Skocz do zawartości
slawoslaw

Podkręcanie P3 650 ...

Rekomendowane odpowiedzi

witam . od niedawna jestem szczęsliwym posiadaczem procesora p3 650 ( 6.5x100) :)Obecnie chodzi bez problemow na ustawieniach FSB 133 czyli ( 864 MHZ) .Posiadam plyte asus p3b-f ktora obsługuje wyzsze FSB 140 oraz 150. Gdy puszczam go na 140 to uruchamia sie bez problemow. Natomiat gdy daje 150 to wiesza sie przy uruchamianiu systemu. Moje pytanie brzmi czy ktos w ogule ryzykowal tak i puszczal procek na takiej plycie na FSB 150 (975 MHZ :) czy lepiej nie ryzykowac :>?? pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile procesor nie grzeje się za mocno to, po podniesieniu napięcia, powinien chodzić na fsb 150. Inną przyczyną niestabilności może być grafika, która może nie wyrabiać podwyższonego tak mocno fsb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na tej plycie jest odpowiedni dzielnik dla 133MHz ale zakladam ze jest bo inaczej watpie aby jakies urzadzenie wytrzymalo magistrale PCI rowna ~46,6MHz czy grafa 93,3MHz ;).

Wiec pewnie plyta ma dzielnik 4 dla 133MHz. Przy ustawieniu 150MHz taktowanie PCI wynosi wtedy ~37,5MHz a dla AGP 75MHz czyli jeszcze nie tak tragicznie. U mnie na takich parametrach dawno temu komp dzialal dobrze dlatego uwazam ze to nie to mimo ze takie wartosci PCI/AGP moga juz sprawiac problemy. Do tego jesli byloby to to, to predzej dzwiekowka by sie wysypala lub na HDD powstawalyby bledy. Wydaje mi sie ze tutaj procek ma za male napiecie i podbicie mu go troszke do gory mogloby pomoc ale nie zapominaj o monitorowaniu temp.

Rowniez procek moze juz nie wytrzymywac tak duzego taktowania. Pusc jeszcze pamieci asynchronicznie jesli sie da(nie pamietam czy na BX'ie mozna bylo to zrobic) mozliwe ze one nie wyrabiaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na tej plycie jest odpowiedni dzielnik dla 133MHz ale zakladam ze jest bo inaczej watpie aby jakies urzadzenie wytrzymalo magistrale PCI rowna ~46,6MHz czy grafa 93,3MHz ;).

Wiec pewnie plyta ma dzielnik 4 dla 133MHz. Przy ustawieniu 150MHz taktowanie PCI wynosi wtedy ~37,5MHz a dla AGP 75MHz czyli jeszcze nie tak tragicznie. U mnie na takich parametrach dawno temu komp dzialal dobrze dlatego uwazam ze to nie to mimo ze takie wartosci PCI/AGP moga juz sprawiac problemy. Do tego jesli byloby to to, to predzej dzwiekowka by sie wysypala lub na HDD powstawalyby bledy. Wydaje mi sie ze tutaj procek ma za male napiecie i podbicie mu go troszke do gory mogloby pomoc ale nie zapominaj o monitorowaniu temp.

Rowniez procek moze juz nie wytrzymywac tak duzego taktowania. Pusc jeszcze pamieci asynchronicznie jesli sie da(nie pamietam czy na BX'ie mozna bylo to zrobic) mozliwe ze one nie wyrabiaja.

 

pomylka! AGP w tym przypadku wyniesie 100mhz przy dzielniku 2/3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. uprzejmie dziękuje za zainteresowanie się moim tematem. :) teraz dokladnie opisze jakie mam mozliwosci FSB na swojej plycie (asus p3b-f) oczywiscie te ktore tu mogą byś potrzebne do oc:

100 .3/33/43

133.0/33/25 (na tych chodzi caly czas)

140.0/35/00(na tych probowałem i chodziło bez żadnych dodatkowych modyfikacji Vcore)

150.0/37/50 .....

... te ustawienia zastosowalem po uprzednim podwyższeniu napięcia najpierw z 1.66 do 1.71 . uruchomil sie system ale po chwili zawiesił się. Po tym po raz kolejny podniosłem napięcie do 1.76V i ...ku mojemu zdziwieniu . odpalił się chodził normalnie nie zawiesił się, widać różnice w szybkości działania pomiędzy 133 a 150 FSB . Jestem w ogólnym szoku że tyle dało się wycisnąc z niego .. ... bo aż z 650 Mhz do 975 MHZ!!!. Chyba niely winik . dla dowodu dam screena z CPU-Z jakby ktoś nie wierzył . Pytanie moje jest takie czy przy ustawieniach 150 MHZ komputer sie nie "spierdzieli" ..o odpoweidź prosze fachowców. Pozdrawiam.

post-131498-1138909459_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik bardzo wysoki jak na te procesory, az dziwne ze sie udalo. Ja bym chyba jednak takiego zylowania nie ryzykowal jesli zamierzasz dlugo korzystac z tego kompa. (sam latalem na duronie 600@5x200, ale plyta miala blokade pci i agp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy od reszty sprzetu:

primo: jaka masz grafike? (chodzi o taktowanie agp ktora obecnie ma ok.100MHz, musialbys miec jakas nowsza, sadze ze Rivka TNT2 to minimum)

no i czy temperaturki masz w porzadku :D

jesli masz muzyke soundblastera nie martwil bym sie o nia bo znosi znacznie wyzsze taktowanie pci niz 40MHz,

co do dysku... tu jest roznie ogolnie IBM-y nie lubia zmiany w taktowaniu...

 

ja na FSB ponad 150MHz jechalem ~3 miechy, czasem 24H/doba, mam Rive TNT2Ultra, Abit-a BF6 i dobry zasilacz oraz pamieci :D ale zmienilem proca na szybszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...