Skocz do zawartości
samhain

Dmuchać Czy Ciągnąć?

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie bo strona dmuchająca jest bardziej oddalona a ciągnąca zblozona.

 

Ja mam czysto w pokoju, zamkniętego kompa i podobnie mi sie freezer zakuzył po miesiącu, wiał na nią amber 120. Jak zalozylem inaczej wiatrak tak by ciągnął to temperatura na procu wzrosła o 2*. Mam oczywiscie freezera 1x120.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no miałybyć jakieś zdjęcia tabelki, wykresy, porównania itd. Może połączyć to z testami wentyli ?

------

procedura testowa:

- pomiar temp zczytywany z czujnikow zewnetrznych o dokladnosci +- 0,05*C

- pomiar zczytywany co 15 minut

 

reszte procedury, fotki itp... w tescie zamieszczonym niedlugo na lamach Realitynet.pl - powiem tylko ze bierze w nim udzial ponad 12 chlodnic i nagrzewnic, takze chyba wiecej mitow da sie obalic ;)

chyba wsio jasne, wiesz zrobic test chlodnicy to nie 10 minut... a ze chlodnic duzo nie trwa to jeden dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... wiem ze moze troche poniewczasie, ale chcialbym dorzucic prosbe nt testów kierunku dmuchania wentylatorów i wplywu tego na wydajnosc ukladu przy roznych pretkosciach obrotowych.

 

z moich obserwacji wynika ze jesli mamy regulator 5-11V to wiatraki moga byc tylko pod chlodnica i wiejace w górę. okazuje sie ze gdy sa na chłodnicy i tłoczą powietrze w dol przy 5v wydajnosc w stosunku do sytuacji gdyby pchaly w góre przy tym samym napieciu mocno spada. w gre tu w chodza siły konwekcujne, których, jak sie okazuje, wiatrak przy najmniejszej prętkości nie potrafi pokonać! wiec układ zachowuje sie jakby nie mial wogóle wiatraków na chłodnicy, a dodatkowo odpływ ciepłęgo powietrza byl utrudniony (wiatraki trzymaja cieple powietrze nad chodnica, ale nie popchna go w dol).

 

moj wniosek - jesli skladacie wc dla ciszy i w planach macie regulacje pretkosci obrotowej wiatraków - jedynym rozsadnym wyjsciem jest umieszczenie ich pod chłodnica w taki sposób, by pchały powietrze do góry.

 

dodam ze swoje obserwacje przeprowadzalem na freezerze2 i 2 akasach + homemade regulator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pare uwag do tej tebelki:

 

* Po pierwsze temp początkowa była różna w obu przypadkach i wygląda to trochę tak, jakby najpierw w układzie wiatraki pchały a potem ssały, bez zrobienia przerwy.

* Ile wynosiła temperatura powietrza?

* Czemu temperatura wody w chłodnicy jest tak niska?? To ustrojstwo do mierzenia było chyba źle skalibrowane, bo nie podejrzewam by fs2 był tak słabym blokiem by z woda o temp. 13 stopni utrzymywał procek na 40...

* Średnia różnica dla pchania i ssania jest taka sama, wiec teoretycznie roznice w temp. na procu można tłumaczyć cieplejszą wodą...

 

Sorry, że tak się czepiam po czasie, ale naszły mnie wątpliwości jak starałem się to zrozumieć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pare uwag do tej tebelki:

 

* Po pierwsze temp początkowa była różna w obu przypadkach i wygląda to trochę tak, jakby najpierw w układzie wiatraki pchały a potem ssały, bez zrobienia przerwy.

* Ile wynosiła temperatura powietrza?

* Czemu temperatura wody w chłodnicy jest tak niska?? To ustrojstwo do mierzenia było chyba źle skalibrowane, bo nie podejrzewam by fs2 był tak słabym blokiem by z woda o temp. 13 stopni utrzymywał procek na 40...

* Średnia różnica dla pchania i ssania jest taka sama, wiec teoretycznie roznice w temp. na procu można tłumaczyć cieplejszą wodą...

 

Sorry, że tak się czepiam po czasie, ale naszły mnie wątpliwości jak starałem się to zrozumieć...

Pomysl troche a dopiero pisz takie bzdurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl troche a dopiero pisz takie bzdurki.

Może i jestem zmęczony i na kacu, ale mimo usilnych starań nie za bardzo znajduję odpowiedzi na te pytania...

Jeśli są to bzdurki (w sumie fajne określenie :) ) to proszę, uświadom mnie dla czego.

Chyba, że widzę inną tabelkę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys moje WC wygladalo tak:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Bawilem sie wtedy kierunkiem przeplywu powietrza na chlodnicy - z moich obserwacji wynikalo to, ze po zmianie kierunku wiania wiatrakow na "do srodka budy" temp CPU/GPU nie zmienily sie, ale obnizyla sie temp. w srodku obudowy o 2-3 stC.

Co prwada polegam na wskazaniach czujnikow plyty (MBM) i karty graficznej (specjalnie pozyczany chyba FX 5700 z tego co pamietam, zeby widziec w Control Panelu temp) - natomiast temp w budzie w obu przypadkach mierzona byla zewnetrznym termometrem elektronicznym z dokladnooscia do 0,1stC.

 

Jako, ze temp. byla nizsza w tej konfiguracji, to zostalem przy opcji dmuchania do srodka. Pozniej dodatkowo zalozylem na chlodnice od spodu filtr z ponczochy. Nie zanotowalem jakichs zauwazalnych roznic w temperaturze CPU/GPU/buda ale nie analizowalem tego juz zbyt dokladnie, bo znudzilo mi sie tracenie czasu na te pomiary - w kazdym razie komp nadal swietnei dzialal a rozwiazanie z filtrem z ponczochy spisywalo sie wrecz rewelacyjnie i wygladalo tak:

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jak widac - w kazdym przypadku bedzie inaczej i nie ma prostej odpowiedzi na pytanie "dmuchac czy ciagnac :?: "...

 

IMHO najlepiej samemu sprawdzac we wlasnych warunkach i zostac przy najlepszym wariancie (jeden lubi cisze, drugi max wydajnosc, trzeci bije sie o kazde 0,1stC mniej na procku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odgrzebanie ale nie chciałem zakładać nowego tematu...Doszedłem do wniosku, ze jeśli nawet chanie daje niższe temperatury to tylko (o ile nie mówimy o sterylnie czystych warunkach w pokoju) czasowo...potem chłodnica zapycha się kurzem...

 

Moje orkagnoleptyczne dzisiejsze testy wykazały co następuje:

 

1. Wentyle pchają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję ciepło i nic więcej t 41 st

2. Wentyle ssają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję zasysane zimne powietrze t 38 st i co za tym idzie żadnegho kurzu na chłodnicy

 

Takjże panowie i panie...nic tylko ssać bo i czysto i chłodno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odgrzebanie ale nie chciałem zakładać nowego tematu...Doszedłem do wniosku, ze jeśli nawet chanie daje niższe temperatury to tylko (o ile nie mówimy o sterylnie czystych warunkach w pokoju) czasowo...potem chłodnica zapycha się kurzem...

Moje orkagnoleptyczne dzisiejsze testy wykazały co następuje:

1. Wentyle pchają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję ciepło i nic więcej t 41 st

2. Wentyle ssają powietrze - ręka przy chłodnicy czuję zasysane zimne powietrze t 38 st i co za tym idzie żadnegho kurzu na chłodnicy

Takjże panowie i panie...nic tylko ssać bo i czysto i chłodno

teraz jeszcze mi wytlumacz dlaczego ssanie jest czystrze od pchania....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę...ponieważ powietrze zasysane przez finy ma mniejszą prędkość (ciśnienie czy co tam innego) niż powietrze pchane na finy...

 

Przynajmniej ja tak to rozumiem...ponieważ chłodnica pozostaje czysta a przy pchaniu na finy...to chyba każdy wie jak to wygląda i były tutaj już nie raz prezentowane zdjęcia użytkowników zastanawiających się dlaczego taka wysoka temperatura na 12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę...ponieważ powietrze zasysane przez finy ma mniejszą prędkość (ciśnienie czy co tam innego) niż powietrze pchane na finy...

 

Przynajmniej ja tak to rozumiem...ponieważ chłodnica pozostaje czysta a przy pchaniu na finy...to chyba każdy wie jak to wygląda i były tutaj już nie raz prezentowane zdjęcia użytkowników zastanawiających się dlaczego taka wysoka temperatura na 12v

hmmm, teoretycznie masz racje, ale u mnie przy ssaniu tez sie strasznie zapycha (z trym ze duzo latwiej wyczyscic, bo nie trzeba sciagac wentyli. Pewnie przy pchaniu zapycha sie szybciej.

 

Czyszczenie chlodnicy z kurzu konczy sie na przejachaniu jej odkurzaczem, wiec myzle ze warto jednak pchac (jezli faktycznie to wydajniejsze) i raz na jakis czas wyczyscic chlodnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojej wiedzy wynika że ssanie powoduje lepszy rozkład wektorów prędkości powietrza a tym samym polepsza się odbiór ciepła i wzrasta sprawność chłodnicy, nie miałem przyjemności sprawdzić tego na własnej skórze ale podpieram się informacjami zyskanymi w instytucie techniki cieplnej PolŚl :)

druga sprawa na ile dokładne sa te pomiar? i czy stan był ustalony podczas pomiarów?

Poza tym możesz spokojnie zmniejszyć prędkość przepływu cieczy jeżeli takową regulacją dysponujesz bo widać że różnica temperatur jest naprawde znikoma szkoda tylko prądu, może wówczas zaobserwujesz róznice pomiędzy tłoczeniem a ssaniem ;)

Edytowane przez sirgreg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja troszkę odświeżę temat.

Wczoraj z nudów pobawiłem się w przekładanie wentylatorów.

W skrócie:

-jedna chłodnica BlackWaterUltimate 121 - to czarne na dole.

-jeden bloczek na CPU

-dwa wentylatory 120mm - jeden na chłodnicy i jeden pod zasilaczem plus jeden 120mm w zasilaczu ale jego nie przekładałem.

-obudowa oklejona matami

 

Chyba obrazki mówią same o co chodziło z przkładaniem wentylatorów.

Temperatura w domu ok 26*C

Temperatura procesora po godzinnym ogladaniu filmu - obciążenie 10-20% procesora.

Potem zmiana zamocowania wentylków i znowu ten sam film.

Dołączona grafika

Niestety nie posiadam kamery na podczerwień ale metodą "macania" było czuć gdzie podziewa się ciepłe powietrze

 

Dopisze że przy ustawieniu jak na górnym obrazku plus boczny wentylator 120mm dmuchający na płytę główną temperatura procka wynosiła 42*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

smahain mozesz podac link do tego arytkulu o ktorym tu mowa ?

 

z checia poczytam jak to wyglada z tymi temeraturami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smahain mozesz podac link do tego arytkulu o ktorym tu mowa ?

 

z checia poczytam jak to wyglada z tymi temeraturami .

 

o jakim arcie mowisz?

 

TU pokazalem bude z odwroconym obiegiem powietrza...

 

lecz nie w kazde jda sie to zrobic, wlasnie na ulozenie elementow, co potwierdzil Pietach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja troszkę odświeżę temat.

Chyba obrazki mówią same o co chodziło z przkładaniem wentylatorów.

Bardzo ładnie pokazane na rysunku jak profesjonalnie rozmieszczać wiatraki w obudowie.

Można to wykoncypować na podstawie własności fizycznych mediów (tu:powietrza). Zimne powietrze ma wiekszą gęstość (słabo się cząsteczki rozpychaja bo energii mało mają) przez to jest cięższe i dlatego z dołu należy je pobierać. Ogrzane w budzie powietrze ma mniejszą gęstość ( bo energii cząstki mają więcej) w stosunku do otaczajacego i unosi sie do góry. Dlatego wiatraki wyciągajace powietrze z obudowy lepiej umiejscawiać u góry po stronie przeciwnej.

Odnośnie tematu "dlaczego lepiej gdy wiatraki pchają"-też można wykoncypować. Wiatraki gdy pchają zaciągają chłodne (gęstsze) powietrze bez oporów i tworzą lekkie nadciśnienie (wiekszą gęstość) na chłodnicy. Powietrze chłodniejsze i gęstsze LEPIEJ ODBIERA CIEPŁO ( strumień ciepła jest wprost proporcjonalny do różnicy temperatur i gestości). Odwrotna sytuacja jest przy zasysaniu- chłodnica jest mniej wydajna wtedy (w stosunku do ww) a i wiatrak pracujący na rozrzedzonym powietrzu (bo chłodnica stawia opór i ogrzewa) jest mniej wydajny- objętościowo może być podobnie /przez opory chłodnicy pewnie mniej/ ale masa przetłaczanego powietrza jest mniejsza, bo mniejsza gęstość powietrza.

To tak, aby zrozumieć, że wszystko jest proste..tylko termodynamika nie :-).

Edytowane przez Ryba1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...