Skocz do zawartości
djsilence

Słaba Wydajność Kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety panowie. ani clockgen ani a64 tweaker nic pozytywnego nie wnoszą, poza ciągłymi BSODami i czarnymi ekranami. Dlaczego?

 

A64 tweaker ma milion opcji. Nadal nikt nie udzielil mi odpowiedzi jaka jest zależność między poszczególnymi trp>tras itp.... Chodzi mi o to że jesli ustawie Tcl2 to jak powinna byc ustawiona reszta poszczególnych timingów.

te pamięci to CL2, ale jesli jest AUTO to ustawiają się na CL3, czemu?

Edytowane przez djsilence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 restartów i osiągnąłem dokładnie NIC. już sie wku rwi łem

Probowałem div x7 i 394HTT ale nie bootuje. probowałem div x8 - nadal to samo.

 

Czy osoby z działu Ekstremalne Kręcenie zaglądają do PODSTAWOWE ZAGADNIENIA ?

pewnie nie, więc jak się dowiedzieć o co chodzi w ALPHA-ch i co wogóle z tymi cholernymi timingami zrobić.

 

Przeczytałem już wszystkie poradniki na tweaku i na paru odnośnikach i dokładnie ZERO efektu w mojej głowie.

 

APELUJE - Czy ktoś zna link do wyjaśnienia TIMINGÓW i zależności między nimi ???????

 

 

 

 

-Człowiek na krawędzi - wyje - bania kompa przez okno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na poważnie to po co wyjaśniać? :-P W prostych słowach można powiedzieć, że są to czasy dostępu do pamięci, ale po co Ci znaczenie konkretnego timingu? I tak byś nie wiedział o co chodzi :-). Zobacz sobie w moim sigu w SuperPI jak mam ustawione alphy w A64Tweakerze, może to Ci coś rozjaśni. Poza tym co to za "div x7", "div x8"? DIV (divider) to dzielnik, a nie mnożnik, mnożnik to multiplier. Ustaw sobie procka na stockowe ustawienia (HTT na 200, napięcie 1.4V), div pamiątek ustaw na 200. Wejdź w ustawienia timingów pamięci w BIOSie i przestaw CL na 2.0, resztę zostaw początkowo na auto. Jak wstanie to w windzie baw się alphami, jak nie wstanie - reset biosu i napisz :-)

 

PS. Unikanie cenzury na forum jest karalne... (p. Regulamin).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 7200pkt w smarku05 na 7800gt (o/c 480/1185); A64s939 3000+(jeden z pierwszych pod 939, nie dawalem o/c; wentylator box :D); 1gb ramu kingmax (nic nie przestawiane); NeoTec4202+. Jak myslicie, dobry wynik w smarku??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>>50 restartów i osiągnąłem dokładnie NIC. już sie wku rwi łem

>>Probowałem div x7 i 394HTT ale nie bootuje. probowałem div x8 - nadal to samo.

Proponuje Ci ustawic w Biosie HT na 3 ,mnoznik (multiplier) na 5 , dzielnik pamieci na 200 (domyslne),timingi pamieci na auto i zwiekszac co 10 HTT.Wchodzisz do windy i tesujesz pamieci jakims programem(moze byc sp2004 ,test RAM).Jezeli nie przechodzi lub windoza sie nie wgrywa zmniejszasz odrobine HTT i testujesz znowu,az znajdziesz max swoich pamieci na standardowych timingach.Pozniej mozesz zmniejszac wartosci timingow i powtarzac procedure znajdowania najwyzszej czestotliwosci przy danych timingach.Moge Ci zaproponowac takie ustawienie CL2,5-3-3 8,a pozniej CL2-2-2-5.Nie zawsze jest tak ze niskie timingi na nizszej czestotliwosci dzadza lepsza wydajnosc.Czasem warto podniesc timingi aby takze podniesc czestotliwosc pamieci bo to da lepsza ogolna wydajnosc lub odwrotnie.Ogolnie zasada jest taka ze im mniejsze wartosci timingow bedziesz mial tym nizsza czestotliwosc osiagniesz.Aha i trzeba takze kombinowac z napieciem pamieci,im wyzsze tym lepiej beda Ci chodzic(zazwyczaj tak jest :wink: ).Jezeli masz radiatory na pamieciach to mysle ze mozesz spokojnie przekroczyc wartosc 2,8 V .Ja np. metoda prob i bledow po wielu godzinach testow znalazlem maksymalne ustawienia swoich strasznie slabych pamieci i jestem nawet zadowolony

 

>>Czy osoby z działu Ekstremalne Kręcenie zaglądają do PODSTAWOWE ZAGADNIENIA ?

>>pewnie nie, więc jak się dowiedzieć o co chodzi w ALPHA-ch i co wogóle z tymi cholernymi timingami zrobić.

 

Zmniejszac ,zmniejszac :wink:

 

>>Przeczytałem już wszystkie poradniki na tweaku i na paru odnośnikach i dokładnie ZERO efektu w mojej głowie.

 

>>APELUJE - Czy ktoś zna link do wyjaśnienia TIMINGÓW i zależności między nimi ???????

>>-Człowiek na krawędzi - wyje - bania kompa przez okno

 

Ta wiedza jest Ci absolutnie nie potrzebna.Nawet jak bedziesz wiedzial co kazdy robi to i tak nic Ci to nie da.Znane sa ogolne przetestowane konfiguracje timingow do ktorych sie dazy(podalem wyzej).

 

 

Jezeli bedziesz znal juz max swoich pamieci bedziesz musial dobrac odpowiedni dzielnik pamiec bo widze ze Twoj procek nawet niezle sie kreci.Podejrzewam ze Twoje pamieci spokojnie pojda na cl 2,5 -3-3-8 na czestotliwosci okolo 230 mhz(pewnie o wiele wiecej tez).Wtedy ustawiasz procka 9x290 i dzielnik pamieci 333(166) i pamieci smigaja cos okolo 235.Jest taki programik do wyliczania czestotliwosci podzespolow,w tej chwili nie pamietam moze ktos przypomni

 

Cos zchrzanilem z cytowaniem dlatego zaznaczylem w inny sposob to co cytowalem.

 

Pozdro

Edytowane przez kons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hydro2

Trzy sprawy:

 

1) Postaw na nowo system.Jesli jest zle postawiony to nawet moga byc przeklamania w 3dm2K1 o 10K na karcie jaka Ty masz

 

2) Zasilacz nic nie ma do wynikow w 3DM,a to,ze smieszny kolega ma slabe wyniki na FXie 5900 jest objawem karty,ktora jest gorsza niz Radeon 9500pro wiec czemu sie dziwisz.

 

3) Nikt nie wpadl na to,ze w biosie napewno koles ma AGP Apertuar Size na 128 albo 64 uastawiony (moze nawet 32 lub mniej).Ustaw na 512.Wszystkie dzisiejsze karty do plynnej pracy nalezy ustawiac na 256 a najlepiej 512.Wyjatkiem sa karty 512 megowe,gdzie koniecznie trza ustawiac agp apertuar size na 512

Edytowane przez hydro2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) Nikt nie wpadl na to,ze w biosie napewno koles ma AGP Apertuar Size na 128 albo 64 uastawiony (moze nawet 32 lub mniej).Ustaw na 512.Wszystkie dzisiejsze karty do plynnej pracy nalezy ustawiac na 256 a najlepiej 512.Wyjatkiem sa karty 512 megowe,gdzie koniecznie trza ustawiac agp apertuar size na 512

:lol: :lol: :lol: A co Ty za herezje siejesz? Od kiedy na PCI-EX jest AGP Aperture Size? Kolego najpierw zobacz co twórca tematu ma za sprzęt, a nie piszesz głupoty...

 

EDIT:

Poza tym im karta ma więcej pamięci, tym mniejszą wartość AGP Aperture Size ustawiasz w BIOSie... ehh... doucz się.

Edytowane przez netes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hydro2

:lol: :lol: :lol: A co Ty za herezje siejesz? Od kiedy na PCI-EX jest AGP Aperture Size? Kolego najpierw zobacz co twórca tematu ma za sprzęt, a nie piszesz głupoty...

 

EDIT:

Poza tym im karta ma więcej pamięci, tym mniejszą wartość AGP Aperture Size ustawiasz w BIOSie... ehh... doucz się.

Z tym 1 fakt, moj blad,zapomnialem,ze karta jest na PCIE :oops: ale z tym po edit sie nie zgadzam.Wlasnie im masz wiecej ram tyn wiecej powinno sie ustawiac odciagajac w ten sposob ram operacyjny na ram na karcie - sam sie doucz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym 1 fakt, moj blad,zapomnialem,ze karta jest na PCIE :oops: ale z tym po edit sie nie zgadzam.Wlasnie im masz wiecej ram tyn wiecej powinno sie ustawiac odciagajac w ten sposob ram operacyjny na ram na karcie - sam sie doucz

Nie rób z siebie lola:

"AGP aperture size - dotyczy obsługi karty graficznej AGP, a dokładniej - określa ile pamięci operacyjnej (RAM) chcemy przeznaczyć na dane (najczęściej tekstury - kolorowe obrazy, którymi są pokrywane trójwymiarowe obiekty w dzisiejszych grach), które nie zmieszczą się w lokalnej pamięci karty graficznej (zazwyczaj ma ona od 8 do 32 megabajtów). Najczęściej wartość parametru AGP aperture size może wynosić 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256 megabajtów. Pamięć ta jest wykorzystywana w sposób dynamiczny, to znaczy, że karta używa jej tyle, ile jest w danej chwili niezbędne (bez przekraczania ustalonej w BIOS'ie wartości). To my (ew. producent komputera) decydujemy o tym jaki obszar pamięci udostępnimy, przez odpowiednią zmianę wartości tej opcji BIOS'u."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hydro2

W takim razie powiedz mi czemu jak ustawie u siebie w biosie agp size na 512 mam tyle punktow w 3dm-ach a jak ustawie sobie na 64 to mam np w 2003 - 8K.Podobnie jesli chodzi o demka.Jak mam tak jak teraz to nawet te robione na GF7 chodza mi stosunkowo plynnie a jak dam agp na 64 to mam mega pokaz slajdow.Jak to wytlumaczysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hydro2

128 mb,ale znam kogos kto ma 6800gt 256 megowe i jesli ustawi agp size na 128 albo 64 to tez ma takie zwolnienia.Czego tu nie zrozumialem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, ciężko byłoby mi z przydzielaniem ramu dla karty zważywszy że w 1600x1200 taki FEAR kożysta ze SWAPu :) inaczej mówiąc zużywa 1,29GB pamięci :) a skoro mam tylko 1GB..... :)

Fakt, AGP aperture size jest tylko w kartach agp i z tego co pamiętam należy ustawić połowę ilości ramu systemowego dla najlepszej wydajności, aczkolwiek ktoś stwierdził gdzieś po testach że powyżej 256 nie zauważał różnicy. Lecz było to już troche czasu temu pewnie gdy gry nie mialy takich wymagań.

Siet, musze dokupić ramu ;) (albo zjechać na 1024 + FSAA x8, AFx8)

 

OK, zabieram sie za kręcenie od nowa.

Dziękuje za zabieranie głosu. Nie przeszkadzajcie sobie i dyskutujcie dalej. Bardzo mi zalezy aby wyssać co się da z tegoż kompa. Pozdrowionka.

Edytowane przez djsilence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja znam kogoś kto ma FX5700 i ma 100000pkt w 3DMarku06 :-P, ktoś kogoś kiedyś coś... mało wiarygodne to dla mnie :-), ale dobra, nie polemizuję.

A czy takie różnice są też w 3DM01 np.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, kurcze, poważnie potrzebny jest reinstal ? cholera, bo wiecie mam teraz oryginalny system ze sklepu, a nie dali mi plyty ;) hahahaha zartuje ofkorz. :D:D:D

 

a poważnie > dostałem kompa ze świerzym systemem, a dbam o niego jak skurczybyk. nie zasyfiam jakimiś z [gluteus maximus] programami, regcleaner leci codziennie, antispywary itp też codzień (konto bankowe online :/ )

update-y wszystkie do windozy też są.

Co zatem może "zasyfić" system ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość hydro2

A ja znam kogoś kto ma FX5700 i ma 100000pkt w 3DMarku06 :-P, ktoś kogoś kiedyś coś... mało wiarygodne to dla mnie :-), ale dobra, nie polemizuję.

A czy takie różnice są też w 3DM01 np.?

W kazdym,ale glownie sie to odczuwa np w takim fearze (wieksze swapy) i nfs7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo tam jest więcej elementów, które można wrzucić do pamięci :-) (w FEAR), wiadomo, że im nowsza gra, tym więcej żre pamięci, ale generalnie im więcej masz pamięci na karcie, tym mniejsze potrzebujesz Aperture Size, tymbardziej, że pamięć DDR jest wolniejsza od pamięci GDDR. Nie uważam, że to nie ma wpływu na wynik, ale zasada jest zawsze taka sama - więcej pamięci na karcie - mniejsza wartość Aperture Size w BIOS i nie wmówisz mi, że jest inaczej :-D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć ta jest wykorzystywana w sposób dynamiczny, to znaczy, że karta używa jej tyle, ile jest w danej chwili niezbędne (bez przekraczania ustalonej w BIOS'ie wartości).

128 mb,ale znam kogos kto ma 6800gt 256 megowe i jesli ustawi agp size na 128 albo 64 to tez ma takie zwolnienia.Czego tu nie zrozumialem ??

kazdy sam powinien sprawdzic gdzie jest granica, po ktorej przekroczeniu jest spadek wydajnosci.

nie wiem czego mozna tu nie rozumiec... jesli karcie graficznej zaczyna brakowac pamieci na tekstury itp. to zaczyna korzystac z RAMu, im wieksze aperture size tym wiecej moze sobie tego RAMu wykorzystac..

moze byc tak, ze majac 256MB karte nie bedzie roznicy miedzy aperture size 128 a 64, bo karcie wystarczy jej wlasna pamiec.

to czy bedzie roznica w wydajnosci zalezy tez od aplikacji, w ktorej bedzie sie testowac. nie kazda gra/benchmark ma przeciez takiej samej wielkosci tekstury.. w jednej gierce moze nie byc roznicy, w drugiej juz tak.

 

netes: zalozmy, ze masz karte 64MB i aperture size 128MB.. aplikacja powiedzmy potrzebuje powiedzmy 300MB... zmieniasz karte graficzna na nowa 128MB i co? zmniejszasz aperture size na 64...?

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomos

Aperture Size należy ustawiać rozsądnie i według potrzeb. Chyba logiczne jest, że jeśli mam 512MB na karcie to nie ustawię Aperture Size na 512MB, bo spokojnie wystarczy jej to co ma, więc mogę równie dobrze dać i 32MB, różnicy mi to nie zrobi. Akurat przy karcie z 256MB (mój stary Radek 9550) na pokładzie, Aperture Size miałem ustawione na 32MB, natomiast zmieniając na powiedzmy 128MB spadała wydajność, bo brakowało w pamięci miejsca na inne elementy aplikacji... i mimo tego, że do pamięci RAM wrzucane były tekstury, to ogólna wydajność była niższa, bo dla priorytetowych elementów RAMu brakowało. Kombinacji jest multum, tak samo jak i opinii, ale i tak nic nie zmienia zasady, że im więcej pamięci tym mniejsze Aperture Size można ustawić bez obaw o utratę wydajności.

 

@lifanek

Czytałeś powyższe posty? Chyba nie... więc przeczytaj.

Edytowane przez netes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KONS, zrobilem co mowiles, ale o co rozumiesz poprzez "az znajdziesz max swoich pamieci" ?? jak FSB ma się do pamięci ? i co ma mi "wyjść" z tego sprawdzania ? rozumiem ze będę miał info na jakim najwyższym FSB przy 200Mhz chodzą moje pamiątki > dobrze rozumuję?

 

@lifanek > już ustaliliśmy że nie ma aperture size przy PCI Ex. Kolega przyznał się do małej pomyłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@djsilence

Jeśli dzielnik pamięci ustawiony masz na 200, to jednocześnie zmiana FSB daje zmianę taktowania pamięci o dokładnie taką samą wartość, czyli przykładowo jeśli ustawisz FSB(HTT) na 250 to pamięć także będzie chodziła na 250MHz (DDR500), więc dopóty dopóki system będzie Ci się odpalał i przechodził testy (polecam GoldMemory) to zwiększaj FSB. Kiedy zacznie wywalać błędy to zazwyczaj oznacza koniec możliwości pamiątek, choć nie zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

netes: oczywiscie, chcialem tylko pokazac, ze nie zawsze Twoja regulka (wiecej ram na karcie -> mniejsze aperture size) ma sensowne zastosowanie ;) wszystko zalezy od danej konfiguracji kompa i zastosowania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

to może ja podam jakie ustawienia działają.

HTx2 pamięć 200Mhz HTT 310 x6

 

czy ta pamięć właśnie chodzi na 620Mhz ?

 

 

 

EDIT 10 minut pozniej:

O lol. przez przypadek odpaliłem kompa wcześniej przy pamięciach na 200Mhz i FSB na 310 !!!! o dziwo windows sie uruchomił. odpaliłem SP2004 a w nim pisze że jest 201MHz :I wtf :)

Edytowane przez djsilence

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...