Skocz do zawartości
Bull_Byk

Linux Dla Ciemniaka I Kilka Pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie jest wielowatkowe. Chcialbym postawic server na mandrivie na siec. I tu kilka moich pytan. Poza faktem ze podobno to glupota stawiac server w trybie graficznym a nie tekstwoym czy sa jakies znaczace roznice miedzy trybem tekstwoym a graficznym(pomijajac wymagania sprzetowe). Spotkalem sie z opinia ze sa rzeczy ktorych w linuxie w trybie graficznym nie da sie zrobic a trbie tekstowym da. Czy to prawda?? Jak sadzicie, gdybym mial odpowiednio dobra maszyne, jest sensowne przy mojej niewiedzy stawiac mandrive(wiem ze debian i slack rules) na server, czy jest ona stabilna i bezpieczna i mozna ja dowolnie konfigurowac, czy lepiej zapisac sie na kurs administratora sieci i nauczyc sie konfiguracji w trybie tekstowym i postawic innego linuksa??

Edytowane przez Bull_Byk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MDK stabilne nie jest, jest to dystrybucja typowo Desktopowa. Na server to Slacka, albo jesli naprawde chesz wykożystac moc komputera to Gentoo., jednak Gentoo absolutnie sie nie na daje dla poczadkujacych uzytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, to od razu moze juz rozpocnijmy wojne "ktore distro jest lepsze, ktore gorsze, ktore ma wieksze wsparcie, a ktore jest trendy" ?

 

 

po prostu -> google + http://jakilinux.org

 

Nie sadze, aby ktokolwiek z nas, byl na tyle obiektywny by mu doradzic

Edytowane przez lofix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dalej nikt mi nie odpowiedzial na jedno pytanie: czy to prawda ze w trybie graficznym w komputerze sluzacym za server (np mandrivie) jest ograniczona ilosc ustawien w stosunku do trybu tekstowego czy to totalna bzdura?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MDK stabilne nie jest, jest to dystrybucja typowo Desktopowa. Na server to Slacka, albo jesli naprawde chesz wykożystac moc komputera to Gentoo., jednak Gentoo absolutnie sie nie na daje dla poczadkujacych uzytkowników.

gentoo jest jedna z lepszych dystrybucji na poczatek ! dzieki temu juz po instalacji .... (hehe ;P ) nikt nie bedzie nas meczyl kretynskimi pytaniami jak sie zmienia np rozdzielczosc ekranu... ;)

 

no i polski handbook tez syci :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja polecam Ci ubuntu. Mam na lapie i powiem Ci, ze bardzo user friendly, a serwer na tym tez postawisz fajny i mlodziezowy. No i ten apt-get :) po prostu zakochalem sie w nim. Zeby nie bylo... na desktopie mam Slack'a ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no bo wiecie glownie chodzi o to ze musialbym postawic server od zera. Niestety w mandrivie sa ladne konfgiruatory i to niestety zacheca :/ Ubuntu bym musial postawic i zobaczyc jak to jest. Moje zalozenia to tak zeby zrobic server dzielacy lacze na ok 16 osob i tak zeby ludzie mieli przydzielone minimum wysylu(zeby sie na wzajem nie blokowali przez jakies kazzy) a przy tym jesli ktos nie korzysta z netu to zeby mozna bylo jego przydzial wykorzystac, z tym warunkiem ze jesli bedzie chcial stronke otworzyc to blyskawicznie odda mu jego przydzial. No i mysalelm o forwardingu. W planach byl jeszcze server mailowy ale nie wiem czy podolam.

 

A do forwardingu jedno pytanie. Czy to powoduje znaczne oslabienie zabezpieczen samego serverka, czy ejst to niemalze tak sobie bezpieczne jak np. przy maskaradzie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ten apt-get :) po prostu zakochalem sie w nim.

nie wiem co ludzie w nim widzą, jak dla mnie strasznie kaszaniasty jest! w porównaniu do pacman'a i emerge to taki mały niefajny, nieprzyjemny, nieczytelny itd pogramik. dla mnie było katorgą używanie apt-get'a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co ludzie w nim widzą, jak dla mnie strasznie kaszaniasty jest! w porównaniu do pacman'a i emerge to taki mały niefajny, nieprzyjemny, nieczytelny itd pogramik. dla mnie było katorgą używanie apt-get'a

 

To teraz jeszcze trzeba napisac, ktora dystrubcja ma fajna nazwe....

Twoj argument "strasznie kaszaniasty" - duzo strasznie mowi pytajacemu. Moze jakies bardziej konstruktywne opinie? Moze napisz dokladniej dlaczego akurat ów emerge jest fajniejszy od apta?

Ja moge rowniez napisac w poscie ze wole porty z BSD..

Tu nie o to chodzi. Trzeba po prostu wytlumaczyc pytajacemu, ze najlepsza dystrybucja to ulubiona dystrybucja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz jeszcze trzeba napisac, ktora dystrubcja ma fajna nazwe....

Twoj argument "strasznie kaszaniasty" - duzo strasznie mowi pytajacemu. Moze jakies bardziej konstruktywne opinie? Moze napisz dokladniej dlaczego akurat ów emerge jest fajniejszy od apta?

Ja moge rowniez napisac w poscie ze wole porty z BSD..

Tu nie o to chodzi. Trzeba po prostu wytlumaczyc pytajacemu, ze najlepsza dystrybucja to ulubiona dystrybucja

moze idealnie sie nie wyraziłem bo tylko

niefajny, nieprzyjemny, nieczytelny

ale zawsze cos. program jest wolniejszy od pacmana, i co najbardziej mnie denerwuje NIECZYTELNY, masa info "jedno na drugim" wyskakuje.

 

o i bym zapomnial: nie pozwalaj sobie, nie najezdzaj, nie zycze sobie! podałem argumenty moze nie najlepsze, ale nie napisałem ze wole emerge i kropka. frajde ci to sprawia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli stawiac serwer to jak dla mnie pod textowym, takie jest moje zdanie.

1/. im wiecej rzeczy jest instalowanych tym wieksza szansa zawieszki (nie wiem dokladnie jak to jest z mandriva, bo nigdy nie mialem, ale mowia ze niezbyt stabilnie) co oznacza ze dostep moze byc czasowo utrudniony np: o godzinie 3 w nocy Ci sie zawiesi i klops, 16 osob nie moze grac w quake o 4 rano... o wiele mniejsze prawdopodobienstwo takiego czegos jest przy textowym (ale np: moje gentoo sie nie wiesza a jest non stop 24h/dobe kde bajery etc + maskarada dla siostry)

2/. im wiecej programow tym wieksze luki w bezpieczenstwie

3/. pewnie jeszcze cos by sie znalazlo, ale ide spac :P

pozdrawiam

 

i ma1y + lofix pobijcie sie ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb tekstowy i graficzny wcale się nie wykluczają. Co się da możesz ustawić w trybie graficznym, a czego się nie da, doczytać i skonfigurować w trybie tekstowym. Poza tym nie musisz mieć cały czas Xów włączonych, jeśli znasz jako tako Mandrive i potrafisz tam pare rzeczy zrobić tak będzie najłatwiej. Do konfiguracji użyj trybu graficznego, a potem przełącz w tryb tekstowy. Nieuruchomione programy się nie zawieszają ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...