Skocz do zawartości
artur@

Osiedlowa Sieć Internetowa - Przepisy, Wymagania

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam informacji na temat wymogów iakie muszą być spełnione aby sieć była wykonana zgodnie z prawem.

Odnośnie instalacji elektrycznych czy gazowych mamy prawo budowlane, normy, rozporzadzenia, dzienniki Ustaw, ale czy są jakies przepisy odnośnie sieci koputerowej?

Powinno to być gdzieś w prawie telekomunikacyjnym, teleinforatycznym ale niepotrafie tego znaleźć.

Może zna ktoś jakies przepisy które o ty mówią.

 

Prosze mi nie pisać że jest to niepotrzebne bo wiadomo że większość robi to po cicho i na dodatek partyzantke na maksa. Przykładem jest moje miasto w którym sięć na innym osiedlu jest totalną partyzantką. przewody wiszą jak im sie podoba switche na zewnatrz budynku zamocowane na scianach i zamkniete w opakowaniach po śledziach. Przewody pomiędzy budynkami przeżucone bez zadnych linek (jak śnieg spadł to kilka sie urwało, a jak w zeszłym roku walnął piorun z 2 km od osiedla to spaliło kilka komputerów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji na temat wymogów iakie muszą być spełnione aby sieć była wykonana zgodnie z prawem.

Odnośnie instalacji elektrycznych czy gazowych mamy prawo budowlane, normy, rozporzadzenia, dzienniki Ustaw, ale czy są jakies przepisy odnośnie sieci koputerowej?

Powinno to być gdzieś w prawie telekomunikacyjnym, teleinforatycznym ale niepotrafie tego znaleźć.

Może zna ktoś jakies przepisy które o ty mówią.

 

Prosze mi nie pisać że jest to niepotrzebne bo wiadomo że większość robi to po cicho i na dodatek partyzantke na maksa. Przykładem jest moje miasto w którym sięć na innym osiedlu jest totalną partyzantką. przewody wiszą jak im sie podoba switche na zewnatrz budynku zamocowane na scianach i zamkniete w opakowaniach po śledziach. Przewody pomiędzy budynkami przeżucone bez zadnych linek (jak śnieg spadł to kilka sie urwało, a jak w zeszłym roku walnął piorun z 2 km od osiedla to spaliło kilka komputerów)

jeśli masz ośiedle to chyba masz kiche (coś o tym wiem :P)

jak podlegają pod spółdzielnie to już katastrofa ... jak chceż mnieć 100 % legal

musisz mnieć umowe z nią która kosztuje tak na oko 2-10 tys. zł zależy ile bloków (mieszkań chceż okablować)

sam wiem bo dzwoniłem i pytałem :D ponadto jeszcze dużo papierkowej roboty + wynajem roboli do okablowania + kable,sprzęcik + (opłata za prowadzenie firmy czy coś takiego chyba nie jestem pewien ale jeżeli chceż pobierać opłaty to musisz mnieć firme :DDDDD) = lol sami robole 3-5 tys chcą nie powiem ile ci ile to kosztuje bo byś się chyba popłakał :DDD

 

moje propo to partyzantka na max-sa ale jak ktoś się skapnie+ sąsiedzi ( babcie są the best) z kupą w majtach że ten kabelek to podsłuch+remonty osiedlowe (robole donoszą)+dzielnicowy = kaplica

 

 

sam myślałem że to takie proste po 2 dniach tele i pytań zrozumniałem że to nierealne (chyba że szastasz kasą ) :D

 

pozdro

sry z bł.

Edytowane przez AMDX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMDX nie pisz głupot, ja jak robiłem sieć to wystosowałem pismo do spółdzielni o zgode i rysunek pogladowy jak to ma wygladać (zwykły szkic, narysowany odręcznie ołówkiem), oni mi odpisali że kabelki muszą być w rurkach, dziury poklejone i pomalowane, przewody zostały puszczone kanałem technicznym na klatce (były w nim liczniki od gazu i rury doprowadzające gaz do chłup) cześć szło w piwnicach, po wykonaniu telefon aby odebrali i narazie, koszt budowy (materiał, przełącznik, router i karty sieciowe, oraz opłacenie ludzi którzy montowali kabelki i konfigurowali) po 350zł. na głowę (9 osób), dwa lata temu, także nie trzeba tysiecy złoty aby zrobić sieć, wystarczą dobre chęci i trochę znajomości, tudzież jakis koniaczek (ustrój sie zmienił, ludzie pozostali tacy sami), jeśli chodzi o przewieszki między blokami to zgody nie dostaniesz a i telekomunikacja też sie nie zgodzi abyś skorzystał z ich tuneli technicznych, wogóle przeprowadzenie kabli pod ziemią wymaga zezwoleń, geodety i innych pierdół, także jeśli sieć ogranicza się to do jednego bloku to OK, ale wielka sieć osiedlowa to już spora inwestycja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMDX nie pisz głupot, ja jak robiłem sieć to wystosowałem pismo do spółdzielni o zgode i rysunek pogladowy jak to ma wygladać (zwykły szkic, narysowany odręcznie ołówkiem), oni mi odpisali że kabelki muszą być w rurkach, dziury poklejone i pomalowane, przewody zostały puszczone kanałem technicznym na klatce (były w nim liczniki od gazu i rury doprowadzające gaz do chłup) cześć szło w piwnicach, po wykonaniu telefon aby odebrali i narazie, koszt budowy (materiał, przełącznik, router i karty sieciowe, oraz opłacenie ludzi którzy montowali kabelki i konfigurowali) po 350zł. na głowę (9 osób), dwa lata temu, także nie trzeba tysiecy złoty aby zrobić sieć, wystarczą dobre chęci i trochę znajomości, tudzież jakis koniaczek (ustrój sie zmienił, ludzie pozostali tacy sami), jeśli chodzi o przewieszki między blokami to zgody nie dostaniesz a i telekomunikacja też sie nie zgodzi abyś skorzystał z ich tuneli technicznych, wogóle przeprowadzenie kabli pod ziemią wymaga zezwoleń, geodety i innych pierdół, także jeśli sieć ogranicza się to do jednego bloku to OK, ale wielka sieć osiedlowa to już spora inwestycja

widać że masz małą sieć w bloku/ czy innym budynku

ale jak byś był tak uprzejmy i przeczytał temat "Odpowiadanie na Osiedlowa Sieć Internetowa - Przepisy, Wymagania" to by było ok ( osiedle to nie 1 / 2 czy 3 budynki )

no widzisz ty masz znajomości a nie każdy ma ...

ty masz piwnice ale nie każdy ma

 

AMDX nie pisz głupot, ja jak robiłem sieć to wystosowałem pismo do spółdzielni o zgode i rysunek pogladowy jak to ma wygladać (zwykły szkic, narysowany odręcznie ołówkiem)

fajna spółdzielnia (po PGR ? wóda i układy nie to nie te lata) za darmo dzisiaj nic nie ma

-sorry ale brak mi słów

 

p.s po co kopać jak można między budynkami na dachu antenki postawić drogie ale dobre (na to oczywiście też trzeba pozwolenie nawet na zasraną dziurkę w ścianie zwenętrznej)

Edytowane przez AMDX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...