzie? Oczywiście pytanie o to, jakie macie wymagania. Dlaczego? Bo dla jednego liczy się grafa, dla innego czas pracy na baterii. Wątpię, żeby każdy, kto chciałby pomóc, brał się za pisanie esejów dotyczących tego, że to będzie lepsze, jeśli... itd. Tym "jeśli" jesteście Wy. To Wy kupujecie sprzęt i nawet, jeśli ktoś uważa, że jest "zielony", to na pewno potrafi określić, do czego ten laptop jest mu potrzebny.

 

Podstawowa wiedza.

Warto poczytać, zwłaszcza, jeśli uważamy, że jesteśmy zieloni w temacie- http://forum.purepc.pl/temat/Co-kupic-Note...k-Guide/181117/ (może niedługo zostanie zaktualizowany).

 

Czy taki temat już istnieje?

Niekiedy zdarza się, że taki temat już istnieje- lepiej poszukać na forum, bo odpowiedź może już na nas czekać.

 

Nazwa tematu.

Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element. To jest dział "Co kupić? ..." i dotyczy najczęściej notebooków. Dlatego też nie ma sensu pisać tytułu "Co mam kupić?" itp. Prawidłowo napisany tytuł powinien zawierać maksymalny pułap cenowy, ew. krótki opis wymagań itp. Nie musi być wszystko, ale powinno być tego na tyle dużo, aby inny użytkownik, który też ma problem z wyborem, miał szansę stwierdzić, czy znajdzie tam informacje, użyteczne dla niego. Przykłady? Np. "notebook do gier do 6000zł", "laptop do prac biurowych i filmów za 2000zł". Krótko, ale treściwie. Poza tym ludzie potrafią się często zniechęcić do czytania tematów, widząc tylko tytuły typu "pomocy", "pomóżcie wybrać itp." Ktoś zajrzy w 1 temat i stwierdzi, że nie pomoże, zajrzy w inny- to samo. W końcu ów forumowicz straci cierpliwość i, nawet, jeśli będzie mógł Wam pomóc, to nie zajrzy do Waszego tematu.

 

Zawartość tematu.

1. Cena - to, ile chcecie wydać, wiecie tylko Wy, a fundusze to z reguły największe ograniczenie. Kwota nie musi być dokładna, ale każdy wie, że 2000zł to nie 10000zł.

2. Karta graficzna - to także istotny element. Sprzęt z szybką grafą jest droższy i nie każdy go potrzebuje. Wystarczy wiedzieć (i napisać), czy notebook będzie używany do grania, grafiki, czy też do surfowania po necie, albo obsługi programów biurowych. W przypadku sprzętu dla graczy, koniecznie wymieńcie kilka tytułów- co innego gry typu Quake 3 (które zadowolą się wolniejszymi), a co innego Crysis na max detalach.

3. Wielkość - wystarczy podać rozmiar matrycy, ewentualnie, czy notebook musi koniecznie być lekki- możemy mieć słabszego lapka z 17", ale masą nieco ponad 3kg, ale ktoś inny życzyłby sobie maksymalnej wydajności i 5kg nie będzie dla niego problemem.

4. Dodatki - niektórzy sobie życzą np. czytnika linii papilarnych, HDMI, czy klawiatury z blokiem numerycznym. To zawęża liczę modeli, dlatego lepiej wspomnieć o tym i ew. napisać, czy są to elementy tylko mile widziane, czy konieczne.

5. Miejsce zakupu - ostatnio coraz więcej osób kupuje za granicą- warto o tym wspomnieć. W przypadku zakupu w Polsce, warto napisać, jeśli coś nas ogranicza (tj. możemy kupić tylko w konkretnym mieście itp.).

6. Inne parametry - procesor co prawda jest istotny, ale nie każdy będzie uwzględniał jego szybkości. Jeśli ma być wydajny- warto napisać. Dysk twardy- podobnie, choć tu częściej się patrzy na pojemność. Co do pamięci operacyjnej- aktualne moduły są bardzo tanie i z reguły łatwo je wymienić, dlatego niekiedy lepiej zainwestować w inne elementy, z których rozbudową może być więcej problemów.

7. Jakość - nikt nie będzie polecał czegoś zupełnie bezwartościowego, ale czasem fundusze stawiają nas przed dylematem - większa wydajność, czy lepszy producent.

Oczywiście nie trzeba wypisywać wszystkiego - ale podstawą jest pułap cenowy i informacja, do czego ma służyć ten laptop - bez tego nie ma sensu udzielać jakiejkolwiek porady - nikt nie jest wróżką i nie będzie zgadywał, czy ktoś chce sprzęt do gier czy do biura.

 

 

Chcę kupić laptopa do gier.

No właśnie - laptopy są coraz popularniejsze, to może by tak kupić laptopa - będzie czym się pochwalić kolegom, a poza tym lapki są coraz tańsze, więc tanio będzie można kupić sprzęt, na którym pójdzie GTA4. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Jeśli kupować laptopa, to dlatego, że potrzebujemy jego mobilności. Tak - potrzebujemy. Nie dlatego, że ładny, czy modny, że jak już zostanie kupiony, to będzie można go nosić z pokoju do pokoju, tylko dlatego, że nie da się go zastąpić stacjonarką. Dlaczego? Sprzęt stacjonarny jest dużo tańszy - nie ważne, że laptopy tanieją - i tak będą dużo droższe od stacjonarek. W cenie laptopa za 2,5-3k, możemy już mieć tradycyjnego blaszaka z kartą graficzną z górnej półki, mocnym procesorem i monitorem >20". A co znajdziemy w takim laptopie? Kartę graficzną z średniej półki (w porównaniu do stacjonarnych, będzie to w sumie najniższa półka), ekran 15,4", a oprócz tego praktycznie brak możliwości wymiany grafy. Czyli - chcemy mieć nową kartę graficzną - kupujemy nowego lapka. Tanio nie będzie. Tak więc, jeśli kupujemy laptopa z powodu mody czy dla szpanu - ponieważ nie wykorzystamy podstawowej cechy lapa, czyli jego mobilności, pamiętajmy, że wyrzucamy połowę kasy do kosza - bo mniej więcej tyle taniej wyjdzie zakup komputera stacjonarnego o tej samej wydajności i nieporównywalnie większych możliwościach rozbudowy (pomijając fakt, że wszelkie części są dużo łatwiej dostępne, a do tego tańsze).

Edited by _OskaR
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ja opiszę problem doboru karty graficznej, dawno nie aktualizowany, a sporo sie zmienia.

----------------------------------

Na początek oczywiście słowniczek:

Karta zintegrowana - element chipsetu, nie stanowiący osobnego układu scalonego i w prawie każdym przypadku wykorzystujący część pamięci ram komputera jako pamięć podręczną

Karta dedykowana - układ scalony dołączony do laptopa, który odpowiada za wyświetlanie obrazu. Najczęściej posiada pewną ilość własnej pamięci podręcznej (rozwiązanie optymalne)

Karta MXM - high-endowy standard wprowadzony przez nvidię, umożliwiający wymianę karty graficznej na inną, również opartą na tym slocie rozszerzeń. Normalnie kart dedykowanych, a przede wszystkim zintegrowanych NIE DA SIę WYMIENIć.

 

-----------------------------------------------

Po raz kolejny trzeba sobie zadać ważne pytania:

1. Czy priorytetem dla nas jest długość pracy na baterii?

2. Czy laptop ma służyć do grafiki 2D/3D?

3. Czy chcemy używać laptopa do gier, a jeśli tak to do starych czy najnowszych tytułów?

4. Czy laptop ma służyć do odtwarzania filmów hd i być podłączany pod duży ekran lcd?

 

1. Kiedy priorytetem jest oszczędna praca, praktycznie skazani jesteśmy na zintegrowane karty intelowskie (warto tez pomyśleć o małej matrycy i procesorze z serii low voltage np U7600). Zapewniają minimum wydajności (do counter strike 1.6 może wystarczy), ale za to nie zużywają za dużo cennych amperogodzin z baterii i nie grzeją się tak jak większość dedykowanych kart.

 

2. Do pracy w photoshopie wcale nie trzeba mocnej karty graficznej. Takie programy potrzebują za to sporo ramu (>512MB). Mocny procesor też nie zaszkodzi. Podobnie jest z autoCAD'em. Renderowanie scen 3D wymaga już nieco więcej od karty graficznej i mozna się pokusić o kupno laptopa z czymś pokroju Nvidia Quadro NVS 110M, Radeon HD2400 lub nawet lepszym. Warto się jednak zainteresować z jakich zasobów korzysta nasz program, żeby nie przepłacić, bo laptopy z dedykowana kartą graficzną bywają sporo droższe od ich odpowiedników z kartami intelowskimi.

 

3. Laptop do gier to zupełnie inna bajka. Aby pograć w nowsze tytuły niezbędna jest mocna karta graficzna, a osiągi i cenę takiego laptopa trzeba już dobrać wedle własnych ambicji i możliwości. W tym przypadku ważną kwestią jest chłodzenie laptopa. W czymś mniejszym niż 15" rzadko montuje się podzespoły nadające się do gier. Przyczyna jest prosta - trudno zmieścić odpowiednie chłodzenie, aby laptop trzymany na kolanach nie parzył użytkownika, a do tego był w miarę cichy, a nie udawał suszarkę. Głośność układu chłodzenia jest ważna dla komfortu pracy, więc warto na to zwrócić uwagę.

Jeśli chodzi o osiągi - na moim gf 8400 GS dało się grać w Wiedźmina i Crysis na minimalnych ustawieniach, a w obliviona i test drive unlimited na średnich. Można to sobie odnieść do innych kart korzystając z tego zestawienia:

http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-karty-...gow.1174.0.html

 

4. Filmy HD potrzebują mocnego procesora do dekodowania obrazu. Jeśli laptop ma kartę intela, to Celeron raczej sobie nie poradzi, ale Core 2 duo będzie wystarczające. Co innego jeśli jest tam Geforce z serii 8 lub wyższej albo radeon hd2600 lub nowszy. Te karty mają sprzętowy dekoder filmów hd, więc nie jest potrzebny tak mocny procesor. Dodatkowo, jeśli laptop jest wyposażony w taką kartę, jest znacznie większe prawdopodobieństwo że laptop będzie miał wyjście DVI lub HDMI, które przydadzą się do podłączenia laptopa do telewizora lub ekranu pozwalającego się cieszyć jakością obrazu HD.

Edited by ainaruth

Share this post


Link to post
Share on other sites

4. Filmy HD potrzebują mocnego procesora do dekodowania obrazu. Jeśli laptop ma kartę intela, to Celeron raczej sobie nie poradzi, ale Core 2 duo będzie wystarczające. Co innego jeśli jest tam Geforce z serii 8 lub wyższej albo radeon hd2600 lub nowszy. Te karty mają sprzętowy dekoder filmów hd, więc nie jest potrzebny tak mocny procesor. Dodatkowo, jeśli laptop jest wyposażony w taką kartę, jest znacznie większe prawdopodobieństwo że laptop będzie miał wyjście DVI lub HDMI, które przydadzą się do podłączenia laptopa do telewizora lub ekranu pozwalającego się cieszyć jakością obrazu HD.

I tu nie mogę z tobą się zgodzić. Próbki full HD chodzą spokojnie na celeronie m 370 i karcie graficznej GML 910 intela bez przycięć. Edited by aceraspire

Share this post


Link to post
Share on other sites

przydalby sie maly badz wiekszy update odnosnie kart graficznych z 1szego postu, duzo sie zmienilo przez 4 lata, a wiele osob pyta o laptopa do gier,

Edited by ayabrea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba tu pasuje :>

 

Dołączona grafika

 

<p>Rozrywka przy komputerze. Jeśli by tak rzucić to hasło młodzieży (czasem także i w pełni dorosłym ludziom), to z pewnością jedna z najczęstszych odpowiedzi brzmiała by: gry. Gdy po ciężkim tygodniu pracy/szkoły nastaje weekend, bardzo przyjemnie jest toczyć bitwy z kolegami przez sieć, poszaleć na torze wyścigowym autami, na które większości z nas nigdy nie będzie stać czy wcielić się jakiegoś znanego sportowca i poznać smak jego dyscypliny sportowej. Miliony młodszych i starszych ludzi na całym świecie siadają przed biurkiem, włączają monitor, jednostkę centralną, głośniki i po krótkim czasie oczekiwania na uruchomienie się systemu operacyjnego, odpalają swoją ulubioną grę, która pochłonie ich na długie godziny. Czasem jednak lepiej jest wziąć komputer ze sobą do kolegi, by stworzyć tak zwane LAN Party. W grupie przecież raźniej. ;) Jednakże dźwiganie peceta wraz z peryferiami do wygodnych na pewno nie należy. Przydałaby się więc jakaś alternatywa. Jaka? Najprościej rzec: notebook. Postanowiliśmy przetestować 7 popularnych modeli notebooków przeznaczonych stricte dla graczy. Zapraszamy więc do lektury naszego bogatego porównania, w którym wezmą udział: dwie sztuki Alienware M17xR3, HP Envy 17 3D, Samsung NP700G7A, ASUS G74SX, MSI GT783R oraz Toshiba Qosmio X770-112.</p>

JAKI NOTEBOOK DLA GRACZA? TEST NOTEBOOKÓW DO GIER Z GÓRNEJ PÓŁKI - ASUS, ALIENWARE, MSI, TOSHIBA, HP i SAMSUNG

Share this post


Link to post
Share on other sites

No nie wiem, zważywszy na ekstremalnie nieaktualny pierwszy post (30 styczeń 2006/16 grudzień 2009) :D

 

Ostatni post to jedno, ale nazwa wątku „Kupowanie Laptopa - Porady KONIECZNIE przeczytaj zanim założysz temat!” jest jak najbardziej zbieżna z tematyka artykułu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.