Skocz do zawartości
samhain

Dmuchać Czy Ciągnąć?

Rekomendowane odpowiedzi

Bry

 

obalanie mitow ostatnio jest popularne...

 

przy okazji testu chlodnic zrobilem maly exp...

 

BIX3 na stresie z 3 wentylami Amber na 12v...

 

Wciag i wyciag... zgadnijcie jak lepiej? ;)

 

wiec powiem Panowie i Panie... ze KONIEC marudzenia... oto efekty pomiarow ;)

 

post-330-1139099291_thumb.jpg

 

wiec jak ladnie zobaczyc... temperatura wody i CPU jest o wiele nizsza przy opcji pchania powietrza na chlodnice... lecz przy wysysaniu w trzecim pomiarze roznica pomiedzy wlotem a wylotem byla AZ 0,3*C... to duzo...

 

nie zmienia faktu, ze jesli komukolwiek zostaly watpliwosci... to niech ssie... albo dmucha - wedle upodoban ;)

 

------

procedura testowa:

- pomiar temp zczytywany z czujnikow zewnetrznych o dokladnosci +- 0,05*C

- pomiar zczytywany co 15 minut

 

reszte procedury, fotki itp... w tescie zamieszczonym niedlugo na lamach Realitynet.pl - powiem tylko ze bierze w nim udzial ponad 12 chlodnic i nagrzewnic, takze chyba wiecej mitow da sie obalic ;)

 

Pozdrowka

 

(prosze o przyklejenie.... bo to pytanie czesto sie pojawia - thx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiar temperatur odbywal sie na wlocie do chlodnicy i na wylocie, oraz z czujnika na mobo:

 

standardowy komp:

 

P4 2,4 niekrecony... ;) (a co nie mozna?:P), na nim f2s rev3, pompa Coolriver, i rez Dual125, weze Inno 8/10...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reszte procedury, fotki itp... w tescie zamieszczonym niedlugo na lamach Realitynet.pl - powiem tylko ze bierze w nim udzial ponad 12 chlodnic i nagrzewnic, takze chyba wiecej mitow da sie obalic ;)

No super .... mam nadzieje ze w teście znajdzei sie również przez wszystkich lubiany i szanowany fiacior! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze by tak jeszcze zrobić test z 4 wentylami, które z jednej strony pchają powietrze, żeby inne wentylatory mogły je zassać z drugiej strony?

to juz raczej z 6 ;)

 

sorki BIXa3 juz odlaczylem teraz inne cuda sie testuja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny test :) wyjaśnił raz na zawsze że lepiej pchać niż ciągnąć :lol:

 

Samhain zasługuje na prawdziwe miano Mythbustera ;) napisz do Discovery ;) może dostaniesz fuche :)

 

btw coś czuje, że zaraz pojawi się mnóstwo nowych rev wc Userów którzy mają fioła na pkcie wydajności a mieli wcześniej wersję ssącą B)

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy różnica temperatur na procku między "ssaniem" a "dmuchaniem" może wynikać z różnicy między w temperaturze otoczenia? Kontrolowałeś tempraturę otoczenia w trakcie pomiarów?

AndyN - temp otoczenia +- 1*C obciazenie proca identyczne w ramach mozliwosci oczywiscie... wiec az tak duze roznice ze wzgledu na warunki zewnetrzne - niemozliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ze pchanie (dmuchanie) powietrza daje lepsze rezultaty jest oczywiste. dmuchając wentylator robi podcisnienie ze strony wlotu powietrza i nadcisnienie po stronie wylotu (czyli po tej stronie w ktorą wieje). jak zapewne wszyscy wiedza przy wyzszym cisnieniu temperatura lepiej sie rozchodzi/rozprasza czy cos takiego (patrz: działanie expresów cisnieniowych do kawy).

 

nie jestem w 100% pewny tego wyjasnienia fizycznego ale sadze ze tak wlasnie jest :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś dodać Samhain, że te wicherki Akasy lepiej i zdecydowanie ciszej działają pchając niż ssąc. Różnice temperatur są na tyle niewielkie, że jeżeli byśmy zastosowali inne wiatraki o tym samym CFM ale bardziej dostosowane do ssania, to wyniki były by zgoła inne.

 

A tak BTW czym sięróżni F2s Rev. 3 od Rev. 2 :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś dodać Samhain, że te wicherki Akasy lepiej i zdecydowanie ciszej działają pchając niż ssąc. Różnice temperatur są na tyle niewielkie, że jeżeli byśmy zastosowali inne wiatraki o tym samym CFM ale bardziej dostosowane do ssania, to wyniki były by zgoła inne.

roznice sa duze, patrzac np jak neiktorzy zabijaja sie o 0,1*C na bloku CPU to tutaj masz roznice az 2,5*C

 

co do wynikow... watpie aby roznice byly az tak drastyczne...

 

A tak BTW czym sięróżni F2s Rev. 3 od Rev. 2 :?:

wkrotce fotki beda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i w ogóle tylko nie przewidziałeś, że podczs pchania wytwarza się piękne futerko z kurzu na finach chłodnicy, co po pewnym czasie dość skutecznie zmniejsza przepływ powietrza. Ostatnio skontrolowałem pod tym kontem swoje Volvo (patrz podpis) które siedzi sobie 2cm nad topem budy i ma 2 ssące 120-stki na schroudzie.

 

Okazało się, że kurz zbiera się nie na nagrzewnicy, lecz pod nią na obudowie, co sprawia, że chłodnica od 2 miesięcy dalej pozostaje czysta, a kurz można usunąć bez rozkręcania czegokolwiek.

 

Jedno pozostaje niezmienne: kurzą się łopatki wiatraków co doprowadza mnie do szału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roznice sa duze, patrzac np jak neiktorzy zabijaja sie o 0,1*C na bloku CPU to tutaj masz roznice az 2,5*C

Raczej różnice są bardzo niewielkie. Biorąc średnią z podanych przez Ciebie wyników wychodzi że różnica między wodą na wylocie a temeraturą cpu dla dmuchania wynosi 28,15 stopnia a dla ssania 28,175 stopnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej różnice są bardzo niewielkie. Biorąc średnią z podanych przez Ciebie wyników wychodzi że różnica między wodą na wylocie a temeraturą cpu dla dmuchania wynosi 28,15 stopnia a dla ssania 28,175 stopnia.

tak, ale i tak wieksze niz przy porownaniu blokow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza tym, jeśli ma się chłodnicę za kompem z dmuchającymi wiatrakami wystarczy tylko na chwilę zmienić kierunek z pchania na ssanie i kurz z finów zostanie wyssany. Potem powrót do starego. Ja tak robię co jakiś czas io chłodnica czysta. Ktoś na tweaku pisał jeszcze o założeniu rajstop (taka mała perwersja wctowa) na chłodnicę jako filtra antykurzowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to róznica między temp wody na wylocie a temp cpu to w tym temacie jest bez znaczenia, berdziej interesująca jest różnica temp wody na wlocie i wylocie chłodnicy która po uśrednieniu jest identyczna dla ssania i dmuchania.

 

W sumie niegdy nie wiedziałem BIX3 na oczy i mam pytanie, jak daleko od finów chłodnicy jest wiatrak? Bo jeśli chodzi o ssanie to dobrze jeśli jest shroud o wysokości około 2-2,5cm.

A tak wogóle to coś duże te różnice między temp wody a proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i w ogóle tylko nie przewidziałeś, że podczs pchania wytwarza się piękne futerko z kurzu na finach chłodnicy, co po pewnym czasie dość skutecznie zmniejsza przepływ powietrza. Ostatnio skontrolowałem pod tym kontem swoje Volvo (patrz podpis) które siedzi sobie 2cm nad topem budy i ma 2 ssące 120-stki na schroudzie.

Okazało się, że kurz zbiera się nie na nagrzewnicy, lecz pod nią na obudowie, co sprawia, że chłodnica od 2 miesięcy dalej pozostaje czysta, a kurz można usunąć bez rozkręcania czegokolwiek.

Jedno pozostaje niezmienne: kurzą się łopatki wiatraków co doprowadza mnie do szału.

Otóż to!

 

Miałem tak:

Dołączona grafika

 

Co doprowadziło do tego:

Dołączona grafika

 

Więc zamontowałem tak:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj co wy tutaj debatujecie nad tym ssanie czy dmuchaniem. Najważniejesze jest, że bedzie nareszcie jakies konkretne porównanie wydajności różnych chłodnic i nagrzewek ... to chyba najistotniejsze.

Czekam z niecierpliwością na wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chciałbym tu ostatecznie rozwiać dylemat dziewicy:

 

Pchanie jest lepsze, ale przyjemnośc daje na krótszą metę. Natomiast ssanie daje trochę mniej przyjemności, ale za to nie ma skutków ubocznych. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo jeśli nie masz czystego pokoju to możesz przedłużyć przyjemność z dmuchania poprzez zapezpieczenie naniesone na wentyl (jak w życiu) chodzi mi oczywiście o filtr :lol2: Który jest o wiele prościej wyczyścić niż cała chłodnice/nagrzewnice/grzejnik (co tam kto używa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz czy miales szroud jakis przy ssaniu - bo wentylator potrzebuje "miejsca" zeby wytworzyc podcisnienie - ale oczywiscie zdrowy rozsadek wskazuje ze lepiej "pchac" - wynika to z faktu ze latwiej wentylatorem uzyskac nadcisnienie niz podcisnienie... (ja ssię ze względu na kurz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz czy miales szroud jakis przy ssaniu - bo wentylator potrzebuje "miejsca" zeby wytworzyc podcisnienie - ale oczywiscie zdrowy rozsadek wskazuje ze lepiej "pchac" - wynika to z faktu ze latwiej wentylatorem uzyskac nadcisnienie niz podcisnienie... (ja ssię ze względu na kurz)

shroud jest na wyposazeniu tej chlodnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...