Skocz do zawartości
elmo141

Laptopy 12-calowe - Opinie I Rady!

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie widzę na tym forum miłośników laptopów 12-calowych. A przecież takowe też są dostępne i użytkowane.

 

Cenowo są droższe niż model 15-calowy tej samej firmy, ale z reguły standard ich wyposażenia jest wyższy.

Najtańsze 12-calaki oferują firmy (słabo mi znane) MSI, Twinhead czy rodzimy Optimus. Nie wiem co o tych firmach sądzić. Opinie jakie słyszałem i czytałem (nie było ich wiele) raczej nie były entuzjastyczne, raczej wyważone.

 

Półka wyższa to Acery, Asusy, HP, Toshiby i inne znane firmy. Ich cena raczej nie schodzi poniżej 5 tys. zł.

 

Oczywiście klasą samą w sobie, w kwestii 12-calowych (moim zdaniem), jest Apple, czyli iBook (najtańszy ok. 4300 zł). Ale jak to Apple używany jest głównie w firmach i w specjalistycznych branżach. Inna sfera działania, inne podejście, niewiele gier czy programów dostępnych na Apple.

Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę podzielć się moimi doświadczeniam i przygodami z iBookiem.

 

Za 12-calakami przemawia niezwykła poręczność (mała waga i wymiary). To głównie maszyny do pisania i do muzyki.

Nie mam pojęcia czy róznią się znacząco wnętrzościami i trybem pracy od większych braci. Może wy to powiecie, dodajcie swoje doświadczenia.

 

Jak to jest z tymi firmami? Może któraś z wyżej wymienionych (tych mniej znanych) to specjalista w kwestii 12-calaków.

Co byście polecali? Na co uważać i zwracać uwage?

Edytowane przez elmo141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi osobiscie ZAWALISCIE sie podobaja aptopy z 12" ekranami, generalnie jestem zwolennikiem malych rozmiarow, kompaktowosci itp.

Napewno kiedys w domu bede mial takie male cudenko w salonie z dostepem do glownego accespointa :-) do ogladania albumow ze zdjeciami, przegladaniem prasy, netu itp.

Edytowane przez kurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę podzielć się moimi doświadczeniam i przygodami z iBookiem G4.

czyli masz lub miales ?? :P jezeli tak to fajnie jakbys jakas recenzje wrzucil jak mialbys chwile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zwłaszcza interesuje to, jak się korzysta z 12 calowego ekranu. Tzn osobiście mam laptopa z 14' widescreenem i korzysta się miło, ale jakbym miał jeszcze odjąć 5 cm z przekątnej... no właśnie, jak to jest?

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IBooka używam w pracy. Oto moje wrażenia, raczej takie ogólne

 

Obudowa i konstrukcja

- sprawia wrażenie solidnej i taka jest, nie boisz się wziąć lapka za ekran czy chwycić za róg, plastik mocny i b.dobrej jakości

- kolor biały łatwo się brudzi, widać wszelkie brudne ślady, ale wystarczy lekko wilgotna szmatka i wszytyko schodzi

- nie ma żadnych klapek od spodu (oprócz baterii), jeśli chcesz dostać się np. do ramu to w prosty sposób zdejmujesz klawiaturę

 

Wydajność

- mój iBook to nie rakieta, w sumie ma prawie 800 Ramu, ale procek tylko chyba 800, nie zawsze daje radę, to maszynka do pisania i poczty oraz internetu, ale już film czy animacja szybko go męczą, irytuje nieco głośny napęd,

 

Ekran

- jak dla mnie matryca jest bardzo dobra, jasnośc taka jak trzeba, kąty widzenia b.dobre

- mimo, że to 12 cali to nie męczy oka

 

Głosność, grzanie się

- b.cichy, wiatrak prawie nie słychać, chyba, że przyłożysz ucho przy wylocie, z tyłu

- grzeje się w miejscu baterii, czyli pod lewą dłonią

 

Generalnie supersylizacja, przyjemny dla oka, robi wrażenie, można przyszpanować, koszt ok. 4300 z wifi, BT, DVD

Ale to Mac, czyli windowsa tam nie wgrasz, ani pierwszego lepszego programu z netu.

 

Tyle na razie, sprawdzę dokładnie parametry i dodam wkrótce. Jak coś to pytajcie! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, to forum nie powstalo wczoraj i naprawde ma juz calkiem niezle zasoby archiwalnych watkow..

Jestem z "nim" od poczatku (to juz rok ? :) moze troche wiecej, czas szybko leci) i pamietam ze bylo kilka recenzji (gdy jeszcze ludziom chcialo sie je pisac..:/) malych notebookow 12".

 

poszukaj..

Edytowane przez TeQuila SunRise

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje pracowac na lapku della (inspiron 700m). Bardzo przayjemnie wspominam tego laptopa. Jednak mam kilka zastrzezen. Klawiatura, co prawda niestandardowy uklad klawiszy mi nie przeszkadza(do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic) jednak wielkosc klawiszy jak dla mnie troche za mala. Osoby z masywniejszymi paluchami moga miec problemy:P. Pozatym klawisze pracowaly troszke za sztywno, duzo bardziej odpowiada mi 'mientka':P klawiatura. Druga sprawa to czas pracy na baterii. Okolo 2 godzin to stanowczo za malo jak na tego lapka ktoy z zalozenia przeznaczony jest dla osob ktore duzo podrozuja. Na szczescie, w modelu na ktorym przyszlo mi pracowac bateria byla wymieniona( zamiast standarowej 4 komorowej, 8 komorowa). Dzieki temu laptop bez problemu mogl pracowac powyzej 5 godzin (oczywiscie w trybie oszczedznia energii, podczas przegladania stronek, word exel). Minusem baterii o wiekszej pojemnosci jest to ze wystaje poza obrys laptopa co moze troszke irytowac i psuje design obudowy. Jednak to mala cena jaka przyjdzie nam zaplacic za ogromne zwiekszenia funkcjonalnosci komputerka. Przyciski pod touchpadem troszke za twarde i za glosne. Matryca (gladka odblaskowa powierzchnia) poprostu cudowna. Co prawda niektorym osobom moze przeszkadzac ze to praktycznie lustro i w jasnych miejscach mozemy zostac oslepieni (sam jestem zwolennikiem "matowych" paneli) jednak odwzorowanie, nasycenie klorow, jasnosc, kontrast i ostrosc poprostu powalaja. Bardzo dobry wyswietlacz.

Panoramiczny wyswietlacz takze nalezy zaliczyc na plus.(Ja jednak prederuje standardowe rozdzielczosci, szczegolnie sxga, wydaje mi sie jednak ze na tak malym wysietlaczu rozdzielczosc sxga utrudniala by juz prace).

Mysle ze nastepny moj laptop bedzie wlasnie z matryca 12 cali. Zdecyduje sie chyba na toshibe portage r200. Duzo ciensza od tego della, ladniejsza, jednak to juz nie ta polka cenowa. (cean toshiby to okolo 2000$ a della okolo 1100$).

 

Konfiguracja dell 700m:

platforma centrino

proc: Pentium M 1,7 fsb400mhz (2mb cache)

1024ddrram (333mhz)

grafa: cos zintegrowanego intela

hdd: 40gb 5400rpm

wifi b/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje pracowac na lapku della (inspiron 700m). Bardzo przayjemnie wspominam tego laptopa. Jednak mam kilka zastrzezen. Klawiatura, co prawda niestandardowy uklad klawiszy mi nie przeszkadza(do wszystkiego mozna sie przyzwyczaic) jednak wielkosc klawiszy jak dla mnie troche za mala. Osoby z masywniejszymi paluchami moga miec problemy:P. Pozatym klawisze pracowaly troszke za sztywno, duzo bardziej odpowiada mi 'mientka':P klawiatura. Druga sprawa to czas pracy na baterii. Okolo 2 godzin to stanowczo za malo jak na tego lapka ktoy z zalozenia przeznaczony jest dla osob ktore duzo podrozuja. Na szczescie, w modelu na ktorym przyszlo mi pracowac bateria byla wymieniona( zamiast standarowej 4 komorowej, 8 komorowa). Dzieki temu laptop bez problemu mogl pracowac powyzej 5 godzin (oczywiscie w trybie oszczedznia energii, podczas przegladania stronek, word exel). Minusem baterii o wiekszej pojemnosci jest to ze wystaje poza obrys laptopa co moze troszke irytowac i psuje design obudowy. Jednak to mala cena jaka przyjdzie nam zaplacic za ogromne zwiekszenia funkcjonalnosci komputerka. Przyciski pod touchpadem troszke za twarde i za glosne. Matryca (gladka odblaskowa powierzchnia) poprostu cudowna. Co prawda niektorym osobom moze przeszkadzac ze to praktycznie lustro i w jasnych miejscach mozemy zostac oslepieni (sam jestem zwolennikiem "matowych" paneli) jednak odwzorowanie, nasycenie klorow, jasnosc, kontrast i ostrosc poprostu powalaja. Bardzo dobry wyswietlacz.

Panoramiczny wyswietlacz takze nalezy zaliczyc na plus.(Ja jednak prederuje standardowe rozdzielczosci, szczegolnie sxga, wydaje mi sie jednak ze na tak malym wysietlaczu rozdzielczosc sxga utrudniala by juz prace).

Mysle ze nastepny moj laptop bedzie wlasnie z matryca 12 cali. Zdecyduje sie chyba na toshibe portage r200. Duzo ciensza od tego della, ladniejsza, jednak to juz nie ta polka cenowa. (cean toshiby to okolo 2000$ a della okolo 1100$).

 

Konfiguracja dell 700m:

platforma centrino

proc: Pentium M 1,7 fsb400mhz (2mb cache)

1024ddrram (333mhz)

grafa: cos zintegrowanego intela

hdd: 40gb 5400rpm

wifi b/g

 

A mozesz napisac jak bylo z glosnoscia pracy tego della? Zastanawiam sie nad Latitude D410 z PM 1,73 i nie wiem jak z halasem:P

 

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IBooka używam w pracy. Oto moje wrażenia, raczej takie ogólne

 

Obudowa i konstrukcja

- sprawia wrażenie solidnej i taka jest, nie boisz się wziąć lapka za ekran czy chwycić za róg, plastik mocny i b.dobrej jakości

- kolor biały łatwo się brudzi, widać wszelkie brudne ślady, ale wystarczy lekko wilgotna szmatka i wszytyko schodzi

- nie ma żadnych klapek od spodu (oprócz baterii), jeśli chcesz dostać się np. do ramu to w prosty sposób zdejmujesz klawiaturę

 

Wydajność

- mój iBook to nie rakieta, w sumie ma prawie 800 Ramu, ale procek tylko chyba 800, nie zawsze daje radę, to maszynka do pisania i poczty oraz internetu, ale już film czy animacja szybko go męczą, irytuje nieco głośny napęd,

 

Ekran

- jak dla mnie matryca jest bardzo dobra, jasnośc taka jak trzeba, kąty widzenia b.dobre

- mimo, że to 12 cali to nie męczy oka

 

Głosność, grzanie się

- b.cichy, wiatrak prawie nie słychać, chyba, że przyłożysz ucho przy wylocie, z tyłu

- grzeje się w miejscu baterii, czyli pod lewą dłonią

 

Generalnie supersylizacja, przyjemny dla oka, robi wrażenie, można przyszpanować, koszt ok. 4300 z wifi, BT, DVD

Ale to Mac, czyli windowsa tam nie wgrasz, ani pierwszego lepszego programu z netu.

 

Tyle na razie, sprawdzę dokładnie parametry i dodam wkrótce. Jak coś to pytajcie! :)

Ja jakis czas temu postanowilem nabyc sobie iBooka tego 12", najnowszy model. Dlaczego nie PB? Bo roznica w cenie nie dokonca wspolmierna do korzysci (w moim przypadku).

 

Dopisze do tej recenzji powyzej jako uzupelnienie:

 

Ekran:

 

Ekran 12" ale liczy sie rozdzielczosc tak naprawde. 14" iBook ma taka sama rozdzialke i plamke (albo podobna) wiec tutaj wszystko jest wyraznie ostrzejsze. Katy niestety srednie, o czym zreszta wspominaja recki. Drobne nierownomiernosci w podswietlaniu. Za to ladne kolory, przyjemnie sie patrzy. Dla mnie moglby byc "glare", szklany, czy jak to tam kto nazwie.

 

Glosnosc:

 

Laptop wlacza wiatrak przy temperaturze CPU powyzej 65'C (tak jest u mnie). Przy normalnej pracy nie ma praktycznie opcji zeby sie wlaczyl - i dobrze bo to jakis maly zapierdzielajacy fanik, wiec moglby byc slyszalny). Laptop grzeje sie na lewo od touchpada, ale nie przeszkadza to w pracy. Jedyne co slyszymy caly czas to dysk, u mnie Toshiba 4200RPM. Ja ja slysze, ale mam wyszulony sluch. Aczkolwiek nie przeszkadza to w pracy. Tutaj ogolnie plus.

 

Wyglad - za to go UWIELBIAM. Podoba mi sie ten czysty wyglad. Od spodu laptop jest gladki, ma doslownie 4 nozki, srubke posrodku, no i baterie. Zadnych wybrzuszen itp Co w polaczeniu z gladkim, jasnym materialem wyglada fajnie. Wszystkie porty z jednej strony, z prawej naped slot in. To wszystko. "Wada" tego jest taka, ze ciezko mi jest sie przyzyczaic do pecetycznych laptopow gdzie np z boku jest zwykla wtyczka vga z niebieskim srodkiem. Oczywiscie nie wszystkim moze to przeszkadzac, ba, podejrzewam ze jestem w mniejszosci. Ale po prostu wole miec prostszy wyglad, ale wieksza pewnosc ze nie "skasuje" czegos gdy laptop jest w plecaku.

 

 

Jesli chodzi o software, przed zakupem radze looknac, czy jest to czego szukamy. Z grami nie jest tak zle, mozna grac w WoWa;D A na serio jest jakis wybor. Problem w tym, ze iBook 12" nie jest specjalnie szybki.

 

Podam linki do stron z softem, moze sie komus przyda:

 

Pure Mac

VT

 

 

 

Ja od siebie mam tylko taka propozycje/sugestie: nie kupowac teraz nowego iBooka bo nie ma sensu. Sprzet kosztuje okolo 4400zl, a Apple przesiada sie na intele. MUSI pojawic sie iBook z Intelem;) A w glebi serca;D wierze, ze znajda sposob na odpalenie na tym windowsa, nawet jesli nie to i tak bedzie latwiejgo emulowac na natywnym x86.

 

Co w takim razie? Ano allegro, albo grupa dysk macowa. Jakis czas temu mozna bylo na Allegor kupic za 2299 12" Powerbooka 867, z WiFi, BT itp. Ok, niby 500Mhz mniej niz obecne iBooki, ale cena 2 razy nizsza. Za to kupujemy komputer ciut mniejszy, aluminiowy - prestiz;) - ktory dodatkowo jest latwiej rozkrecic itd. Niestety narazie nie ma tych aukcji. Mozna za to kupic jakiegos uzywanego iBooka. Wydaje mi sie, ze nie straci on az tak duzo na wartosci, a gdyby system sie nie spodobal nie bedzie takiego bolu przy sprzedazy.

 

Przepraszam za belkot, ale jakims cudem spie;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takiego malucha :) super sprawa

mala waga wydajnosc dobra jak na rozmiary tylko mi bateria powoli wysiada :( ale i tak lubie swoja toshibe - moge ja schowac w teczce z dokumentami a4 :) a przy wadzw 1,1 kg prawie jej nie czuc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze lifebok S70x0 ma 14" matryce ale wielkosciowo nie roznil sie od lifebooka s6120 ktory mial matryce 13.3".A wazy tyle co dell d400 ;)

Naprawde male notebooki to dopiero >10" np.Lifebook P7010 czy P1510.

Pozatym w 12" sa jeszcze toshiby portage r200 r300 przy ktorych dell naprawde jest ciezki(w porownaniu do tego pierwszego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zwłaszcza interesuje to, jak się korzysta z 12 calowego ekranu. Tzn osobiście mam laptopa z 14' widescreenem i korzysta się miło, ale jakbym miał jeszcze odjąć 5 cm z przekątnej... no właśnie, jak to jest?

pozdrawiam

Musze powiedzieć że korzysta sie zwyczajnie. Pracowałen a 14'' toshibie i teraz bawie sie na 12'' compaq'u i jest w niebie :D

 

Jak już ktoś powiedział to rzeczywiście praktyczniej mieć matową matryce bo te 'szklane' to masakra - chyba męczyłem sie na jakimś asusie i było to nie do wytrzymania.

 

Małe jest piękne i jeżeli będzie mnie stać to napewno sobie to w przyszłości zafunduje. Narazie może jakaś rozbudowa o większy hdd bo 30gb to nie jest za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z magnezu reszta z dobrej jakosci plastikow ladnie wszystko ze soba zgrane, wyglada naprawde profesjonalnie. Kiedys znajomypozyczyl go na kilka dni to potem mowil ze wszyscy w biurze zwracali na tego laptopa uwage - nikt nie przeszedl obojetnie - najczesciej wszyscy siepytali czy to mozliwe ze ten komputer dziala skoro jest taki cienki :)

Troche przeszkadza ze klawiatura ma maly skok klawiszy i troche "tepo" sie na niej pisze ale mozna sie przyzwyczaic, no i jeszcze wifi ma troche slaby zasieg ale to juz kwestia uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie mam tylko taka propozycje/sugestie: nie kupowac teraz nowego iBooka bo nie ma sensu. Sprzet kosztuje okolo 4400zl, a Apple przesiada sie na intele. MUSI pojawic sie iBook z Intelem;) A w glebi serca;D wierze, ze znajda sposob na odpalenie na tym windowsa, nawet jesli nie to i tak bedzie latwiejgo emulowac na natywnym x86.

O tak, ja już się nie moge doczekać kiedy pokarzą MacBooka :D Oby tylko miał DVI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem optimusa z 12.1 , ogolne wrazenia były pozytywne. Mały lekki, super matryca Crystal Brite. Wszytko by bylo gdyby to nie byl optimus. Zdecydowanie polecam te male cuda :D Niczym nie ustepują duzym chyba ze wielkoscia matrycy, ale dla mnie to byla zaleta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze powiedziec ze to jeden z najbardziej oblesnych laptopow jakie widzialem. Ile to ma? 10-8"?

 

Toshiba Libretto U100

 

REVIEW DATE: 04.20.05

 

 

 

 

 

Toshiba America Inc

http://www.toshiba.com

 

 

 

Type: Business, Ultraportable

Operating System: MS Windows XP Home

Processor Name: Intel Pentium M 753

Processor Speed: 1.2 GHz

RAM: 512 MB

Hard Drive Capacity: 60 GB

Graphics: Intel 82855 GME

Primary Optical Drive: External

Wireless: 802.11g

Screen Size: 7.2 inches

System Weight: 2.1 lbs

Może tak lepiej się prezentuje. :D

post-134788-1150306528_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki grubas ło matko :lol2:

Tylko pozornie takie wrażenie robi, w rzeczywistości trochę inaczej się to odbiera. Kiedyś jak to widziałem to pomyliłem najpierw z elektronicznym budzikiem z funkcją kalkulatora :lol: I tak nie ma żadnego startu do Vaio VGN-X505 który wygląda dosłownie jak cienki zeszycik.

post-4797-1150308058_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@meehoo - tu masz reckę avarteca http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2991

 

lucjan1948 - jak chcesz nam jakieś zdjęcia pokazywać, to rób to w jakiś logiczny, uporządkowany sposób. Bo wrzucasz wszystko jak leci. Napisałbyś co to za Soniak, z czym jest on porównywany. Każdy widzi, że to Dell i IBM, ale co to za modele, tego już chyba nikt się nie domyśli?! Oddzieliłbyś jakoś enterem tego Alienware'a od reszty, bo wszystko takie pomieszane! No i czemu służy ten screenshot z Airbusem?

Edytowane przez nieo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...